ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

10 tipov, aby výchova nebola ako hádzať hrach o stenu

 Anna Veselá   20.03.2018   2

Počítate do troch, kričíte „dosť.“ Rozdávate tresty. Strácate nervy. Stále to isté dokola. Máte pocit, že ste vyskúšali všetko, ale nič nefunguje. Vaše dieťa zase nepočúva, jedným uchom dnu, druhým von.

Derie sa na jazyk otázka, v čom potom robíte chybu. Ako to robiť, aby sa výchova nemíňala účinkom?

Shutterstock

 

1. Vynechajte z toho verejnosť

Ak vaše dieťa uteká po parkovisku alebo vyhadzuje iné dieťa z hojdačky na ihrisku, samozrejme, že to riešite hneď.

No zároveň by sme sa mali snažiť nedávať deťom kázeň na verejnosti pred cudzími ľuďmi, a to preto, že sa dieťa bude viac sústrediť na to, kto všetko okrem neho to ešte počúva, namiesto toho, aby počúvalo, čo mu hovoríte.

Preto si radšej nájdite miesto, kde sa môžete porozprávať o tom, čo sa stalo, v súkromí, bez svedkov. Ak nie je možnosť odísť do ústrania, krátko upozornite dieťa na nevhodné správanie a dajte mu na známosť, že sa o tom neskôr doma pozhovárate. Nezabudnite na to, keď prídete domov.

2. Buďte konkrétnejší v požiadavkách

Máte pocit, že ste svojmu dieťaťu povedali najmenej miliónkrát, aby si nehádzalo po zemi bundu, a aj tak hrach o stenu? Či veríte alebo nie, možno mu naozaj nedochádza, čo od neho chcete.

Treba byť konkrétnejší, napríklad povedať dieťaťu, čo by malo urobiť: „Prosím ťa, zaves si bundu na vešiak, keď prídeš domov,“ namiesto „Nehádž tú bundu na zem.“

To isté platí, aj keď dieťa robí zle a udrie vás alebo súrodenca. Vynechajte vetu: „nebi sa“ a skúste mu radšej povedať, že do živých stvorení sa neudiera, ale ak je tak veľmi nahnevané, môže skúsiť udrieť do vankúša.

Prečítajte si aj: 5 základných pravidiel, keď dávate deťom hranice

 

3. Zabudnite na úplatky

Častokrát sme ako rodičia v pokušení uplatiť svoje dieťa sladkosťou alebo hračkou, aby sme odvrátili hrozbu, že sa pri pokladni hodí o zem alebo aby vydržalo vyšetrenie u lekára. Takáto stratégia funguje iba na krátky čas.

Keď si to rozmeníme na drobné, v podstate odmeňujeme nevhodné správanie, tak by sme sa potom nemali až tak čudovať, keď bude mať dieťa nabudúce záchvat hnevu len preto, aby dostalo, čo chce. Táto stratégia sa mu predsa v minulosti už vyplatila, škoda ju nevyužiť.

Tu si treba uvedomiť, že dobré správanie, či už má dieťa trpezlivo čakať v rade alebo má byť dobré k súrodencovi, sa nepodmieňuje odmenou. Skrátka a jednoducho sa očakáva.

4. Nepodceňujte únavu, ani hlad

Nemôžete od vášho dieťaťa čakať, že bude dobré a poslušné zrovna vtedy, keď je hladné alebo unavené. Nakoniec, pozrite sa na seba, tiež vám dochádza trpezlivosť, keď by ste najradšej jedli alebo spali.

Ak sa dieťa niečím previnilo, riešiť to rozhodne treba, ale dosť času bude napríklad po jedle. Povedzte dieťaťu napríklad: „Videla som, že si vytrhla sestre hračku z ruky. Porozprávame sa o tom, keď dojeme.“

Shutterstock

 

5. Zdržte sa dlhých prednášok

Samozrejme, že musíte dieťaťu povedať, čo urobilo zle. Ale kázeň, ktorá nemá konca kraja, vám bude na nič platná, deti už po pár vetách vypnú uši. Namiesto hodinovej prednášky sa zamerajte dvomi vetami na to, prečo jeho správanie nebolo dobré, a že nechcete, aby sa to opakovalo. Koniec.

6. Dávajte si pozor, aby ste nestratili nervy

Je ťažké ostať v pohodičke, keď vám dieťa hodí náušnice do záchodovej misy a spláchne. No dieťa nie je schopné absorbovať nič výchovné, keď sa na nich kričí. Buď sa stiahnu do seba alebo sa nahnevajú, čím sa veci ešte viac skomplikujú.

Lepšou taktikou je riešiť problémy pokojným, trpezlivým tónom. A takto odpovedať aj dieťaťu, ktoré by sa pokúšalo na vás kričať, keď je práve nahnevané. Samozrejme, vyžaduje si to neustále nacvičovanie, nie je to vec, ktorá zázračne funguje zo dňa na deň.

Prečítajte si aj: Toto skúste urobiť, keď vaše dieťa chytí nervy

 

7. Neberte si to príliš k srdcu

Deti „vyšilujú“ z rôznych dôvodov. Nevedia sa ovládať. Milujú testovať hranice. Potrebujú vašu pozornosť. Verte však, že to nerobia preto, aby vám tým vykričali, že vás neľúbia.

Neberte si osobne, keď sa dieťa hodí o zem, lebo nedostalo zmrzlinu alebo jačí, lebo chcelo zostať na ihrisku. Lebo inak sa to odzrkadlí aj na vašom vzťahu - zrazu totiž zistíte, že si dieťa držíte od tela. Pripomínajte si, že toto nie je o vás, o vašej kompetencii, či neschopnosti. Vaše dieťa sa nebude takto správať navždy.

8. Neponižujte dieťa, ani ho neporovnávajte s inými

Pre dieťa nemôže byť nič horšie, ako keď ho rodič zahanbuje alebo mu dáva najavo, že iné dieťa, či jeho súrodenec, je od neho lepšie. Zamerajte sa na dobré stránky vášho dieťaťa, v čom sú jeho klady, na ktorých sa dá stavať. A to dobro potom rozvíjajte. Pochváľte dieťa, keď urobí niečo dobré, či už sa dobre správa alebo sa mu darí v škole. Nikdy nepodceňujte jeho úspechy.

9. Vyvarujte sa nereálnych trestov

Je ľahké na dieťa v hneve vychrliť, že tak ale za toto (!) nebude najbližší mesiac pozerať televíziu alebo že mu tablet vrátite až na konci školského roka. Pozor však na to, aby sme vždy použili výchovný prostriedok primeraný nevhodnému správaniu, nie stavu našej frustrácie.

Namiesto nereálnych trestov (alebo skôr vyhrážok) vytýčte domáce pravidlá – a nielen pravidlá, ale aj logické dôsledky, ktoré budú nasledovať, ak sa tieto pravidlá nedodržia.

Napríklad, nech sa vaše dieťa naučí, že ak ho poprosíte, aby vyložilo riad z umývačky riadu, neurobíte to miesto neho. Nech vie, že je to jeho povinnosť, nie vaša a že ho počká, hoci sa mu začal v telke obľúbený seriál. Svoje úlohy si musí splniť ako prvé, až potom je zábava.

Prečítajte si aj: Ako netrestať dieťa a zároveň trvať na hraniciach

 

10. Dbajte na dôsledky

Mnohí rodičia nemajú problém určiť pravidlá, ale nie sú dôslední v ich dodržiavaní. Pre deti pravidlá ešte nič neznamenajú, ak vedia, že sa nič nestane, keď ich budú mať na háku. V preklade to znamená, že pre dieťa nie ste autorita, ktorú je treba rešpektovať. Byť dôsledný znamená ubezpečiť dieťa, že to myslíte vážne. Nechajte ho, nech sa o tom presvedčí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Peter napísané 14.03.2018 10:47

Akoze nechapem co je nekonkretne na vete aby nehedzalo bundu na zem, alebo inak povedane o co je konkretnejsia veta ze si ju ma zavesit?

Michaela napísané 14.03.2018 11:26

Ide o tolko diskutovavané antivýchovné "NE". Ak teda poviem, nehádž bundu o zem, nelež na dlážke, neutekaj, nebabri sa v jedle, ... dieťa síce počuje "ne", ale hneď za tým počuje "- háďž", "- lež", "- utekaj", "- babri". A tak je dobré povedať nie čo nemá urobiť, ale čo má urobiť. Teda zaves bundu, vstaň, kráčaj pomaly, dojedz polievku... Tak je informácia konkretizovaná, jasná a malo by ju tak aj pochopiť.

Nakoniec, tak je to aj s nami dospelými. Peter, skúste si NEpredstaviť také dobre vychladené, napenené, orosené pivo. Viete si ho NEpredstaviť, keď o ňom počujete? :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
15.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.