VychovávameVychovávame deti

10 tipov, aby boli deti psychicky odolnejšie

 PhDr. Beata Tancsáková   19.01.2022   0

Väčšina z nás pozná výraz "Čo ťa nezabije, to ťa posilní." Máme tendenciu idealizovať si detstvo ako čas bez starostí, avšak samotná mladosť neponúka žiadnu ochranu pred emocionálnymi zraneniami, výzvami či traumami, ktorým čelia mnohé deti. 

Deti tiež riešia rôzne problémy od adaptácie na novú triedu alebo online vyučovanie až po šikanovanie alebo dokonca problémy doma. 

Ak sa k tomu pridajú neistoty, ktoré sú súčasťou dospievania v zložitom svete, detstvo môže byť všetko, len nie bezstarostné. Schopnosť prosperovať napriek týmto výzvam vyplýva zo zručností odolnosti.

Shutterstock

 

Čo sa týka budovania odolnosti u detí, platí pravidlo, čím skôr, tým lepšie.

Nielenže sú prístupnejšie zmenám, pretože ich mozog aj celková osobnosť je vo vývine, ale keďže sú aj malé deti často vystavené stresu, určite má zmysel poskytnúť im nástroje na podporu odolnosti dostatočne skoro, aby sa obmedzili negatívne následky.

»»»»» Prečítajte si aj: Šikanovanie začína v škôlke.

Prečo je odolnosť taká dôležitá?

Je jedna vec, ktorou si môžeme byť vždy istí: nepriazeň osudu je nevyhnutná. Odolnosť nám umožňuje prijať a prispôsobiť sa situáciám a napredovať. Zvyčajne je definovaná ako schopnosť zotaviť sa z ťažkých životných udalostí.

Budovanie odolnosti pomáha deťom nielen riešiť aktuálne ťažkosti, ktoré sú súčasťou každodenného života, ale aj rozvíjať základné zručnosti a návyky, ktoré im pomôžu vyrovnať sa s výzvami v živote, v každom vývinovom období.

Pre duševné zdravie detí je dôležitá odolnosť. Deti s väčšou odolnosťou lepšie zvládajú stres, ktorý je bežnou reakciou na ťažké udalosti.

 

Ako rozvíjať odolnosť u detí?

Rodina je nepochybne najdôležitejším systémom ovplyvňujúcim odolnosť detí. Poskytnutím podporného prostredia s otvorenou komunikáciou a efektívnymi rodičovskými praktikami majú deti obrovský náskok, pokiaľ ide o budovanie odolnosti.

1. Budujte kontakty

Naučte deti, aké dôležité je zapájať sa a spájať sa s rovesníkmi, vrátane zručnosti empatie a počúvania druhých. Nájdite spôsoby, ako im pomôcť posilniť konektivitu tým, že im navrhnete, aby sa spojili s rovesníkmi osobne alebo prostredníctvom telefónu, videorozhovorov a textových správ.

Je tiež dôležité vybudovať silnú rodinnú sieť. Spojenie s ostatnými poskytuje sociálnu podporu a posilňuje odolnosť. 

Shutterstock

 

2. Robte dobrovoľnícku prácu

Pokiaľ ide o povzbudzovanie odolných, súcitných a empatických detí, naozaj neexistuje žiadna náhrada za pomoc druhým v núdzi. Dobrovoľníctvo odvádza myšlienky od seba k záujmu o druhých. Toto altruistické zmýšľanie podporuje zodpovednosť a autonómiu a zároveň robí rozdiel v spoločnosti. 

3. Udržiavajte si denný režim

Dodržiavanie rutiny môže byť pre deti upokojujúce, najmä pre mladšie deti, ktoré túžia po štruktúre vo svojom živote.

 Spolupracujte s nimi, aby ste si vytvorili rutinu a určte si časy, ktoré sú pre školskú prácu a relax, zábavu. Zároveň je dôležité dodržiavať harmonogramy a konzistentnosť.

»»»»»» Prečítajte si aj: Dobrý rodič vytvára deťom režim.

4. Neriešte všetko za nich

Podporte ich, ale snažte sa neriešiť každý menší problém či sklamanie. 

Napríklad, ak dieťa nedostane pozvanie na narodeninovú oslavu kamaráta alebo nedostalo to, čo k narodeninám chcelo, namiesto toho, aby ste sa pokúsili problém vyriešiť, môžete sa porozprávať o tom, ako sa cíti.

 

5. Vybudujte u svojho dieťaťa súcit so sebou samým

Súcit so sebou samým im pomáha vyrovnať sa so sklamaním, zlyhaniami alebo chybami tým, že budú k sebe láskavé. To im zase pomáha posunúť sa ďalej z ťažkých skúseností.

6. Ukážte zdravé zvládacie zručnosti

Napríklad hlboké dychové cvičenia pomáhajú deťom relaxovať a upokojiť sa, keď zažijú stres alebo frustráciu. To im umožňuje zachovať pokoj a jasne spracovať situáciu.

7. Fyzická aktivita

Cvičenie pomáha posilňovať mozog a robí ho odolnejším voči stresu. Zatiaľ čo tímové športy sú najobľúbenejšou metódou konzistentného cvičenia pre deti, všetko, čo deti skutočne potrebujú, je čas strávený vonku pri fyzickej aktivite. Ak ich tímové športy nelákajú, povzbuďte ich alebo vyskúšajte bicyklovanie. 

8. Dajte im vedieť, že je v poriadku požiadať o pomoc

Deti budú mať často predstavu, že byť odvážny znamená riešiť veci samé. Dajte im vedieť, že byť odvážny a silný znamená vedieť, kedy požiadať o pomoc. 

Shutterstock

 

9. Naučte ich čeliť strachu, ale s podporou

Čeliť strachu je tak posilňujúce, ale aby to dokázali, potrebujú správnu podporu, ako my všetci. Deti vidia takmer všetko čierno-bielo, takže keď čelia niečomu zložitému, môžu sa im zdať, že sú len dve možnosti, postaviť sa tomu čelom alebo sa tomu za každú cenu vyhnúť. Ale je tu aj tretia možnosť, a to postupne sa k nej posúvať, s pocitom podpory a istou dávkou kontroly. 

10. Uznajte ich pocity

Vyrovnať sa s ťažkosťami alebo sklamaním nie je zábava. Povedať deťom, že to nie je také zlé, alebo že by sa nemali cítiť rozrušené, ich neposilní ani im nepomôže vyrovnať sa. Namiesto toho pomôžte deťom rozpoznať a hovoriť o svojich pocitoch – dokonca aj tých negatívnych. Sebauvedomenie je dôležitou súčasťou odolnosti. 

Zmena môže byť pre deti a dospievajúcich často desivá. Pomôžte svojmu dieťaťu pochopiť, že zmena je súčasťou života a nové ciele môžu nahradiť ciele, ktoré sa stali nedosiahnuteľnými.

Rozvíjanie odolnosti je osobná cesta a mali by ste využiť svoje vedomosti o svojich vlastných deťoch, aby ste ich viedli na ich ceste. Prístup k budovaniu odolnosti, ktorý funguje pre vás alebo vaše dieťa, nemusí fungovať pre niekoho iného.

»»»»»» Prečítajte si aj: Psychicky odolné deti majú rodičov, ktorí nerobia tieto veci.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

PhDr. Beata Tancsáková

Povolaním som psychologička, vo voľnom čase rada píšem a tak sa snažím pomôcť aj širokej verejnosti. Vo svojej práci vychádzam z názoru, že všetko, čo sa v živote udeje, má svoju príčinu. Aktuálne sa naplno venujem psychologickému poradenstvu a rôznym formám terapeutickej práce s deťmi, dospievajúcimi, aj dospelými klientmi.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Kvasinkové infekcie u detí – kandidózy
16.05.2022   6
Najčastejším kvasinkovým ochorením novorodencov je tzv. soor v ústach. Ďalším často postihnutým miestom je oblasť pod plienkami a v kožných záhyboch. Nepríjemné sú vaginálne kvasinkové infekcie.
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.