VychovávameVychovávame deti

Hranice intimity – kam už dieťa nepustiť a kam mu tiež nevstupovať

 Kristína Gabíková   18.11.2020   0

Výchova detí je krásna, ale ťažká práca. Byť dobrým rodičom je jedna z najzložitejších životných profesií. Neexistujú na to žiadne vysoké školy, a tak je často s narodením prvého potomka výchova jeden veľký otáznik. Väčšinu vecí sa rodičia učia za pochodu, improvizujú a nemalú časť preberajú zo svojho vlastného detstva. Aby z potomka vyrástol zdravo sebavedomý dospelý, mal by mať zaistený nielen dostatok intímneho priestoru, ale tiež jasne stanovené hranice.

shutterstock

 

Hovorte, vysvetľujte, počúvajte

Pri výchove detí je dôležité otvorene hovoriť. Komunikácia dokáže vyriešiť mnoho problémov. Je dobré si pravidelne vyhradiť čas a s dieťaťom prebrať všetko, čo je dôležité, čo ho trápi a čo naopak teší. Pokiaľ vám o niečom nechce povedať, nenúťte ho. Skúste sa k téme dostať okľukou cez nejaký príbeh alebo položením iných otázok. Dieťa sa vám predovšetkým musí chcieť zveriť samo.

Nebojte sa dať dieťaťu voľnosť

Keď si domov z pôrodnice prinesiete bábätko, je úplne prirodzené, že sa oň staráte bez prestávky. Kŕmite ho, kúpete, uspávate, maznáte sa s ním, prebaľujete a viete o ňom všetko. Postupom času si ale dieťa začne uvedomovať samo seba a svoje potreby.

Čím je potomok starší, tím je dôležitejšie dávať mu viac voľnosti a umožniť mu mať svoje tajomstvá.

Už od útleho veku by malo mať dieťa vlastný priestor. Na začiatku to môže byť napríklad hrací kútik, neskôr pracovný stôl. Vy by ste také miesto mali za každú cenu rešpektovať. Rozhodne sa vyvarujte hľadaniu vo veciach, zásuvkách a hľadaniu tajných pokladov. Keď potrebujete upratať alebo niečo hľadáte, vždy sa najprv spýtajte na dovolenie. Pokiaľ má dieťa vlastnú izbu, nezabudnite pred vstupom zaklopať a s rastúcim vekom postupne obmedzte aj návštevy kúpeľne v dobe kúpania.

 

Vzájomná dôvera je dôležitá aj pre vzťah a vývoj dieťaťa

Spolu s pocitom voľnosti potrebuje dieťa cítiť aj dôveru a lásku. Prejavujte ich svojej ratolesti a ukážte, že im veríte. Nie je dôležité, aby sa všetko podarilo hneď na prvý pokus.

Chyby robíme všetci, dieťa ale potrebuje cítiť vašu podporu.

Snažte sa vyvarovať  jeho zrovnávaniu so súrodencami alebo s kamarátmi a už vôbec svojho potomka nepodceňujte ani neponižujte. Deti sú veľmi emotívne a také  zaobchádzanie v nich vytvára psychické problémy, ktoré sa môžu časom negatívne podpísať na vnímaní seba samého. To sa môže prejaviť predovšetkým u dievčat v dospievajúcom veku.

Pokiaľ si neviete rady, ako s dieťaťom v tomto období komunikovať a pomôcť mu vytvoriť zdravú sebadôveru, môžete sa inspirovať v príručke Sama sebou, ktorá sa dá zdarma stiahnuť.

Plnenie drobných úloh a dodržovanie pravidiel pomôže v dospelosti

Deti prostredníctvom výchovy preberajú rovnaké návyky a postoje ako ich rodičia. Preto je dôležité s nimi komunikovať a vysvetľovať im, čo sa deje. Pri výchove by ste ich nemali uzatvárať len do bezstarostného detského sveta, ale mali by ste ich postupne pripraviť aj na svet dospelých.

Dodržovanie pravidiel a plnenie povinností je bežnou súčasťou dospelého života. Preto je dobré chcieť po dieťati, aby už odmalička plnilo drobné úlohy primerané jeho veku, ako sú upratovanie hračiek či pomoc pri umývaní riadu, a to aj napriek tomu, že sa mu práve nechce. Pokiaľ sa to v mladosti  nenaučí, môže sa ako dospelý trápiť a ťažko sa vyrovnávať s poznaním, že za neho určité veci nikto iný neurobí.

„Zdravé hranice, rodinné rituály či pružne nastavené pravidlá dávajú dieťaťu pocit bezpečia a istoty, ktorý napomáha rozvoju vyrovnanej osobnosti. Stretla som mnoho dospelých vychovávaných voľnou výchovou, ktorí spätne ľutovali, že v ich pôvodnej rodine hranice a základné pravidlá celkom chýbali. Taký človek je síce často veľmi tolerantný, slobodomyseľný a kreatívny, ale môže byť pre neho ťažké dosahovať v živote určitých cieľov alebo sa zodpovedne postaviť k problémom a vyriešiť ich,“ dodáva psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

Dieťa vaše problémy nevyrieši

Existujú hranice, kam by ste dieťa nemali za žiadnych okolností púšťať, či už vyznávate akokoľvek voľnú výchovu. Napríklad problémy s partnerom by nemali do výchovy detí zasahovať. Pokiaľ si potrebujete niečo povedať, urobte to za zatvorenými dverami. Dieťa by nemalo mať ovplyvnený úsudok na jedného z rodičov len preto, že ste na neho naštvaný vy. Pokiaľ sú problémy vážne a trvajú dlhšiu dobu, dieťa to vycíti. Pohovorte si s ním, ale v pokoji a bez zbytočných emócií. Rozhodne ho nestavajte do role sudcu, ani si k nemu nechoďte pre radu.

Nebojte sa priznať chybu a ospravedlniť sa

Povolanie rodič je práca na plný úväzok, a hlavne na celý život. Nemôžete si vziať dovolenku alebo dať výpoveď. Je teda prirodzené, že sa stávajú chyby, občas vybuchnete a na dieťa kričíte a neskôr toho ľutujete. V takých prípadoch nejde len o vlastné spytovanie svedomia, podstatné je celú situáciu prebrať aj so samotným dieťaťom. Vzájomná komunikácia je nevyhnutná, aby pochopilo, čo urobilo zle a prečo sa jeho rodičia hnevajú. Nezabudnite sa pri vysvetľovaní  ospravedlniť  a uistiť ho, že ho máte radi.

Urobte si čas sami pre seba

Spokojný rodič znamená spokojné dieťa. Nemá cenu skrývať svoje pocity. Nebojte sa priznať, že ste unavení a potrebujete si oddýchnuť. Pokiaľ vám nie je dobre, dieťa to aj tak pozná. Nenapínajte tak zbytočne svoje sily. Radšej sa na chvíľu zrelaxujte a svojmu potomkovi vysvetlite, že vám nie dobre. Máte právo mať zlú náladu.

„Deti majú obecne tendenciu vzťahovať negatívne emócie rodičov či akékoľvek ich nezhody na seba. Prežívajú potom pocit viny, že za všetko môžu oni, a vyčítajú si, čo urobili zle. Je dobré dieťaťu vysvetliť, že za vašu zlú náladu či plač nemôže, ale bolo toho na vás napríklad za posledné dni veľa v práci a potrebujete si len trochu oddýchnuť. Vďaka tomu sa dieťa samo naučí slobodne prejavovať aj negatívne emócie, a zároveň rešpektovať emócie druhého človeka,“ komentuje psychologička Šárka Kučerová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?