S teenagerom v lockdowne

Adriana Bachoríková 0

Obdobie puberty je veľmi náročné pre rodičov aj pre deti. Tie si v tomto veku prechádzajú mnohými fyzickými, hormonálnymi a duševnými zmenami. Potrebujú sa odtrhnúť  od maminej sukne a chcú viac času tráviť mimo rodičovského dohľadu, budovať nové – vlastné sociálne kontakty. V tomto veku im viac ako kedykoľvek predtým a kedykoľvek potom záleží na prijatí od rovesníkov, na ich názore, na ich obraze o nich.

Pre adolescentov je trávenie voľného času s kamarátmi a budovanie silných priateľských väzieb jedným zo základných faktorov podieľajúcich sa na ochrane duševného zdravia.

A to im dnes nie je umožnené.

shutterstock

Mladý ľudia znášajú dôsledky izolácie horšia, ako staršia generácia

V roku 2020 vznikli po celom svete desiatky štúdií, ktoré skúmajú vzťah medzi sociálnou izoláciou a duševnými problémami. Tieto štúdie hovoria jasnou rečou: existuje priamy súvis medzi nútenou izoláciou a psychickými chorobami. Tie sa častejšie vyskytujú u mladých ľudí, ktorí znášajú dôsledky sociálnej izolácie horšie ako staršia generácia. Upozorňuje na to WHO, ale potvrdzujú to tiež výsledky výskumu „Ako sa máte Slovensko?“, ktorý počas uplynulého roka realizovala SAV v spolupráci s agentúrami MNFORCE a Seesame. Mnohé z týchto dôsledkov postihujú práve deti v zraniteľnom teenagerskom veku a jedným z najvážnejších je depresia.

Nemýľte si depresiu so smútkom

Nemýľte si ju so smútkom. Ten vzniká zo zjavných dôvodov a je dočasný, kým depresia je dlhodobá a často nemá zjavnú príčinu. Je prirodzené, že tínedžeri, ktorí sú už pomaly rok mimo školy, bývajú smutní. Kedy však treba spozornieť?

Príznaky depresie:

  • Dlhodobo zlá nálada, nervozita, či stres
  • Strata záujmu o okolie, predovšetkým o svojich priateľov a blízkych
  • Striedanie a výkyvy nálad
  • Bolesti hlavy, brucha, či krížov
  • Problémy so spánkom
  • Podceňovanie vlastných schopností
  • Nechutenstvo a strata energie
  • Zhoršený prospech a koncentrácia
  • Spomalené myslenie aj pohyby
  • Pocity viny, sebaobviňovanie

Ak u svojho potomka pozorujete aspoň päť z uvedených príznakov po dobu dlhšiu než dva týždne, je na mieste poradiť sa s psychológom. Depresiu nemožno prekonať ani pevnou vôľou, ani dobrým slovom, či dohováraním. Samotné dohováranie pubertiaka skôr odradí, skúste inú taktiku.

Mami, otec, pomôžte mi !

Bezpečné rodinné zázemie dokáže urobiť veľa práce pri prevencii a podpore detí. S tínedžermi je komunikácia často náročná, no nedajte sa odradiť pri prvom neúspešnom pokuse.

1. Nedohovárajte, nepoučujte, netrestajte dieťa za jeho správanie. Naopak, hľadajte pozitívne momenty a príležitosť na pochvalu.

2. Rozhovor na zložitú tému chce ten správny čas, netlačte na pílu, vyčkajte si na vhodnú chvíľu.
Pokúste sa udržať dieťa v rozhovore aj keď chce odísť. Viac počúvajte, ako hovorte, vyjadrite pochopenie pre jeho pocity.

3. Pre vás maličkosť, no pre vaše dieťa veľký problém. Nebagatelizujte ich problémy, radšej spolu hľadajte riešenia.

4. Kontrolujte či a koľko vaše dieťa je, a postarajte sa o pestrú stravu a dostatok fyzickej aktivity.

5. Trávte spolu čas. Venujte sa spolu jeho záujmom a otvorte sa svojmu potomkovi. Bude vás nasledovať.

6. Nezakazujte deťom mobil. Práve sociálne siete sú skvelým spôsobom, ako ostať v kontakte. Nenahradia síce osobné stretnutie, ale aj spoločnosť cez obrazovku je lepšia ako žiadna. Dôležité je ale vymedziť zdravé časové mantinely.

Ak sa vám dieťa zdôveriť nechce, alebo má strach, môže tak urobiť anonymne. Bezplatnú psychologickú pomoc nájde napríklad v internetovej poradni pre mladých ľudí na www.ipcko.sk .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár