9 jednoduchých tipov, ako sa stať dobrou matkou

Silvia Hanová 0

Každá mama si z času na čas položí otázku, či je skutočne dobrou mamou. Neexistuje však žiadna univerzálna formula, všeobecné pravidlo poskytujúce odpoveď na túto otázku.

V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať niekoľko jednoduchých tipov, ako sa k tomu môžete priblížiť. 

Ingimage

Buďte trpezlivá a ostávajte vždy pokojná

Ak Vaše dieťa rozhadzuje sušienky a rozlieva mlieko po Vašom novom koberci, jednoducho sa len zhlboka nadýchnite a upokojte sa. Je veľmi dôležité, aby ste boli trpezlivá, nielen pre Vaše dieťa, ale aj pre Vás. Ak si postupom času osvojíte túto úžasnú vlastnosť, spraví to z Vás veľkého učiteľa pre Vás aj Vaše dieťa. Nik totiž nepochybuje o tom, že rodičovstvo je veľkým testom trpezlivosti.

Buďte dieťaťu oporou

Viaceré štúdie potvrdzujú, že deti srdečných rodičov, ktorí ich podporujú, sa vo vyššom veku vedia lepšie popasovať s nepriazňou osudu a majú aj lepšie poznávacie schopnosti. Štúdia Washingtonskej univerzity napríklad odhalila, že deti podporujúcich matiek (v stresových situáciách) vedia vo vyššom veku oveľa lepšie zvládať stres.  

Majte porozumenie

Doprajte si čas a staňte sa naozaj dobrou poslucháčkou a človekom, ktorý skutočne rozumie svojim deťom. Ako budú Vaše deti dospievať a rásť, vždy sa budú za Vami vracať s dôverou a budú sa Vám zverovať s akýmikoľvek témami od domácich úloh až po pubertálne problémy.

Zdroj: istock.com

Komunikujte s deťmi

Pravidelne sa s Vašimi deťmi rozprávajte. Zistite o nich všetko, čo majú radi, čo nenávidia, čoho sa boja, čo milujú, čo bežne robievajú, keď ich nevidíte. Buďte otvorení. Tu je niekoľko tipov, akým spôsobom s nimi môžete komunikovať:

  • snažte sa urobiť si čas na dieťa vždy vtedy, keď prejaví záujem o rozhovor s Vami,
  • začnite rozhovor, aby dieťa vedelo, že sa oň zaujímate a snažte sa rozvíjať tému miesto kladenia otázok,
  • aspoň raz do týždňa si naplánujte čas, kedy budete tráviť čas sama s dieťaťom,
  • zaujímajte sa o záujmy dieťaťa,
  • ukážte záujem, avšak nebuďte dotieravá, sústreďte sa na pocity dieťaťa,
  • ak sa Vaše dieťa o niečo zaujíma, počúvajte ho na 100 % bez vyrušenia,
  • odpovedzte či inak zareagujte po tom, ako dieťa skončí,
  • podeľte sa o Váš názor a uistite sa, že Vaše dieťa si uvedomí, že s Vami môže nesúhlasiť.

Pestujte vzájomný rešpekt

Získavaním si rešpektu u dieťaťa ho učíte aj tomu, ako si získa rešpekt k sebe samému. Bez rešpektu nebude Vaše dieťa schopné určiť svoju vlastnú hodnotu a bude náchylnejšie aj k zlému zaobchádzaniu s ostatnými. Ľahko sa potom môže stať, že nájde cestu k rizikovým oblastiam sexu, drogám či alkoholu. Ak sa Vaše dieťa rešpektujete, bude sa o seba starať lepšie. Deti, s ktorými sa od útleho veku jedná s rešpektom, sú neskôr štedré, starostlivé, ohľaduplné, pozorné, nesebecké, šťastné, úspešné a vo všeobecnosti väčšinou udržiavajú a vstupujú do zdravších vzťahov. 

Zdroj: isifa.com

Trávte čas s deťmi

  • budú sa cítiť dôležité a milované, čo im pomôže pri budovaní ich vlastnej hodnoty a sebaúcty,
  • budete im dobrým modelom správania, pretože deti sa učia správaniu, ktoré vidia u ľudí, s ktorými trávia svoj čas,
  • pri malých deťoch a deťoch v pubertálnom veku je veľmi dôležité, aby ste s nimi trávili čas, lebo vtedy nebudú mať zábrany s Vami hovoriť o rôznych témach,
  • kvalitne strávený čas Vám pomôže vybudovať dostatočne dôverný vzťah.

Kúpte im dar v správny čas

Nemusíte dieťa obdarovať všetkým, po čom túži. Je však dôležité vedieť, čím a kedy ho obdarovať. Častejšie kúpte radšej maličkosť a len z času na čas väčšiu vec, po ktorej však dieťa skutočne túži. Snažte sa byť štedrá najmä na jeho narodeniny.

Ospravedlňte sa, keď nemáte pravdu

Aj keď to niekedy môže byť veľmi ťažké, je veľmi dôležité, aby ste sa dieťaťu ospravedlnili v prípade, že ste sa v niečom zmýlili a nemali ste pravdu. Je dôležité, aby ste sa v prípade potreby vedeli ospravedlniť za Vaše konanie a nevhodné správanie. Ochráni to Vaše deti pred neistotou a ukáže im, že každý sa môže dopustiť chýb. Ak urobíte chybu, porozmýšľajte nad ňou a vysvetlite dieťaťu, ako k tomu došlo a na záver sa mu ospravedlňte.

Ak nechcete byť toxickým rodičom … >> >>

Pestujte niektoré dôležité kvality

Azda najdôležitejším darom, ktorý môžete svojmu dieťaťu dať, je pomôcť mu s budovaním jeho vlastnej sebaúcty, pretože to mu napokon pomôže v hľadaní jeho vlastnej hodnoty a ochráni ho pred vstupom do zlých vzťahov. Deti s väčšou sebaúctou tiež s väčšou pravdepodobnosťou využijú celý svoj potenciál a budú vo svojom živote aj skutočne šťastné. Je to jednoduché – trávte čo najviac času s Vašimi deťmi a ukážte im, že si ich vážite a že Vám na nich záleží. Je zároveň veľmi dôležité, aby ste Vaše deti viedli k tomu, aby boli nezávislé a samostatné.

Byť dobrou matkou je úlohou na celý život, ktorej sa neustále učíme. Je to nádherná výzva, ktorú treba prijať s pokorou a odhodlaním. Všetkým maminkám držíme palčeky, aby ju zvládli tak, aby boli šťastné a aby boli šťastné a spokojné aj ich deti. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár