VychovávamePuberta a dospievanie

5 vecí, s ktorými by ste mali prestať „otročiť“ pre vášho tínedžera

 Silvia Hanová   27.02.2017   0

Nie ste sluhom, popoluškou, asistentom, hovorcom, ani mikromanažérom vášho dieťaťa.

Dávkujte postupne už od útleho veku

Čas je neúprosný a ani sa nenazdáte a z roztomilého batolaťa sa razom vyliahne mláďa, ktoré zúfalo túži po nezávislosti.

Vašou hlavnou úlohou na druhej strane frontu však nie je bojovať s ním. Poslanie každého rodiča je pripraviť dieťa na boj v reálnom svete za bránami vašich hradieb.

foto: ingImage

 

Treba však ešte povedať, že s tým treba začať už oveľa skôr, ako v tínedžerskom veku. V rámci tohto projektu by ste okrem iného mali nechať dieťaťu určitú samostatnosť a patrí do neho aj postupné dávkovanie zdpovednosti v podobe výkonu rôznych činností.

Opičia služba

Spoločne by ste sa mali dostať k tomu, že dieťa bude preberať na seba stále viac činností, ktoré ste v minulosti vykonávali vy a bude za ne niesť zodpovednosť.

Pre niektorých rodičov je veľmi ťažké poznanie, že dieťa ich už toľko nepotrebuje a je schopné zvládnuť mnohé z týchto aktivít samé.

Verte či neverte, ak robíte zbytočne veľa vecí za neho, nerobíte mu tým dobrú službu. Ak sa prichytíte pritom, že ešte aj v tínedžerskom veku robíte niektoré z nasledovných činností, zastavte sa na chvíľu a nechajte pracovať vášho potomka.

Raz sa vám za to poďakuje.


 1. Mikromanažment 

Ak máte doma násťročného jedinca, už dávno sú preč dni, keď ste organizovali jeho kalendár či balili mu desiatu do školy a na krúžky. Keď sa dieťa dostane do uvedeného veku, malo by už byť schopné zvládnuť tieto činnosti celkom vo vlastnej réžii. 

Ak si zabudne zabaliť jedlo a jedno popoludnie tak ostane hladné, určite z neho neodpadne. Výsledkom bude skutočnosť, že druhýkrát si dá väčší pozor na to, aby sa mu to už nestalo. Nebuďte jeho záložníkom. Máte dosť vlastných starostí aj bez toho, aby ste tínedžerovi neustále pripomínali, čo všetko si má zobrať so sebou tam, kam sa chystá.

 2. Handry všade

Vaše dieťa je už v tomto veku dosť staré aj na to, aby si dokázalo samé manažovať celý svoj šatník a súvisiace procesy. Ešte stále po ňom zbierate po kusy jeho oblečenia po celom byte či dome, periete a vešiate jeho prádlo, triedite a žehlíte?

Potom je najvyšší čas, aby ste vášho „teen“ zasvätili do tajomstiev všetkých týchto činností. Výsledkom uvedeného postupu bude čisto odetý a reprezentatívny jedinec, ktorý bude sám na seba hrdý, aj keď v škole nebude hovoriť o tom, že košeľu si ožehlil sám. 

 3. Samostatne zárobkovo činná osoba 

Nie, v tomto prípade nemáme na mysli podnikateľa v pravom slova zmysle. Ak však ešte stále dávate svojmu násťročnému dieťaťu vreckové, je pomaly čas učiť ho skutočnej hodnote tohto nevyhnutného výmenného prostriedku. 

Najlepšie to dosiahnete tým, keď si bude musieť zarobiť sám. Uvidíte, že následne si trikrát rozmyslí, na čo svoje ťažko vydreté peniaze minie. Ruka v ruke s tým ide tiež lekcia o šetrení. Chce nové tenisky? Jasné, nie je problém. Nech si našetrí. 

 4. Nie ste žiakom, ani hovorcom

Ak náhodou patríte medzi tých rodičov, ktorí robia za svoje deti ešte aj domáce úlohy, tak v tomto prípade už skutočne bije na poplach. Niečo iné je vysvetliť dieťaťu látku, ktorej nerozumie, no domácu úlohu by si už malo vypracovať samé. Vy tak uvidíte, či vysvetleniu porozumelo. 

Dieťa je v tomto veku už relatívne samostatnou jednotkou po všetkých stránkach. Nerobte mu preto ani hovorcu. Objednávate si jedlo v reštaurácii? Nechajte dieťa, aby si pýtalo samé. Nechajte ho komunikovať prirodzene, získa si tým potrebnú sebadôveru. Učí sa aj tak, že sleduje vaše reakcie a váš štýl komunikácie s inými ľudmi. 

 5. Dajte mu slobodu, no buďte zároveň jeho veľkým bratom

Toto je asi najťažšia vec, s ktorou sa stretáva každý rodič. Výzva v podobe hľadania miery v tom, kedy dávate dieťaťu potrebnú slobodu a nezávislosť a dohliadate na neho, je neodmysliteľnou súčasťou každého výchovného procesu.

Ak zbadáte, že nemá dostatok discplíny napríklad prostredníctvom zhoršeného prospechu v škole, niečo robíte zle obaja. Tento fakt si treba pripustiť a pristúpiť k prijatiu nápravných opatrení na oboch stranách. 

foto: IngImage

Metóda pokusov a omylov

Tínedžerský vek dáva zabrať deťom aj rodičom v približne rovnakej miere. Nie je to jednoduché obdodie, ktoré je však veľmi dôležité vo vývoji dieťaťa. Snažte sa preto zvládať vypäté situácie bez zbytočných emócií, aj keď niekedy sa to ľahšie povie, ako urobí.

Skúšajte, čo platí na vás a čo na vaše dieťa, vyhodnocujte, prehodnocujte a následne aplikujte overené aj nové postupy.

Držíme palce :).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?