Prvé lásky našich detí. Starať sa do nich, či nie?

Frederika Petrovská 0

Príde domov, zahodí veci, tresne dverami na svojej izbe a neviete o ňom až do času, kým ho nezavoláte na večeru. Že mu fungujú základné životné funkcie, si overujete len na Facebooku, kde zanecháva časovú stopu, keď pod chvíľou lajkuje nejaké somariny.

Zatiaľ sa prestížne tvári, že ste jeho „friend“. Na svoj reálny svet vzťahov aj tak používa úplne inú sociálnu sieť, o ktorej nemáte ani tušenie.

Shutterstock

Väčšina z nás by si to jednoducho nevšímala. Je proste „v puberte.“ Škola, kamaráti, zase škola a zase kamaráti.  A bach. Medzi to vpadne „prvá láska.“ Zasiahne srdce a potom aj celú hlavu.

Tínedžera to pohltí celého. Nemali by sme to nechať preletieť, „však ho to prejde.“ 

Niekedy stačí, ak ho nenápadne pozorujeme. Nejde tu o čítanie správ na sociálnych sieťach, ale o drobné detaily, ktoré nám signalizujú, že naše „malé dieťa“ je zaľúbené. Úsmevy pri čítaní správ, zatváranie sa do izby pri telefonáte, alebo zvýšená starostlivosť o svoj zovňajšok. 

Zatĺkanie, prevracanie očí je normálne

Skúsme si s dieťaťom sadnúť a túto tému nahlas otvoriť. S veľkou pravdepodobnosťou bude táto debata pre obe strany neprijemná a trápna, veď v dnešnej dobe prístupu k online informáciám vedia mladí toho viac, ako my v ich veku.  Niekdy je ale najlepšie, sa ho to na rovinu opýtať, aj keď musíme rátať s odmietavým postojom.

Ďôležité je, aby z našej strany necítil bagatelizovanie alebo zosmiešňovanie jeho/ jej prežívaní. Skôr podporu a usmernenie. 

Shutterstock

 

Varujte ich

Hlavne u dievčat, sú prvé lásky naivné a končia nešťastne. Matky by mali varovať svoje dcéry pred „láskou“ na prvý pohľad a naučiť ich racionálne myslieť, nenechať sa oklamať. Samozrejme, budú oponovať a myslieť si, že oni predsa vedia najlepšie čo robia, nemusíte ich kontrolovať a podobne. 

Vedia, že to nemyslíte zle, ale v tomto období, berú všetko ako kontrolovanie a kritizovanie, preto majte chladnú hlavu. Prežívať šťastnú lásku so svojím dieťaťom je najkrajšie a pubertiaci si to cenia, aj keď to najavo nedávajú. 

Sklamanie príde

Rátať však musíme aj s tým, že príde sklamanie. A to takmer na 100%. Veď komu vydržala prvá puberťácka láska na celý život?

Sklamanie sa znáša ťažko. Smútok, melanchólia, zranenie, odmietnutie, hnev,  sa bude niesť ako hmla. Každý sklamanie znáša individuálne. Niekto sa potrebuje vyrozprávať, druhý je nervózny až mrzutý a iný zase mĺkvy. Pre každého jedného je však dôležitá samota, ktorá je na začiatku, a nechať o tak.

Potrebuje to čas, tínedžer je súčasťou mladej doby, ktorá ho naučila, alebo postupne učí byť silným a so všetkým sa vyrovnať. Chcú iba vidieť, že sme na ich strane a plne ich podporujeme, nemusíme im to dávať najavo slovami. Niekedy je mlčanie nad zlato.

Shutterstock

 

Niekedy je mlčanie nad zlato

Nechoďme okolo neho po špičkách, nech si nemyslí, že teraz okolo jeho sklamania z lásky sa točí celý váš svet.

Ľútosť má aj v tomto prípade svoje hranice. Poľutovať trochu na začiatku, no neprispôsobovať sa mu, nepotrebuje vašu neustálu pozornosť, chce sa na to čo najrýchlejšie zabudnúť. 

Dôležité je aby vedel, že ste tu, že nezostal sám. Že sa má od svojich sklamaní kam vrátiť. Niekam, kam patrí, kde je prijatý. Domov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár