VychovávameVychovávame deti

10 zručností, ktoré by ste mali naučiť svoje deti, kým budú mať 10 rokov

 Andrea Biela   09.04.2018   0

V posledných rokoch vidíme, ako už malé deti vedia ovládať rôzne technológie – mobily, počítače, tablety ... a zároveň vidíme, ako strácajú, resp. nenadobúdajú praktické zručnosti. Podľa jedného amerického prieskumu až 58% 3 – 5 ročných detí vie zapnúť navigáciu na mobile, ale len 1 zo 6 detí si vie urobiť jednoduché raňajky.

ingimage

 

Až príliš často vidíme rodičov, korí robia všetko za deti, namiesto toho, aby ich nechali, sprevádzali ich tým, aby sa isté veci naučili sami.

Tieto úplne bežné zručnosti by s deti mali naučiť čím skôr, je to základ ich cesty k nezávislosti.

Prať

Príliš veľa tínedžerov netuší, ako naložiť práčku, ako vytriediť bielizeň. Pričom sa tieto veci môžu začť učiť vo veku 5 – 6 rokov. Pomôžte im zvládnuť tento proces – čo sa čím perie, koľko pracieho prášku do práčky treba dať, ako nastaviť program, ako bielizeň vyvesiť. Nie je to také zložité, hoci naše práčky majú 12 – 15 programov, obvykle využívame 2 či 3. Nie je dôležitá dokonalosť, ale splnenie misie.

ingimage

Sadiť a pestovať rastliny

Veľa detí s v škôlke stretne s tým, že  niečo pestujú zo semienka. Málokto z nich sa však naučí, ako semienka preniesť do zeme, do záhrady.

Nechajte deti, nech si natrénujú presádzanie! Vezmite kvetináče, zeminu, doprajte dieťaťu zažiť ten pocit, že kvietok či fazuľku vypestovalo úplne samo. Pomôžte mu, aby zvládlo zatlačiť stonku primerane do zeminy, rastlinku poliať a pravidelne sa o ňu starať. Zvládnu to už päťročné deti.

ingimage

Baliť darčeky

Deti, okrem toho, že radi darčeky dostávajú, ich aj radi dávajú. Možno najmä dievčatá sa tešia aj z cih vyrábania. Ak sa naučia darčeky ešte aj zabaliť, budú ešte viac spokojní sami so sebou.

Predškoláci môžu pomôcť pripraviť papier a kúsky lepiacej pásky. Škôlkari zvládnu také veci, ako odlepiť cenovku, vybrať správnu škatuľku a nachystať stužky, či ozdoby.

ingimage

Zatĺkanie klincov

Z vašich detí nemusia vyrásť práve domáci kutilovia, ale klinec by zatĺcť vedieť mohli. 7 – 9 ročné deti by to mali v pohode zvládnuť. V predaji nájdete aj ľahšie kladivá, aby dieťaťu nebolo príliš ťažké do ruky.

Vyberte kus mäkkého dreva, položte ho na zem alebo prichyťte do zveráka. Vyberte klince s veľkou hlavičkou. Klinec môžete pretlačiť kusom kartónu, aby bol stabilnejší. Keď je dieťa pripravené, len sa uistite či si pridržiava koniec kartónu a nie samotný klinec, aby si chránilo prsty.

ingimage

Písanie listov

V dnešnej dobe mailom  a SMS je už rukou písaný list vzácnosťou. Nezabudnite však aj na túto zručnosť. Väčšie batoľatá môžu diktovať list pre príbuzných a doplniť ho kresbami, nalepiť známku a podať list na pošte.

Naučte vaše dieťa, ako nadpísať adresu na obálke. Naučte deti, že list má nejaké základné časti – dátum, oslovenie, samotný obsah – telo, záver – rozlúčenie, podpis. 

ingimage

Pripraviť jednoduché jedlo

Nechajte vaše deti pomáhať v kuchyni, rozdeľte im prácu – čo majú urobiť a ostaňte pokojní, keď sa na podlahe objaví neporiadok a občas lietajú škrupinky od vajec. Jogurt s ovocím je dobrý tip na prvé, samostatne pripravené, jedlo. Predškoláci môžu vybrať jogurt lyžicou do misky a pridať umyté a nakrájané ovocie.

Päťročné a staršie deti môžu natierať chlebíky, sedemročné robiť toasty či šaláty, desaťročné zvládnu praženicu, či dokonca  pod dohľadom žemľovku, čaj či banánový koktejl.

ingimage

Navigovať – orientovať sa v priestore

Ak vás niekedy sklamala navigácia, viete, aké je dôležité, aby ste sa vedeli orientovať v mape. Učte deti cez hry, aby sa to naučili aj oni.

Hľadajte poklad – poskrývajte doma či na dvore hračky a nakreslite deťom mapu. Ukážte deťom ako to, č o je nakreslené na mape korešponduje so skutočnosťou.

Choďte do ZOO či múzea, všade dostanete orientačnú mapku. Požiadajte vaše dieťa, aby v nej našlo napr. výbeh zebier, či výstavu vesmírnych strojov.

ingimage

Ošetrovať malé rany

I keď je to niekedy ťažké, ale učte deti od mala, že krvi sa báť nemusia  že netreba pri každom poranení strácať hlavu. Aby sa o svoje rany vedeli postarať, aj keď práve nebudete nablízku. Je to jednoduché: zastaviť krvácanie – gázovým štvorcom, ranu vyčistiť – vodou, či dezinfekciou, prelepiť rýchloobväzom.

ingimage

Upratať kúpeľňu

Používajú ju? Nechávajú zvyšky pasty na umývadle? Nech sa naučia po sebe si aj upratať. To zvládnu už aj predškoláci. Stačí použiť ocot a hubku – to nie sú pre deti nebezpečné veci.

Toaleta už vyžaduje viac zručností, schopnosť opatrne pracovať s čistiacim prostriedkom. Školáci to ale zvládnu. Dbajte na to, by si po „práci“ poriadne umyli ruky.

ingimage

Rozvážne nakupovať

Naučiť dieťa byť rozvážnym spotrebiteľom chce nejaký čas a skúsenosti. Je nápomocné, ak počas nákupov deťom svoju voľbu komentujete – prečo toto mlieko a nie tamto, prečo tento jogurt a nie iný. Hovorte o cene i kvalite.

Nechajte vaše deti, nech niečo zaplatia. Dajte mu voľnosť a určite, za ktorú časť nákupu je zodpovedné. Môžete sa zahrať aj hru že v obchode deti budú hľadať najlacnejšie maslo alebo ketchup.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Koľké v poradí sa dieťa narodilo?
28.06.2022   0
Prvorodené - narodilo sa prvé a prvým chce zostať, po narodení súrodenca (najmäk ak je medzi nimi malý vekový rozdiel) sa môže cítiť "zbavené" trónu: hľadá prílišnú pozornosť a ak ju nenájde, cíti sa prehliadané, neisté.
Cumlíky, cumlíky, ach tie cumlíky...
27.06.2022   12
V tomto období riešim dilemu s cmúľaním cumlíka... A tak som si zistila informácie o cumlíkoch – aký je vhodný, odkedy a dokedy ho používať, a či vôbec...
Prečo musia v škôlke spať? - reakcia pedagóga
24.06.2022   11
Téme poobedňajšieho spania, či nespania v školkach, ktoré tak často medzi sebou rozoberáme, sme prizvali predškolskú pedagogičku, Mgr. Ľudmilu Janigovú. Ponúkame Vám reakciu odborníka na článok "Prečo musia v škôlke spať" od Lucie H.
detské choroby
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
Kleptománia v detskom veku
10.06.2022   1
Sú deti, u ktorých sa vyvinie porucha zvaná kleptománia. Je definovaná ako „opakované, nutkavé kradnutie predmetov, ktoré osoba nepotrebuje. Patrí do skupiny „porúch ovládania impulzov“.
auto
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu: Dôležité sú bezpečnostné prvky, no nepodceňujte ani typ karosérie
16.06.2022   0
Niekto sa pri výbere nového vozidla rozhoduje podľa ceny, iný podľa vonkajšieho vzhľadu a ďalší zas podľa vybavenia interiéru.
Karavána najnovších elektických a hybridných modelov značky RENAULT cestuje po Slovensku
07.06.2022   0
K dispozícií je 6 elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault.