ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávamePuberta a dospievanie

Dovoliť dcére, aby brigádovala ako čašníčka?

 Marcela Beňová   21.11.2018   0

Vidieť ich všade. Stredoškoláčky v čašníckych zásterách, ktoré obsluhujú v kaviarňach, reštauráciách aj baroch.

shutterstock

 

Na jednej strane pracovná skúsenosť, možnosť naučiť sa komunikovať so zákazníkom a šanca zarobiť.

Na druhej strane trvá smena neraz dlho do noci, čo najmä pre mladé dievčatá nie je práve najbezpečnejšie. Ako sa má rodič zachovať, keď chce jeho stredoškoláčka vyskúšať brigádu čašníčky?

Obťažovanie aj drinky namiesto tringeltu

Janka brigáduje ako čašníčka od strednej školy. Jej rodičia vlastnia kaviareň, takže táto práca pre ňu nie je nová.

„Od šestnástich som obsluhovala u rodičov, teraz brigádujem v bare blízko školy. Ani nebudem počítať, koľkokrát ma zákazník pozýval von alebo si pýtal číslo. Taká vec ako chytanie za zadok sa najmä v bare vyskytne často. Tam treba ostrieľanú babu, ktorá vie drzého zákazníka zrušiť.“

Janka upozorňuje rodičov, aby si dobre premysleli, či sa ich dcéry na podobnú prácu hodia.

„Raz som na diskotéke obsluhovala so slečnou, ktorá zaskakovala sesternicu. Bolo vidieť, že na takom mieste nikdy nebola. Rozprávala strašne potichu, cez hudbu nepočula zákazníkov, a keď jej jeden opitý chalan odmietol zaplatiť, normálne onemela od hrôzy.

Ja som ho hneď spacifikovala, že sa nám o hodinu prišiel ospravedlniť. A jej som odporúčala, aby sa už do podobných vecí nepúšťala.“

Veľkým rizikom najmä u mladých dievčat je aj alkohol. Dnes už mamička Lenka pracovala pred niekoľkými rokmi ako čašníčka v bare, kde pravidelní zákazníci pozývali zamestnankyne namiesto tringeltu na drink.

„Stalo sa, že sa jedna stredoškoláčka, ktorá robila za barom, opila. Keby prišla kontrola, mal by šéf problém. Váhali sme, či zavolať rodičom. Nakoniec sa tam objavil jej priateľ a odviezol ju domov.“

shutterstock

 

Prvoradá je škola

Brigádovať cez prázdniny je jedna vec, avšak počas školského roka môže byť logistika náročnejšia . Najmä ak si dievčatá chcú privyrobiť nielen cez víkendy, ale aj počas týždňa.

„Obsluhovala som v reštaurácii, ktorá hľadala výpomoc na poobedia. Chcela som si našetriť na výlet do Anglicka, lebo rodičia na to žiaľ nemali prostriedky,“ opisuje svoju skúsenosť stredoškoláčka Veronika.

„Zakaždým som ťahala do desiatej, a v čase sviatkov a pred Vianocami aj dlhšie. Domov som sa neraz dostala o polnoci. Vstávať ráno na šiestu bol údes.

Problém začal, keď sa ukázalo, že mám resty. Nespravené písomky, neodovzdané úlohy a podobne. Moja profesorka na to upozornila mamu, ktorá ma donútila okamžite skončiť. Peniaze na výlet som nakoniec dostala od babky a od krstných. Teraz si privyrábam opatrovaním detí.“

Podobnú skúsenosť má aj Juraj, ktorý rok brigádoval ako čašník v nákupnom centre.

„Práca bola fajn. Len som sa nemal kedy učiť na maturitu. Aj ostatní z našej zmeny boli na strednej či výške, takže stále niekto potreboval voľno na učenie.

Potom sa stalo to, že som nezmaturoval, lebo som ťahal celý týždeň pred maturami. Leto som nakoniec strávil nad knihami. Ako vysokoškolák si chodím cez prázdniny zarobiť do zahraničia, aby mi vreckové vydalo na celý rok.“

shutterstock

 

Overte si zamestnávateľa

Človek, ktorý vašej dcére ponúkol prácu, môže byť zodpovedný a priateľský dospelý. Ale čo ak naopak preferuje zamestnávanie načierno, alebo sa zo svojich zamestnancov pokúša vytĺcť, čo sa dá?

To sa stalo napríklad Denise.

„Na strednej som robila v kaviarni hotela. Bola som síce zamestnaná ako čašníčka, no po týždni ma šéf bežne posielal umývať okná, tepovať koberce a presádzať kvety na balkóne.

Keď som sa pristihla, ako robotníkom, ktorí dorábali apartmány, prenášam tehly, povedala som si dosť.“

Nezaplatenú prácu si vyskúšala aj maturantka Lívia.

„Môj šéf mi raz v piatok podvečer uprostred najväčšieho frmolu doniesol na „stráženie“ päťročného syna a vyparil sa. Vrátil sa poňho až po záverečnej.

Šéfová zas môjho kolegu v momente, keď sa dnu nahrnie skupina anglických dôchodcov, zavolá na kávičku a pokec, takže obsluhujem miesto neho. Bežne som im venčila psa a robila nákupy domov.“

Hodí sa vaša dcéra na prácu čašníčky ?

Kým vysokoškoláčky sa o tom, kde budú pracovať, rozhodujú zväčša samé, stredoškoláčky by sa o prípadnej brigáde mali dohodnúť s rodičmi.

Či by rodič s nápadom dcéry vyskúšať čašnícku zásteru mal alebo nemal súhlasiť, závisí predovšetkým od povahy dieťaťa. Je dcéra dosť zodpovedná, aby pracovala s peniazmi? 

Je asertívna a vie vyjadriť svoj názor? Akú bude mať pracovnú dobu? Nachádza sa podnik v mieste bydliska, alebo bude musieť dochádzať? Poznáte majiteľa, prípadne niekoho z jej budúcich kolegov?

Ak sa vám brigáda  čašníčky nepáči, pomôžte dcére nájsť vhodnú alternatívu - či už stráženie detí, upratovanie, alebo sa obráťte na známych, ktorý by vedeli teenagerke nájsť brigádu vo svojej firme. Možností na prácu je viac, treba sa len po nich dobre poobzerať.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.