VychovávameVychovávame deti

10 zručností, ktoré by ste mali naučiť svoje deti, kým budú mať 10 rokov

 Andrea Biela   09.04.2018   0

V posledných rokoch vidíme, ako už malé deti vedia ovládať rôzne technológie – mobily, počítače, tablety ... a zároveň vidíme, ako strácajú, resp. nenadobúdajú praktické zručnosti. Podľa jedného amerického prieskumu až 58% 3 – 5 ročných detí vie zapnúť navigáciu na mobile, ale len 1 zo 6 detí si vie urobiť jednoduché raňajky.

ingimage

 

Až príliš často vidíme rodičov, korí robia všetko za deti, namiesto toho, aby ich nechali, sprevádzali ich tým, aby sa isté veci naučili sami.

Tieto úplne bežné zručnosti by s deti mali naučiť čím skôr, je to základ ich cesty k nezávislosti.

Prať

Príliš veľa tínedžerov netuší, ako naložiť práčku, ako vytriediť bielizeň. Pričom sa tieto veci môžu začť učiť vo veku 5 – 6 rokov. Pomôžte im zvládnuť tento proces – čo sa čím perie, koľko pracieho prášku do práčky treba dať, ako nastaviť program, ako bielizeň vyvesiť. Nie je to také zložité, hoci naše práčky majú 12 – 15 programov, obvykle využívame 2 či 3. Nie je dôležitá dokonalosť, ale splnenie misie.

ingimage

Sadiť a pestovať rastliny

Veľa detí s v škôlke stretne s tým, že  niečo pestujú zo semienka. Málokto z nich sa však naučí, ako semienka preniesť do zeme, do záhrady.

Nechajte deti, nech si natrénujú presádzanie! Vezmite kvetináče, zeminu, doprajte dieťaťu zažiť ten pocit, že kvietok či fazuľku vypestovalo úplne samo. Pomôžte mu, aby zvládlo zatlačiť stonku primerane do zeminy, rastlinku poliať a pravidelne sa o ňu starať. Zvládnu to už päťročné deti.

ingimage

Baliť darčeky

Deti, okrem toho, že radi darčeky dostávajú, ich aj radi dávajú. Možno najmä dievčatá sa tešia aj z cih vyrábania. Ak sa naučia darčeky ešte aj zabaliť, budú ešte viac spokojní sami so sebou.

Predškoláci môžu pomôcť pripraviť papier a kúsky lepiacej pásky. Škôlkari zvládnu také veci, ako odlepiť cenovku, vybrať správnu škatuľku a nachystať stužky, či ozdoby.

ingimage

Zatĺkanie klincov

Z vašich detí nemusia vyrásť práve domáci kutilovia, ale klinec by zatĺcť vedieť mohli. 7 – 9 ročné deti by to mali v pohode zvládnuť. V predaji nájdete aj ľahšie kladivá, aby dieťaťu nebolo príliš ťažké do ruky.

Vyberte kus mäkkého dreva, položte ho na zem alebo prichyťte do zveráka. Vyberte klince s veľkou hlavičkou. Klinec môžete pretlačiť kusom kartónu, aby bol stabilnejší. Keď je dieťa pripravené, len sa uistite či si pridržiava koniec kartónu a nie samotný klinec, aby si chránilo prsty.

ingimage

Písanie listov

V dnešnej dobe mailom  a SMS je už rukou písaný list vzácnosťou. Nezabudnite však aj na túto zručnosť. Väčšie batoľatá môžu diktovať list pre príbuzných a doplniť ho kresbami, nalepiť známku a podať list na pošte.

Naučte vaše dieťa, ako nadpísať adresu na obálke. Naučte deti, že list má nejaké základné časti – dátum, oslovenie, samotný obsah – telo, záver – rozlúčenie, podpis. 

ingimage

Pripraviť jednoduché jedlo

Nechajte vaše deti pomáhať v kuchyni, rozdeľte im prácu – čo majú urobiť a ostaňte pokojní, keď sa na podlahe objaví neporiadok a občas lietajú škrupinky od vajec. Jogurt s ovocím je dobrý tip na prvé, samostatne pripravené, jedlo. Predškoláci môžu vybrať jogurt lyžicou do misky a pridať umyté a nakrájané ovocie.

Päťročné a staršie deti môžu natierať chlebíky, sedemročné robiť toasty či šaláty, desaťročné zvládnu praženicu, či dokonca  pod dohľadom žemľovku, čaj či banánový koktejl.

ingimage

Navigovať – orientovať sa v priestore

Ak vás niekedy sklamala navigácia, viete, aké je dôležité, aby ste sa vedeli orientovať v mape. Učte deti cez hry, aby sa to naučili aj oni.

Hľadajte poklad – poskrývajte doma či na dvore hračky a nakreslite deťom mapu. Ukážte deťom ako to, č o je nakreslené na mape korešponduje so skutočnosťou.

Choďte do ZOO či múzea, všade dostanete orientačnú mapku. Požiadajte vaše dieťa, aby v nej našlo napr. výbeh zebier, či výstavu vesmírnych strojov.

ingimage

Ošetrovať malé rany

I keď je to niekedy ťažké, ale učte deti od mala, že krvi sa báť nemusia  že netreba pri každom poranení strácať hlavu. Aby sa o svoje rany vedeli postarať, aj keď práve nebudete nablízku. Je to jednoduché: zastaviť krvácanie – gázovým štvorcom, ranu vyčistiť – vodou, či dezinfekciou, prelepiť rýchloobväzom.

ingimage

Upratať kúpeľňu

Používajú ju? Nechávajú zvyšky pasty na umývadle? Nech sa naučia po sebe si aj upratať. To zvládnu už aj predškoláci. Stačí použiť ocot a hubku – to nie sú pre deti nebezpečné veci.

Toaleta už vyžaduje viac zručností, schopnosť opatrne pracovať s čistiacim prostriedkom. Školáci to ale zvládnu. Dbajte na to, by si po „práci“ poriadne umyli ruky.

ingimage

Rozvážne nakupovať

Naučiť dieťa byť rozvážnym spotrebiteľom chce nejaký čas a skúsenosti. Je nápomocné, ak počas nákupov deťom svoju voľbu komentujete – prečo toto mlieko a nie tamto, prečo tento jogurt a nie iný. Hovorte o cene i kvalite.

Nechajte vaše deti, nech niečo zaplatia. Dajte mu voľnosť a určite, za ktorú časť nákupu je zodpovedné. Môžete sa zahrať aj hru že v obchode deti budú hľadať najlacnejšie maslo alebo ketchup.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?