VychovávamePuberta a dospievanie

Dovoliť dcére, aby brigádovala ako čašníčka?

 Marcela Beňová   21.11.2018   0

Vidieť ich všade. Stredoškoláčky v čašníckych zásterách, ktoré obsluhujú v kaviarňach, reštauráciách aj baroch.

shutterstock

 

Na jednej strane pracovná skúsenosť, možnosť naučiť sa komunikovať so zákazníkom a šanca zarobiť.

Na druhej strane trvá smena neraz dlho do noci, čo najmä pre mladé dievčatá nie je práve najbezpečnejšie. Ako sa má rodič zachovať, keď chce jeho stredoškoláčka vyskúšať brigádu čašníčky?

Obťažovanie aj drinky namiesto tringeltu

Janka brigáduje ako čašníčka od strednej školy. Jej rodičia vlastnia kaviareň, takže táto práca pre ňu nie je nová.

„Od šestnástich som obsluhovala u rodičov, teraz brigádujem v bare blízko školy. Ani nebudem počítať, koľkokrát ma zákazník pozýval von alebo si pýtal číslo. Taká vec ako chytanie za zadok sa najmä v bare vyskytne často. Tam treba ostrieľanú babu, ktorá vie drzého zákazníka zrušiť.“

Janka upozorňuje rodičov, aby si dobre premysleli, či sa ich dcéry na podobnú prácu hodia.

„Raz som na diskotéke obsluhovala so slečnou, ktorá zaskakovala sesternicu. Bolo vidieť, že na takom mieste nikdy nebola. Rozprávala strašne potichu, cez hudbu nepočula zákazníkov, a keď jej jeden opitý chalan odmietol zaplatiť, normálne onemela od hrôzy.

Ja som ho hneď spacifikovala, že sa nám o hodinu prišiel ospravedlniť. A jej som odporúčala, aby sa už do podobných vecí nepúšťala.“

Veľkým rizikom najmä u mladých dievčat je aj alkohol. Dnes už mamička Lenka pracovala pred niekoľkými rokmi ako čašníčka v bare, kde pravidelní zákazníci pozývali zamestnankyne namiesto tringeltu na drink.

„Stalo sa, že sa jedna stredoškoláčka, ktorá robila za barom, opila. Keby prišla kontrola, mal by šéf problém. Váhali sme, či zavolať rodičom. Nakoniec sa tam objavil jej priateľ a odviezol ju domov.“

shutterstock

 

Prvoradá je škola

Brigádovať cez prázdniny je jedna vec, avšak počas školského roka môže byť logistika náročnejšia . Najmä ak si dievčatá chcú privyrobiť nielen cez víkendy, ale aj počas týždňa.

„Obsluhovala som v reštaurácii, ktorá hľadala výpomoc na poobedia. Chcela som si našetriť na výlet do Anglicka, lebo rodičia na to žiaľ nemali prostriedky,“ opisuje svoju skúsenosť stredoškoláčka Veronika.

„Zakaždým som ťahala do desiatej, a v čase sviatkov a pred Vianocami aj dlhšie. Domov som sa neraz dostala o polnoci. Vstávať ráno na šiestu bol údes.

Problém začal, keď sa ukázalo, že mám resty. Nespravené písomky, neodovzdané úlohy a podobne. Moja profesorka na to upozornila mamu, ktorá ma donútila okamžite skončiť. Peniaze na výlet som nakoniec dostala od babky a od krstných. Teraz si privyrábam opatrovaním detí.“

Podobnú skúsenosť má aj Juraj, ktorý rok brigádoval ako čašník v nákupnom centre.

„Práca bola fajn. Len som sa nemal kedy učiť na maturitu. Aj ostatní z našej zmeny boli na strednej či výške, takže stále niekto potreboval voľno na učenie.

Potom sa stalo to, že som nezmaturoval, lebo som ťahal celý týždeň pred maturami. Leto som nakoniec strávil nad knihami. Ako vysokoškolák si chodím cez prázdniny zarobiť do zahraničia, aby mi vreckové vydalo na celý rok.“

shutterstock

 

Overte si zamestnávateľa

Človek, ktorý vašej dcére ponúkol prácu, môže byť zodpovedný a priateľský dospelý. Ale čo ak naopak preferuje zamestnávanie načierno, alebo sa zo svojich zamestnancov pokúša vytĺcť, čo sa dá?

To sa stalo napríklad Denise.

„Na strednej som robila v kaviarni hotela. Bola som síce zamestnaná ako čašníčka, no po týždni ma šéf bežne posielal umývať okná, tepovať koberce a presádzať kvety na balkóne.

Keď som sa pristihla, ako robotníkom, ktorí dorábali apartmány, prenášam tehly, povedala som si dosť.“

Nezaplatenú prácu si vyskúšala aj maturantka Lívia.

„Môj šéf mi raz v piatok podvečer uprostred najväčšieho frmolu doniesol na „stráženie“ päťročného syna a vyparil sa. Vrátil sa poňho až po záverečnej.

Šéfová zas môjho kolegu v momente, keď sa dnu nahrnie skupina anglických dôchodcov, zavolá na kávičku a pokec, takže obsluhujem miesto neho. Bežne som im venčila psa a robila nákupy domov.“

Hodí sa vaša dcéra na prácu čašníčky ?

Kým vysokoškoláčky sa o tom, kde budú pracovať, rozhodujú zväčša samé, stredoškoláčky by sa o prípadnej brigáde mali dohodnúť s rodičmi.

Či by rodič s nápadom dcéry vyskúšať čašnícku zásteru mal alebo nemal súhlasiť, závisí predovšetkým od povahy dieťaťa. Je dcéra dosť zodpovedná, aby pracovala s peniazmi? 

Je asertívna a vie vyjadriť svoj názor? Akú bude mať pracovnú dobu? Nachádza sa podnik v mieste bydliska, alebo bude musieť dochádzať? Poznáte majiteľa, prípadne niekoho z jej budúcich kolegov?

Ak sa vám brigáda  čašníčky nepáči, pomôžte dcére nájsť vhodnú alternatívu - či už stráženie detí, upratovanie, alebo sa obráťte na známych, ktorý by vedeli teenagerke nájsť brigádu vo svojej firme. Možností na prácu je viac, treba sa len po nich dobre poobzerať.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?