ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Desať prikázaní, aby prekvitala láska v rodine

 Anna Veselá   07.12.2017   0

Hoci sa dnes rozpadá oveľa viac rodín ako v minulosti, nemusí to tak byť. Podľa terapeutky Jiřiny Prekopovej je hlavnou príčinou to, že sme zabudli na zákony lásky. V knihe Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie ponúka týchto 10 prikázaní, aby láska v rodine mohla prekvitať:

Shutterstock

 

1. Uvedom si, že najvyššou potrebou, zmyslom a šťastím každého človeka je láska. Zmysel má však len vtedy, keď je bezvýhradná.

2. Miluj seba samého – napriek svojim slabostiam a chybám.

3. Miluj (alebo aspoň si cti) svojich rodičov, aj keď k tebe boli nespravodliví a ublížili ti (alebo ti dosiaľ ubližujú). Podarí sa ti to, ak budeš hľadať zranenia v ich detstve a pozrieš sa na ne z pohľadu dospelého. Tak sa ti podarí dospieť.

4. Miluj svoje deti, aj keď ťa hnevajú alebo nie sú také úžasné, ako by si si želal.

5. Miluj svojho manžela/manželku, miluj jej/jeho rodičov takých, akí sú a cti ich napriek všetkým výhradám, lebo bez svokry a svokra by si nemal terajšiu rodinu.

6. Prideľ každému členovi v systéme rodiny miesto, ktoré mu prináleží podľa starých, dodnes platných pravidiel (žena a mužovi patrí ako rodičom prvé miesto, deťom druhé, poradie súrodencov sa riadi podľa dátumu narodenia).

7. Bezprostredne po narodení dieťaťa ho treba priložiť k matkiným prsiam. Nevyhnutne potrebuje telesný kontakt, treba mu často dožičiť objatie, a to aj v dospelosti.

8. Poskytni dieťaťu teplo hniezda a dovoľ mu odletieť, keď nastane čas potreby odpútať sa. Podporuj v tomto smere jeho zvedavosť, jeho slobodnú vôľu a schopnosť znášať záťaž.

9. Obaja rodičia spolu rozhodujú o tom, aké záväzné pravidlá budú platiť v rámci spolužitia v rodine. Zároveň sú príkladom a sami tieto pravidlá dodržiavajú. Jasné vyjadrovanie (áno = nie, nie = nie) a konzekventné konanie pomáhajú deťom rozlišovať medzi dobrom a zlom.

10. Vzdaj sa telesných trestov a nevyhrážaj sa odopieraním lásky (prerušenie kontaktu, ignorovanie atď). takéto tresty nám diktuje predovšetkým adrenalín v tele (inštinkt veliaci zaútočiť alebo ujsť) a nie sú formované svedomím. Konflikty sa dajú vyriešiť emocionálnou konfrontáciou zoči voči, možno ich spracovať pomocou empatie a premeniť na lásku ešte pred západom slnka.

Jiřina Prekopová, Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie , premedia, 2014

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
16.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
16.08.2018   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
zvery
Chovajme ovce, ovečky, jahniatka
16.08.2018   0
Mami, chceli by sme mať doma ovečku! Deti mávajú niekedy úžasné nápady. Na prvý pohľad nereálne, ale...naozaj to nejde? Skúsme sa o tom presvedčiť...
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?