ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
VychovávameVychovávame deti

10 rád, ak nechcete byť toxickým rodičom (I)

 Anna Veselá (Annie)   04.01.2016   1

Žiaden rodič nie je dokonalý. Všetci sme ľudia a robíme chyby. Niekedy obrovské. No v našich rodičovských previneniach možno nájsť zásadný rozdiel: iné je dopustiť sa chyby, keď sa zdravým spôsobom staráme o svoje deti a iné je robiť chyby, ktoré môžu dieťa poznačiť na celý život.

Asi najhoršie slová, ktoré môže počuť rodič od svojho dospelého dieťaťa sú: „Nechcem ťa už v živote vidieť, si toxický!“

iStock

 

Hoci pre dieťa môže byť odchod z domu najlepším rozhodnutím, v duši dieťaťa aj rodiča necháva hlbokú ranu a cesta k uzmiereniu môže byť ťažká a dlhá, píše Thomas G. Fiffer, odborník na osobný a pracovný rozvoj.

Na portáli The Good Men Project venoval rodičom týchto 10 rád, aby sa z nich nestali „toxickí“ rodičia.

 

1/ Buďte veľký človek

Vy nie ste len fyzicky väčší od svojho dieťaťa, ste dospelá osoba. Správajte sa podľa toho. Po hádke to buďte vy, kto prelomí ticho, kto príde s olivovou ratolesťou a kto sa bude snažiť, aby ste opäť normálne komunikovali. Možno, že ste mali pravdu, no ak vaša výchova stojí na tom, že „vy máte vždy pravdu,“ vaše dieťa to od vás vzdiali.

Byť dospelým má svoje prednosti, využite ich. Zastavte sa a porozmýšľajte. Používajte zdravý úsudok. A vykročte s rozhodnutím nie mať pravdu, ale robiť veci správne, dať veci medzi vami do poriadku. Deti skôr zabudnú na to, kto vyhral nejakú hlúpu hádku, ale nie na to, ako sa vďaka vášmu prístupu cítili.

 

2/ Nevyhlasujte o svojom dieťati, že je choré

... aby ste zakryli svoje slabé rodičovské schopnosti. Nálepkovanie dieťaťa, používanie alebo ešte horšie, vyhľadávanie diagnóz ako ADHD alebo porucha osobnosti, aby ste vysvetlili alebo ospravedlnili správanie dieťaťa, ktoré je zrkadlom nezdravej rodičovskej výchovy, znamená ťažký náklad na pleciach vášho dieťaťa, ktorého sa bude chcieť zbaviť, akonáhle vyrastie.

Podobné je to aj vtedy, keď za neželané správanie viníme zlé gény (čím sa, samozrejme, myslia tie partnerove). Neodsudzujme dieťa kvôli jeho nenapraviteľným nedostatkom, zatiaľ čo nám sa nechce zaoberať vlastnými zlyhaniami.

 

3/ Nerobte z ich problému váš problém

Vaše dieťa dostalo hlavnú úlohu v predstavení, vyhralo bežecké preteky alebo dalo víťazný gól v zápase, alebo naopak, borí sa s depresiou alebo prechádza ťažkým rozchodom. Kto je víťaz, alebo kto je porazený? Komu patrí uznanie, komu útecha? Obráťte svoju pozornosť na toho, kto si ju zaslúži – na vaše dieťa.

Samozrejme, že aj vy máte svoje pocity. Aj vy sa radujete z úspechu vášho dieťaťa a trpíte, keď sa ono trápi. Ale nezamieňajte si jeho emócie s vašimi a už vôbec nie tak, aby ste všetku pozornosť upreli na seba. Ich dráma nech ostane ich drámou, nie vašou.

Prečítajte si aj článok: Netrestajúci rodičia

 

4/ Naučte sa rozlišovať medzi kritizovaním a korigovaním

Deti treba viesť, aby išli správnou cestou. Pre mnohé z nich disciplína, sebaovládanie, zdravé návyky neprídu samé od seba, ale ich tomu musíme naučiť. Buďte vodca, nie kritik. Nenazývajte svoje dieťa lenivým alebo hlúpym. Naučte ho pracovať, pomôžte mu, aby rozvíjalo svoje schopnosti.

Ciele ľudí motivujú k tomu, aby sa viac snažili. Výčitky naopak zlomia ducha a spôsobujú nechuť vytrvať. Kritika oslabuje, náprava, nasmerovanie dieťaťa, naopak otvára dvere pozitívnej zmene.

 

5/ Naučte sa kontrolovať

Všetci občas vybuchneme. Všetci kričíme. A občas každému prasknú nervy, keď deti stlačia na správny gombík alebo urobia niečo neuveriteľne iritujúce či neakceptovateľné. Keď sa to stane, cítime sa porazení, akoby si nás nikto nevážil, nerešpektoval nás a sme v pokušení vrátiť to tomu druhému škaredými slovami, ťažkými trestami či údermi.

Keď sa naučíte zadržať prvú, náhlu reakciu a nájsť nejakú lepšiu alternatívu, svojmu dieťaťu budete príkladom vyrovnanej osoby a kvôli tomu nepoviete ani nespravíte niečo, čo by ste neskôr ľutovali.

zdroj: The Good Men Project

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Sisi napísané 21.04.2016 13:39

Uz to len dodrzat... zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.