Skôr než sa pustíte do prvej depilácie…

Mgr. Luba Lapšanská 0

Ach, aké to bolo krásne obdobie, keď naše deti ešte „používali“ hračky. Keď boli spokojné s akýmkoľvek oblečením, hlavne že bolo ružové (žlté, modré…) alebo malo potlač s obrázkom obľúbenej postavičky. Keď radosť bola naozajstná radosť a plač bol jasnou príčinou niečoho konkrétneho.  Neuveriteľná ľahkosť bytia.

Avšak, rastieme – my spolu s nimi. Odrazu ešte dieťa – a už mladý človek prepadne smútku, pretože mu nikto nerozumie. Akoby  všetci hovorili rečou iného kmeňa. A naopak, občas pocíti že je schopný zmeniť svet a pochytí ho / ju neprekonateľná sebadôvera. Čím sú deti staršie, tým je výber oblečenia ťažší (a dôležitejší). A ani hračky už nie sú tie čo bývali. Odrazu miesto traktora s vlečkou špekulujú nad tým, ako vložiť batérie do holiaceho strojčeka. Namiesto ružovej vodičky pre Barbinu vyberajú depilačné krémy… 

Áno, prichádza puberta a s ňou aj hľadanie riešenia –

čo s tým „nadbytočným“ porastom? 

Možno ste sa niekedy zamysleli nad tým, prečo nemáme „srsť všade“ tak ako ostatné živočíchy.  Po celom tele s výnimkou slizníc, dlaní a chodidiel však chĺpky máme. Ibaže jemnejšie. Ľudské telo má skoro toľko vlasových korienkov ako telo primátov. Na rozdiel od zvieratiek je však ľudské ochlpenie (obvykle  )  svetlejšie, jemnejšie a kratšie. Na niektorých miestach máme chĺpky tak jemnučké, že sú sotva postrehnuteľné. V podstae na väčšine tela je ochlpenie neviditeľné – ale s nezastupiteľnou úlohou – chrániť nás. 

Niektorí ľudia zarastajú výraznejšie. Môže to byť dané geneticky, ale tiež hormonálnou nerovnováhou.

Prvé začínajú rásť chĺpky v okolí genitálií. Až o rok či dva potom aj chĺpky v podpazuší. A až po tom, začne chlapcom pribúdať aj ochlpenie na tvári. 

Tento článok je venovaný adolescentom ale i nám – ich rodičom. 

Pár slov o hygiene

Skôr než sa začnem venovať samotnému odstraňovaniu chĺpkov, neodpustím si pár slov o hygiene. Na miestach, kde máme ochlpenie najhustejšie (v okolí ohanbia a v podpazuší) sa obvykle i najviac potíme. Či už si chĺpky odstraňujete alebo nie, je dôležitá primeraná hygiena. Samotný pot je bez zápachu. Avšak ak sa už dostane z tela von, vrhnú sa naňho tlupy baktérií a začnú ho konzumovať. A vtedy to začne. Ich výlučky spôsobujú obvyklý pach, ktorý po pár hodinovom „udržiavaní“ môže byť problémom aj pre okolie. A preto – či sa už depilujete alebo nie, je nanajvýš vhodné sa zápachu zbaviť. Ideálne vodou samozrejme. 

Vetička k histórii 

Odstraňovanie chĺpkov vôbec nie je vec novodobá. Ženy a dokonca i muži si depilovali telo už v starom Egypte, v Grécku i Ríme. Dôkazy tohto typu nájdeme aj v Indii a krajinách islamu. A ani bájny Babylon nebol v tomto smere výnimkou. V podstate všetky staroveké vyspelé kultúry mali trend chĺpky z tela dostať preč. Lenže my vieme (európske zdroje), že cca pred 100 rokmi sa ženy ani muži neholili (s výnimkou brady a fúzov). Kedy sa teda trend hladkého tela vytratil? Ak čakáte odpoveď, nepoteším vás. Neviem to. Snáď keby som dlhodobo pátrala v historických dokumentoch, tak by som odpoveď našla. Ale aspoň to, kedy sa odstraňovanie chĺpkov vrátilo na scénu, vieme zmapovať. 

Už v  prvej polovici  20. teho storočia sa sporadicky objavovali reklamy na rôzne depilačné prostriedky. Holiaci strojček pre dámy bol prvýkrát ponúknutý v katalógu americkej zásielkovej služby  už v roku 1922. Najmä ženy boli nabádané k tomu, aby mali telo hladučké. Dôvody a dohady  sú rôzne – tak  na jeden extra dlhý článok. Staré fotografie však ukazujú aj ženy, ktoré mali pod pančuškami zarastené nohy. A zjavne im to vôbec neprekážalo. Podpazušie prišlo na rad ako prvé. Šaty totiž boli ešte obvykle dlhé, ale už s ramienkami, bez rukávov. Časom sa však aj sukne skracovali a nohy holili častejšie…  No a keď sme si začali obliekať plavky, tak došlo na ďalšiu časť tela. Trend holenia už sa vrhol i na chlapov, a nie je výnimkou nájsť muža, ktorý si depiluje väčšiu časť tela.

„To že som si začala holiť aj stehná bol najväčší omyl.“ 

Skôr než si povieme čím všetkým sa dajú chĺpky odstraňovať, chcem upozorniť mladé ženy, že začínať s tým priskoro je naozaj zbytočné. Nehoľte si nohy, ak chĺpky na nich ešte musíte hľadať s lupou. Je to zbytočné. Pri bežnom živote vám nikto nebude nohy zblízka obkukávať a z diaľky (rozumej z normálnej výšky očí smerom dole) to nie je vidno. 

Možno sa teraz niektorí na mňa budú dívať s nesúhlasom, ale mýtus o tom, že čím skôr začnete chlpy holiť, tým viac budú pevnejšie, hrubšie a pod. podľa skúseností platí. Mám jednu priateľku, ktorá v cca 14 rokoch chcela svojej mamke, ktorá jej v dobrom dohovárala dokázať, že to tak nie je. A tak si okrem nôh oholila aj „pásik“ pod pupkom. Aké bolo jej prekvapenie, keď jej onedlho tam, kde žiadne (resp. len veľmi jemné a priam neviditeľné) chĺpky nemala,  začal rašiť tuhý porast. A má ho tam doteraz! A k tejto téme som ešte našla krásny výrok jednej dievčinky z nemenovaného fóra, ktorá mala podobnú skúsenosť. Citujem: „To že som si začala holiť aj stehná bol najväčší omyl.“ 

Ak už raz začnete, nie je cesty späť

Ak už raz začnete, tak s tým budete musieť (ak nechcete vyzerať ako naši najbližší príbuzní) pokračovať a neustále týždeň čo týždeň to riešiuť.  Chĺpky rastú v priemere rýchlosťou cca 6 mm mesačne. Na jar a v lete sa „vďaka“ rýchlejšiemu prietoku krvi zlepšuje aj výživa vlasových korienkov, takže rastú rýchlejšie.

Okrem iného to pekne lezie do peňazí. Len na depilačné krémy sa vraj vo svete ročne minie vyše 25 miliónov eur! 

Okrem toho každá z metód odstraňovania chĺpkov má i svoje riziká. Ale o tých až v ďalšom článku. 

A na záver ešte jeden fakt: Ak si porovnáme plochu, z ktorej si chlpy odstraňuje priemerný muž (počítame len tvár a krk) a plochu z ktorej si odstraňujú chĺpky ženy (podpazučie, nohy, okolie bikín), tak dôjdeme k záveru, že ženy to majú v tomto smere 18 x ťažšie.  V priemere ide o plochu takmer 1700 cm2, u mužov o cca 90 cm2.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár