VychovávamePuberta a dospievanie

Poď sem, povieme si niečo o erekcii

 Mgr. Ľuba Lapšanská   11.10.2013   0

Mama, prečo mám niekedy v pipíku kosť......a inokedy nie? 

Takýmito a podobným i otázkami nás dokážu naše ratolesti mužského pohlavia poriadne zaskočiť. Tak či onak, jedného pekného dňa  si už aj malí chlapci začnú všímať, že s ich „pipíkom“ sa čosi deje. Toporí sa, tuhne. Občas im to je nepríjemné, sťažujú si, že im v slipoch zavadzia. A občas sa nájdu aj takí, ktorí ho v tejto fáze považujú za „hračku“. Občas sa nepokojne mrvia pretože je to citlivá záležitosť – fyzicky i psychicky. A niektorí si to jednoducho nevšímajú. Dnes ale budeme hovoriť o tých, ktorí sa pýtajú, ktorí reagujú na vlastné telo, ktorým sa žiada odpovedí. Ktorí odpovede potrebujú  a neuspokoja sa s odbitím že na to má ešte čas. 

Vo veku cca troch – štyroch rokov ešte  nechcú vedieť nič o sexe. Neľakajte sa preto, nečervenajte. Prejavte im svoju dôveru – a pestujte si ich dôveru tým, že im to pekne krásne zrozumiteľne a primerane veku vysvetlíte. 

Keď som pracovala v škôlke, tak sa deti o takýchto veciach pravidelne medzi sebou rozprávali. V kolektíve, kde sa stretnú detí z rôznych pomerov s rôznymi poznatkami a skúsenosťami, trojroční odrazu s partiou kamošov, kde sa poznávajú a povedia si všetko... Bolo ťažké „zasiahnuť“ a nevysvetľovať. Učiteľky v materských školách majú v tomto smere veľmi nevďačnú úlohu. Hovoriť o tom? Nehovoriť? Obvinia ju z mravného zneužitia zvereného dieťaťa alebo z toho, že sa nedostatočne stará o ich vzdelanie??? Som si istá, že táto konkrétne téma by mala patriť rodičom. Je v ich kompetencii rozprávať sa o tom s vlastnými deťmi. 

Tento článok nemá byť návodom pre všetky matky  v štýle – poď sem, povieme si niečo o erekcii... Tento článok je pre mamy a otcov zvedavých detí, ktoré žiadajú odpovede a nám sa na ne ťažko odpovedá. 

Čo je vlastne erekcia?

Úplne na začiatok by sme si mali povedať, čo vlastne erekcia je. Čo toporenie, tuhnutie (a zároveň „postavenie“) penisu spôsobuje. Iba tak to môžeme našim malým zvedavcom vysvetliť a nezahmlievať. Pôvodne som otvorila odbornú literatúru, že vám z nej niečo budem citovať. Ale nie – potrebovali by sme k tomu slovník cudzích slov. Takže vysvetlím veľmi jednoducho. 

Vnútorná „časť“ penisu sa skladá z takzvaných erektilných teliesok (existujú dva druhy). Pre nás je podstatné, že tie telesá majú štruktúru špongie alebo dutiniek. Ak sa do nich vleje krv, začnú sa napĺňať a penis tuhne (u dospelých mužov obvykle po nejakom podnete – stačí aj v predstavách, u detí mimovoľne). Tomuto stuhnutiu a zároveň postaveniu hovoríme erekcia. Počas nej je v penise až 6x viac krvi ako pred tým. 

Takže pre deti je vysvetlenie jednoduché – také ako ste si práve prečítali.

Čo im povedať?

Čo im povedať, ak sa budú pýtať na čo je to dobré? Myslím že v predškolskom veku je ešte skoro vysvetľovať, že stoporený penis slúži na rozmnožovanie. Tak čo? Čo im povedať?  V prvom rade to, že je v poriadku, že sa pýtajú. Že sa tešíte, že sa zaujímajú o to ako funguje ľudské telo. Nuž a potom ďalšie informácie: 

  • keď sa ti občas postaví, keď stuhne, je to dobre, znamená to že si v poriadku, zdravý chlapček. Všetci chlapci to tak majú. Erekcia je prejavom toho, že si „muž“, a dôkazom tvojej zväčšujúcej sa sily a taktiež dôkazom  zdravia. Nie je však možné, aby si ju mal stále. Je dobré, ak sa erekcia objaví na chvíľu a potom zase opadne. 
  • Určite  by som v tejto fáze chlapcom  pripomenula, že je to intímna téma a že sa o nej nerozpráva hocikomu na verejnosti (rozumej ani pani učiteľke a kamošom v škôlke). A ani sa to nikomu neukazuje. A určite nie je na zahodenie aj informácia, že sa ho tam nikto nesmie dotýkať, a že ak by sa to stalo, tak to má vám – mamke či tatkovi povedať. To je jediná výnimka, ktorá sa týka nehovorenia o tom...  Dlhé roky som pracovala ako učiteľka a verte, že sexuálne obťažovanie detí  nie je neobvyklý problém. A čo je najviac zarážajúce – väčšina sa odohráva v rodine. Takže – prosím pozor na to! 
  • Čo ďalej? Vysvetlenie že je zdravý, niektorým chlapcom nestačí. Ak sa ešte  budú pýtať, kľudne pokračujte. Ako vieme, krv roznáša po tele živiny. Ak sa vleje do penisu, do tých dutiniek, ktoré tam sú, znamená to, že prináša viac živín. A tým pomáha penisu rásť. Veď celé telo nám rastie...

Pre extra zvedavé deti a ich ochotných rodičov ešte jedna „hra“ či názorná ukážka o tom, ako to naozaj v tele funguje. Budete potrebovať nejaký malý, úzky a pevný sáčok (balóny, prezervatívy  a podobné „naťahovacie veci“ nie sú vhodné) , špongiu, alebo niečo podobné, čo má „dutinky“ a dokáže do seba nasať vodu, no a samotnú vodu. Deťom môžete názorne predviesť, ako to v penise funguje, ako sa naplní a tým pádom stuhne. Do sáčku vložte špongiu (porozprávajte o dutinkatých telieskach) a začnite pomaličky prilievať vodu. Keď bude sáčok plný, bude tvrdý... Odporúčam použiť nejaký  malý, aby ste tam nemuseli liať litre vody.  

Ak máte extrémne zvedavé dieťa, určite túto názornú ukážku ocení... A ešte niečo – sexuálna výchova zjavne nemusí byť vždy len o sexe. Je to aj o fungovaní nášho tela...  nebojte sa preto odpovedať svojim drobcom na to čo sa pýtajú. A už som s tým asi otravná – ale posilníte  si ich dôveru...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?