VychovávameVychovávame deti

10 aktivít, ktoré deti potrebujú ako výzbroj do života

 Anna Veselá   08.04.2019   0

Predstavme si, že sa deti rodia ako čisté tabule, do ktorých môžeme vpísať čokoľvek dobré a užitočné, čo sa im v živote zíde. Čím by ste ich vyzbrojili, aby boli v dospelom svete šťastné a úspešné?

Shutterstock

 

Naše malé špongie

Nečudo, že občas deti prirovnávame k špongiám: pretože majú úžasnú schopnosť vpiť do seba čokoľvek nové, čo im okolie ponúka.

To, čo mozog ovplyvňuje, sú každodenné zážitky dieťaťa - od dennej rutiny, po ľudí, s ktorými príde do kontaktu.

Gény alebo prostredie

Samozrejme, neobchádzame genetickú výbavu, s ktorou sa rodíme; predsa len gény sú zodpovedné za základné prepojenia neurónov a prepojenie jednotlivých častí mozgu.

Ale zážitky, ktorým mozog dieťaťa dopujeme a sociálne prostredie, či už bohaté alebo chudobné na podnety, v ktorom dieťa vyrastá, to ho v skutočnosti formuje.

 

Výživa pre mozog

Svoju úlohu zohráva aj výživa. Deti s podvýživou majú menší mozog, vyvíjajú sa neprimerane po fyzickej aj psychickej stránke, zaostávajú kognitívne, motoricky, majú nižšie IQ a horšie školské výsledky.

Emocionálna inteligencia

Dôležitá je aj emocionálna inteligencia, a to z pohľadu psychickej stability človeka, ktorý sa lepšie vyrovnáva so životnými výzvami a stresom. Už veľmi malé deti môžu zažívať stres, pokiaľ miesto, kde žijú a hrajú sa, je nebezpečné alebo sa tam boja.

Deti s nízkou emocionálnou inteligenciou majú nielen problémy so správaním, ťažšie sa včleňujú do kolektívu, čo môže ovplyvniť obraz, ktorý majú o sebe, aj ich spokojnosť v živote.

Láskavé vzťahy

Nie sú to edukačné hračky, aktivity, krúžky, ktoré sú pre mozog dieťaťa nevyhnutným dopingom, ale normálne, milujúce prostredie a rodičia, ktorí sú prítomní, reagujúci na dieťa.

Nemusíme byť zameraní 24 hodín na dieťa, stačí, ak deťom venujeme svoju sústredenú pozornosť.

Shutterstock

 

Super aktivity

Na ktoré aktivity sa ako rodičia môžeme zamerať, ak ich chceme dobre vyzbrojiť do života?

Cudzí jazyk – početné výskumy svedčia o tom, že deti, ktoré sa učia cudzí jazyk, sa rýchlejšie prispôsobujú zmenám a majú lepšiu pamäť. Znalosť najmenej dvoch cudzích jazykov podľa odborníkov zamedzuje rozvoju Alzheimerovej choroby.

Hudobný nástroj – hranie na hudobný nástroj pomáha oddialiť zmenšovanie mozgovej kapacity v neskoršom veku, pretože aktivizuje mozgové neuróny

Plávanie – okrem toho, že môže zachrániť život, posilňuje svalstvo, rozvíja koordináciu a udržuje mozog v kondícii

Tanec – deti sa učia dať von svoje emócie, rozvíja sa ich kreatívnosť, motorické, aj sociálne schopnosti, buduje sebavedomie, dieťa má možnosť spoznať iné kultúry a rozmýšľa otvorenejšie, je ideálny pre hyperaktívne deti

Vyjadrovanie emócií – deti treba naučiť pomenovať a vyjadrovať emócie, aj to, ako sa s nimi vysporiadať, čo im neskôr pomôže rovnakým spôsobom, bez emočných výkyvov reagovať v rôznych situáciách

Recyklácia – okrem ochrany našej planéty dieťa rozvíja aj svoju kreativitu

Orientácia – rozvíja mozog, so zmyslom pre orientáciu je späté aj ľahšie rozhodovanie v živote

Varenie – okrem toho, že sa učia, aké dôležité je postupovať podľa jednotlivých krokov nejakého „návodu,“ či receptu, budú vedieť rozlíšiť aj to, ktoré jedlo je zdravé

Finančná zodpovednosť – ako nakladať s peniazmi je dôležitá schopnosť, učia sa nielen šetriť, ale aj múdro míňať peniaze

Upratovanie: učí ich štruktúre a organizácii

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?