VychovávamePuberta a dospievanie

Poď sem, povieme si niečo o erekcii

 Mgr. Ľuba Lapšanská   29.12.2020   5

Mama, prečo mám niekedy v pipíku kosť......a inokedy nie? Takýmito a podobným i otázkami nás dokážu naše ratolesti mužského pohlavia poriadne zaskočiť.

Tak či onak, jedného pekného dňa  si už aj malí chlapci začnú všímať, že s ich „pipíkom“ sa čosi deje. Toporí sa, tuhne. Občas im to je nepríjemné, sťažujú si, že im v slipoch zavadzia. A občas sa nájdu aj takí, ktorí ho v tejto fáze považujú za „hračku“.

Občas sa nepokojne mrvia pretože je to citlivá záležitosť – fyzicky i psychicky. A niektorí si to jednoducho nevšímajú.

Dnes ale budeme hovoriť o tých, ktorí sa pýtajú, ktorí reagujú na vlastné telo, ktorým sa žiada odpovedí. Ktorí odpovede potrebujú a neuspokoja sa s odbitím, že na to má ešte čas. 

Shutterstock

 

Vo veku cca troch – štyroch rokov ešte  nechcú vedieť nič o sexe. Neľakajte sa preto, nečervenajte. Prejavte im svoju dôveru – a pestujte si ich dôveru tým, že im to pekne krásne zrozumiteľne a primerane veku vysvetlíte. 

Keď som pracovala v škôlke, tak sa deti o takýchto veciach pravidelne medzi sebou rozprávali. V kolektíve, kde sa stretnú detí z rôznych pomerov s rôznymi poznatkami a skúsenosťami, trojroční odrazu s partiou kamošov, kde sa poznávajú a povedia si všetko... Bolo ťažké „zasiahnuť“ a nevysvetľovať. Učiteľky v materských školách majú v tomto smere veľmi nevďačnú úlohu. Hovoriť o tom? Nehovoriť? Obvinia ju z mravného zneužitia zvereného dieťaťa alebo z toho, že sa nedostatočne stará o ich vzdelanie??? Som si istá, že táto konkrétne téma by mala patriť rodičom. Je v ich kompetencii rozprávať sa o tom s vlastnými deťmi. 

Tento článok nemá byť návodom pre všetky matky  v štýle – poď sem, povieme si niečo o erekcii... Tento článok je pre mamy a otcov zvedavých detí, ktoré žiadajú odpovede a nám sa na ne ťažko odpovedá. 

Čo je vlastne erekcia?

Úplne na začiatok by sme si mali povedať, čo vlastne erekcia je. Čo toporenie, tuhnutie (a zároveň „postavenie“) penisu spôsobuje. Iba tak to môžeme našim malým zvedavcom vysvetliť a nezahmlievať. Pôvodne som otvorila odbornú literatúru, že vám z nej niečo budem citovať. Ale nie – potrebovali by sme k tomu slovník cudzích slov. Takže vysvetlím veľmi jednoducho. 

Vnútorná „časť“ penisu sa skladá z takzvaných erektilných teliesok (existujú dva druhy). Pre nás je podstatné, že tie telesá majú štruktúru špongie alebo dutiniek. Ak sa do nich vleje krv, začnú sa napĺňať a penis tuhne (u dospelých mužov obvykle po nejakom podnete – stačí aj v predstavách, u detí mimovoľne). Tomuto stuhnutiu a zároveň postaveniu hovoríme erekcia. Počas nej je v penise až 6x viac krvi ako pred tým. 

Takže pre deti je vysvetlenie jednoduché – také ako ste si práve prečítali.

Čo im povedať?

Čo im povedať, ak sa budú pýtať na čo je to dobré? Myslím že v predškolskom veku je ešte skoro vysvetľovať, že stoporený penis slúži na rozmnožovanie. Tak čo? Čo im povedať?  V prvom rade to, že je v poriadku, že sa pýtajú. Že sa tešíte, že sa zaujímajú o to ako funguje ľudské telo. Nuž a potom ďalšie informácie: 

  • keď sa ti občas postaví, keď stuhne, je to dobre, znamená to že si v poriadku, zdravý chlapček. Všetci chlapci to tak majú. Erekcia je prejavom toho, že si „muž“, a dôkazom tvojej zväčšujúcej sa sily a taktiež dôkazom  zdravia. Nie je však možné, aby si ju mal stále. Je dobré, ak sa erekcia objaví na chvíľu a potom zase opadne. 
  • Určite  by som v tejto fáze chlapcom  pripomenula, že je to intímna téma a že sa o nej nerozpráva hocikomu na verejnosti (rozumej ani pani učiteľke a kamošom v škôlke). A ani sa to nikomu neukazuje. A určite nie je na zahodenie aj informácia, že sa ho tam nikto nesmie dotýkať, a že ak by sa to stalo, tak to má vám – mamke či tatkovi povedať. To je jediná výnimka, ktorá sa týka nehovorenia o tom...  Dlhé roky som pracovala ako učiteľka a verte, že sexuálne obťažovanie detí  nie je neobvyklý problém. A čo je najviac zarážajúce – väčšina sa odohráva v rodine. Takže – prosím pozor na to! 
  • Čo ďalej? Vysvetlenie že je zdravý, niektorým chlapcom nestačí. Ak sa ešte  budú pýtať, kľudne pokračujte. Ako vieme, krv roznáša po tele živiny. Ak sa vleje do penisu, do tých dutiniek, ktoré tam sú, znamená to, že prináša viac živín. A tým pomáha penisu rásť. Veď celé telo nám rastie...

Pre extra zvedavé deti a ich ochotných rodičov ešte jedna „hra“ či názorná ukážka o tom, ako to naozaj v tele funguje. Budete potrebovať nejaký malý, úzky a pevný sáčok (balóny, prezervatívy  a podobné „naťahovacie veci“ nie sú vhodné) , špongiu, alebo niečo podobné, čo má „dutinky“ a dokáže do seba nasať vodu, no a samotnú vodu. Deťom môžete názorne predviesť, ako to v penise funguje, ako sa naplní a tým pádom stuhne. Do sáčku vložte špongiu (porozprávajte o dutinkatých telieskach) a začnite pomaličky prilievať vodu. Keď bude sáčok plný, bude tvrdý... Odporúčam použiť nejaký  malý, aby ste tam nemuseli liať litre vody.  

Ak máte extrémne zvedavé dieťa, určite túto názornú ukážku ocení... A ešte niečo – sexuálna výchova zjavne nemusí byť vždy len o sexe. Je to aj o fungovaní nášho tela...  nebojte sa preto odpovedať svojim drobcom na to čo sa pýtajú. A už som s tým asi otravná – ale posilníte  si ich dôveru...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Linda napísané 04.03.2021 23:27

nám sice penis stojí, ale počas sexu ochabne a už sa nepostavi. A to je najhoršie. Viete mi niečo poradit?

Tatiana napísané 05.04.2021 11:00

skušali ste brat na podporu erekcie nejake potravinove doplnky?

Eva napísané 22.02.2021 18:52

aj moj mnažel mal jednu chvilku problem s erekciou. Vobec sa mu nechcel postavit a ja neviem prečo. Tak sme si skusili kupit amarex tablety a veľmi to pomohlo. Zrazu sa mu postavil ako sviečka a ja som bola nadšená

Miša napísané 05.04.2021 13:09

otazka je, prečo sa niektorym mužom nepostavi...a či sa s tym da niečo robit

Valika napísané 31.01.2021 11:02

je to znamenie, že sa chlap musí uvolnit a hlavne rano. preto obaja milujeme ranny sex. Takže preto mam krasne sexi spinkacie košielky (nakupujem ich tu superlove.sk/eroticke-oblecenie/kosielky) aby som sa manželovi ráno velmi pačila smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...