VychovávamePuberta a dospievanie

Puberta

 Mária Kohutiarová   06.07.2010   0

Dnes večer, vytočení prejavom ranej puberty /v hlavnej úlohe lenivosť a vypočítavosť/, by schytal aj Marek Eben...

Sústavne s ňou bojujeme ako s dvanásťhlavým drakom, a nie a nie ho skoliť. Možno, že ho ani veľmi skoliť nechceme, len skrotiť. Len dať to naše dieťa do laty, do našich predstáv, čo ako dobre myslených, kým ono sa bráni v záchvatoch silného uvedomenia si slobody a originality. Čo iné sa dá čakať, keď zavoňalo vlastnú jedinečnú cestu... ktorá nie je naša.

Možno niekedy berieme výchovu príliš vážne,

asi sme fakt konzervy. Trápime sa a hľadáme prečo, kým naše dieťa také veci nemá ani v päte. Stále hľadáme to naše rozkošné dievčatko v kočíku v ružovom a chlapčeka, ktorý šľapal na trojkolke. A zabúdame na klasické „patha rhei“. Veci a ľudia – teda aj naše deti – sa menia a sú niekde ďalej, našťastie!

Zmena nám však prináša bolesť. Máme strach, ako to s našim potomstvom dopadne. Vieme, ako štípe spálenie sa a možno sme vďaka skúsenému príliš opatrní. Zdá sa nám, že vieme, kde je sever, kým tí naši si myslia, že ani nevieme, ako vyzerá kompas do života. Že iba machrujeme a robíme veľké plecia.

Testovanie nikdy nie je jednoduché – ani pre jednu stranu.

Neostáva nám nič iné, ako veriť, že raz aj z tohto problematického dieťaťa /aj vďaka milosti Božej/ vyrastie človek, ktorý si raz ako rodič pekne spomenie v príslušnej situácii na to, čím  privádzal tých svojich do vývrtky... A že tá cestička posolená vlastnou produkciou nebude posolená márne.

Ja tým naše deti straším, a verím, že to tak, ako my, pochopia až keď budú na našom mieste, tak ako sme to pochopili my. Mnohé veci sa nám totiž odkrývajú vtedy, keď sa staneme rodičmi a keď máme vychovávať, učiť a viesť.

Ale deti rastú, a sloboda nám ide preraziť nielen bubienky, nervy a múry stien nášho bydla, ale aj náš životný štýl. Všetko sa trasie.

A dovtedy nestratiť štýl výchovy, svoju tvár a dobrý vzťah s pubišmi.

Trochu divoká kombinácia, ale cesta musí existovať!

Ja v to verím, i keď testovacia prevádzka je plne riziková...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?