VychovávameVychovávame deti

Čo je najťažšie na výchove?

 redakcia   01.01.1970   0

Dnešní rodičia sú až zahltení množstvom odbornej literatúry o výchove detí. Odhliadnuc od rôznych výchovných štýlov, ktoré si protirečia, nesúlad tiež panuje medzi rodičmi a učiteľmi. Každý má iný pohľad na to, ako sa má správať a fungovať tzv. dobre vychované dieťa.

Mostom, ktorý má ambíciu spájať pohľad rodičov a pedagógov, je konferencia OHÝBAJ MA, MAMKO... Prináša témy, ktoré chcú pomôcť rodičom i učiteľom nachádzať vzájomné porozumenie a jednotný pohľad v otázkach výchovy a vzdelávania detí.

 

Ako si poradiť s výchovou a kedy je dieťa pripravené a emocionálne zrelé na nástup do škôlky, či do prvého ročníka ZŠ?

Aj o tom budú hovoriť na konferencii pre rodičov a učiteľov – OHÝBAJ MA, MAMKO..., ktorá bude 14.3. v Bratislave, renomovaní odborníci: špeciálny pedagóg Mgr. Jiří Halda, psychológ PhDr. Jan Svoboda a pedagogička PaedDr. Ľubica Noščáková, ktorú sme si nedávno predstavili v rozhovore

Pýtali sme sa rodičov, čo je vo výchove podľa nich najťažšie a s čím by potrebovali poradiť. Ukazuje sa, že veľa rodičov zápasí s dôslednosťou.

  • Najťažšie je vytrvať v požiadavke a neurobiť veci za dieťa,“ napísala Denisa. Za pravdu jej dáva aj jej menovkyňa:
  • Máme fajn pravidlá, ako napríklad, že si každý po sebe odprace tanier zo stola, poďakuje, zasunie stoličku. Po príchode domov si každý zavesí svoje veci, odloží topánky. Večerníček púšťame, až keď sú umytí a v pyžamku. Deti majú 2 a 5 rokov a s prehľadom to zvládnu, ale niekedy sa im samozrejme nechce, niekam sa ponáhľajú a ja občas už nemám chuť a silu a vôľu, aby som ich otočila, vrátila a znovu vysvetlila... a spravím to sama.“
  • Trápi nás, že nie sme až tak nad vecou a že sa naša výchova občas nezaobíde bez kriku. Chceli by sme byť viac v kľude.
  • Máme veľké ambície, napríklad „vychovávať rešpektujúco, nie autoritatívne.“
  • Riešime to, akú výbavu a vzory sme dostali od svojich rodičov. Ako nám napísala mama Alžbeta: „Najťažšie je vychovávať deti tak, aby nezrkadlili "chyby rodičov," ale aby dokázali prekročiť ich tieň...

Za úplne najťažšie však považujeme, keď sme na výchovu sami.

Nie je to však celkom pravda, ako hovorí jeden zo sloganov konferencie OHÝBAJ MA, MAMKO... „Rodina je prvou školou života, škola je druhým domovom.“

Nechajme si teda poradiť.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...