VychovávameVychovávame deti

Ako sa nestať slúžkou vo vlastnej domácnosti

 Michaela Galambošová   30.03.2021   0

Tereza, moja známa, je pani v dôchodkovom veku, ktorá si ide svoje. Ako 25-ročná mala už štyri deti, z toho jeden pár dvojičiek. Venovala sa im najviac, ako vedela. Nestíhala mať vypulírovanú domácnosť, za čo bola tŕňom v oku mnohých poctivých gazdiniek. Keď k nej prídem na kávu, vždy ma prekvapí prevádzkový neporiadok.

Táto žena je pre mňa vzorom, ako mať na háku veci, bez ktorých sa nezrúti svet. Ako sa teda nezblázniť pod ťarchou každodenných povinností?

 

„Ako si ho vychováš, tak ho máš!“

Z mamahotela rovno do manželského či partnerského zväzku. By ste sa čudovali, koľko dospelých chlapov ani len netuší, ako zapnúť práčku. Mamina láska a bezhraničná starostlivosť neraz hraničí so sebaobetou. Mamy svojím tridsiatnikom naďalej poslušne žehlia košele, varia, pečú a varia kakavko. Máte doma malého synčeka? Už teraz myslíte na jeho budúcu ženu. Zapájajte ho do domácich prác a nerobte zaňho všetko.

„Ja to viem predsa najlepšie!“

Nikto neposkladá bielizeň tak dokonale ako vy. Ak však budete tvrdohlavo trvať na tom, že všetko musí stáť vo vyrovnaných komínkoch, ostatných členov rodiny raz-dva prejde chuť vám v niečom pomáhať. Aj špagety s kečupom sú obed, ak ho váš manžel pripraví z lásky. Nemusíte mať každý deň trojchodovú večeru. Nenasadzujte si latku až tak vysoko. Uvidíte, ako sa vám uľaví.

„Mal by si  vedieť aj sám, čo treba urobiť!“

Nie, nie a ešte raz nie. Žiaden muž nevie čítať myšlienky nahnevanej ženy. Ani ten váš si nevie vysvetliť vaše protestné upratovanie. Nabudúce skúste ísť naňho férovo. Treba niečo urobiť? Tak mu to povedzte. Čím konkrétnejšie, tým lepšie. Určite vám rád pomôže.

„Veď ja to robím všetko pre vás!“

A to je chyba. Veľkosť materinskej či partnerskej lásky sa nemeria počtom domácich prác, ktoré si zoberiete na plecia: „Mne nastavil zrkadlo manžel,“ zdôverila sa mi kamarátka Jula. „Otvorene mi povedal, že on si ma bral za ženu a nie za slúžku,“ dodáva. Pokiaľ vás ničia výčitky svedomia, uvoľnite sa. Hora neopratej bielizne sa v koši nebude váľať navždy. Raz niekto pustí práčku. Nemusíte to byť vy.

Nájdite si čas na pestovanie záľuby. Čítanie knihy, maľovanie, pečenie, turistiku... To je jedno. Dôležité je, aby vás to vnútorne naplnilo. Tereza síce nemá doma poriadok, no pestuje nádherné kvety. Keď sa naučíte pestovať vlastnú sebahodnotu, vyčleníte si čas sama pre seba, okolie sa taktiež prispôsobí tejto zmene. Neraz nám naši najbližší odzrkadľujú práve to, čo sami nemáme v sebe spracované. Ak samu seba vnímate ako slúžku, s veľkou pravdepodobnosťou vás tak bude vnímať aj okolie. Len vy sami to môžete zmeniť. Dokážete to?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Súťaž o Biopron baby
17.06.2021   0
Súťažná otázka: Čo zaberalo vášmu bábätku na "bruškové" bolesti ?
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?