VychovávameVychovávame deti

Aké výhody má, keď vnúčatá žijú blízko starých rodičov

 Anna Veselá   19.04.2022   0

Nie sú to len koláče alebo bezplatné opatrovateľské služby, ktoré sa núkajú ako výhody blízkeho spolužitia troch generácií pokope.

Deti vyrastajúce na skok od starých rodičov majú o niečo bohatší život, ale nielen preto, že ich teoreticky má kto rozmaznávať... v skutočnosti z nich môžu byť v dospelosti oveľa odolnejšie osoby.

Prečo je to tak a čo je na vzťahu vnúča – starý rodič také výnimočné?

Shutterstock

 

Deti v bezpečnom systéme opory

Podľa výskumu, ktorý prebehol na Univerzite v Oxforde, deti žijúce v blízkosti starých rodičov majú menej emocionálnych problémov, lepšie sa správajú a vyrovnávajú s traumatickými udalosťami v živote, ako je napríklad rozvod rodičov alebo šikana zo strany rovesníkov.

Starí rodičia môžu vnúčatám poskytnúť skutočný pocit bezpečia a podpory, ktorá pomáha deťom prekonať náročné obdobia v detstve.

Deti formované medzigeneračnou identitou

Deti, ktoré žijú v blízkosti dedka a babky, poznajú svoju rodinnú históriu, či rodinnú „anamnézu,“ vedia, odkiaľ pochádzajú a lepšie rozumejú, kým sú.

Medzigeneračná identita zvyšuje psychickú odolnosť detí (nemusia sa cítiť stratené, hľadať „samých seba“) a pomáha im cítiť väčšiu kontrolu nad svojim životom.

 

Deti bez predsudkov voči starým ľuďom

Všetci jedného dňa zostarneme a môžeme len dúfať, že generácia, ktorá príde po nás, nebude diskriminovať starších. Najlepší liek proti predsudkom voči starým ľuďom je jednoznačne vzťah medzi deťmi a ich starými rodičmi.

Vzťah ako antidepresívum

Blízky vzťah s dedkom a babkou chráni detí pred depresiou v neskoršom veku. Nechráni len vnúčatá, ale aj starých rodičov. Čím bližší vzťah a pevnejšie puto, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa u človeka rozvinie depresia.

Vzťah s vnúčatami prináša starým rodičov nové myšlienky, nový impulz a výhľad do nastávajúcich dní. Pre vnúčatá je zase obohacujúca prítomnosť starých rodičov, ktorí majú životné skúsenosti a rady na nezaplatenie.

Vzťah, ktorý predlžuje život

Babky a dedkovia žijú kvôli vnúčatám dlhšie. Niekedy ako keby žili len pre ne. Blízky medzigeneračný vzťah je vzťah, z ktorého všetci ťažia.

»»»»» Prečítajte si aj: Tešiť sa na vnúčatká je iba fráza.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.