VychovávameVychovávame deti

Do školy v prírode bez mobilov

 Kika Kováčiková   17.06.2022   0

Keď po dvoch rokoch pandémie prišla konečne možnosť, aby naše deti išli do školy v prírode, ukázalo sa, že sú tu aj pandémie, od ktorých sa nedá oddýchnuť medzi jednotlivými vlnami.

Napríklad taká pandémia závislosti na elektronike, ktorá takmer pokazila nápad vypadnúť zo školy do prírody. Kým hlavne dievčatká sa tešili na prvú diskotéku, niektorí chlapci doma zahlásili, že oni nikam nepôjdu, na nijaký trápny výlet, keď nemôžu mať so sebou mobily!

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako zbaliť dieťa do školy v prírode.

Shutterstock

 

Našli sa rodičia, ktorým sa zákaz elektroniky do školy v prírode takisto nepáčil.

To si nemôže zobrať ani hodinky?“ čudovala sa nahlas očividne znepokojená mamička. Aké hodinky? No nie digitálky, samozrejme, ale také tie volacie. Aby mohli byť v spojení, keby dačo. Aby tam bola nejaká spätná väzba.

A čo naše deti, ktoré také hodinky nemajú, je to fér?“ ozval sa popudený otecko, no hlavné slovo si zobrala učiteľka, ktorá si trúfla zobrať na zodpovednosť dve triedy detí mimo domov na päť dní.

A keď vám dcéra zavolá a príde jej za vami ľúto a začne plakať a pridajú sa k nej ešte ďalší, čo budeme robiť? Prídete si potom po ňu?“ opýtala sa jej.

 

Máš mobil? Choď domov

V triede to šumelo, najviac však zarezonoval hlas rodičov, ktorí volali po tom, aby sme nechali deti na pokoji. Aby sme im ten týždeň bez mobilov dopriali. Aby sme im dopriali voľno aj od nás samých.

Nielen preto, aby si oddýchli deti od obrazoviek, sociálnych sietí, v kuse pípajúcich notifikácií. Ale možno aby sme si oddýchli aj my: od neustálej potreby kontrolovať a monitorovať každý ich nádych a výdych.

Nebojte sa, ubezpečovali nás učiteľky, deti tam budú mať toľko programu, že na mobily ani nebude čas. Týždeň s nadupanými aktivitami od rána do večera sľuboval, že na elektroniku si deti ani len nespomenú.

Fotodokumentácia, ktorú sme každý deň dostávali, aby bolo jasné, že sú živí a zdraví, nás povzbudzovala uveriť tomu, že je im dobre aj bez nás, aj bez obrazoviek.

Bezobrazovkový luxus

V podstate to už ani nie je škola v prírode, ale taký ozdravný pobyt, ktorý si doma nemôžeme dovoliť. Nemôžeme im vypĺňať každú minútu dňa, len aby neboli na mobile. Musíme sa s nimi handrkovať, aby robili aj niečo iné. Musíme ich aj seba presviedčať, že je úplne v poriadku nudiť sa. Aj keď to máme dopredu prehraté.

Napriek tomu mi stále rezonuje v hlave tá krásna myšlienka: doprajme im to. Ako v tej reklame na kozmetiku pre ženy, kde nám opakujú „lebo vy za to stojíte.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Kokain by sme im nedali, ale smartfón deťom dovolíme.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Koľké v poradí sa dieťa narodilo?
28.06.2022   0
Prvorodené - narodilo sa prvé a prvým chce zostať, po narodení súrodenca (najmäk ak je medzi nimi malý vekový rozdiel) sa môže cítiť "zbavené" trónu: hľadá prílišnú pozornosť a ak ju nenájde, cíti sa prehliadané, neisté.
Cumlíky, cumlíky, ach tie cumlíky...
27.06.2022   12
V tomto období riešim dilemu s cmúľaním cumlíka... A tak som si zistila informácie o cumlíkoch – aký je vhodný, odkedy a dokedy ho používať, a či vôbec...
Prečo musia v škôlke spať? - reakcia pedagóga
24.06.2022   11
Téme poobedňajšieho spania, či nespania v školkach, ktoré tak často medzi sebou rozoberáme, sme prizvali predškolskú pedagogičku, Mgr. Ľudmilu Janigovú. Ponúkame Vám reakciu odborníka na článok "Prečo musia v škôlke spať" od Lucie H.
detské choroby
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
Kleptománia v detskom veku
10.06.2022   1
Sú deti, u ktorých sa vyvinie porucha zvaná kleptománia. Je definovaná ako „opakované, nutkavé kradnutie predmetov, ktoré osoba nepotrebuje. Patrí do skupiny „porúch ovládania impulzov“.
auto
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu: Dôležité sú bezpečnostné prvky, no nepodceňujte ani typ karosérie
16.06.2022   0
Niekto sa pri výbere nového vozidla rozhoduje podľa ceny, iný podľa vonkajšieho vzhľadu a ďalší zas podľa vybavenia interiéru.
Karavána najnovších elektických a hybridných modelov značky RENAULT cestuje po Slovensku
07.06.2022   0
K dispozícií je 6 elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault.