VychovávamePuberta a dospievanie

Prvé otázky o tele (od chlapcov – pre rodičov)

 Mgr. Ľuba Lapšanská   02.02.2021   0

V dnešnom článku budeme pokračovať informáciami pre chlapcov o chlapcoch. Počkáme kým trošku odrastú a mrkneme sa na to, čo trápi tých tesne ...násťročných.  

Medzi sebou si chlapci porozprávajú hocičo

Informácie dobré i „plané“. Najčastejšie otázky z oblasti sexuality sa ešte netýkajú dievčat ako takých. Najskôr ich zaujíma ich vlastné rastúce a meniace sa telo. To čo sa dá s dievčatami robiť už tušia, ale vo veku jedenástich rokov ešte len pozvoľna začínajú nad tým rozmýšľať. 

Skôr než sa začnú zaoberať vzťahmi a láskou a sexom a druhým pohlavím, musia sa vysporiadať sami so sebou. 

 

Pozorujú fyzické zmeny na svojom tele, porovnávajú sa s inými.

A povedzme si pravdu, častokrát zneistejú. Radi by sa dozvedeli aj niečo viac, ale pre niektorých je ťažké prísť za otcom a opýtať sa priamo na „problém“ napríklad s penisom. Pri predstave že by s tým išli za mamkou sa mnohý zase začervenajú a sklopia zrak. Ale koho iného sa majú opýtať ak ich niečo trápi?

(A ak si spomeniete na svoju pubertu, pripomeňte si, že i nás morili  obavy – i keď bolo všetko OK. I my sme boli neistí. I my sme dostali nedostatočné informácie na hodinách prírodopisu.)

Takže koho sa majú tieto deti na prelome dospelosti opýtať? Zemepisára?  Pediatričky? Chlapci sa nakoniec nenápadne medzi sebou porozprávajú.  A  povedzme si pravdu – tieto informácie nemôžeme vždy považovať za relevantné. Je super ak svojej ratolesti šikovne podstrčíte nejakú vhodnú literatúru na túto tému. 

Čo našich chlapcov zaujíma? Dnes vám pár informácií  ponúkam, aby ste sa pripravili.  Duševne.  Aby vás nezaskočili nepripravených:)

Tu je teda niekoľko najčastejších otázok chlapcov. 

Vyberám ich z lístočkov, na ktoré ich písali počas besied. Aby som objasnila – na besedách o „sexuálnej výchove a rodičovstve“ im hovorím, že na ten lístoček môžu napísať akúkoľvek otázku – na všetky odpoviem. A odpovedám naozaj na všetky, primeranou formou, bez irónie, na partnerskej úrovni. Deti sú veľmi citlivé, obvykle po pár chichúňajúcich a okúňajúcich sa minútach pochopia, že naša debata je otvorená, že im nebudem zamlčovať skutočnosť, že sa nemusia hanbiť opýtať, že netreba pri tom používať vulgarizmy, že... 

Takže, väčšina otázok je z lístočkov, ale priznávam, že na niektorých besedách sa chlapci už po pár minútach otvorene pýtajú aj bez nich. Ešte upozorňujem, že toto sú otázky šiestakov až deviatakov, teda detí a mládeže od cca 11 do cca 15 rokov, navštevujúcich základnú školu. Základné témy, stále dookola v rôznych obmenách:  

Fyzické zmeny a večný problém s veľkosťou: 

 • Mám ohnutý penis. Som chorý? Bojím sa že sa strápnim. 
 • Ako si mám zväčšiť penis???
 • Nejde mi pretiahnuť predkožka. Prípadne – mám na penise prirastený kus kože a keď ju chcem dať dole, tak to bolí. Čo s tým? 
 • Mám jedno vajíčko väčšie ako druhé. 
 • Mám semenníky oveľa väčšie ako kamarát. Som chorý? 
 • Keď sa dotknem žaluďa, veľmi ma to bolí. Ale spolužiaci sa ich dotýkajú a nebolí ich to. Čo mám robiť? 
 • A malá pikoška, ktorú stačí poriešiť vhodným obrázkom s vysvetlením: Kedy mi na penise vyrastie žaluď?!?

O erekcii: 

 • Mám 11 riokov a nechce mi stáť! 
 • Keď mám erekciu, tak sa mi penis nezdvihne až celkom hore. Je to normálne? V akom uhle má stáť? 
 • Keď  se ráno zbudím vždy mám erekci. A niekedy aj v škole. Aj keď nemyslím na dievčatá.  Je to normálne? 

O masturbácii: 

 • Čo je to onanovanie? Kamoši to stále spomínajú a viem že to má niečo spoločné s penisom. 
 • Spolužiak sa ma opýtal, či už „si honím“. Ja si ešte nie, ale nepriznal som sa. Kedy si mám začať? 
 • Masturbujem a hanbím sa o tom niekomu povedať. Je to v poriadku? 
 • Koľkokrát denne môžem masturbovať? 
 • Môže doktorka nejako zistiť že veľa masturbujem? Môže mi to uškodiť? 
 • Kamarát mi hovoril že masturboval a potom mu niečo vystrieklo. Tak som to doma skúšal. Skoro 15 minút a nič zo mňa nevyšlo. Ako to mám robiť? 

Ejakulácia ako otáznik: 

 • Minule som sa zobudil úplne mokrý a lepkavý tam dole. Bolo mi to nepríjemné a hanbil som sa. Hanbil som sa to aj povedať mamke a opral som si pyžamo sám. Bude sa mi to stávať často? Môžem tomu nejako zabrániť? 
 • V  koľkých rokoch začnem mať spermie? 
 • Kedy mi začne striekať
 • Keď mám orgamzmusk, tak mi to len tak vytečie. Nemalo by to striekať? 

Možno vám pár z týchto otázok príde vtipných. Priznávam, že i ja som sa nad niektorými musela pousmiať a debata s deviatakmi je občas „plná srandy“, pretože v tomto veku to už začínajú brať akosi s nadhľadom. Ale uvedomme si, že ak sa na to pýtajú, tak je možné, že ich to zaujíma. A možno ich zaujíma iba vaša odpoveď a škodoradostne sa tešia, ako sa s ňou vysporiadate.  Neprepadajte panike.   Odpovedajte. Pravdivo prosím. 

Ak deti uvidia, že aj o týchto veciach rozprávate s nimi bez problémov, že máte naozaj snahu vysvetliť to bez obvyklej vety – na to máš ešte čas, prípadne druhej – myslíš na hlúposti a potom sú  známky v žiackej hrozné, tak podporíte dôveru medzi vami. Kto z nás by si neprial rodiča, či už mamku alebo ocka, ktorý im všetko vysvetlí? 

Nepremeškajte svoj čas a čas vašich detí. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
30.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?