VychovávameVychovávame deti

Čoho sa vzdávame, keď máme deti? A stojí rodičovstvo za to?

 Anna Veselá   16.01.2023   2

Stať sa rodičom znamená vzdať sa sebeckej mentality, a to ešte skôr, ako sa dieťa narodí. Niekedy dokonca ešte skôr, ako sa podarí bábätko počať – pár, ktorému sa nedarí otehotnieť, sa zákonite musí pýtať, či to stojí za ten stres a neistotu. Či by nebolo pohodlnejšie a menej bolestivé radšej sa myšlienky na dieťa vzdať.

Shutterstock

 

Rodičovstvo sa volá aj obeta srdca

Ani tehotenstvo nie je pre egoistické osoby: vyžaduje zniesť všetky neduhy, ktoré obvykle so sebou prináša, pričom každej ženy ich nadelí rôzneho charakteru, v rôznej intenzite, či už sú to nevoľnosti, únava, problémy so spánkom, opuchy, zlé trávenie, reflux, hemoroidy, nafukovanie, hormonálna rozladenosť, úzkosť, depresia...

A áno, potom pôrod. Pre každú z nás jedinečný, inak náročný, inak bolestivý, inak komplikovaný, keď je najväčšou výzvou myslieť na to, že bolesť vystrieda radosť.

To všetko je však ešte len začiatok testovacích dní, nakoľko sa nám tú radosť podarí uchovať, keď príde realita s deficitom spánku, energie a chabých spomienok na to, ako bolo všetko pred tým – pred deťmi – oveľa, oveľa jednoduchšie.

 

Už nie som „ja,“ sme „my“

Deti radikálne zmenia rodičom rozvrh. Vyžadujú si náš čas, veľa času. Gary Chapman, autor knihy Päť jazykov lásky, hovorí, že nikdy nebudete potrebovať manželskú lásku viac zúfalo ako pri výchove dieťaťa.

Obaja partneri musia byť pripravení prispôsobiť svoje rozvrhy potrebám partnera a potrebám detí. A to vyžaduje veľa ochoty (alebo odvahy) poprieť sám seba – vzdať sa egoizmu.

„Otec nemôže každý deň tráviť dve hodiny v posilňovni, udržiavať si prácu na plný úväzok, chodiť na športové zápasy či ísť si každú sobotu zahrať golf a popritom byť aj milujúcim manželom a otcom,“ tvrdí Chapman, podľa ktorého máme všetci svoje limity a svoj čas musíme prispôsobiť tomu, čo je nám najdrahšie. Znamená to nerozmýšľať v rovine „čo budem robiť,“ ale pýtať sa „čo budeme robiť.“

 

Už nie som priorita

Rodičovstvo neraz znamená pýtať sa, čo je pre mňa dôležitejšie. Či sme napríklad ochotní spomaliť svoju kariéru, profesijný rast, len aby sme s deťmi mohli stráviť čo najviac času.

Rozhodnúť sa pre dieťa môže znamenať to, že sa dlho nevrátime do práce. Znamená to neraz ísť do rizika, že sa nebudeme mať kde vrátiť, možno nebude existovať firma, v ktorej sme pracovali pred materskou, možno s nami jednoducho nebudú počítať.

Za čas strávený na materskej sa neraz platí aj tým, že nám stagnuje mzda. Že sa nám vzďaľuje aj možnosť vyššieho dôchodku. Že musíme znášať nevôľu, keď nie sme „dosť dobré“ len preto, že namiesto v práci doma utierame chorým deťom sople.  

Už nemíňam len na svoje pôžitky

Život s deťmi je rozhodne hektický a vekom sa to nezlepšuje, skôr naopak. Ešte len zistíme, ako veľmi sa dá žiť s vyplazeným jazykom, keď príde obdobie taxikárčenia, krúžkov, domácich úloh, keď budeme mať jednostaj pocit, že žijeme v neustálom pokluse, ako by sme behali maratón.

Deti nás stoja ohromne veľa času, energie a ... peňazí. Peňazí, ktoré by sme mohli minúť len tak pre seba, na pekný a bohatý život plný zážitkov. Objavovať nové krajiny, ochutnávať nové jedlá, cestovať za hranice všedných dní.

Rodičia, naproti tomu, cestujú krížom krážom – keď rozvážajú deti z jedného miesta na druhé. Zo školy, na krúžky, na nákupy. Namiesto nevšedností je tu rutina každodenne opakovaných činností, ktoré sa začínajú skorým zvonením budíčka až po zhasnutie svetla v izbe, keď príde (konečne) čas ísť do postele.

Napriek tomu, málokedy počuť nejakého rodiča povedať, že by chcel tráviť menej času so svojim dieťaťom. Lebo si uvedomujeme, od momentu, keď sme odhodili sebectvo, že je to veľmi vzácny čas, ktorý veľmi rýchlo utečie a už sa nikdy, nikdy nebude opakovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Radka napísané 16.01.2023 07:36

"Napriek tomu, málokedy počuť nejakého rodiča povedať, že by chcel tráviť menej času so svojim dieťaťom. Lebo si uvedomujeme, od momentu, keď sme odhodili sebectvo, že je to veľmi vzácny čas, ktorý veľmi rýchlo utečie a už sa nikdy, nikdy nebude opakovať."

 

..toto, bohužiaľ, nie je pravda.Nehovorím, že u všetkých, ale mnoho rodičov sa v nedeľu nevie dočkať, že sa detí zasa na chvíľu zbaví a pošle ich do školy. Tak isto veľa rodičov síce je s deťmi v spoločnom priestore domu/bytu, ale vyhýba sa im a radšej trávi čas na mobile alebo pri telke. Veľa rodičov tiež odloží svoje dieťa do MŠ hneď ako je to možné a necháva ich v ŠKD až do zatváračky, aj napriek tomu, že to nevyhnutne nepotrebujú.

 

A vo svojom okolí pozorujem, že niektorí rodičia majú dieťa (väčšinou len jedno), pretože tak sa to má, to sa od nich očakáva a tak sa to robí. Nuž a potom trpia - na materskej aj potom, a otvorene, a niekedy aj pred dieťaťom, sa sťažujú ako im dieťa zničilo život a zobralo im mladosť.

 

Opäť, v žiadnom prípade to neplatí u všetkých, a našťastie ani u väčšiny, ale je takých veľa. Dlhé roky pracujem ako učiteľka a vychovávateľka v rôznych zariadeniach a toto je moje pozorovanie.

LindaN napísané 19.01.2023 08:40

to je dosť blbé keď niekto nevie čo chce. Tam je ťažko pomôcť a nasmerovať.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.