VychovávameVychovávame deti

5 rozdielov vo výchove pred päťdesiatimi rokmi a dnes

 Kristína Gabíková   10.06.2019   1

Viac stráveného času s deťmi

Aj napriek tomu, že si dnes mnoho rodičov sťažuje na nedostatok voľného času, sú so svojimi deťmi častejšie, ako tomu bolo približne pred päťdesiatimi rokmi. Môže to byť pomerne prekvapivé, ale najviac času s potomkami trávia podľa americkej štúdie tí najvzdelanejší ľudia s veľmi dobrými príjmami. Zaujímavosťou je rovnako fakt, že sa dnešní muži o deti starajú dlhšiu dobu ako ženy v roku 1965.

 

Miesto hrania práca

Na predchádzajúci bod nadväzuje rozdielny priebeh detstva dnes a v minulosti. Teraz sa deti vo voľnom čase hlavne hrajú a sem tam si splnia nejaké domáce povinnosti. Kedysi boli deti chápané skôr ako pomocná sila. Od toho sa tiež odvádza čas strávený s rodičmi. Aj teraz sú však v tomto ohľade rozdiely medzi deťmi, ktoré žijú na dedine a tými z miest.

 

Fyzické tresty

Naše babičky nešli pre ranu ďaleko. Preto niekedy môžu mať pri výchove svojich vnúčat tendenciu k občasným fyzickým trestom. Moderná výchova je však opatrnejšia. Deti sa už nebijú kvôli zlým výsledkom v škole, ani kvôli odvrávaniu. Po zadku dnes deti dostanú naozaj v ojedinelých prípadoch. O tom, ktorý prístup je správnejšou voľbou, sa neustále prú odborníci.

 

Žiadne debaty, skôr krik

„Prestaň! Inak dostaneš na zadok…“ Toto počúvali deti pred päťdesiatimi rokmi častejšie ako dnes. Priestor na nejakú diskusiu, prečo určitú vec potomok nemá robiť, chýbal. Rodičia boli rázni a nepripúšťali žiadne vyjednávania. Momentálne vídame skôr situácie, kedy maminka s rozkokošeným dieťaťom diskutuje a trpezlivo mu vysvetľuje, čo môže spôsobiť a prečo to môže byť pre okolie nepríjemné.

 

Prílišná starostlivosť?

Rozodreté kolená, modriny a špinavé ruky od hliny. Deti kedysi behali po vonku a ulíhali do postele značne unavené. Maminky sa o svoje deti nestarali tak, ako je tomu dnes. Dovolili im toho viac a deti sa tak mohli viac socializovať a zažiť rôzne dobrodružstvá. V posledných rokoch dobrodružstvá skôr zažívajú na herných konzolách a počítačoch. Na internete dnešné deti dokonca strávia takmer tretinu dňa.

Pokiaľ potrebujete inšpiráciu ako pri výchove svojich detí postupovať, prečítajte  si web dove.com/sebedovera alebo navštívte stránky  Akadémie rodičovstva.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Miša napísané 11.06.2019 09:56

Hra a práca?

Áno, dnes deti stavajú lego (aj s tatom), čítajú si knižky (aj s mamou), hrajú sa na zvieratá (aj mama mňauká na kolenách), kopú do lopty (tato odráža), češú bárbiny, skladajú puzzle, zbierajú gormitov,... a potom sa ofučia, keď majú k obedu rozdať príbor, či nebodaj za obedom utrieť riad (a mama potom ešte do polnoci spratáva kuchyňu a tato pred spaním kliká do pc aby zaplatil cez i-banking).

Pred 50 rokmi šli deti s rodičmi na roľu pomôcť zbierať zemiaky, do záhrady pleť burinu, syn s otcom na stavbu pomáhať susedovi hasiť vápno a dcéra s mamou variť pre stavbárov obed. A deti boli spolu s celou rodinou, naučili sa niečo robiť a pritom všetkom si stihli so súrodencami a kamarátmi zahrať schovku (v rozostavanom dome) či spraviť si "kúpalisko" v rybníku za záhradou.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.