VychovávameVychovávame deti

Hranice intimity – kam už dieťa nepustiť a kam mu tiež nevstupovať

 Kristína Gabíková   18.11.2020   0

Výchova detí je krásna, ale ťažká práca. Byť dobrým rodičom je jedna z najzložitejších životných profesií. Neexistujú na to žiadne vysoké školy, a tak je často s narodením prvého potomka výchova jeden veľký otáznik. Väčšinu vecí sa rodičia učia za pochodu, improvizujú a nemalú časť preberajú zo svojho vlastného detstva. Aby z potomka vyrástol zdravo sebavedomý dospelý, mal by mať zaistený nielen dostatok intímneho priestoru, ale tiež jasne stanovené hranice.

shutterstock

 

Hovorte, vysvetľujte, počúvajte

Pri výchove detí je dôležité otvorene hovoriť. Komunikácia dokáže vyriešiť mnoho problémov. Je dobré si pravidelne vyhradiť čas a s dieťaťom prebrať všetko, čo je dôležité, čo ho trápi a čo naopak teší. Pokiaľ vám o niečom nechce povedať, nenúťte ho. Skúste sa k téme dostať okľukou cez nejaký príbeh alebo položením iných otázok. Dieťa sa vám predovšetkým musí chcieť zveriť samo.

Nebojte sa dať dieťaťu voľnosť

Keď si domov z pôrodnice prinesiete bábätko, je úplne prirodzené, že sa oň staráte bez prestávky. Kŕmite ho, kúpete, uspávate, maznáte sa s ním, prebaľujete a viete o ňom všetko. Postupom času si ale dieťa začne uvedomovať samo seba a svoje potreby.

Čím je potomok starší, tím je dôležitejšie dávať mu viac voľnosti a umožniť mu mať svoje tajomstvá.

Už od útleho veku by malo mať dieťa vlastný priestor. Na začiatku to môže byť napríklad hrací kútik, neskôr pracovný stôl. Vy by ste také miesto mali za každú cenu rešpektovať. Rozhodne sa vyvarujte hľadaniu vo veciach, zásuvkách a hľadaniu tajných pokladov. Keď potrebujete upratať alebo niečo hľadáte, vždy sa najprv spýtajte na dovolenie. Pokiaľ má dieťa vlastnú izbu, nezabudnite pred vstupom zaklopať a s rastúcim vekom postupne obmedzte aj návštevy kúpeľne v dobe kúpania.

 

Vzájomná dôvera je dôležitá aj pre vzťah a vývoj dieťaťa

Spolu s pocitom voľnosti potrebuje dieťa cítiť aj dôveru a lásku. Prejavujte ich svojej ratolesti a ukážte, že im veríte. Nie je dôležité, aby sa všetko podarilo hneď na prvý pokus.

Chyby robíme všetci, dieťa ale potrebuje cítiť vašu podporu.

Snažte sa vyvarovať  jeho zrovnávaniu so súrodencami alebo s kamarátmi a už vôbec svojho potomka nepodceňujte ani neponižujte. Deti sú veľmi emotívne a také  zaobchádzanie v nich vytvára psychické problémy, ktoré sa môžu časom negatívne podpísať na vnímaní seba samého. To sa môže prejaviť predovšetkým u dievčat v dospievajúcom veku.

Pokiaľ si neviete rady, ako s dieťaťom v tomto období komunikovať a pomôcť mu vytvoriť zdravú sebadôveru, môžete sa inspirovať v príručke Sama sebou, ktorá sa dá zdarma stiahnuť.

Plnenie drobných úloh a dodržovanie pravidiel pomôže v dospelosti

Deti prostredníctvom výchovy preberajú rovnaké návyky a postoje ako ich rodičia. Preto je dôležité s nimi komunikovať a vysvetľovať im, čo sa deje. Pri výchove by ste ich nemali uzatvárať len do bezstarostného detského sveta, ale mali by ste ich postupne pripraviť aj na svet dospelých.

Dodržovanie pravidiel a plnenie povinností je bežnou súčasťou dospelého života. Preto je dobré chcieť po dieťati, aby už odmalička plnilo drobné úlohy primerané jeho veku, ako sú upratovanie hračiek či pomoc pri umývaní riadu, a to aj napriek tomu, že sa mu práve nechce. Pokiaľ sa to v mladosti  nenaučí, môže sa ako dospelý trápiť a ťažko sa vyrovnávať s poznaním, že za neho určité veci nikto iný neurobí.

„Zdravé hranice, rodinné rituály či pružne nastavené pravidlá dávajú dieťaťu pocit bezpečia a istoty, ktorý napomáha rozvoju vyrovnanej osobnosti. Stretla som mnoho dospelých vychovávaných voľnou výchovou, ktorí spätne ľutovali, že v ich pôvodnej rodine hranice a základné pravidlá celkom chýbali. Taký človek je síce často veľmi tolerantný, slobodomyseľný a kreatívny, ale môže byť pre neho ťažké dosahovať v živote určitých cieľov alebo sa zodpovedne postaviť k problémom a vyriešiť ich,“ dodáva psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

Dieťa vaše problémy nevyrieši

Existujú hranice, kam by ste dieťa nemali za žiadnych okolností púšťať, či už vyznávate akokoľvek voľnú výchovu. Napríklad problémy s partnerom by nemali do výchovy detí zasahovať. Pokiaľ si potrebujete niečo povedať, urobte to za zatvorenými dverami. Dieťa by nemalo mať ovplyvnený úsudok na jedného z rodičov len preto, že ste na neho naštvaný vy. Pokiaľ sú problémy vážne a trvajú dlhšiu dobu, dieťa to vycíti. Pohovorte si s ním, ale v pokoji a bez zbytočných emócií. Rozhodne ho nestavajte do role sudcu, ani si k nemu nechoďte pre radu.

Nebojte sa priznať chybu a ospravedlniť sa

Povolanie rodič je práca na plný úväzok, a hlavne na celý život. Nemôžete si vziať dovolenku alebo dať výpoveď. Je teda prirodzené, že sa stávajú chyby, občas vybuchnete a na dieťa kričíte a neskôr toho ľutujete. V takých prípadoch nejde len o vlastné spytovanie svedomia, podstatné je celú situáciu prebrať aj so samotným dieťaťom. Vzájomná komunikácia je nevyhnutná, aby pochopilo, čo urobilo zle a prečo sa jeho rodičia hnevajú. Nezabudnite sa pri vysvetľovaní  ospravedlniť  a uistiť ho, že ho máte radi.

Urobte si čas sami pre seba

Spokojný rodič znamená spokojné dieťa. Nemá cenu skrývať svoje pocity. Nebojte sa priznať, že ste unavení a potrebujete si oddýchnuť. Pokiaľ vám nie je dobre, dieťa to aj tak pozná. Nenapínajte tak zbytočne svoje sily. Radšej sa na chvíľu zrelaxujte a svojmu potomkovi vysvetlite, že vám nie dobre. Máte právo mať zlú náladu.

„Deti majú obecne tendenciu vzťahovať negatívne emócie rodičov či akékoľvek ich nezhody na seba. Prežívajú potom pocit viny, že za všetko môžu oni, a vyčítajú si, čo urobili zle. Je dobré dieťaťu vysvetliť, že za vašu zlú náladu či plač nemôže, ale bolo toho na vás napríklad za posledné dni veľa v práci a potrebujete si len trochu oddýchnuť. Vďaka tomu sa dieťa samo naučí slobodne prejavovať aj negatívne emócie, a zároveň rešpektovať emócie druhého človeka,“ komentuje psychologička Šárka Kučerová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.