VychovávamePuberta a dospievanie

Prvé otázky o tele (od chlapcov – pre rodičov)

 Mgr. Ľuba Lapšanská   02.02.2021   0

V dnešnom článku budeme pokračovať informáciami pre chlapcov o chlapcoch. Počkáme kým trošku odrastú a mrkneme sa na to, čo trápi tých tesne ...násťročných.  

Medzi sebou si chlapci porozprávajú hocičo

Informácie dobré i „plané“. Najčastejšie otázky z oblasti sexuality sa ešte netýkajú dievčat ako takých. Najskôr ich zaujíma ich vlastné rastúce a meniace sa telo. To čo sa dá s dievčatami robiť už tušia, ale vo veku jedenástich rokov ešte len pozvoľna začínajú nad tým rozmýšľať. 

Skôr než sa začnú zaoberať vzťahmi a láskou a sexom a druhým pohlavím, musia sa vysporiadať sami so sebou. 

 

Pozorujú fyzické zmeny na svojom tele, porovnávajú sa s inými.

A povedzme si pravdu, častokrát zneistejú. Radi by sa dozvedeli aj niečo viac, ale pre niektorých je ťažké prísť za otcom a opýtať sa priamo na „problém“ napríklad s penisom. Pri predstave že by s tým išli za mamkou sa mnohý zase začervenajú a sklopia zrak. Ale koho iného sa majú opýtať ak ich niečo trápi?

(A ak si spomeniete na svoju pubertu, pripomeňte si, že i nás morili  obavy – i keď bolo všetko OK. I my sme boli neistí. I my sme dostali nedostatočné informácie na hodinách prírodopisu.)

Takže koho sa majú tieto deti na prelome dospelosti opýtať? Zemepisára?  Pediatričky? Chlapci sa nakoniec nenápadne medzi sebou porozprávajú.  A  povedzme si pravdu – tieto informácie nemôžeme vždy považovať za relevantné. Je super ak svojej ratolesti šikovne podstrčíte nejakú vhodnú literatúru na túto tému. 

Čo našich chlapcov zaujíma? Dnes vám pár informácií  ponúkam, aby ste sa pripravili.  Duševne.  Aby vás nezaskočili nepripravených:)

Tu je teda niekoľko najčastejších otázok chlapcov. 

Vyberám ich z lístočkov, na ktoré ich písali počas besied. Aby som objasnila – na besedách o „sexuálnej výchove a rodičovstve“ im hovorím, že na ten lístoček môžu napísať akúkoľvek otázku – na všetky odpoviem. A odpovedám naozaj na všetky, primeranou formou, bez irónie, na partnerskej úrovni. Deti sú veľmi citlivé, obvykle po pár chichúňajúcich a okúňajúcich sa minútach pochopia, že naša debata je otvorená, že im nebudem zamlčovať skutočnosť, že sa nemusia hanbiť opýtať, že netreba pri tom používať vulgarizmy, že... 

Takže, väčšina otázok je z lístočkov, ale priznávam, že na niektorých besedách sa chlapci už po pár minútach otvorene pýtajú aj bez nich. Ešte upozorňujem, že toto sú otázky šiestakov až deviatakov, teda detí a mládeže od cca 11 do cca 15 rokov, navštevujúcich základnú školu. Základné témy, stále dookola v rôznych obmenách:  

Fyzické zmeny a večný problém s veľkosťou: 

 • Mám ohnutý penis. Som chorý? Bojím sa že sa strápnim. 
 • Ako si mám zväčšiť penis???
 • Nejde mi pretiahnuť predkožka. Prípadne – mám na penise prirastený kus kože a keď ju chcem dať dole, tak to bolí. Čo s tým? 
 • Mám jedno vajíčko väčšie ako druhé. 
 • Mám semenníky oveľa väčšie ako kamarát. Som chorý? 
 • Keď sa dotknem žaluďa, veľmi ma to bolí. Ale spolužiaci sa ich dotýkajú a nebolí ich to. Čo mám robiť? 
 • A malá pikoška, ktorú stačí poriešiť vhodným obrázkom s vysvetlením: Kedy mi na penise vyrastie žaluď?!?

O erekcii: 

 • Mám 11 riokov a nechce mi stáť! 
 • Keď mám erekciu, tak sa mi penis nezdvihne až celkom hore. Je to normálne? V akom uhle má stáť? 
 • Keď  se ráno zbudím vždy mám erekci. A niekedy aj v škole. Aj keď nemyslím na dievčatá.  Je to normálne? 

O masturbácii: 

 • Čo je to onanovanie? Kamoši to stále spomínajú a viem že to má niečo spoločné s penisom. 
 • Spolužiak sa ma opýtal, či už „si honím“. Ja si ešte nie, ale nepriznal som sa. Kedy si mám začať? 
 • Masturbujem a hanbím sa o tom niekomu povedať. Je to v poriadku? 
 • Koľkokrát denne môžem masturbovať? 
 • Môže doktorka nejako zistiť že veľa masturbujem? Môže mi to uškodiť? 
 • Kamarát mi hovoril že masturboval a potom mu niečo vystrieklo. Tak som to doma skúšal. Skoro 15 minút a nič zo mňa nevyšlo. Ako to mám robiť? 

Ejakulácia ako otáznik: 

 • Minule som sa zobudil úplne mokrý a lepkavý tam dole. Bolo mi to nepríjemné a hanbil som sa. Hanbil som sa to aj povedať mamke a opral som si pyžamo sám. Bude sa mi to stávať často? Môžem tomu nejako zabrániť? 
 • V  koľkých rokoch začnem mať spermie? 
 • Kedy mi začne striekať
 • Keď mám orgamzmusk, tak mi to len tak vytečie. Nemalo by to striekať? 

Možno vám pár z týchto otázok príde vtipných. Priznávam, že i ja som sa nad niektorými musela pousmiať a debata s deviatakmi je občas „plná srandy“, pretože v tomto veku to už začínajú brať akosi s nadhľadom. Ale uvedomme si, že ak sa na to pýtajú, tak je možné, že ich to zaujíma. A možno ich zaujíma iba vaša odpoveď a škodoradostne sa tešia, ako sa s ňou vysporiadate.  Neprepadajte panike.   Odpovedajte. Pravdivo prosím. 

Ak deti uvidia, že aj o týchto veciach rozprávate s nimi bez problémov, že máte naozaj snahu vysvetliť to bez obvyklej vety – na to máš ešte čas, prípadne druhej – myslíš na hlúposti a potom sú  známky v žiackej hrozné, tak podporíte dôveru medzi vami. Kto z nás by si neprial rodiča, či už mamku alebo ocka, ktorý im všetko vysvetlí? 

Nepremeškajte svoj čas a čas vašich detí. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...