VychovávameVychovávame deti

Nepýtajte sa ich, ako bolo v škole

 RNDr. Martina Vagačová   16.09.2021   0

Niekedy, keď sa chcem s deťmi pozhovárať, mám pocit, akoby boli u zubára. Zaťaté pery, skúpe jednoslovné odpovede a stála tendencia okamžitého odchodu.

Inokedy ma prepadne pocit, že moje dieťa trpí poruchou sluchu a návšteva ušného lekára by snáď pomohla. To aby zachytilo moje, už i tak „ultrazvukové“ požiadavky o tom, že napríklad naozaj treba odísť z domu.

Komunikácia s deťmi
Shutterstock

 

Čo spôsobuje to promptné prepínanie prijímačov našich detí?

Neuveriteľne rýchlo vycítia, kedy vypnúť a kedy v sekunde byť zasa on-line. Všimla som si, že niekedy sú jednoducho hladné,  unavené alebo mrzuté a na rozprávanie prosto nemajú chuť.

Ale zistila som, že aj môj štýl komunikácie vyvoláva ich zaryté mlčanie.

Postupom času som prišla na to, že niektoré „taktiky“, alebo skôr postoje, dokážu doslova prebudiť v deťoch pozornosť a záujem rozprávať sa a zdôveriť. Troška vám ich predstavím.

»»»»» Prečítajte si aj: 20 trefných otázok miesto Ako bolo v škôlke?

Nevypočúvajte dieťa

Niekedy je nadľudsky ťažké vydržať, keď dieťa prekročí prah triedy, bytu, domu a nezačať s otázkami: „Ako bolo? Darilo sa? Poslúchal si?“

Reakcia je zväčša skoro rovnaká: jednoslovná alebo stručná.

A preto odolajme tomuto pokušeniu, prehltnime, nadýchnime sa a privítajme dieťa obyčajne od srdca: „Ahoj zlatíčko, teším sa, že sme zasa spolu, že ťa vidím!“

Potom skúsme zistiť, či má chuť rozprávať, či je plné zážitkov, ktoré chce na nás vysypať. Pomôže k tomu neutrálna otázka typu: „Niečo pekné si zažila? Potešilo ťa niečo?“

Venujte si chvíľu

Shutterstock

 

Deti (aj dospelí) sú ochotnejší otvoriť sa a zdieľať svoje životy, ak cítia plnú pozornosť, úplný záujem.

Preto vytvoriť si hoc aj krátkych 10-15 minút počas dňa, len na jedno konkrétne dieťa, a pozvať ho na pokec, hru či čokoľvek iné vytvorí príležitosť na zdieľanie. Počas toho je dobré skúsiť sa “ navliecť do jeho kože“ či “nasadiť si jeho optiku.

Dieťa tým uistíte , že ste na jednej vlnovej dĺžke a teda môže vysielať. Takýto spoločný uvoľnený čas, iba jeden pre druhého, výrazne podporuje nadviazanie spojenia a rozprúdenie komunikácie.

Takto sa otvárajú aj tie najtajnejšie komnaty detskej duše, na ktoré pri bežnom živote nie je čas a priestor.     

Rozprávajte o sebe

Deti veľmi radi počúvajú príbehy z detstva svojich rodičov. Aké to bolo vtedy...

Rovnako  príťažlivé je hovoriť o tom, ako sme s nimi prežívali ich narodenie. So záujmom pozerajú fotografie z čias, keď boli bábätká a nepamätajú si našu starostlivosť.

Hovoriť im o tom, aké boli, čo mali radi, čo sme s nimi robili, ako sa hrali, aké mali obľúbené hračky.

Shutterstock

 

Rozprávajte im aj o tom, čo robíte teraz, o vašej práci, koníčkoch, radostiach i starostiach aj keď máte pocit, že ich to nebude zaujímať. Dozvedia sa však o vašich hodnotách, postojoch, ako riešite dôležité veci,...

Takúto debatu môžete uzavrieť ocenením: „Ďakujem za vypočutie, hneď je mi ľahšie na svete, keď si ma niekto vypočuje, keď sa môžem podeliť o to, čo mi behá po rozume.“

Neoznačujte

Ak potrebujeme vyjadriť obavu či nesúhlas k detskému správaniu je dobré zamerať sa na seba a hovoriť o svojich pocitoch z toho, čo sa deje. Inak sa dostaneme do nepríjemnej “prestrelky“ namiesto konštruktívnej diskusie.

Napríklad ak sa dieťa šplhá po nábytku zdržíme sa vyjadrenia typu „Mišo, čo si sa zbláznil, okamžite zlez dolu!“ 

Namiesto toho skúsime konkrétne vyjadriť o čo nám ide vetou: „Miško, keď ťa vidím škriabať sa hore, mám strach, že sa ti niečo môže stať, lebo tá skrinka je šmykľavá. Na šplhanie sú preliezky, stromy, ...“

Aj keď jeho lezecké snahy prerušíme, táto veta s konkrétnym vyjadrením neodsudzuje Miška a tým ponecháva priestor na ďalšiu diskusiu o probléme. Miško nepotrebuje začať obhajobu (prestrelku) o tom, že nie je blázon a môže sa sústrediť na skutočný problém- bezpečné lezenie.

Čo funguje Vám? Ak máte aj vy niečo inšpiratívne, podeľte sa komentárom nižšie.

Ďalšie úvahy o komunikácii nájdete na www.efektivne-rodicovstvo.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

RNDr. Martina Vagačová

Cez program Efektívneho rodičovstva sa vvenuje zdelávaniu a individuálnemu poradenstvu vo výchove. Pracujem predovšetkým s rodičmi, ale aj inými ľuďmi, ktorým ležia na srdci vzťahy dospelých a detí.  efektivne-rodicovstvo.sk
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 dôvodov, prečo je dobré byť mamou neskôr
22.10.2021   0
Štúdie ukazujú, že mať deti v neskoršom veku je dobré pre mozog, pretože ho robí „bystrejším.“
Bylinky v tehotenstve a počas dojčenia
21.10.2021   0
Veľa byliniek sa v tehotenstve, alebo v období dojčenia neodporúča. Chcela by som spomenúť bylinky, ktoré vhodné nie sú, ale aj to ako sa dajú pomocou byliniek vyriešiť niektoré tehotenské obtiaže, napríklad tehotenská nevoľnosť, ťažkosti po pôrode, či ktoré bylinky užívať pri dojčení.
Prehľad peňažných dávok pre rodiča
14.10.2021   1
Čakáte bábätko? V súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Správajú sa lepšie deti v jasličkách a škôlke, alebo tie, ktoré sú doma?
25.10.2021   0
Častá rodičovská dilema: dať dieťa do jasličiek, či do škôlky skôr, ako bude mať tri? Vedci z francúzskej Sorbonne sú však v tomto prípade na strane inštitúcií.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
20.10.2021   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
Dojčím proti svojej vôli.
19.10.2021   1
Bojíme sa v tomto napätom spoločenskom ovzduší nahlas povedať, že stačilo, že my vlastne už vôbec dojčiť nechceme!
detské choroby
CRP hodnoty. Kedy je CRP vysoké a treba antibiotiká?
25.10.2021   0
Z výsledkov CRP testu lekár zistí, či sú alebo nie sú antibiotiká potrebné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Operácia: Nosová mandľa
23.10.2021   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
18.10.2021   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
zvery
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.
Pomoc, môj kocúr značkuje!
12.10.2021   1
Značkovanie znamená, že si kocúr označí svoje územie močom, aby tak dal okoliu vedieť, kde sa nachádza jeho teritórium.
Každý pes si zaslúži láskavý domov
04.10.2021   0
4. október je Svetový deň zvierat. Zodpovedná starostlivosť o psa začína už jeho hľadaním.