ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Desať prikázaní, aby prekvitala láska v rodine

 Anna Veselá   07.12.2017   0

Hoci sa dnes rozpadá oveľa viac rodín ako v minulosti, nemusí to tak byť. Podľa terapeutky Jiřiny Prekopovej je hlavnou príčinou to, že sme zabudli na zákony lásky. V knihe Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie ponúka týchto 10 prikázaní, aby láska v rodine mohla prekvitať:

Shutterstock

 

1. Uvedom si, že najvyššou potrebou, zmyslom a šťastím každého človeka je láska. Zmysel má však len vtedy, keď je bezvýhradná.

2. Miluj seba samého – napriek svojim slabostiam a chybám.

3. Miluj (alebo aspoň si cti) svojich rodičov, aj keď k tebe boli nespravodliví a ublížili ti (alebo ti dosiaľ ubližujú). Podarí sa ti to, ak budeš hľadať zranenia v ich detstve a pozrieš sa na ne z pohľadu dospelého. Tak sa ti podarí dospieť.

4. Miluj svoje deti, aj keď ťa hnevajú alebo nie sú také úžasné, ako by si si želal.

5. Miluj svojho manžela/manželku, miluj jej/jeho rodičov takých, akí sú a cti ich napriek všetkým výhradám, lebo bez svokry a svokra by si nemal terajšiu rodinu.

6. Prideľ každému členovi v systéme rodiny miesto, ktoré mu prináleží podľa starých, dodnes platných pravidiel (žena a mužovi patrí ako rodičom prvé miesto, deťom druhé, poradie súrodencov sa riadi podľa dátumu narodenia).

7. Bezprostredne po narodení dieťaťa ho treba priložiť k matkiným prsiam. Nevyhnutne potrebuje telesný kontakt, treba mu často dožičiť objatie, a to aj v dospelosti.

8. Poskytni dieťaťu teplo hniezda a dovoľ mu odletieť, keď nastane čas potreby odpútať sa. Podporuj v tomto smere jeho zvedavosť, jeho slobodnú vôľu a schopnosť znášať záťaž.

9. Obaja rodičia spolu rozhodujú o tom, aké záväzné pravidlá budú platiť v rámci spolužitia v rodine. Zároveň sú príkladom a sami tieto pravidlá dodržiavajú. Jasné vyjadrovanie (áno = nie, nie = nie) a konzekventné konanie pomáhajú deťom rozlišovať medzi dobrom a zlom.

10. Vzdaj sa telesných trestov a nevyhrážaj sa odopieraním lásky (prerušenie kontaktu, ignorovanie atď). takéto tresty nám diktuje predovšetkým adrenalín v tele (inštinkt veliaci zaútočiť alebo ujsť) a nie sú formované svedomím. Konflikty sa dajú vyriešiť emocionálnou konfrontáciou zoči voči, možno ich spracovať pomocou empatie a premeniť na lásku ešte pred západom slnka.

Jiřina Prekopová, Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie , premedia, 2014

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.