VychovávameVychovávame deti

Deti potrebujú vnímať, že ich otec je hrdina

 Andrej Burianek   27.02.2021   0

Nám otcom je zväčša jasné, že naša rola pri výchove je nejakým spôsobom dôležitá. Dozvedáme sa to z médií, vidíme to vo filmoch, občas čítame v knihách, ale hlavne počúvame od našich manželiek.

Už je nám ale menej zrejmé, aká miera nášho zapojenia do výchovného procesu je správna, čo sa od nás očakáva. Od kedy máme byť vo výchove aktívni a akým spôsobom?

Veď naši otcovia to zväčša vôbec neriešili a sme tu!

Tento zmätok v hlavách mužov je spôsobený pozvoľnou zmenou spoločenskej kultúry za posledné polstoročie. 

shutterstock

 

Veľa vecí je inak:

oveľa väčšie zapojenie žien v pracovnom procese, práca oboch rodičov zväčša mimo domu, vstup štátu do výchovy, prudký nárast rozvodovosti, nástup digitálnych médii, ľahká dostupnosť pornografie a v neposlednej rade ústup toho, čomu sa kedysi verilo, že chlap má byť gentleman.

Bez ohľadu na tieto vonkajšie okolnosti, stále ostávame pre deti vzormi, ktoré ovplyvňujú celý ich nasledujúci život. Hlavne vzormi správania sa k ľuďom okolo nás a predovšetkým k našej manželke, matke našich detí. Deti od otca nepotrebujú pohodlie a komfort, čo je síce príjemné, ale v skutočnosti potrebujú príklad pevného charakteru a svedomia. Deti jednoducho potrebujú vnímať, že ich otec je hrdina.

Úloha otca sa nezmenila. Čo sa výrazne zmenilo, je prostredie v ktorom sa rodiny pohybujú.

Ešte pred sto rokmi bol domov malým podnikom – miestom, kde sa pracovalo. Domov bol plný nástrojov a náradia, deti neustále videli, ako ich rodičia svojou prácou zabezpečujú prežitie rodiny. V súčasnosti deti takmer nevidia doma otca pracovať, ak nemyslím nejaké odpočinkové aktivity okolo domu. Domov sa stal skôr miestom zábavy ako práce.

Predtým takmer v každej rodine boli okrem otca a mamy ďalšie dospelé osoby (starí rodičia, slobodné tety, strýkovia, učni, pomocníci). V súčasnosti narastá izolácia, deťom často krát chýba ďalšia dospelá osoba, ktorá by im vysvetlila dôvody a zmysel niektorých postojov rodičov. Ale rodičom, teda aj otcom, tiež chýbajú ďalší dospelí, ktorí by im dodali istotu alebo rozptýlili ich obavy. Deťom aj rodičom na to ostáva chladný svet internetu a televízie.

Deti sa kedysi o vonkajšom svete dozvedali hlavne prostredníctvom rozhovorov. V súčasnosti sú rozhovory s otcom, ale aj s inými dospelými minimálne. Mnohé rodiny nie sú schopné ani raz za deň spolu stolovať a keď sa im to podarí, často za prítomnosti televízie. Napriek tomu, že táto zmena sa netýka všetkých rodín a samozrejme sú aj rodičia čo si tieto riziká uvedomujú a snažia sa im úspešne čeliť, jedno je isté: Vplyv rodičov a tým aj otcov bol podstatne silnejší.

Aká je definícia úspešného otca?

Ak hovoríme o synoch, tak úspešní sú tí otcovia, ktorí raz keď práve ich synovia budú už sami otcami, prejdú sitom ich hodnotenia. Keď im ich dospelí synovia povedia: ďakujem ti otec za všetko, čo si ma naučil. Že si ma naučil a ukázal si mi, čo to znamená byť zodpovedný za seba, ale aj za iných. Že si ma naučil a ukázal si mi ako sa slušne správať k ženám. Že si ma naučil a ukázal si mi ako sa nevyhýbať ťažkej práci, ako byť úprimným, tešiť sa zo života a vážiť si priateľstvo. Jednoducho úspešný otec je ten, ktorému sa podarí vychovať charakterného syna.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrej Burianek

Andrej Burianek je zakladateľom projektu Akadémie rodiny. Podieľal sa na založení projektu súkromnej materskej školy Pramienok v Bratislave, pracuje v IT sektore a je otcom 6 detí. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...