ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Hry na výlete

 Mária Kopčíková   03.01.2018   0

Idete s deťmi na výlet? Skvelé! Pokiaľ sa chystáte na výlet do prírody, idete sa vyštverať na nejakú zrúcaninu, hrad, alebo sa len tak pôjdete prejsť , možno vám budú vhod naše tipy.

shutterstock

 

Niekedy sa deti po čase chôdze začnú trošku nudiť – ak teda práve nejačia, že ich bolia nožičky už 300 metrov od domu ... Nudu treba zahnať nejakou hrou, jednoduchou, pri ktorej majú šancu ukázať čo vedia. Prípadne sa aj niečo nové naučiť.

Takže okrem pitného režimu, chlebových zlepencov zabaľte si aj veľa dobrej nálady a niekoľko nápadov, ako detváky zaujať. Možno budete potrebovať so sebou zabaliť nejakú loptu, alebo papier a pero.

Pokiaľ sa budete prepravovať

vlakom alebo autobusom

posaďte deti k oknu, aby mohli sledovať rýchlo sa meniace krajinu, ktorou prechádzate. Po chvíli si dajte opísať cestu. Aké mostíky ste prešli, ako sa točila cesta pozdĺž trati, koľko zákrut bolo, aké domčeky a pod. Pozorujte len blízke okolie, dá ľahko sledovať aj kontrolovať. Pripomínajte miesta dedín, kade ste prešli a ak je daná obec niečím významná, povedzte o tom deťom.

Áno - nie

Na začiatku výpravy môžete deťom rozdať 7 kartičiek, životov. Potom všetkým oznámte, že po celý čas výpravy nesmú povedať slovo áno či nie. Ak tak urobia, odovzdajú jednu kartičku tomu, kto na ich prehrešok prvý upozornil (prípadne vedúcemu). Ten, kto má na konci výpravy najviac kartičiek, zvíťazil. Hru možno obmeniť tak, že zakážeme slová kde, kedy, prečo a ako alebo meno niektorého z dospelých. Zakázaných slov by mal byť zapamätateľný počet.

Keď sa dopracujete na lúku alebo lesnú čistinu, možno si po jedle deti budú potrebovať oddýchnuť. Keď nezaspia, je to dobrý čas na to, aby ste hovorili o tom, čo ste doteraz videli, čo sa im zatiaľ najviac páčilo a čo naopak nepáčilo.

Ak sa budú chcieť zahrať, môžete im navrhnúť napr. tieto hry:

Holuby

Jeden z dvojice vyhodí väčšiu loptu do vzduchu a druhý z dvojice sa snaží túto loptu (holuba) menšou loptičkou zostreliť. V dvojici sa vystriedajú. Víťazí ten, kto holuba zostrelí, alebo ten, kto z piatich pokusov holuba zostrelí viackrát.

Na medveďa

Jeden hráč si ľahne na brucho a predstavuje mrzutého medveďa. Ostatní hráči sa k nemu odvážne približujú, bzučia mu do ucha, šťuchajú ho vetvičkami atď., až sa medveď neočakávane vzchopí a začne dotieravcov prenasledovať. Kto je chytený, stáva sa medveďom a z doterajšieho medveďa sa stáva hráč. Ak medveď nedokáže počas dvoch minút nikoho chytiť, musí sa vrátiť do svojho brlohu na zem a robiť medveďa znova.

Desať kamienkov

Každé dieťa si nazbiera 10 kamienkov a vezme ich do oboch dlaní. Vyhodí ich nad hlavu a padajúce kamienky zase chytí. To opakuje 10 krát, ale kamienky, ktoré mu spadli, necháva ležať na zemi. Nakoniec všetci spočítajú, koľko kamienkov im zostalo. Kto ich bude mať najviac, vyhral.

Ak máte na výlete viacej detí, môžete ich rozdeliť do dvoch skupiniek a môžu trošku súťažiť:

Štrkovitá štafeta

Každá skupina si nazbiera 20 kamienkov a rozsadí sa v tráve do zástupu s odstupmi asi 2m. Na začiatku má všetky kamienky prvý v rade. Na dane znamenie hodí jeden oblázok druhému hráčovi, ten tretiemu, až sa oblázok dostane až nakoniec radu. Posledný položí kameň vedľa seba a dá signál prvému, ktorý obdobným spôsobom pošle druhý oblázok. Kto oblázok nechytí, musí ho zdvihnúť, vrátiť sa s ním na svoje miesto a až odtiaľ ho hodiť ďalšiemu. Víťazí tá skupina, ktorá najskôr pretransportuje všetkých 20 kamienkov.

Beh stonožek

Stonožku vytvoríme tak, že stojac v zástupe chytíme ľavicou pravicu predchádzajúceho prestrčenú medzi jeho nohami. 10 metrov pred stonožkou je méta. Úlohou je (stále v zástupe, ako stonožka) obehnúť metu a čo najskôr sa vrátiť späť. Namiesto behu sa môže poskakovať na niektorej z nôh.

Ak máte po ceste nejaký kopec, môžete u detí pocvičiť orientáciu:
Zastavte sa na kopci s dobrým rozhľadom. Nechajte deti prezrieť si krajinu. Potom ich odveďte tam, odkiaľ už nie je rozhľad a dajte im z pamäti opísať pozorovanou krajinu. Pýtajte sa na polohu lesíkov a dedín, nápadných bodov, krížov, kostolov alebo komínov. Pýtajte sa, či vedie, odkiaľ – z ktorého smeru ste prišli.

Stará klasika Myslím, myslím ...

Hra, ktorú zvládnu aj tí najmenší drobci. Jeden povie Myslím, myslím ... na zviera (jedlo, hračku, vec, človeka ....). Ostatní majú za úlohu zistiť, na čo dotyčný myslel, ale len za pomoci otázok, na ktoré sa dá odpovedať áno alebo nie. Teda napr. je to veľké zviera? Žije v lese? Má to zviera dlhý krk? Keď niekto uhádne, tak je to on, kto Myslí, myslí...

Veľa pekných chvíľ s deťmi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bábätko v 11. týždni tehotenstva
17.01.2018   0
Dieťatko váži cca 15 gramov a má veľkosť asi ako váš prst na ruke. Takmer polovicu tela tvorí hlavička.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
16.01.2018   9
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Čo je to cervikálne skóre?
15.01.2018   0
Dnes sa pozrieme na malú tabulečku v tehotenskej knižke s nápisom Cervikálne skóre. Čo to teda je cervikálne skóre? Najskôr si vysvetlime pojem cervix.
babetko
Ako umiestniť detskú postieľku
17.01.2018   0
Je rozhodnutím každého rodiča, ako si zariadi spánok s dieťatkom. Čo sa však týka samotného umiestnenie detskej postieľky, dávame na zváženie a zamyslenie niekoľko skutočností, ktoré môžu dieťatko ovplyvňovať.
Tipy na finger food – jedlá pre bábätká „do prstov“
16.01.2018   0
Ak má vaše bábätko 8.-9. mesiacov, môžete mu okrem klasickej kašičky ponúknuť aj niečo do rúčky, tzv. finger food.
Hry pre malé deti
15.01.2018   0
Dnes vám ponúkame niekoľko tipov na hry s úplne malými deťmi, cca od 1 roka, ktoré sa môžete hrať doma len sami dvaja alebo s väčšími detičkami vonku na ihrisku.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o zdraví vášho dieťaťa
16.01.2018   0
R rozpoznali by ste vážne ochorenie? Skúste sa otestovať.
Osýpky - Morbilli
15.01.2018   0
Osýpky majú vysokú schopnosť nákazy a vyskytujú sa väčšinou ako detské ochorenie so zanechaním celoživotnej imunity, odolnosti voči tomuto ochoreniu.
Príznaky cukrovky u detí
10.01.2018   0
Cukrovka (diabtes mellitus) nie je len ochorenie dospelých, či starých ľudí. Na Slovensku ročne pribudne asi 120 detských diabetikov.
zvery
Klietka pre morča
18.01.2018   0
Správna klietka pre morča má rozmery aspoň 75 cm x 35 cm x 45 cm. Podstatná je plastová základňa aby si morča nezranilo nožičku, vyššie plastové okraje dna aspoň 5 cm, na ktoré sa nadstavuje drôtovaná časť.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
16.01.2018   0
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
V nesprávnej klietke sa môže škrečok zraniť
15.01.2018   3
Aká by mala byť klietka pre škrečka? Treba dať pozor na to aké zvieratko do nej chceme dať, respektíve aký druh a koľko, či rado behá, šplhá alebo si radšej robí pelech a podobne. U džungárskych napríklad zväčša platí, že ak ich máme dvoch nepotrebujú až taký priestor ako keď je iba jeden. Pozrime sa na to aká by mala byť správna klietka/nádoba pre 1 – 2 škrečkov...