VychovávamePuberta a dospievanie

Prvé otázky o tele (od chlapcov – pre rodičov)

 Mgr. Ľuba Lapšanská   19.01.2014   2

V dnešnom článku budeme pokračovať informáciami pre chlapcov o chlapcoch. Počkáme kým trošku odrastú a mrkneme sa na to, čo trápi tých tesne ...násťročných.  

Medzi sebou si chlapci porozprávajú hocičo

Informácie dobré i „plané“. Najčastejšie otázky z oblasti sexuality sa ešte netýkajú dievčat ako takých. Najskôr ich zaujíma ich vlastné rastúce a meniace sa telo. To čo sa dá s dievčatami robiť už tušia, ale vo veku jedenástich rokov ešte len pozvoľna začínajú nad tým rozmýšľať. 

Skôr než sa začnú zaoberať vzťahmi a láskou a sexom a druhým pohlavím, musia sa vysporiadať sami so sebou. 

Pozorujú fyzické zmeny na svojom tele, porovnávajú sa s inými. A povedzme si pravdu, častokrát zneistejú. Radi by sa dozvedeli aj niečo viac, ale pre niektorých je ťažké prísť za otcom a opýtať sa priamo na „problém“ napríklad s penisom. Pri predstave že by s tým išli za mamkou sa mnohý zase začervenajú a sklopia zrak. Ale koho iného sa majú opýtať ak ich niečo trápi?

(A ak si spomeniete na svoju pubertu, pripomeňte si, že i nás morili  obavy – i keď bolo všetko OK. I my sme boli neistí. I my sme dostali nedostatočné informácie na hodinách prírodopisu.)

Takže koho sa majú tieto deti na prelome dospelosti opýtať? Zemepisára?  Pediatričky? Alebo školníka? Chlapci sa nakoniec nenápadne medzi sebou porozprávajú.  A  povedzme si pravdu – tieto informácie nemôžeme vždy považovať za relevantné. Je super ak svojej ratolesti šikovne podstrčíte nejakú vhodnú literatúru na túto tému. 

Čo našich chlapcov zaujíma? Dnes vám pár informácií  ponúkam, aby ste sa pripravili.  Duševne.  Aby vás nezaskočili nepripravených:)

Tu je teda niekoľko najčastejších otázok chlapcov. 

Vyberám ich z lístočkov, na ktoré ich písali počas besied. Aby som objasnila – na besedách o „sexuálnej výchove a rodičovstve“ im hovorím, že na ten lístoček môžu napísať akúkoľvek otázku – na všetky odpoviem. A odpovedám naozaj na všetky, primeranou formou, bez irónie, na partnerskej úrovni. Deti sú veľmi citlivé, obvykle po pár chichúňajúcich a okúňajúcich sa minútach pochopia, že naša debata je otvorená, že im nebudem zamlčovať skutočnosť, že sa nemusia hanbiť opýtať, že netreba pri tom používať vulgarizmy, že... 

Takže, väčšina otázok je z lístočkov, ale priznávam, že na niektorých besedách sa chlapci už po pár minútach otvorene pýtajú aj bez nich. Ešte upozorňujem, že toto sú otázky šiestakov až deviatakov, teda detí a mládeže od cca 11 do cca 15 rokov, navštevujúcich základnú školu. Základné témy, stále dookola v rôznych obmenách:  

Fyzické zmeny a večný problém s veľkosťou: 

 • Mám ohnutý penis. Som chorý? Bojím sa že sa strápnim. 
 • Ako si mám zväčšiť penis???
 • Nejde mi pretiahnuť predkožka. Prípadne – mám na penise prirastený kus kože a keď ju chcem dať dole, tak to bolí. Čo s tým? 
 • Mám jedno vajíčko väčšie ako druhé. 
 • Mám semenníky oveľa väčšie ako kamarát. Som chorý? 
 • Keď sa dotknem žaluďa, veľmi ma to bolí. Ale spolužiaci sa ich dotýkajú a nebolí ich to. Čo mám robiť? 
 • A malá pikoška, ktorú stačí poriešiť vhodným obrázkom s vysvetlením: Kedy mi na penise vyrastie žaluď?!?

O erekcii: 

 • Mám 11 riokov a nechce mi stáť! 
 • Keď mám erekciu, tak sa mi penis nezdvihne až celkom hore. Je to normálne? V akom uhle má stáť? 
 • Keď  se ráno zbudím vždy mám erekci. A niekedy aj v škole. Aj keď nemyslím na dievčatá.  Je to normálne? 

O masturbácii: 

 • Čo je to onanovanie? Kamoši to stále spomínajú a viem že to má niečo spoločné s penisom. 
 • Spolužiak sa ma opýtal, či už „si honím“. Ja si ešte nie, ale nepriznal som sa. Kedy si mám začať? 
 • Masturbujem a hanbím sa o tom niekomu povedať. Je to v poriadku? 
 • Koľkokrát denne môžem masturbovať? 
 • Môže doktorka nejako zistiť že veľa masturbujem? Môže mi to uškodiť? 
 • Kamarát mi hovoril že masturboval a potom mu niečo vystrieklo. Tak som to doma skúšal. Skoro 15 minút a nič zo mňa nevyšlo. Ako to mám robiť? 

Ejakulácia ako otáznik: 

 • Minule som sa zobudil úplne mokrý a lepkavý tam dole. Bolo mi to nepríjemné a hanbil som sa. Hanbil som sa to aj povedať mamke a opral som si pyžamo sám. Bude sa mi to stávať často? Môžem tomu nejako zabrániť? 
 • V  koľkých rokoch začnem mať spermie? 
 • Kedy mi začne striekať
 • Keď mám orgamzmusk, tak mi to len tak vytečie. Nemalo by to striekať? 

A pozor – možno padnú  aj „mediálne otázky“ a možno na toto prídete sami ak sa mrknete na históriu vo vašom PC: 

 • Môžem pozerať porno video na internete? – Tak toto je jedna veľmi zásadná otázka a týka sa už, prosím pekne, aj zákona. Viac o tom nabudúce.

Možno vám pár z týchto otázok príde vtipných. Priznávam, že i ja som sa nad niektorými musela pousmiať a debata s deviatakmi je občas „plná srandy“, pretože v tomto veku to už začínajú brať akosi s nadhľadom. Ale uvedomme si, že ak sa na to pýtajú, tak je možné, že ich to zaujíma. A možno ich zaujíma iba vaša odpoveď a škodoradostne sa tešia, ako sa s ňou vysporiadate.  Neprepadajte panike.   Odpovedajte. Pravdivo prosím. 

Ak deti uvidia, že aj o týchto veciach rozprávate s nimi bez problémov, že máte naozaj snahu vysvetliť to bez obvyklej vety – na to máš ešte čas, prípadne druhej – myslíš na hlúposti a potom sú  známky v žiackej hrozné, tak podporíte dôveru medzi vami. Kto z nás by si neprial rodiča, či už mamku alebo ocka, ktorý im všetko vysvetlí? 

Nepremeškajte svoj čas a čas vašich detí. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
mama napísané 20.01.2014 12:33

som mama, sice len druhaka, ale pravdu poviem, ja sama neviem na vsetky otazky odpovedat... v niecom pomoze ocko, ale...

marek napísané 02.11.2013 20:48

kedy zacnem striekat ? Confused

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?