VychovávameVychovávame deti

10 aktivít, ktoré deti potrebujú ako výzbroj do života

 Anna Veselá   08.04.2019   0

Predstavme si, že sa deti rodia ako čisté tabule, do ktorých môžeme vpísať čokoľvek dobré a užitočné, čo sa im v živote zíde. Čím by ste ich vyzbrojili, aby boli v dospelom svete šťastné a úspešné?

Shutterstock

 

Naše malé špongie

Nečudo, že občas deti prirovnávame k špongiám: pretože majú úžasnú schopnosť vpiť do seba čokoľvek nové, čo im okolie ponúka.

To, čo mozog ovplyvňuje, sú každodenné zážitky dieťaťa - od dennej rutiny, po ľudí, s ktorými príde do kontaktu.

Gény alebo prostredie

Samozrejme, neobchádzame genetickú výbavu, s ktorou sa rodíme; predsa len gény sú zodpovedné za základné prepojenia neurónov a prepojenie jednotlivých častí mozgu.

Ale zážitky, ktorým mozog dieťaťa dopujeme a sociálne prostredie, či už bohaté alebo chudobné na podnety, v ktorom dieťa vyrastá, to ho v skutočnosti formuje.

 

Výživa pre mozog

Svoju úlohu zohráva aj výživa. Deti s podvýživou majú menší mozog, vyvíjajú sa neprimerane po fyzickej aj psychickej stránke, zaostávajú kognitívne, motoricky, majú nižšie IQ a horšie školské výsledky.

Emocionálna inteligencia

Dôležitá je aj emocionálna inteligencia, a to z pohľadu psychickej stability človeka, ktorý sa lepšie vyrovnáva so životnými výzvami a stresom. Už veľmi malé deti môžu zažívať stres, pokiaľ miesto, kde žijú a hrajú sa, je nebezpečné alebo sa tam boja.

Deti s nízkou emocionálnou inteligenciou majú nielen problémy so správaním, ťažšie sa včleňujú do kolektívu, čo môže ovplyvniť obraz, ktorý majú o sebe, aj ich spokojnosť v živote.

Láskavé vzťahy

Nie sú to edukačné hračky, aktivity, krúžky, ktoré sú pre mozog dieťaťa nevyhnutným dopingom, ale normálne, milujúce prostredie a rodičia, ktorí sú prítomní, reagujúci na dieťa.

Nemusíme byť zameraní 24 hodín na dieťa, stačí, ak deťom venujeme svoju sústredenú pozornosť.

Shutterstock

 

Super aktivity

Na ktoré aktivity sa ako rodičia môžeme zamerať, ak ich chceme dobre vyzbrojiť do života?

Cudzí jazyk – početné výskumy svedčia o tom, že deti, ktoré sa učia cudzí jazyk, sa rýchlejšie prispôsobujú zmenám a majú lepšiu pamäť. Znalosť najmenej dvoch cudzích jazykov podľa odborníkov zamedzuje rozvoju Alzheimerovej choroby.

Hudobný nástroj – hranie na hudobný nástroj pomáha oddialiť zmenšovanie mozgovej kapacity v neskoršom veku, pretože aktivizuje mozgové neuróny

Plávanie – okrem toho, že môže zachrániť život, posilňuje svalstvo, rozvíja koordináciu a udržuje mozog v kondícii

Tanec – deti sa učia dať von svoje emócie, rozvíja sa ich kreatívnosť, motorické, aj sociálne schopnosti, buduje sebavedomie, dieťa má možnosť spoznať iné kultúry a rozmýšľa otvorenejšie, je ideálny pre hyperaktívne deti

Vyjadrovanie emócií – deti treba naučiť pomenovať a vyjadrovať emócie, aj to, ako sa s nimi vysporiadať, čo im neskôr pomôže rovnakým spôsobom, bez emočných výkyvov reagovať v rôznych situáciách

Recyklácia – okrem ochrany našej planéty dieťa rozvíja aj svoju kreativitu

Orientácia – rozvíja mozog, so zmyslom pre orientáciu je späté aj ľahšie rozhodovanie v živote

Varenie – okrem toho, že sa učia, aké dôležité je postupovať podľa jednotlivých krokov nejakého „návodu,“ či receptu, budú vedieť rozlíšiť aj to, ktoré jedlo je zdravé

Finančná zodpovednosť – ako nakladať s peniazmi je dôležitá schopnosť, učia sa nielen šetriť, ale aj múdro míňať peniaze

Upratovanie: učí ich štruktúre a organizácii

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?