ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Desať prikázaní, aby prekvitala láska v rodine

 Anna Veselá   07.12.2017   0

Hoci sa dnes rozpadá oveľa viac rodín ako v minulosti, nemusí to tak byť. Podľa terapeutky Jiřiny Prekopovej je hlavnou príčinou to, že sme zabudli na zákony lásky. V knihe Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie ponúka týchto 10 prikázaní, aby láska v rodine mohla prekvitať:

Shutterstock

 

1. Uvedom si, že najvyššou potrebou, zmyslom a šťastím každého človeka je láska. Zmysel má však len vtedy, keď je bezvýhradná.

2. Miluj seba samého – napriek svojim slabostiam a chybám.

3. Miluj (alebo aspoň si cti) svojich rodičov, aj keď k tebe boli nespravodliví a ublížili ti (alebo ti dosiaľ ubližujú). Podarí sa ti to, ak budeš hľadať zranenia v ich detstve a pozrieš sa na ne z pohľadu dospelého. Tak sa ti podarí dospieť.

4. Miluj svoje deti, aj keď ťa hnevajú alebo nie sú také úžasné, ako by si si želal.

5. Miluj svojho manžela/manželku, miluj jej/jeho rodičov takých, akí sú a cti ich napriek všetkým výhradám, lebo bez svokry a svokra by si nemal terajšiu rodinu.

6. Prideľ každému členovi v systéme rodiny miesto, ktoré mu prináleží podľa starých, dodnes platných pravidiel (žena a mužovi patrí ako rodičom prvé miesto, deťom druhé, poradie súrodencov sa riadi podľa dátumu narodenia).

7. Bezprostredne po narodení dieťaťa ho treba priložiť k matkiným prsiam. Nevyhnutne potrebuje telesný kontakt, treba mu často dožičiť objatie, a to aj v dospelosti.

8. Poskytni dieťaťu teplo hniezda a dovoľ mu odletieť, keď nastane čas potreby odpútať sa. Podporuj v tomto smere jeho zvedavosť, jeho slobodnú vôľu a schopnosť znášať záťaž.

9. Obaja rodičia spolu rozhodujú o tom, aké záväzné pravidlá budú platiť v rámci spolužitia v rodine. Zároveň sú príkladom a sami tieto pravidlá dodržiavajú. Jasné vyjadrovanie (áno = nie, nie = nie) a konzekventné konanie pomáhajú deťom rozlišovať medzi dobrom a zlom.

10. Vzdaj sa telesných trestov a nevyhrážaj sa odopieraním lásky (prerušenie kontaktu, ignorovanie atď). takéto tresty nám diktuje predovšetkým adrenalín v tele (inštinkt veliaci zaútočiť alebo ujsť) a nie sú formované svedomím. Konflikty sa dajú vyriešiť emocionálnou konfrontáciou zoči voči, možno ich spracovať pomocou empatie a premeniť na lásku ešte pred západom slnka.

Jiřina Prekopová, Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie , premedia, 2014

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
7 vecí, ktoré tehotným lezú na nervy
21.05.2018   6
Je zopár omrviniek, drobností, ktoré tehotným ženám môžu udrieť na citlivejšiu tehotenskú strunku. Koniec koncov, v záplave tehotenských hormónov majú na to aj nárok.
Takto vyzerajú ženy po pôrode naozaj
20.05.2018   1
Možno to nepovieme nahlas, ale prijať svoje telo po pôrode nie je pre ženu vždy ľahké. Projekt 4th Trimester Bodies prichádza s myšlienkou oslavy ženského tela po pôrode, také aké naozaj je. Krásne, bez ohľadu na strie, žilky, ovisnutú kožu či iné telesné znaky.
Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po materskej?
16.05.2018   1
Častokrát sa stáva, že po dlhšie trvajúcich materských je pracovné miesto zrušené, aj situácie, keď sa pracovný pomer skončí.
babetko
Druhé dieťa zvyšuje matke sebavedomie
22.05.2018   0
Druhýkrát tehotná. Namiesto sĺz radosti, prvé, na čom pomyslela, bolo: zbohom, sloboda, tentokrát už na večné veky!
Keď dieťa nezoberú do škôlky
21.05.2018   0
Detí je veľa, materských škôl málo. Rodičia majú možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do materskej školy. Aký je postup?
Jahody
20.05.2018   0
Jahody obsahujú mangán a zinok, vitamíny C a E. Majú nízky obsah cukru, veľa vlákniny, preto sa doporučujú pri rôznych diétach. A čo tak nejaké recepty s jahodami?
detské choroby
Príliš čistá domácnosť deťom škodí
17.05.2018   0
Čľapkanie na potoku, stavanie bunkrov, kukurica pečená v pahrebe a konzumovaná tak, že vám uhlíky ešte vŕzgajú pod zubami ... Pre dnešné deti takmer nepredstaviteľné. Alebo pre ich rodičov?
Repelenty. Ako dopadli v testoch?
10.05.2018   0
Čo by ste pri výbere vhodného repelentu mali zohľadňovať? Test známeho českého časopisu ukázal, že klasické repelenty fungujú relatívne spoľahlivo, avšak rôzne dlhý čas. V teste účinnosti prepadol moderný náramok a mobilné aplikácie.
Najčastejšie problémy očí
07.05.2018   86
K najčastejším očným problémom patria tzv. refrakčné vady. Ide o poruchu v optickom systéme oka – problémy so správnym zaostrením oka na žiadaný cieľ.
zvery
Korytnačka. Vodná alebo suchozemská
20.05.2018   4
Ako si vybrať tú pravú? Pokiaľ si hľadáte domáceho miláčika na celý život, korytnačka môže byť pre vás ten pravý štvornohý kamarát, ktorý bude s vami v dobrom aj v zlom. Legendy o korytnačej dlhovekosti sa zakladajú na pravde.
Mačka je ochranca rodinky
18.05.2018   1
Ako sa vlastne mačka a človek dali dohromady? Ako vzniklo ich pradávne tisícročné priateľstvo? Dokáže naozaj mačka ochraňovať rodinu, v ktorej žije? Ako?
Čo robiť ak pes útočí...
07.05.2018   4
Náš strach je prvý signál, bojazlivý pohľad priamo do očí dáva psovi signál č. 2. A častokrát následnými podvedomými reakciami psa viac a viac provokujeme. Dôležité je sa snažiť útoku vyhnúť. A ako?