VychovávamePuberta a dospievanie

Hranice „papuľovania“ - čo musí vedieť tínedžer a čo rodič

 Anna Veselá   17.11.2021   0

Ach, kde sú tie časy, keď nám doma z plných pľúc vrieskal utešený novorodenec. Vtedy sme prepadali panike, lebo sme nevedeli, čo nám chce úporným plačom povedať.

A zrazu prestrih o 12 rokov neskôr: znova prepadáme zúfalstvu, ale len preto, že máme pred sebou pubiša, ktorý sa s nami buď vôbec nebaví, alebo je tak drzý, až sa rozum zastavuje.

Nie je vôbec jednoduché to ustáť. Na tie ich otrasné reči, vulgarizmy, sarkazmy, prevracanie očami, búchanie dvermi a podobné lahôdky, je treba mať fakt dobré nervy.

Unsplash

 

Byť príkladom pre tínedžera

V prvom rade je treba najprv si pozametať pod vlastným prahom. To radia aj Patrice Huerre a Laurence Delpierre, francúzski autori publikácie „Nehovor so mnou týmto tónom!,“ ktorí pomáhajú rodičom a vychovávateľom porozumieť dospievajúcim deťom.

Dávajme si pozor na to, aký príklad dávame svojim deťom. Či už je to spoločné stolovanie, ktoré by sa nemalo zvrhnúť na vybavovanie si účtov medzi manželmi, či už je to naše správanie za volantom, pri ktorom sa často desivo meníme na niekoho iného.

Ak sa takéto situácie opakujú príliš často, v očiach detí sa stávame slabými. Sme totiž pristihnutí pri tom, že robíme pravý opak toho, čo od detí vyžadujeme. Ako potom môžu dôverovať našim „kázňam?“

Shutterstock

 

Prijať, že nás zrazili z piedestálu

Musíme ustáť to, že už pre dieťa nie sme „bohom,“ že prišiel čas, keď nás zrazili z piedestálu, že naše názory, myšlienky, hodnoty v ich očiach očividne nestoja za nič (aj keď to nie je celkom pravda). Chce to pevné nervy, aby sme zachovali pokoj a nenechali sa vyviesť z miery ich neustálym spochybňovaním.

Majme na pamäti a často si pripomínajme, že to papuľujúce dieťa, ktoré nás provokuje svojimi rečami, je krehké – spochybňuje nás, pretože stále pochybuje samé o sebe.

Keď nás provokuje, snaží sa zároveň naučiť to, ako dospelí ľudia dokážu prežiť a vzájomne sa znášať, naše reakcie dospievajúcemu ukazujú, ako by on sám mohol podobným situáciám čeliť.

My sme tí dospelí, oni ešte nie

Nie vždy sme v kondícii, aby sme reagovali s humorom, či s láskavým, empatickým odstupom. Niekedy na žiadne slovné potýčky nemáme ani energiu a necháme to tak. Niekedy si to berieme veľmi osobne a reagujeme prehnane, zosmiešnime ich, či inak ponížime, využijúc svoju prevahu (zabúdajúc na to, že my sme tí dospelí).

Je jedno, či má vaše dieťa dva alebo dvanásť. Potrebuje mať „dospelého“ rodiča. S pevným postojom, ktorý mu dáva istotu. Rodiča, ktorý nekapituluje. Ktorý sa nerúca. Ktorý okamžite nevybuchne. Ktorý sa snaží brať veci s nadhľadom, s rezervou.

 

Hranice „papuľovania“

Čím sú pravidlá hry jasnejšie, tým väčší pocit bezpečia dieťa má. Či je to kojenec, batoľa, predškolák alebo tínedžer... platí to aj pre nejaké hranice v tom, pokiaľ môže zájsť v komunikácii.

Pokiaľ je debata útočná, naša rola rodiča spočíva v tom, aby sme mu zabránili zachádzať v útokoch príliš ďaleko.

Musíme mu dať najavo, že týmto spôsobom nemôže ventilovať svoj hnev, nemôže nás ničiť. Keď mu odpovieme: „Mysli si, čo chceš, ale toto je môj názor, takže sa už o tom ďalej nebudeme dohadovať,“ dávame nášmu dospievajúcemu dieťaťu pocit bezpečia, pretože ho skrotíme a uchránime neprístojnosti,“ hovoria francúzski psychológovia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.