ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
VychovávameVychovávame deti

Ako si vytvoriť láskyplný vzťah s deťmi, keď rodičia nežijú spolu

 Eva Marková   07.03.2017   0

Rozvod sám o sebe je veľmi nepríjemnou situáciou, o to horšou, ak sú jeho súčasťou aj deti. Koučka Magdaléna Bacová si touto cestou prešla tiež.

Na stretnutiach, ktoré vytvorila v spolupráci s detskou psychologičkou Petrou Kaločayovou, rodičom ponúkajú svoje osobné skúsenosti a overené spôsoby ako si opäť vytvoriť láskyplný vzťah so svojimi deťmi.

ingimage

 

„Naše deti v takýchto situáciách nielenže strácajú svoj svet, v ktorom mali oboch rodičov, ale musia sa vysporiadať napríklad aj so zmenou prostredia. Zvykajú si na nového partnera jedného z rodičov či na život v úplne inej rodine. Pre dieťa je to veľmi náročné obdobie, ktoré zanechá následky. Dôležité je uvedomiť si, že jedine rodič a najlepšie obaja rodičia, mu môžu byť tou najväčšou oporou. Spoločné prekonanie ťažkých situácií vzťah posilňuje, a to platí aj pri vzťahu rodič-dieťa“, hovorí detská psychologička Petra Kaločayová.

„Ako rodičia máme v rukách obrovskú moc, práve náš prístup k dieťaťu v ňom buduje základ jeho sebahodnoty. Ovplyvňuje to ako si buduje svoje ďalšie vzťahy s partnermi či priateľmi. Učí to dieťa, ako sa postaviť k rôznym životný situáciám a ako ich zvládať, či nezvládať a napriek tomu sa so sebadôverou vedieť postaviť a čeliť im“, odporúča Magdaléna Bacová.

Prinášame vám niekoľko spôsobov, vďaka ktorým si môžete vybudovať vzťah s vaším dieťaťom vo vzájomnom rešpekte, dôvere, porozumení a láske.

Zodpovedzte si čo chcete a čo je najdôležitejšie pre vás

ingimage

 

Je prirodzené, že po rozvode či rozchode sa budete cítiť smutní, zrútení, nahnevaní či rezignovaní. Dôležité je uvedomenie, kedy už stačí a chcem ísť z toho von. Už bolo dosť smútenia a prišiel čas danú situáciu prijať a vyrovnať sa s ňou. V tomto momente je dobré položiť si otázky:

“Ako chcem, aby vyzeral môj život? Čo spravím inak?”

Možno ste si odpovedali, že sa nechcete viac hádať s vašim dieťaťom.

Dobre teda, tak čo spravíte inak?

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom, s rešpektom ho počúvajte. Takáto konverzácia vám môže priniesť namiesto hádok pokojné rozhovory na akúkoľvek tému. Už len to, že nikto nejde nikomu nič dokazovať navodí atmosféru, kde prestáva mať dieťa strach otvorene povedať čo si naozaj myslí. Aj takáto malá zmena môže priniesť do vášho vzťahu s dieťaťom dôveru, pochopenie a lásku.

Zistite čo chce vaše dieťa, čo je pre neho najlepšie

Mnoho rodičov si myslí, že presne vie, čo je to najsprávnejšie pre jeho dieťa. Ale čo v situáciách, keď každý z rodičov má úplne iný názor. Vy ste jeden z rodičov a môžete byť práve ten, u ktorého vaše dieťa nachádza dôveru, podporu, porozumenie a lásku.

ingimage

 

Rozprávajte sa so svojím dieťaťom, pozorne ho počúvajte, zaujímajte sa o jeho názor. Láskyplný vzťah je tam, kde dieťa môže byť samé sebou. Nemusí sa báť povedať svoj názor, nemusí sa báť zlyhania, keď potrebuje akúkoľvek radu, vy ste tam.

Vytvorte scenár, ako tieto dve alternatívy zosúladiť

Komunikujte s rešpektom voči všetkým stranám, kde nie je potreba si niečo dokazovať. Spoločne riešte situácie, ktoré medzi vami vznikajú. Dodá vám to silu, energiu a vaše dieťa  si vás bude oveľa viac vážiť.

Prijmite chybu či zlyhanie dieťaťa a vysvetlite mu to

Situácie, ktoré vy vnímate ako nevhodné či nesprávne, nemusí rovnako vnímať aj vaše dieťa. Každý máme predsa iný uhol pohľadu a iné vnímanie toho čo je správne a čo nie. Ak chybu spravilo dieťa a obaja spoločne usúdite, že to bola chyba, tak nájdite riešenie ako ju napraviť. Takýmto prístupom ho naučíte prijímať zodpovednosť za jeho chyby a zároveň mu ukážete, že aj keď robí chyby, vy stojíte pri ňom.

Otvorene si priznajte svoju chybu a zlyhanie

ingimage

 

Chyby nerobia len deti, ale robíme ich všetci. Podstatné je priznať si ich.

Ak ste sa ocitli v situácií, kde ste nahnevane reagovali na vaše dieťa len preto, že vás niekto vyviedol z rovnováhy, je dobré vysvetliť mu, že ono nespôsobilo vo vás hnev. Stačí malé vysvetlenie. Ak mu poviete, ako je vám to ľúto a  objímete ho, uľaví sa vám aj jemu. Je to symbol úcty rodiča voči dieťaťu. Pod tlakom robíte síce chyby, ale máte záujem napraviť ich lebo vám záleží na vašom vzájomnom vzťahu a rovnako na ňom.

Dávajte si pozor aby dieťa nespadlo do pasce manipulácie

V období rozpadu vzťahu sa partneri často snažia dostať dieťa na svoju stranu a používajú veľmi ostrú zbraň, ktorou je manipulácia. Bojujú o priazeň dieťaťa a neuvedomujú si, ako mu tým môžu ublížiť. V dieťati to môže vyvolať úzkosť, frustráciu, prejav neúcty a nedôvery k sebe samému. 

Prečítajte si aj: Rozvod – detský wish list.

Snažte sa tomuto predchádzať a podporujte dieťa vo vytváraní si vlastného názoru. Vaša rola je byť milujúcim rodičom, ktorý ho podporuje v budovaní si vlastnej sebahodnoty a sebalásky. Tá mu bude silným pilierom, o ktorý sa môže opierať v situáciách, keď je tlačené konať proti sebe.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.