VychovávamePuberta a dospievanie

Prvé otázky o tele (od chlapcov – pre rodičov)

 Mgr. Ľuba Lapšanská   02.02.2021   0

V dnešnom článku budeme pokračovať informáciami pre chlapcov o chlapcoch. Počkáme kým trošku odrastú a mrkneme sa na to, čo trápi tých tesne ...násťročných.  

Medzi sebou si chlapci porozprávajú hocičo

Informácie dobré i „plané“. Najčastejšie otázky z oblasti sexuality sa ešte netýkajú dievčat ako takých. Najskôr ich zaujíma ich vlastné rastúce a meniace sa telo. To čo sa dá s dievčatami robiť už tušia, ale vo veku jedenástich rokov ešte len pozvoľna začínajú nad tým rozmýšľať. 

Skôr než sa začnú zaoberať vzťahmi a láskou a sexom a druhým pohlavím, musia sa vysporiadať sami so sebou. 

 

Pozorujú fyzické zmeny na svojom tele, porovnávajú sa s inými.

A povedzme si pravdu, častokrát zneistejú. Radi by sa dozvedeli aj niečo viac, ale pre niektorých je ťažké prísť za otcom a opýtať sa priamo na „problém“ napríklad s penisom. Pri predstave že by s tým išli za mamkou sa mnohý zase začervenajú a sklopia zrak. Ale koho iného sa majú opýtať ak ich niečo trápi?

(A ak si spomeniete na svoju pubertu, pripomeňte si, že i nás morili  obavy – i keď bolo všetko OK. I my sme boli neistí. I my sme dostali nedostatočné informácie na hodinách prírodopisu.)

Takže koho sa majú tieto deti na prelome dospelosti opýtať? Zemepisára?  Pediatričky? Chlapci sa nakoniec nenápadne medzi sebou porozprávajú.  A  povedzme si pravdu – tieto informácie nemôžeme vždy považovať za relevantné. Je super ak svojej ratolesti šikovne podstrčíte nejakú vhodnú literatúru na túto tému. 

Čo našich chlapcov zaujíma? Dnes vám pár informácií  ponúkam, aby ste sa pripravili.  Duševne.  Aby vás nezaskočili nepripravených:)

Tu je teda niekoľko najčastejších otázok chlapcov. 

Vyberám ich z lístočkov, na ktoré ich písali počas besied. Aby som objasnila – na besedách o „sexuálnej výchove a rodičovstve“ im hovorím, že na ten lístoček môžu napísať akúkoľvek otázku – na všetky odpoviem. A odpovedám naozaj na všetky, primeranou formou, bez irónie, na partnerskej úrovni. Deti sú veľmi citlivé, obvykle po pár chichúňajúcich a okúňajúcich sa minútach pochopia, že naša debata je otvorená, že im nebudem zamlčovať skutočnosť, že sa nemusia hanbiť opýtať, že netreba pri tom používať vulgarizmy, že... 

Takže, väčšina otázok je z lístočkov, ale priznávam, že na niektorých besedách sa chlapci už po pár minútach otvorene pýtajú aj bez nich. Ešte upozorňujem, že toto sú otázky šiestakov až deviatakov, teda detí a mládeže od cca 11 do cca 15 rokov, navštevujúcich základnú školu. Základné témy, stále dookola v rôznych obmenách:  

Fyzické zmeny a večný problém s veľkosťou: 

 • Mám ohnutý penis. Som chorý? Bojím sa že sa strápnim. 
 • Ako si mám zväčšiť penis???
 • Nejde mi pretiahnuť predkožka. Prípadne – mám na penise prirastený kus kože a keď ju chcem dať dole, tak to bolí. Čo s tým? 
 • Mám jedno vajíčko väčšie ako druhé. 
 • Mám semenníky oveľa väčšie ako kamarát. Som chorý? 
 • Keď sa dotknem žaluďa, veľmi ma to bolí. Ale spolužiaci sa ich dotýkajú a nebolí ich to. Čo mám robiť? 
 • A malá pikoška, ktorú stačí poriešiť vhodným obrázkom s vysvetlením: Kedy mi na penise vyrastie žaluď?!?

O erekcii: 

 • Mám 11 riokov a nechce mi stáť! 
 • Keď mám erekciu, tak sa mi penis nezdvihne až celkom hore. Je to normálne? V akom uhle má stáť? 
 • Keď  se ráno zbudím vždy mám erekci. A niekedy aj v škole. Aj keď nemyslím na dievčatá.  Je to normálne? 

O masturbácii: 

 • Čo je to onanovanie? Kamoši to stále spomínajú a viem že to má niečo spoločné s penisom. 
 • Spolužiak sa ma opýtal, či už „si honím“. Ja si ešte nie, ale nepriznal som sa. Kedy si mám začať? 
 • Masturbujem a hanbím sa o tom niekomu povedať. Je to v poriadku? 
 • Koľkokrát denne môžem masturbovať? 
 • Môže doktorka nejako zistiť že veľa masturbujem? Môže mi to uškodiť? 
 • Kamarát mi hovoril že masturboval a potom mu niečo vystrieklo. Tak som to doma skúšal. Skoro 15 minút a nič zo mňa nevyšlo. Ako to mám robiť? 

Ejakulácia ako otáznik: 

 • Minule som sa zobudil úplne mokrý a lepkavý tam dole. Bolo mi to nepríjemné a hanbil som sa. Hanbil som sa to aj povedať mamke a opral som si pyžamo sám. Bude sa mi to stávať často? Môžem tomu nejako zabrániť? 
 • V  koľkých rokoch začnem mať spermie? 
 • Kedy mi začne striekať
 • Keď mám orgamzmusk, tak mi to len tak vytečie. Nemalo by to striekať? 

Možno vám pár z týchto otázok príde vtipných. Priznávam, že i ja som sa nad niektorými musela pousmiať a debata s deviatakmi je občas „plná srandy“, pretože v tomto veku to už začínajú brať akosi s nadhľadom. Ale uvedomme si, že ak sa na to pýtajú, tak je možné, že ich to zaujíma. A možno ich zaujíma iba vaša odpoveď a škodoradostne sa tešia, ako sa s ňou vysporiadate.  Neprepadajte panike.   Odpovedajte. Pravdivo prosím. 

Ak deti uvidia, že aj o týchto veciach rozprávate s nimi bez problémov, že máte naozaj snahu vysvetliť to bez obvyklej vety – na to máš ešte čas, prípadne druhej – myslíš na hlúposti a potom sú  známky v žiackej hrozné, tak podporíte dôveru medzi vami. Kto z nás by si neprial rodiča, či už mamku alebo ocka, ktorý im všetko vysvetlí? 

Nepremeškajte svoj čas a čas vašich detí. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.