ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

10 dôležitých rád pre mamu, ktorá vychováva syna

 Silvia Hanová   05.01.2019   1

Často počúvam od svojich priateliek „ ty to máš ľahšie, lebo máš dievča“.  Alebo „dievčatká sú pokojnejšie, ľahšie sa vychovávajú“. Majú však skutočne pravdu? 

Existujú až také rozdiely vo výchove dievčat a chlapcov? Maminky vychovávajúce chlapcov priniesli viacero myšlienok, ktoré pri svojej výchove uplatňujú. Stotožníte sa s nimi? 

Shutterstock

 

Spočiatku sme najdôležitejšími ženami v ich životoch, ich prvými učiteľkami, podporovateľkami. Budú ku nám vzhliadať po celý zvyšok svojho života a žiadať od nás rôzne formy odobrenia svojich rozhodnutí. Aj keď nám to už nepovedia nahlas.

 

 Učte ich slová prostredníctvom emócií

Vysvetľujte svojim synom, čo sú emócie a či sú ich aktuálne emócie na určitú situáciu vhodné alebo prehnané.

Ukážte im, že aj iní ľudia majú podobné pocity a že na ne vedia zareagovať aj odlišným spôsobom.

Ukážte im svoje vlastné emócie a vysvetlite im, že v budúcnosti lepšie porozumejú rozdielom medzi hnevom či zahanbením, sklamaním či zármutkom. Buďte pritom čo možno najviac otvorené. 

 

  Buďte ich „cheerleaderkami“

Je nepochybné, že práve Vy ste tými najhlasnejšími osobami podporujúcimi ich športové a iné výkony.  Nariek tomu, že si to cenia, nedovolia vám  spievať ich pseničky pred kamarátmi,  alebo sa na vás odujú, ak  budete pyšne ukazovať ich rozkošné detské fotografie kamarátom zo skautského oddielu.

Ale vždy budú vedieť, že je tu minimálne jedna osoba, ktorá ich vždy prijme takých, akí sú.

 Veďte ich k poriadku a čistote

Naučte Vašich synov všetkým domácim prácam a veďte k čistote a zdravému životnému štýlu.

Budú pritom zrejme frflať a argumentovať slovami, že uvedené celkom nepatrí do ich „kompetencií“, avšak verte, že raz Vám za to budú veľmi vďační.

 Čítajte im a čítajte s nimi

Ukážte im, že čítate a pomôžte im porozumieť slovám v knihách. Rozvíjajte ich fantáziu, podporujte aj oblasti, ktoré nepatria medzi ich najobľúbenejšie a učte ich tak spoznávať nové príbehy a miesta, o ktorých budú môcť snívať.

 Veďte ich k tancu

Tanec, rytmus a hudba patria k všeobecným kultúrnym zručnostiam. Veďte preto Vašich synov k tomu, aby si našli vzťah aj k nim. Kedykoľvek sa v budúcnosti ocitnú na nejakej spoločenskej udalosti, budú sa cítiť istejší a viac vo svojej koži. 

 Predstavte im správne vzory mužov

Príklady mužov s veľkými svalmi odetých v uniformách (Batman či Spiderman) ich budú sprevádzať a obklopovať takmer od narodenia. Je však dôležité, aby ste im predstavili a ukázali, že na svete existujú či existovali aj muži disponujúci inými dôležitými a pre život potrebnými vlastnosťami ako sú múdrosť (Albert Enistein), zruční spisovatelia, rečníci a odhodlaní vodcovia (Mark Twain, Dr. Martin Luther King) alebo takí, ktorým nechýbala odvaha urobiť niečo dovtedy celkom nepoznané a nebezpečné (Neil Armstrong). 

 Predstavte im správne vzory žien

A samé buďte pre nich takým vzorom. Podobne ako rôzni „svalnáči“ budú Vašich synov už od malička obklopovať aj tradične krásne a takmer dokonalé ženy či dievčatá z televízie či časopisov.

Naučte preto Vašich synov, že je dôležité, akí sú ľudia zvnútra a že je krásne, keď sú ženy múdre, čestné, nebojácne a majú skvelé a prevratné myšlienky. Buďte samé takým príkladom pre Vašich synov a vedzte, že podobné ženy si raz budú hľadať aj oni sami, keď na to príde ten správny čas.

 Budujte v nich pevnú vôľu

Naučte Vašich malých „drsniakov“, že ak chcú v živote čokoľvek dosiahnuť, musia na tom tvrdo pracovať a ich úsilie bude časom odmenené v podobe pozitívneho výsledku.

Môžete začať napríklad so stanovovaním menších cieľov pri vykonávaní domácich prác, ktoré prinesú čistotu a príjemný pocit do Vášho obydlia a neskôr pridať rôzne iné voľnočasové aktivity. 

 Vezmite ich von a ukazujte im svet

Trávte s Vašimi synmi veľa času na čerstvom vzduchu a ukážte im rôzne miesta, cestujte spoločne a spoznávajte cudzie krajiny a kultúry. Odpovedajte im pritom na všetky otázky s trpezlivosťou a tvorte si tak spoločné neoceniteľné spomienky. 

 Bozkajte a objímajte ich

Ktorákoľvek mamička syna Vám povie, že malí chlapci sú neuveriteľne milujúci a prítulní. Títo drobci veľmi často a otvorene prejavujú svoju lásku prostredníctvom nespočetného množstva objatí a bozkov, pričom to isté očakávajú na oplátku aj od Vás. Samozrejme, je rozdiel, či Vášho miláčika bozkáte na verejnosti vo veku dvoch či šestnástich rokov:) Nájdite si tú správnu formu vzájomných prejavov vášho vzťahu, aj keď sú už väčší.

  • Inšpirované: goodmenproject.com
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
tatiana napísané 23.03.2016 11:28

Váš komentár

Veľmi príjemný článok. Som matkou už čoskoro 4-ročného syna a nesmierne si užívaj jeho záujem o všetko okolo neho ale hlavne jeho chuťou sa so všetkým podeliť práve so mnou, jeho mamou. V každom z 10-tich bodov som našlo, čo sa snažím odovzdať alebo prežiť so synom aj ja. Nie som slobodná matka a môj syn žije v harmonickom vzťahu oboch rodičov avšak je pravdou, že jeho "stredobodom vesmíru" a oporou, za ktorou sa stále vracia je jeho mama.

Týchto 10 rád sa snažím dodržiavať a praktizovať prirodzene a nenásilne práve preto, aby som svojmu synovi dala do budúcnosti určité základy pre ľahší a prirodzenejší vstup do reality samostatnosti, ktorá ho v určitej fáze života čaká. Obaja spolu s manželom k nemu pristupujeme ako k samostatne konajúcej a zodpovednej osobne s ohľadom na jeho vek a vnímanie reality.

Zodpovedať vždy na jeho otázky nie je práve jednoduché a častokrát aj únavné, ale už teraz vidím výsledky svojej "práce" v podobne malého "mudrlanta". Toľkokrát nás už s manželom pobavil svojimi otázkami a konštatovaniami, že si to začíname zapisovať. Momentálne je v období, kedy si všetky nami prečítané rozprávky opakuje (aj doslovne) a potom nám ich sám rozpráva napr. počas jazdy autom.

Prajem všetkým mamičkám malých aj veľkých loptošov veľa sily a vytrvalosti pri ich huncútstvach v každom veku Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.