ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Desať prikázaní, aby prekvitala láska v rodine

 Anna Veselá   07.12.2017   0

Hoci sa dnes rozpadá oveľa viac rodín ako v minulosti, nemusí to tak byť. Podľa terapeutky Jiřiny Prekopovej je hlavnou príčinou to, že sme zabudli na zákony lásky. V knihe Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie ponúka týchto 10 prikázaní, aby láska v rodine mohla prekvitať:

Shutterstock

 

1. Uvedom si, že najvyššou potrebou, zmyslom a šťastím každého človeka je láska. Zmysel má však len vtedy, keď je bezvýhradná.

2. Miluj seba samého – napriek svojim slabostiam a chybám.

3. Miluj (alebo aspoň si cti) svojich rodičov, aj keď k tebe boli nespravodliví a ublížili ti (alebo ti dosiaľ ubližujú). Podarí sa ti to, ak budeš hľadať zranenia v ich detstve a pozrieš sa na ne z pohľadu dospelého. Tak sa ti podarí dospieť.

4. Miluj svoje deti, aj keď ťa hnevajú alebo nie sú také úžasné, ako by si si želal.

5. Miluj svojho manžela/manželku, miluj jej/jeho rodičov takých, akí sú a cti ich napriek všetkým výhradám, lebo bez svokry a svokra by si nemal terajšiu rodinu.

6. Prideľ každému členovi v systéme rodiny miesto, ktoré mu prináleží podľa starých, dodnes platných pravidiel (žena a mužovi patrí ako rodičom prvé miesto, deťom druhé, poradie súrodencov sa riadi podľa dátumu narodenia).

7. Bezprostredne po narodení dieťaťa ho treba priložiť k matkiným prsiam. Nevyhnutne potrebuje telesný kontakt, treba mu často dožičiť objatie, a to aj v dospelosti.

8. Poskytni dieťaťu teplo hniezda a dovoľ mu odletieť, keď nastane čas potreby odpútať sa. Podporuj v tomto smere jeho zvedavosť, jeho slobodnú vôľu a schopnosť znášať záťaž.

9. Obaja rodičia spolu rozhodujú o tom, aké záväzné pravidlá budú platiť v rámci spolužitia v rodine. Zároveň sú príkladom a sami tieto pravidlá dodržiavajú. Jasné vyjadrovanie (áno = nie, nie = nie) a konzekventné konanie pomáhajú deťom rozlišovať medzi dobrom a zlom.

10. Vzdaj sa telesných trestov a nevyhrážaj sa odopieraním lásky (prerušenie kontaktu, ignorovanie atď). takéto tresty nám diktuje predovšetkým adrenalín v tele (inštinkt veliaci zaútočiť alebo ujsť) a nie sú formované svedomím. Konflikty sa dajú vyriešiť emocionálnou konfrontáciou zoči voči, možno ich spracovať pomocou empatie a premeniť na lásku ešte pred západom slnka.

Jiřina Prekopová, Rodina žije z lásky – pravidlá pre láskyplné spolužitie , premedia, 2014

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príznaky tehotnosti, tehotenský test
14.12.2017   90
Všetky chceme rovnaký výsledok tehotenského testu: presný!
Pre novorodencov v Bojniciach majú nové postieľky
13.12.2017   0
Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach sa môže popýšiť ďalšími novinkami.
5 originálnych tipov, ako rodine oznámiť, že čakáte dvojičky
11.12.2017   0
Obom budúcim starým rodičom sme pod stromček darovali vlastný nástenný kalendár. Ako úvodná fotka bolo zväčšenina výsledku ultrazvuku.
babetko
Takto sa s deťmi nerozprávajte
15.12.2017   0
Okrikovanie, karhanie, rozkazy, ponižovanie a urážky (Pozrite naňho, je ako pojašený, strašné s ním. Čo robíš, čo nie si normálny?!“).
10 vecí, ktoré vám o kojení nik nepovie
14.12.2017   11
To mlieko z vás vyteká a vyteká, aj keď dieťa spí alebo je už najedené, takže chodíte po byte v mokrých, vyťahaných, fľakatých tričkách, prípadne kvapkáte na zem a zanechávate za sebou jasnú stopu, aby vás manžel v trojizbovom byte mohol vystopovať.
7 x „prečo?“ o batoľatách
13.12.2017   0
Prečo majú deti taký ľahký spánok? Prečo sa deti zlostia? Prečo si malé deti dávajú všetko do úst? Prečo? Prečo? Prečo?
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.12.2017   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Prečo chlapci mutujú?
14.12.2017   1
A čo to vlastne to mutovanie je, čo ho zapríčiňuje? Ako dlho trvá, kým mutovanie skončí? Dá sa s tým niečo robiť?
zvery
Vodná korytnačka v zime
13.12.2017   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.
Pes s papiermi alebo bez?
02.12.2017   4
Na čo mi je preukaz o pôvode? Veď ja nechcem chodiť na výstavy. PP u psa je zárukou určitých vlastností - zdravotných, exteriérových a povahových. Pri chove psov s PP sa toto všetko sleduje.
Prečo má pes strach?
24.11.2017   14
Strach motivuje k vyhnutiu sa ohrozeniu alebo k úteku pred ním. Kde to nie je možné, tam sa často strach mení na agresiu. U citlivejších psíkov môže strach prejsť do paniky či fóbie, a stáva sa neovládateľný.