5 vecí, s ktorými by ste mali prestať „otročiť“ pre vášho tínedžera

Silvia Hanová 0

Nie ste sluhom, popoluškou, asistentom, hovorcom, ani mikromanažérom vášho dieťaťa.

Dávkujte postupne už od útleho veku

Čas je neúprosný a ani sa nenazdáte a z roztomilého batolaťa sa razom vyliahne mláďa, ktoré zúfalo túži po nezávislosti.

Vašou hlavnou úlohou na druhej strane frontu však nie je bojovať s ním. Poslanie každého rodiča je pripraviť dieťa na boj v reálnom svete za bránami vašich hradieb.

foto: ingImage

Treba však ešte povedať, že s tým treba začať už oveľa skôr, ako v tínedžerskom veku. V rámci tohto projektu by ste okrem iného mali nechať dieťaťu určitú samostatnosť a patrí do neho aj postupné dávkovanie zdpovednosti v podobe výkonu rôznych činností.

Opičia služba

Spoločne by ste sa mali dostať k tomu, že dieťa bude preberať na seba stále viac činností, ktoré ste v minulosti vykonávali vy a bude za ne niesť zodpovednosť.

Pre niektorých rodičov je veľmi ťažké poznanie, že dieťa ich už toľko nepotrebuje a je schopné zvládnuť mnohé z týchto aktivít samé.

Verte či neverte, ak robíte zbytočne veľa vecí za neho, nerobíte mu tým dobrú službu. Ak sa prichytíte pritom, že ešte aj v tínedžerskom veku robíte niektoré z nasledovných činností, zastavte sa na chvíľu a nechajte pracovať vášho potomka.

Raz sa vám za to poďakuje.


 1. Mikromanažment 

Ak máte doma násťročného jedinca, už dávno sú preč dni, keď ste organizovali jeho kalendár či balili mu desiatu do školy a na krúžky. Keď sa dieťa dostane do uvedeného veku, malo by už byť schopné zvládnuť tieto činnosti celkom vo vlastnej réžii. 

Ak si zabudne zabaliť jedlo a jedno popoludnie tak ostane hladné, určite z neho neodpadne. Výsledkom bude skutočnosť, že druhýkrát si dá väčší pozor na to, aby sa mu to už nestalo. Nebuďte jeho záložníkom. Máte dosť vlastných starostí aj bez toho, aby ste tínedžerovi neustále pripomínali, čo všetko si má zobrať so sebou tam, kam sa chystá.

 2. Handry všade

Vaše dieťa je už v tomto veku dosť staré aj na to, aby si dokázalo samé manažovať celý svoj šatník a súvisiace procesy. Ešte stále po ňom zbierate po kusy jeho oblečenia po celom byte či dome, periete a vešiate jeho prádlo, triedite a žehlíte?

Potom je najvyšší čas, aby ste vášho „teen“ zasvätili do tajomstiev všetkých týchto činností. Výsledkom uvedeného postupu bude čisto odetý a reprezentatívny jedinec, ktorý bude sám na seba hrdý, aj keď v škole nebude hovoriť o tom, že košeľu si ožehlil sám. 

 3. Samostatne zárobkovo činná osoba 

Nie, v tomto prípade nemáme na mysli podnikateľa v pravom slova zmysle. Ak však ešte stále dávate svojmu násťročnému dieťaťu vreckové, je pomaly čas učiť ho skutočnej hodnote tohto nevyhnutného výmenného prostriedku. 

Najlepšie to dosiahnete tým, keď si bude musieť zarobiť sám. Uvidíte, že následne si trikrát rozmyslí, na čo svoje ťažko vydreté peniaze minie. Ruka v ruke s tým ide tiež lekcia o šetrení. Chce nové tenisky? Jasné, nie je problém. Nech si našetrí. 

 4. Nie ste žiakom, ani hovorcom

Ak náhodou patríte medzi tých rodičov, ktorí robia za svoje deti ešte aj domáce úlohy, tak v tomto prípade už skutočne bije na poplach. Niečo iné je vysvetliť dieťaťu látku, ktorej nerozumie, no domácu úlohu by si už malo vypracovať samé. Vy tak uvidíte, či vysvetleniu porozumelo. 

Dieťa je v tomto veku už relatívne samostatnou jednotkou po všetkých stránkach. Nerobte mu preto ani hovorcu. Objednávate si jedlo v reštaurácii? Nechajte dieťa, aby si pýtalo samé. Nechajte ho komunikovať prirodzene, získa si tým potrebnú sebadôveru. Učí sa aj tak, že sleduje vaše reakcie a váš štýl komunikácie s inými ľudmi. 

 5. Dajte mu slobodu, no buďte zároveň jeho veľkým bratom

Toto je asi najťažšia vec, s ktorou sa stretáva každý rodič. Výzva v podobe hľadania miery v tom, kedy dávate dieťaťu potrebnú slobodu a nezávislosť a dohliadate na neho, je neodmysliteľnou súčasťou každého výchovného procesu.

Ak zbadáte, že nemá dostatok discplíny napríklad prostredníctvom zhoršeného prospechu v škole, niečo robíte zle obaja. Tento fakt si treba pripustiť a pristúpiť k prijatiu nápravných opatrení na oboch stranách. 

foto: IngImage

Metóda pokusov a omylov

Tínedžerský vek dáva zabrať deťom aj rodičom v približne rovnakej miere. Nie je to jednoduché obdodie, ktoré je však veľmi dôležité vo vývoji dieťaťa. Snažte sa preto zvládať vypäté situácie bez zbytočných emócií, aj keď niekedy sa to ľahšie povie, ako urobí.

Skúšajte, čo platí na vás a čo na vaše dieťa, vyhodnocujte, prehodnocujte a následne aplikujte overené aj nové postupy.

Držíme palce 🙂.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár