ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Hry na výlete

 Mária Kopčíková   03.01.2018   0

Idete s deťmi na výlet? Skvelé! Pokiaľ sa chystáte na výlet do prírody, idete sa vyštverať na nejakú zrúcaninu, hrad, alebo sa len tak pôjdete prejsť , možno vám budú vhod naše tipy.

shutterstock

 

Niekedy sa deti po čase chôdze začnú trošku nudiť – ak teda práve nejačia, že ich bolia nožičky už 300 metrov od domu ... Nudu treba zahnať nejakou hrou, jednoduchou, pri ktorej majú šancu ukázať čo vedia. Prípadne sa aj niečo nové naučiť.

Takže okrem pitného režimu, chlebových zlepencov zabaľte si aj veľa dobrej nálady a niekoľko nápadov, ako detváky zaujať. Možno budete potrebovať so sebou zabaliť nejakú loptu, alebo papier a pero.

Pokiaľ sa budete prepravovať

vlakom alebo autobusom

posaďte deti k oknu, aby mohli sledovať rýchlo sa meniace krajinu, ktorou prechádzate. Po chvíli si dajte opísať cestu. Aké mostíky ste prešli, ako sa točila cesta pozdĺž trati, koľko zákrut bolo, aké domčeky a pod. Pozorujte len blízke okolie, dá ľahko sledovať aj kontrolovať. Pripomínajte miesta dedín, kade ste prešli a ak je daná obec niečím významná, povedzte o tom deťom.

Áno - nie

Na začiatku výpravy môžete deťom rozdať 7 kartičiek, životov. Potom všetkým oznámte, že po celý čas výpravy nesmú povedať slovo áno či nie. Ak tak urobia, odovzdajú jednu kartičku tomu, kto na ich prehrešok prvý upozornil (prípadne vedúcemu). Ten, kto má na konci výpravy najviac kartičiek, zvíťazil. Hru možno obmeniť tak, že zakážeme slová kde, kedy, prečo a ako alebo meno niektorého z dospelých. Zakázaných slov by mal byť zapamätateľný počet.

Keď sa dopracujete na lúku alebo lesnú čistinu, možno si po jedle deti budú potrebovať oddýchnuť. Keď nezaspia, je to dobrý čas na to, aby ste hovorili o tom, čo ste doteraz videli, čo sa im zatiaľ najviac páčilo a čo naopak nepáčilo.

Ak sa budú chcieť zahrať, môžete im navrhnúť napr. tieto hry:

Holuby

Jeden z dvojice vyhodí väčšiu loptu do vzduchu a druhý z dvojice sa snaží túto loptu (holuba) menšou loptičkou zostreliť. V dvojici sa vystriedajú. Víťazí ten, kto holuba zostrelí, alebo ten, kto z piatich pokusov holuba zostrelí viackrát.

Na medveďa

Jeden hráč si ľahne na brucho a predstavuje mrzutého medveďa. Ostatní hráči sa k nemu odvážne približujú, bzučia mu do ucha, šťuchajú ho vetvičkami atď., až sa medveď neočakávane vzchopí a začne dotieravcov prenasledovať. Kto je chytený, stáva sa medveďom a z doterajšieho medveďa sa stáva hráč. Ak medveď nedokáže počas dvoch minút nikoho chytiť, musí sa vrátiť do svojho brlohu na zem a robiť medveďa znova.

Desať kamienkov

Každé dieťa si nazbiera 10 kamienkov a vezme ich do oboch dlaní. Vyhodí ich nad hlavu a padajúce kamienky zase chytí. To opakuje 10 krát, ale kamienky, ktoré mu spadli, necháva ležať na zemi. Nakoniec všetci spočítajú, koľko kamienkov im zostalo. Kto ich bude mať najviac, vyhral.

Ak máte na výlete viacej detí, môžete ich rozdeliť do dvoch skupiniek a môžu trošku súťažiť:

Štrkovitá štafeta

Každá skupina si nazbiera 20 kamienkov a rozsadí sa v tráve do zástupu s odstupmi asi 2m. Na začiatku má všetky kamienky prvý v rade. Na dane znamenie hodí jeden oblázok druhému hráčovi, ten tretiemu, až sa oblázok dostane až nakoniec radu. Posledný položí kameň vedľa seba a dá signál prvému, ktorý obdobným spôsobom pošle druhý oblázok. Kto oblázok nechytí, musí ho zdvihnúť, vrátiť sa s ním na svoje miesto a až odtiaľ ho hodiť ďalšiemu. Víťazí tá skupina, ktorá najskôr pretransportuje všetkých 20 kamienkov.

Beh stonožek

Stonožku vytvoríme tak, že stojac v zástupe chytíme ľavicou pravicu predchádzajúceho prestrčenú medzi jeho nohami. 10 metrov pred stonožkou je méta. Úlohou je (stále v zástupe, ako stonožka) obehnúť metu a čo najskôr sa vrátiť späť. Namiesto behu sa môže poskakovať na niektorej z nôh.

Ak máte po ceste nejaký kopec, môžete u detí pocvičiť orientáciu:
Zastavte sa na kopci s dobrým rozhľadom. Nechajte deti prezrieť si krajinu. Potom ich odveďte tam, odkiaľ už nie je rozhľad a dajte im z pamäti opísať pozorovanou krajinu. Pýtajte sa na polohu lesíkov a dedín, nápadných bodov, krížov, kostolov alebo komínov. Pýtajte sa, či vedie, odkiaľ – z ktorého smeru ste prišli.

Stará klasika Myslím, myslím ...

Hra, ktorú zvládnu aj tí najmenší drobci. Jeden povie Myslím, myslím ... na zviera (jedlo, hračku, vec, človeka ....). Ostatní majú za úlohu zistiť, na čo dotyčný myslel, ale len za pomoci otázok, na ktoré sa dá odpovedať áno alebo nie. Teda napr. je to veľké zviera? Žije v lese? Má to zviera dlhý krk? Keď niekto uhádne, tak je to on, kto Myslí, myslí...

Veľa pekných chvíľ s deťmi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hrady Malých Karpát
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
20.06.2018   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
15.06.2018   0
Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
11.06.2018   0
Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
babetko
Nevyspatá mama, ty za to stojíš, aj keď máš zaschnutý riad v dreze
22.06.2018   0
Keď nás dieťa zobudí päťkrát za noc, čo urobíme pre seba, aby sme mohli fungovať ďalší deň, ďalšiu noc? Beháme po byte s handrou, musíme mať navarené.
Konečne pravdivá tabuľka: koľko by malo bábätko spať?
20.06.2018   0
Pre niekoho je napríklad dobrá noc, keď sa bábätko zobudí iba trikrát. Trochu horšia, keď sa budí každú pol hodinku. A ozaj zlá, keď nespí vôbec. Pre takéhoto rodiča sú potom všetky tabuľky a normy na zaplakanie.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
18.06.2018   13
Milí budúci rodičia, ktorí momentálne riešite, kde bude vaše bábätko po narodení spinkať a neviete sa rozhodnúť, nezúfajte :) Prinášame vám prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
9 rád, ako sa starať o dieťa po očkovaní
22.06.2018   0
V prvom rade dbajte na to, aby vaše dieťa bolo dôkladne vyšetrené pred očkovaním. Malo by byť celkom zdravé. Je vhodné počkať 30 minút po očkovaní v čakárni a mať pripravené chladivé obklady. Ako inak sa ešte starať o dieťa po očkovaní?
Svalový tonus
21.06.2018   1
Svalový tonus sa u detí sleduje od narodenia. Je súčasťou hodnotenia Apgarovej skóre a neskôr, pokiaľ s dieťaťom chodíte na pravidelné prehliadky k pediatrovi, je hodnotenie svalového tonusu súčasťou každej „poradne“. Sleduje sa preto, lebo informuje o stave centrálneho nervového systému.
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
18.06.2018   0
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
zvery
Ako vybrať šteňa
16.06.2018   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
Papagáj pre väčšie deti
08.06.2018   3
Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
Bojovnica pestrá
31.05.2018   0
Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.