VychovávamePuberta a dospievanie

Dovoliť dcére, aby brigádovala ako čašníčka?

 Marcela Beňová   21.11.2018   0

Vidieť ich všade. Stredoškoláčky v čašníckych zásterách, ktoré obsluhujú v kaviarňach, reštauráciách aj baroch.

shutterstock

 

Na jednej strane pracovná skúsenosť, možnosť naučiť sa komunikovať so zákazníkom a šanca zarobiť.

Na druhej strane trvá smena neraz dlho do noci, čo najmä pre mladé dievčatá nie je práve najbezpečnejšie. Ako sa má rodič zachovať, keď chce jeho stredoškoláčka vyskúšať brigádu čašníčky?

Obťažovanie aj drinky namiesto tringeltu

Janka brigáduje ako čašníčka od strednej školy. Jej rodičia vlastnia kaviareň, takže táto práca pre ňu nie je nová.

„Od šestnástich som obsluhovala u rodičov, teraz brigádujem v bare blízko školy. Ani nebudem počítať, koľkokrát ma zákazník pozýval von alebo si pýtal číslo. Taká vec ako chytanie za zadok sa najmä v bare vyskytne často. Tam treba ostrieľanú babu, ktorá vie drzého zákazníka zrušiť.“

Janka upozorňuje rodičov, aby si dobre premysleli, či sa ich dcéry na podobnú prácu hodia.

„Raz som na diskotéke obsluhovala so slečnou, ktorá zaskakovala sesternicu. Bolo vidieť, že na takom mieste nikdy nebola. Rozprávala strašne potichu, cez hudbu nepočula zákazníkov, a keď jej jeden opitý chalan odmietol zaplatiť, normálne onemela od hrôzy.

Ja som ho hneď spacifikovala, že sa nám o hodinu prišiel ospravedlniť. A jej som odporúčala, aby sa už do podobných vecí nepúšťala.“

Veľkým rizikom najmä u mladých dievčat je aj alkohol. Dnes už mamička Lenka pracovala pred niekoľkými rokmi ako čašníčka v bare, kde pravidelní zákazníci pozývali zamestnankyne namiesto tringeltu na drink.

„Stalo sa, že sa jedna stredoškoláčka, ktorá robila za barom, opila. Keby prišla kontrola, mal by šéf problém. Váhali sme, či zavolať rodičom. Nakoniec sa tam objavil jej priateľ a odviezol ju domov.“

shutterstock

 

Prvoradá je škola

Brigádovať cez prázdniny je jedna vec, avšak počas školského roka môže byť logistika náročnejšia . Najmä ak si dievčatá chcú privyrobiť nielen cez víkendy, ale aj počas týždňa.

„Obsluhovala som v reštaurácii, ktorá hľadala výpomoc na poobedia. Chcela som si našetriť na výlet do Anglicka, lebo rodičia na to žiaľ nemali prostriedky,“ opisuje svoju skúsenosť stredoškoláčka Veronika.

„Zakaždým som ťahala do desiatej, a v čase sviatkov a pred Vianocami aj dlhšie. Domov som sa neraz dostala o polnoci. Vstávať ráno na šiestu bol údes.

Problém začal, keď sa ukázalo, že mám resty. Nespravené písomky, neodovzdané úlohy a podobne. Moja profesorka na to upozornila mamu, ktorá ma donútila okamžite skončiť. Peniaze na výlet som nakoniec dostala od babky a od krstných. Teraz si privyrábam opatrovaním detí.“

Podobnú skúsenosť má aj Juraj, ktorý rok brigádoval ako čašník v nákupnom centre.

„Práca bola fajn. Len som sa nemal kedy učiť na maturitu. Aj ostatní z našej zmeny boli na strednej či výške, takže stále niekto potreboval voľno na učenie.

Potom sa stalo to, že som nezmaturoval, lebo som ťahal celý týždeň pred maturami. Leto som nakoniec strávil nad knihami. Ako vysokoškolák si chodím cez prázdniny zarobiť do zahraničia, aby mi vreckové vydalo na celý rok.“

shutterstock

 

Overte si zamestnávateľa

Človek, ktorý vašej dcére ponúkol prácu, môže byť zodpovedný a priateľský dospelý. Ale čo ak naopak preferuje zamestnávanie načierno, alebo sa zo svojich zamestnancov pokúša vytĺcť, čo sa dá?

To sa stalo napríklad Denise.

„Na strednej som robila v kaviarni hotela. Bola som síce zamestnaná ako čašníčka, no po týždni ma šéf bežne posielal umývať okná, tepovať koberce a presádzať kvety na balkóne.

Keď som sa pristihla, ako robotníkom, ktorí dorábali apartmány, prenášam tehly, povedala som si dosť.“

Nezaplatenú prácu si vyskúšala aj maturantka Lívia.

„Môj šéf mi raz v piatok podvečer uprostred najväčšieho frmolu doniesol na „stráženie“ päťročného syna a vyparil sa. Vrátil sa poňho až po záverečnej.

Šéfová zas môjho kolegu v momente, keď sa dnu nahrnie skupina anglických dôchodcov, zavolá na kávičku a pokec, takže obsluhujem miesto neho. Bežne som im venčila psa a robila nákupy domov.“

Hodí sa vaša dcéra na prácu čašníčky ?

Kým vysokoškoláčky sa o tom, kde budú pracovať, rozhodujú zväčša samé, stredoškoláčky by sa o prípadnej brigáde mali dohodnúť s rodičmi.

Či by rodič s nápadom dcéry vyskúšať čašnícku zásteru mal alebo nemal súhlasiť, závisí predovšetkým od povahy dieťaťa. Je dcéra dosť zodpovedná, aby pracovala s peniazmi? 

Je asertívna a vie vyjadriť svoj názor? Akú bude mať pracovnú dobu? Nachádza sa podnik v mieste bydliska, alebo bude musieť dochádzať? Poznáte majiteľa, prípadne niekoho z jej budúcich kolegov?

Ak sa vám brigáda  čašníčky nepáči, pomôžte dcére nájsť vhodnú alternatívu - či už stráženie detí, upratovanie, alebo sa obráťte na známych, ktorý by vedeli teenagerke nájsť brigádu vo svojej firme. Možností na prácu je viac, treba sa len po nich dobre poobzerať.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.