ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

10 tipov, aby výchova nebola ako hádzať hrach o stenu

 Anna Veselá   14.03.2018   2

Počítate do troch, kričíte „dosť.“ Rozdávate tresty. Strácate nervy. Stále to isté dokola. Máte pocit, že ste vyskúšali všetko, ale nič nefunguje. Vaše dieťa zase nepočúva, jedným uchom dnu, druhým von.

Derie sa na jazyk otázka, v čom potom robíte chybu. Ako to robiť, aby sa výchova nemíňala účinkom?

Shutterstock

 

1. Vynechajte z toho verejnosť

Ak vaše dieťa uteká po parkovisku alebo vyhadzuje iné dieťa z hojdačky na ihrisku, samozrejme, že to riešite hneď.

No zároveň by sme sa mali snažiť nedávať deťom kázeň na verejnosti pred cudzími ľuďmi, a to preto, že sa dieťa bude viac sústrediť na to, kto všetko okrem neho to ešte počúva, namiesto toho, aby počúvalo, čo mu hovoríte.

Preto si radšej nájdite miesto, kde sa môžete porozprávať o tom, čo sa stalo, v súkromí, bez svedkov. Ak nie je možnosť odísť do ústrania, krátko upozornite dieťa na nevhodné správanie a dajte mu na známosť, že sa o tom neskôr doma pozhovárate. Nezabudnite na to, keď prídete domov.

2. Buďte konkrétnejší v požiadavkách

Máte pocit, že ste svojmu dieťaťu povedali najmenej miliónkrát, aby si nehádzalo po zemi bundu, a aj tak hrach o stenu? Či veríte alebo nie, možno mu naozaj nedochádza, čo od neho chcete.

Treba byť konkrétnejší, napríklad povedať dieťaťu, čo by malo urobiť: „Prosím ťa, zaves si bundu na vešiak, keď prídeš domov,“ namiesto „Nehádž tú bundu na zem.“

To isté platí, aj keď dieťa robí zle a udrie vás alebo súrodenca. Vynechajte vetu: „nebi sa“ a skúste mu radšej povedať, že do živých stvorení sa neudiera, ale ak je tak veľmi nahnevané, môže skúsiť udrieť do vankúša.

Prečítajte si aj: 5 základných pravidiel, keď dávate deťom hranice

 

3. Zabudnite na úplatky

Častokrát sme ako rodičia v pokušení uplatiť svoje dieťa sladkosťou alebo hračkou, aby sme odvrátili hrozbu, že sa pri pokladni hodí o zem alebo aby vydržalo vyšetrenie u lekára. Takáto stratégia funguje iba na krátky čas.

Keď si to rozmeníme na drobné, v podstate odmeňujeme nevhodné správanie, tak by sme sa potom nemali až tak čudovať, keď bude mať dieťa nabudúce záchvat hnevu len preto, aby dostalo, čo chce. Táto stratégia sa mu predsa v minulosti už vyplatila, škoda ju nevyužiť.

Tu si treba uvedomiť, že dobré správanie, či už má dieťa trpezlivo čakať v rade alebo má byť dobré k súrodencovi, sa nepodmieňuje odmenou. Skrátka a jednoducho sa očakáva.

4. Nepodceňujte únavu, ani hlad

Nemôžete od vášho dieťaťa čakať, že bude dobré a poslušné zrovna vtedy, keď je hladné alebo unavené. Nakoniec, pozrite sa na seba, tiež vám dochádza trpezlivosť, keď by ste najradšej jedli alebo spali.

Ak sa dieťa niečím previnilo, riešiť to rozhodne treba, ale dosť času bude napríklad po jedle. Povedzte dieťaťu napríklad: „Videla som, že si vytrhla sestre hračku z ruky. Porozprávame sa o tom, keď dojeme.“

Shutterstock

 

5. Zdržte sa dlhých prednášok

Samozrejme, že musíte dieťaťu povedať, čo urobilo zle. Ale kázeň, ktorá nemá konca kraja, vám bude na nič platná, deti už po pár vetách vypnú uši. Namiesto hodinovej prednášky sa zamerajte dvomi vetami na to, prečo jeho správanie nebolo dobré, a že nechcete, aby sa to opakovalo. Koniec.

6. Dávajte si pozor, aby ste nestratili nervy

Je ťažké ostať v pohodičke, keď vám dieťa hodí náušnice do záchodovej misy a spláchne. No dieťa nie je schopné absorbovať nič výchovné, keď sa na nich kričí. Buď sa stiahnu do seba alebo sa nahnevajú, čím sa veci ešte viac skomplikujú.

Lepšou taktikou je riešiť problémy pokojným, trpezlivým tónom. A takto odpovedať aj dieťaťu, ktoré by sa pokúšalo na vás kričať, keď je práve nahnevané. Samozrejme, vyžaduje si to neustále nacvičovanie, nie je to vec, ktorá zázračne funguje zo dňa na deň.

Prečítajte si aj: Toto skúste urobiť, keď vaše dieťa chytí nervy

 

7. Neberte si to príliš k srdcu

Deti „vyšilujú“ z rôznych dôvodov. Nevedia sa ovládať. Milujú testovať hranice. Potrebujú vašu pozornosť. Verte však, že to nerobia preto, aby vám tým vykričali, že vás neľúbia.

Neberte si osobne, keď sa dieťa hodí o zem, lebo nedostalo zmrzlinu alebo jačí, lebo chcelo zostať na ihrisku. Lebo inak sa to odzrkadlí aj na vašom vzťahu - zrazu totiž zistíte, že si dieťa držíte od tela. Pripomínajte si, že toto nie je o vás, o vašej kompetencii, či neschopnosti. Vaše dieťa sa nebude takto správať navždy.

8. Neponižujte dieťa, ani ho neporovnávajte s inými

Pre dieťa nemôže byť nič horšie, ako keď ho rodič zahanbuje alebo mu dáva najavo, že iné dieťa, či jeho súrodenec, je od neho lepšie. Zamerajte sa na dobré stránky vášho dieťaťa, v čom sú jeho klady, na ktorých sa dá stavať. A to dobro potom rozvíjajte. Pochváľte dieťa, keď urobí niečo dobré, či už sa dobre správa alebo sa mu darí v škole. Nikdy nepodceňujte jeho úspechy.

9. Vyvarujte sa nereálnych trestov

Je ľahké na dieťa v hneve vychrliť, že tak ale za toto (!) nebude najbližší mesiac pozerať televíziu alebo že mu tablet vrátite až na konci školského roka. Pozor však na to, aby sme vždy použili výchovný prostriedok primeraný nevhodnému správaniu, nie stavu našej frustrácie.

Namiesto nereálnych trestov (alebo skôr vyhrážok) vytýčte domáce pravidlá – a nielen pravidlá, ale aj logické dôsledky, ktoré budú nasledovať, ak sa tieto pravidlá nedodržia.

Napríklad, nech sa vaše dieťa naučí, že ak ho poprosíte, aby vyložilo riad z umývačky riadu, neurobíte to miesto neho. Nech vie, že je to jeho povinnosť, nie vaša a že ho počká, hoci sa mu začal v telke obľúbený seriál. Svoje úlohy si musí splniť ako prvé, až potom je zábava.

Prečítajte si aj: Ako netrestať dieťa a zároveň trvať na hraniciach

 

10. Dbajte na dôsledky

Mnohí rodičia nemajú problém určiť pravidlá, ale nie sú dôslední v ich dodržiavaní. Pre deti pravidlá ešte nič neznamenajú, ak vedia, že sa nič nestane, keď ich budú mať na háku. V preklade to znamená, že pre dieťa nie ste autorita, ktorú je treba rešpektovať. Byť dôsledný znamená ubezpečiť dieťa, že to myslíte vážne. Nechajte ho, nech sa o tom presvedčí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku
Peter napísané 14.03.2018 10:47

Akoze nechapem co je nekonkretne na vete aby nehedzalo bundu na zem, alebo inak povedane o co je konkretnejsia veta ze si ju ma zavesit?

Michaela napísané 14.03.2018 11:26

Ide o tolko diskutovavané antivýchovné "NE". Ak teda poviem, nehádž bundu o zem, nelež na dlážke, neutekaj, nebabri sa v jedle, ... dieťa síce počuje "ne", ale hneď za tým počuje "- háďž", "- lež", "- utekaj", "- babri". A tak je dobré povedať nie čo nemá urobiť, ale čo má urobiť. Teda zaves bundu, vstaň, kráčaj pomaly, dojedz polievku... Tak je informácia konkretizovaná, jasná a malo by ju tak aj pochopiť.

Nakoniec, tak je to aj s nami dospelými. Peter, skúste si NEpredstaviť také dobre vychladené, napenené, orosené pivo. Viete si ho NEpredstaviť, keď o ňom počujete? :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
19.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
20.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
Bábätkovské grimasy sladké ako bonbónik
19.03.2018   0
Sú sladké, najsladšie na svete. Naše bábätká. Ale sú momenty, keď nás vedia prekvapiť takou grimasou, že sa nezdržíme smiechu.
detské choroby
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
Aj škôlkari sa učia prvú pomoc
17.03.2018   0
Projekt Dorotka a jej priatelia učí škôlkarov na ich imaginárnej rovesníčke Dorotke, ako poskytnúť prvú pomoc.
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?