
O AUTOROVIĽuba LapšanskáNajprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi. |
Mama, prečo mám niekedy v pipíku kosť......a inokedy nie? Takýmito a podobným i otázkami nás dokážu naše ratolesti mužského pohlavia poriadne zaskočiť.
Tak či onak, jedného pekného dňa si už aj malí chlapci začnú všímať, že s ich „pipíkom“ sa čosi deje. Toporí sa, tuhne. Občas im to je nepríjemné, sťažujú si, že im v slipoch zavadzia. A občas sa nájdu aj takí, ktorí ho v tejto fáze považujú za „hračku“.
Občas sa nepokojne mrvia pretože je to citlivá záležitosť – fyzicky i psychicky. A niektorí si to jednoducho nevšímajú.
Dnes ale budeme hovoriť o tých, ktorí sa pýtajú, ktorí reagujú na vlastné telo, ktorým sa žiada odpovedí. Ktorí odpovede potrebujú a neuspokoja sa s odbitím, že na to má ešte čas.
Vo veku cca troch – štyroch rokov ešte nechcú vedieť nič o sexe. Neľakajte sa preto, nečervenajte. Prejavte im svoju dôveru – a pestujte si ich dôveru tým, že im to pekne krásne zrozumiteľne a primerane veku vysvetlíte.
Keď som pracovala v škôlke, tak sa deti o takýchto veciach pravidelne medzi sebou rozprávali. V kolektíve, kde sa stretnú detí z rôznych pomerov s rôznymi poznatkami a skúsenosťami, trojroční odrazu s partiou kamošov, kde sa poznávajú a povedia si všetko... Bolo ťažké „zasiahnuť“ a nevysvetľovať. Učiteľky v materských školách majú v tomto smere veľmi nevďačnú úlohu. Hovoriť o tom? Nehovoriť? Obvinia ju z mravného zneužitia zvereného dieťaťa alebo z toho, že sa nedostatočne stará o ich vzdelanie??? Som si istá, že táto konkrétne téma by mala patriť rodičom. Je v ich kompetencii rozprávať sa o tom s vlastnými deťmi.
Tento článok nemá byť návodom pre všetky matky v štýle – poď sem, povieme si niečo o erekcii... Tento článok je pre mamy a otcov zvedavých detí, ktoré žiadajú odpovede a nám sa na ne ťažko odpovedá.
Úplne na začiatok by sme si mali povedať, čo vlastne erekcia je. Čo toporenie, tuhnutie (a zároveň „postavenie“) penisu spôsobuje. Iba tak to môžeme našim malým zvedavcom vysvetliť a nezahmlievať. Pôvodne som otvorila odbornú literatúru, že vám z nej niečo budem citovať. Ale nie – potrebovali by sme k tomu slovník cudzích slov. Takže vysvetlím veľmi jednoducho.
Vnútorná „časť“ penisu sa skladá z takzvaných erektilných teliesok (existujú dva druhy). Pre nás je podstatné, že tie telesá majú štruktúru špongie alebo dutiniek. Ak sa do nich vleje krv, začnú sa napĺňať a penis tuhne (u dospelých mužov obvykle po nejakom podnete – stačí aj v predstavách, u detí mimovoľne). Tomuto stuhnutiu a zároveň postaveniu hovoríme erekcia. Počas nej je v penise až 6x viac krvi ako pred tým.
Takže pre deti je vysvetlenie jednoduché – také ako ste si práve prečítali.
Čo im povedať, ak sa budú pýtať na čo je to dobré? Myslím že v predškolskom veku je ešte skoro vysvetľovať, že stoporený penis slúži na rozmnožovanie. Tak čo? Čo im povedať? V prvom rade to, že je v poriadku, že sa pýtajú. Že sa tešíte, že sa zaujímajú o to ako funguje ľudské telo. Nuž a potom ďalšie informácie:
Pre extra zvedavé deti a ich ochotných rodičov ešte jedna „hra“ či názorná ukážka o tom, ako to naozaj v tele funguje. Budete potrebovať nejaký malý, úzky a pevný sáčok (balóny, prezervatívy a podobné „naťahovacie veci“ nie sú vhodné) , špongiu, alebo niečo podobné, čo má „dutinky“ a dokáže do seba nasať vodu, no a samotnú vodu. Deťom môžete názorne predviesť, ako to v penise funguje, ako sa naplní a tým pádom stuhne. Do sáčku vložte špongiu (porozprávajte o dutinkatých telieskach) a začnite pomaličky prilievať vodu. Keď bude sáčok plný, bude tvrdý... Odporúčam použiť nejaký malý, aby ste tam nemuseli liať litre vody.
Ak máte extrémne zvedavé dieťa, určite túto názornú ukážku ocení... A ešte niečo – sexuálna výchova zjavne nemusí byť vždy len o sexe. Je to aj o fungovaní nášho tela... nebojte sa preto odpovedať svojim drobcom na to čo sa pýtajú. A už som s tým asi otravná – ale posilníte si ich dôveru...