VychovávamePuberta a dospievanie

Poď sem, povieme si niečo o erekcii

 Mgr. Ľuba Lapšanská   29.12.2020   0

Mama, prečo mám niekedy v pipíku kosť......a inokedy nie? Takýmito a podobným i otázkami nás dokážu naše ratolesti mužského pohlavia poriadne zaskočiť.

Tak či onak, jedného pekného dňa  si už aj malí chlapci začnú všímať, že s ich „pipíkom“ sa čosi deje. Toporí sa, tuhne. Občas im to je nepríjemné, sťažujú si, že im v slipoch zavadzia. A občas sa nájdu aj takí, ktorí ho v tejto fáze považujú za „hračku“.

Občas sa nepokojne mrvia pretože je to citlivá záležitosť – fyzicky i psychicky. A niektorí si to jednoducho nevšímajú.

Dnes ale budeme hovoriť o tých, ktorí sa pýtajú, ktorí reagujú na vlastné telo, ktorým sa žiada odpovedí. Ktorí odpovede potrebujú a neuspokoja sa s odbitím, že na to má ešte čas. 

Shutterstock

 

Vo veku cca troch – štyroch rokov ešte  nechcú vedieť nič o sexe. Neľakajte sa preto, nečervenajte. Prejavte im svoju dôveru – a pestujte si ich dôveru tým, že im to pekne krásne zrozumiteľne a primerane veku vysvetlíte. 

Keď som pracovala v škôlke, tak sa deti o takýchto veciach pravidelne medzi sebou rozprávali. V kolektíve, kde sa stretnú detí z rôznych pomerov s rôznymi poznatkami a skúsenosťami, trojroční odrazu s partiou kamošov, kde sa poznávajú a povedia si všetko... Bolo ťažké „zasiahnuť“ a nevysvetľovať. Učiteľky v materských školách majú v tomto smere veľmi nevďačnú úlohu. Hovoriť o tom? Nehovoriť? Obvinia ju z mravného zneužitia zvereného dieťaťa alebo z toho, že sa nedostatočne stará o ich vzdelanie??? Som si istá, že táto konkrétne téma by mala patriť rodičom. Je v ich kompetencii rozprávať sa o tom s vlastnými deťmi. 

Tento článok nemá byť návodom pre všetky matky  v štýle – poď sem, povieme si niečo o erekcii... Tento článok je pre mamy a otcov zvedavých detí, ktoré žiadajú odpovede a nám sa na ne ťažko odpovedá. 

Čo je vlastne erekcia?

Úplne na začiatok by sme si mali povedať, čo vlastne erekcia je. Čo toporenie, tuhnutie (a zároveň „postavenie“) penisu spôsobuje. Iba tak to môžeme našim malým zvedavcom vysvetliť a nezahmlievať. Pôvodne som otvorila odbornú literatúru, že vám z nej niečo budem citovať. Ale nie – potrebovali by sme k tomu slovník cudzích slov. Takže vysvetlím veľmi jednoducho. 

Vnútorná „časť“ penisu sa skladá z takzvaných erektilných teliesok (existujú dva druhy). Pre nás je podstatné, že tie telesá majú štruktúru špongie alebo dutiniek. Ak sa do nich vleje krv, začnú sa napĺňať a penis tuhne (u dospelých mužov obvykle po nejakom podnete – stačí aj v predstavách, u detí mimovoľne). Tomuto stuhnutiu a zároveň postaveniu hovoríme erekcia. Počas nej je v penise až 6x viac krvi ako pred tým. 

Takže pre deti je vysvetlenie jednoduché – také ako ste si práve prečítali.

Čo im povedať?

Čo im povedať, ak sa budú pýtať na čo je to dobré? Myslím že v predškolskom veku je ešte skoro vysvetľovať, že stoporený penis slúži na rozmnožovanie. Tak čo? Čo im povedať?  V prvom rade to, že je v poriadku, že sa pýtajú. Že sa tešíte, že sa zaujímajú o to ako funguje ľudské telo. Nuž a potom ďalšie informácie: 

  • keď sa ti občas postaví, keď stuhne, je to dobre, znamená to že si v poriadku, zdravý chlapček. Všetci chlapci to tak majú. Erekcia je prejavom toho, že si „muž“, a dôkazom tvojej zväčšujúcej sa sily a taktiež dôkazom  zdravia. Nie je však možné, aby si ju mal stále. Je dobré, ak sa erekcia objaví na chvíľu a potom zase opadne. 
  • Určite  by som v tejto fáze chlapcom  pripomenula, že je to intímna téma a že sa o nej nerozpráva hocikomu na verejnosti (rozumej ani pani učiteľke a kamošom v škôlke). A ani sa to nikomu neukazuje. A určite nie je na zahodenie aj informácia, že sa ho tam nikto nesmie dotýkať, a že ak by sa to stalo, tak to má vám – mamke či tatkovi povedať. To je jediná výnimka, ktorá sa týka nehovorenia o tom...  Dlhé roky som pracovala ako učiteľka a verte, že sexuálne obťažovanie detí  nie je neobvyklý problém. A čo je najviac zarážajúce – väčšina sa odohráva v rodine. Takže – prosím pozor na to! 
  • Čo ďalej? Vysvetlenie že je zdravý, niektorým chlapcom nestačí. Ak sa ešte  budú pýtať, kľudne pokračujte. Ako vieme, krv roznáša po tele živiny. Ak sa vleje do penisu, do tých dutiniek, ktoré tam sú, znamená to, že prináša viac živín. A tým pomáha penisu rásť. Veď celé telo nám rastie...

Pre extra zvedavé deti a ich ochotných rodičov ešte jedna „hra“ či názorná ukážka o tom, ako to naozaj v tele funguje. Budete potrebovať nejaký malý, úzky a pevný sáčok (balóny, prezervatívy  a podobné „naťahovacie veci“ nie sú vhodné) , špongiu, alebo niečo podobné, čo má „dutinky“ a dokáže do seba nasať vodu, no a samotnú vodu. Deťom môžete názorne predviesť, ako to v penise funguje, ako sa naplní a tým pádom stuhne. Do sáčku vložte špongiu (porozprávajte o dutinkatých telieskach) a začnite pomaličky prilievať vodu. Keď bude sáčok plný, bude tvrdý... Odporúčam použiť nejaký  malý, aby ste tam nemuseli liať litre vody.  

Ak máte extrémne zvedavé dieťa, určite túto názornú ukážku ocení... A ešte niečo – sexuálna výchova zjavne nemusí byť vždy len o sexe. Je to aj o fungovaní nášho tela...  nebojte sa preto odpovedať svojim drobcom na to čo sa pýtajú. A už som s tým asi otravná – ale posilníte  si ich dôveru...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?