VychovávameVychovávame deti

Biť deti nie je ako pohnojiť záhradku a už si to konečne uvedomte

 Anna Veselá   13.06.2022   0

Keď som bol malý, rodičia mi dávali na zadok, keď som niečo spravil. Zanechalo to na mne traumatické stopy, ako napríklad rešpekt k druhým ľuďom a slušné správanie.“

Takýto citát s fotkou chlapca prehnutého cez koleno mal ohromne veľa potlesku na facebookovej skupine s názvom Chlastáme.

Niekedy vás prekvapí, čo zdieľajú vaši "priatelia" na sociálnych sieťach a koľko ďalších im ešte drukuje. Alebo vlastne vás to až tak neprekvapí...

Shutterstock

 

Zhovievavosť k fyzickým trestom je v našej spoločnosti veľmi podobná zhovievavosti k alkoholu. Je normálne dať decku facku, tak ako je normálne dať si k pivu poldecák. Tolerujeme to. Patrí to k našej mentálnej výbave.

Na telesných trestoch ale nie je nič pozitívne. V neskoršom veku sú telesné tresty spájané s duševnými problémami, či sú to depresie, úzkosti, zneužívanie alkoholu a drog. Chlastáme, že?

»»»»»» Prečítajte si aj: Trestajte deti a budú neposlušné.

Čo vypovedá bitka o rodičovi

Ale veď tieto tresty fungujú, budú namietať tí, ktorí tiež v detstve občas dostali výprask. Naučili nás poslúchať, vedeli sme, koľká bije...

Áno, naučili nás mať strach. Buď sme sa prispôsobili (a doteraz máme problém so sebavedomím) alebo sme išli do odporu a začali rebelovať. Niektorým nestačila jedna po zadku. Možno dostali varechou a ďalší raz na nich niekto tú varechu aj zlomil.

Nie vždy totiž bitka zaberie. A deti budú pokračovať v zlom správaní ďalej. Možno sa naučia dobre klamať, aby sa vyhli ďalším štípancom po tele. Ak sa ma dieťa bojí, ako si môžem byť istý, či so mnou hovorí na rovinu?

Okrem toho, keď mu spôsobujem bolesť, zahanbujem ho, ponižujem ho... koľko je v  našom vzťahu dôvery a blízkosti?

A čo to vypovedá o mne ako rodičovi, keď sa musím uchýliť k bitke? Ako som doma nastavil pravidlá, keď musím nežiaduce správanie riešiť telesnými trestami alebo krikom? Koľkokrát som dieťa udrel, pretože som bol unavený, vyčerpaný, nemal dobrý deň a bolo mi zaťažko ovládať sa?

Koľko času a energie som venoval tomu, aby som zabránil problémom, ktoré som potom vybavil capnutím a fackami?

 

Ako sa vyhnúť bitiu a kriku?

Jessica Alexander a Iben Dissing Sandahl, autorky knihy Prečo sú dánske deti šťastné, odporúčajú najprv začať sebou: nájdite spôsob, ako znížiť vlastný stres, skúste sa viac vyspať, zhlboka dýchajte, cvičte, doprajte si voľno.

Bitie a kričanie často pramení z nedostatku času a priestoru, ktorý by rodičia potrebovali na to, aby situáciu lepšie spracovali a mohli reagovať inak a vhodnejším spôsobom.“

Preto navrhujú dať si oddychový čas kedykoľvek cítite, že idete vybuchnúť alebo sa schyľuje k tomu, že budete vrieskať. Výhodou je, keď máte po ruke druhého partnera, ktorý to za vás vezme, keď si myslíte, že čochvíľa explodujete.

Toto je zároveň ich 15 tipov, ako neklásť deťom ultimáta (ktoré potencujú nielen k bitkám, ale priam vojnám s deťmi – a tým sa chceme všetci vyhnúť):

Shutterstock

 

1. Nezabúdajte rozlišovať medzi dieťaťom a jeho správaním

Deti nie sú zlé, len ich správanie. Rovnako tak nie sú zlí rodičia, ale zlé rodičovské vedenie.

2. Vyhnite sa mocenským bojom

Keď nebudete vyhľadávať situácie, kde sa môžete pretekať o to, kto má posledné slovo, žiadne nebudú. Ak chcete, aby boli všetci víťazi, nehovorte si „Ako môžem vyhrať?“

3. Nezvádzajte to na dieťa

Priznajte si vlastnú zodpovednosť a skúste to nabudúce urobiť lepšie.

4. Skúste uveriť, že deti sú zo svojej podstaty dobré

Keď deti posúvajú hranice a testujú pravidlá, neznamená, že sú zlé alebo manipulatívne. Jednoducho rastú.

5. Učte svoje deti

Veďte ich, vychovávajte, učte. Nemali by ste ich vidieť ako niekoho, kto len potrebuje viac disciplíny a koho treba trestať. Skúste nájsť spôsob, ako zvládnuť zlé správanie.

6. Prerámujte

Nájdite lepší príbeh o svojich deťoch aj o ostatných ľuďoch. Budete láskavejší a šťastnejší.

7. Všetko sa vám vráti

Dobro plodí dobro, tak ako zlo plodí zlo. Nedostatočné sebaovládanie plodí nedostatočné sebaovládanie. Pokoj plodí pokoj.

8. Zapojte partnera

Aj keď len jeden z rodičov dokáže zostať v pokoji, má to veľký význam, ale obaja rodičia sú ešte lepší.

9. Skontrolujte svoje ultimáta

Spíšte si zoznam ultimát, ktoré pravidelne kladiete. Ako sa líšia od tých, ktoré na vás uplatňovali vaši rodičia? Ako z nich môžete urobiť niečo pozitívnejšie?

Shutterstock

 

10. Nezabúdajte na vek dieťaťa

Deti nie sú malí dospelí. Čo môžete očakávať od dieťaťa s ohľadom na jeho vek?

11. Prijímajte všetky druhy pocitov

Každý má niekedy zlý deň, aj deti. Nenechajte sa tým vystresovať.

12. Nezabudnite, že svojim protestom len na niečo reaguje

Protest je spôsob komunikácie, či znamenie narastajúcej nezávislosti. Berte to tak, ako to je a nie ako niečo hrozne otravné.

13. Pozrite sa na zlé správanie v širšom kontexte

Nenastali v živote dieťaťa nejaké zmeny, ktoré mohli viesť aj k zmene správania?

14. Uvedomte si, čo vás zdvíha zo stoličky.

Je dôležité, aby ste vedeli, čo vás vie rozčúliť. Kde máte hranice a ako sa môžete zastaviť, keď ich dosiahnete? Potrebujete sa viac vyspať, odpočinúť si, zacvičiť si? Vnímajte svoje potreby a požiadajte o pomoc.

15. Ukážte im, že počúvate

Keď vás dieťa o niečo poprosí, dajte mu najavo, že ho počujete a rozumiete mu, aj keď mu nemôžete vyhovieť. Zopakujte, o čo vás požiadalo: „Ja ťa počujem, že by si chcel čokoládu, ale...“ Vysvetlite mu, prečo to nejde.

Učte deti rešpektu, sami buďte úctiví, a tak sa aj vám dostane viac úcty.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: 5 znakov láskyplnej rodiny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Koľké v poradí sa dieťa narodilo?
28.06.2022   0
Prvorodené - narodilo sa prvé a prvým chce zostať, po narodení súrodenca (najmäk ak je medzi nimi malý vekový rozdiel) sa môže cítiť "zbavené" trónu: hľadá prílišnú pozornosť a ak ju nenájde, cíti sa prehliadané, neisté.
Cumlíky, cumlíky, ach tie cumlíky...
27.06.2022   12
V tomto období riešim dilemu s cmúľaním cumlíka... A tak som si zistila informácie o cumlíkoch – aký je vhodný, odkedy a dokedy ho používať, a či vôbec...
Prečo musia v škôlke spať? - reakcia pedagóga
24.06.2022   11
Téme poobedňajšieho spania, či nespania v školkach, ktoré tak často medzi sebou rozoberáme, sme prizvali predškolskú pedagogičku, Mgr. Ľudmilu Janigovú. Ponúkame Vám reakciu odborníka na článok "Prečo musia v škôlke spať" od Lucie H.
detské choroby
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
Kleptománia v detskom veku
10.06.2022   1
Sú deti, u ktorých sa vyvinie porucha zvaná kleptománia. Je definovaná ako „opakované, nutkavé kradnutie predmetov, ktoré osoba nepotrebuje. Patrí do skupiny „porúch ovládania impulzov“.
auto
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu: Dôležité sú bezpečnostné prvky, no nepodceňujte ani typ karosérie
16.06.2022   0
Niekto sa pri výbere nového vozidla rozhoduje podľa ceny, iný podľa vonkajšieho vzhľadu a ďalší zas podľa vybavenia interiéru.
Karavána najnovších elektických a hybridných modelov značky RENAULT cestuje po Slovensku
07.06.2022   0
K dispozícií je 6 elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault.