VychovávameVychovávame deti

Akoby som hrach o stenu hádzala! Dá sa dieťa naučiť počúvať?

 Michaela Galambošová   24.03.2021   0

„Umyl si si zúbky? Daj si dole pyžamko! Poď sa napapať!“ Ak aj vy máte pocit, že sa z vás stáva obohratá platňa, určite vám pomôže zopár rád. Dieťa je veľmi vnímavé. Ignorovanie vašich požiadaviek môže mať na svedomí nesprávny spôsob komunikácie.

Shutterstock

 

Slová namiesto viet

Pri komunikácii s deťmi platí nepriama úmera. Čím viac im vysvetľujete, čo musia spraviť, tým menší to bude mať efekt. Stavte na jasnú a stručnú komunikáciu.

Jednoslovné pripomenutie „zúbky“, môže mať oveľa lepší efekt než komplikované súvetia: „Už si sa konečne prezliekol? Koľkokrát ti to mám ešte opakovať! Ja sa tu idem roztrhnúť, a ty nič!“

Kázanie je zbytočné a keď si pri ňom nedáme pozor na emocionálne podfarbenie, ľahko môžeme narušiť dôstojnosť dieťaťa.

Vysvetlite mu dôsledky

Aj škôlkar už vie pochopiť, aký je dôsledok jeho konania. Berie z rúk inému dieťaťu hračku? Vysvetlite mu, že sa s ním nebude nikto chcieť hrať. Môžete ho naviezť aj otázkami:

„Akoby si sa cítil, keby niekto bral hračky tebe? Nebolo by ti to príjemné, však?“ Deti v sebe majú empatiu, stačí ju len rozvíjať.

V školskom veku neustále pripomínanie dieťaťu robenie si domácich úloh môže liezť poriadne na nervy. Pripomeňte mu ich raz. Opäť, stačí jedno slovo.

Pokiaľ sa do nich vaša ratolesť nepustí sama, vysvetlite jej, že známky sú jeho vizitka. Nie vaša. Pokojne ho aspoň raz nechajte v tom. Aj zlá známka či poznámka za nevypracované úlohy môže byť pre neho cenná skúsenosť.

Shutterstock

 

Dajte mu na výber

„V detstve som najviac neznášala, že všetko, čo bolo potrebné urobiť, som dostávala formou príkazov,“ priznáva Katka.

„Keď som sa mamy pýtala prečo, dostala som jasnú odpoveď: „Lebo som povedala,“ nechápala som zmysel mnohých činností. Tak som mamu poctivo ignorovala. Nevedela som, ako inak jej mám dať najavo svoj nesúhlas,“ dodáva mamina 8-ročného dievčatka.

Na svoju skúsenosť si spomenula len nedávno, keď zbadala, že jej dcéra sa začína správať rovnako ako ona. Začala jej viac dávať na výber, aby si sama mohla vybrať, čo urobí skôr. Môžete to vyskúšať aj vy. Možno vaše dieťa vôbec nebaví vykladanie umývačky, ale poteší sa, že môže ísť vyvenčiť psa.

Pozrite sa, čo za tým stojí

Dieťa je samostatná bytosť, ktorého životným poslaním nie je plniť vôľu rodičov. Skúste sa občas pozrieť na situáciu aj z pohľadu dieťaťa. Naozaj musia byť odpadky vyhodené HNEĎ TERAZ? Nepočká to zopár minút?

Ak vidíte, že dieťa je ponorené do nejakej činnosti, nechajte mu priestor, nech sa rozvíja. Najmä ak je kreatívna a prínosná. Smeti mu predsa neutečú.

Keď sme už pri tej kontrole. Naučte sa viac kontrolovať sami seba, a nie dieťa. Možnože je toho na vás veľa a v danej chvíli dieťa len slúži ako hromozvod.

Skúste aspoň občas pustiť danú situáciu. Nebazírovať na maličkostiach. Prepnete tak pozornosť a naučíte sa viac všímať iné veci. Aj drobné činnosti, ktoré dieťa urobí bez toho, aby ste mu to pripomínali. Uvidíte, že ich je oveľa viac, než ste si mysleli.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.