VychovávameVychovávame deti

10 aktivít, ktoré deti potrebujú ako výzbroj do života

 Anna Veselá   08.04.2019   0

Predstavme si, že sa deti rodia ako čisté tabule, do ktorých môžeme vpísať čokoľvek dobré a užitočné, čo sa im v živote zíde. Čím by ste ich vyzbrojili, aby boli v dospelom svete šťastné a úspešné?

Shutterstock

 

Naše malé špongie

Nečudo, že občas deti prirovnávame k špongiám: pretože majú úžasnú schopnosť vpiť do seba čokoľvek nové, čo im okolie ponúka.

To, čo mozog ovplyvňuje, sú každodenné zážitky dieťaťa - od dennej rutiny, po ľudí, s ktorými príde do kontaktu.

Gény alebo prostredie

Samozrejme, neobchádzame genetickú výbavu, s ktorou sa rodíme; predsa len gény sú zodpovedné za základné prepojenia neurónov a prepojenie jednotlivých častí mozgu.

Ale zážitky, ktorým mozog dieťaťa dopujeme a sociálne prostredie, či už bohaté alebo chudobné na podnety, v ktorom dieťa vyrastá, to ho v skutočnosti formuje.

 

Výživa pre mozog

Svoju úlohu zohráva aj výživa. Deti s podvýživou majú menší mozog, vyvíjajú sa neprimerane po fyzickej aj psychickej stránke, zaostávajú kognitívne, motoricky, majú nižšie IQ a horšie školské výsledky.

Emocionálna inteligencia

Dôležitá je aj emocionálna inteligencia, a to z pohľadu psychickej stability človeka, ktorý sa lepšie vyrovnáva so životnými výzvami a stresom. Už veľmi malé deti môžu zažívať stres, pokiaľ miesto, kde žijú a hrajú sa, je nebezpečné alebo sa tam boja.

Deti s nízkou emocionálnou inteligenciou majú nielen problémy so správaním, ťažšie sa včleňujú do kolektívu, čo môže ovplyvniť obraz, ktorý majú o sebe, aj ich spokojnosť v živote.

Láskavé vzťahy

Nie sú to edukačné hračky, aktivity, krúžky, ktoré sú pre mozog dieťaťa nevyhnutným dopingom, ale normálne, milujúce prostredie a rodičia, ktorí sú prítomní, reagujúci na dieťa.

Nemusíme byť zameraní 24 hodín na dieťa, stačí, ak deťom venujeme svoju sústredenú pozornosť.

Shutterstock

 

Super aktivity

Na ktoré aktivity sa ako rodičia môžeme zamerať, ak ich chceme dobre vyzbrojiť do života?

Cudzí jazyk – početné výskumy svedčia o tom, že deti, ktoré sa učia cudzí jazyk, sa rýchlejšie prispôsobujú zmenám a majú lepšiu pamäť. Znalosť najmenej dvoch cudzích jazykov podľa odborníkov zamedzuje rozvoju Alzheimerovej choroby.

Hudobný nástroj – hranie na hudobný nástroj pomáha oddialiť zmenšovanie mozgovej kapacity v neskoršom veku, pretože aktivizuje mozgové neuróny

Plávanie – okrem toho, že môže zachrániť život, posilňuje svalstvo, rozvíja koordináciu a udržuje mozog v kondícii

Tanec – deti sa učia dať von svoje emócie, rozvíja sa ich kreatívnosť, motorické, aj sociálne schopnosti, buduje sebavedomie, dieťa má možnosť spoznať iné kultúry a rozmýšľa otvorenejšie, je ideálny pre hyperaktívne deti

Vyjadrovanie emócií – deti treba naučiť pomenovať a vyjadrovať emócie, aj to, ako sa s nimi vysporiadať, čo im neskôr pomôže rovnakým spôsobom, bez emočných výkyvov reagovať v rôznych situáciách

Recyklácia – okrem ochrany našej planéty dieťa rozvíja aj svoju kreativitu

Orientácia – rozvíja mozog, so zmyslom pre orientáciu je späté aj ľahšie rozhodovanie v živote

Varenie – okrem toho, že sa učia, aké dôležité je postupovať podľa jednotlivých krokov nejakého „návodu,“ či receptu, budú vedieť rozlíšiť aj to, ktoré jedlo je zdravé

Finančná zodpovednosť – ako nakladať s peniazmi je dôležitá schopnosť, učia sa nielen šetriť, ale aj múdro míňať peniaze

Upratovanie: učí ich štruktúre a organizácii

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
babetko
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
Zlí spáči - deti bez režimu
22.05.2020   0
Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   1
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?