ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávamePuberta a dospievanie

5 vecí, s ktorými by ste mali prestať „otročiť“ pre vášho tínedžera

 Silvia Hanová   27.02.2017   0

Nie ste sluhom, popoluškou, asistentom, hovorcom, ani mikromanažérom vášho dieťaťa.

Dávkujte postupne už od útleho veku

Čas je neúprosný a ani sa nenazdáte a z roztomilého batolaťa sa razom vyliahne mláďa, ktoré zúfalo túži po nezávislosti.

Vašou hlavnou úlohou na druhej strane frontu však nie je bojovať s ním. Poslanie každého rodiča je pripraviť dieťa na boj v reálnom svete za bránami vašich hradieb.

foto: ingImage

 

Treba však ešte povedať, že s tým treba začať už oveľa skôr, ako v tínedžerskom veku. V rámci tohto projektu by ste okrem iného mali nechať dieťaťu určitú samostatnosť a patrí do neho aj postupné dávkovanie zdpovednosti v podobe výkonu rôznych činností.

Opičia služba

Spoločne by ste sa mali dostať k tomu, že dieťa bude preberať na seba stále viac činností, ktoré ste v minulosti vykonávali vy a bude za ne niesť zodpovednosť.

Pre niektorých rodičov je veľmi ťažké poznanie, že dieťa ich už toľko nepotrebuje a je schopné zvládnuť mnohé z týchto aktivít samé.

Verte či neverte, ak robíte zbytočne veľa vecí za neho, nerobíte mu tým dobrú službu. Ak sa prichytíte pritom, že ešte aj v tínedžerskom veku robíte niektoré z nasledovných činností, zastavte sa na chvíľu a nechajte pracovať vášho potomka.

Raz sa vám za to poďakuje.


 1. Mikromanažment 

Ak máte doma násťročného jedinca, už dávno sú preč dni, keď ste organizovali jeho kalendár či balili mu desiatu do školy a na krúžky. Keď sa dieťa dostane do uvedeného veku, malo by už byť schopné zvládnuť tieto činnosti celkom vo vlastnej réžii. 

Ak si zabudne zabaliť jedlo a jedno popoludnie tak ostane hladné, určite z neho neodpadne. Výsledkom bude skutočnosť, že druhýkrát si dá väčší pozor na to, aby sa mu to už nestalo. Nebuďte jeho záložníkom. Máte dosť vlastných starostí aj bez toho, aby ste tínedžerovi neustále pripomínali, čo všetko si má zobrať so sebou tam, kam sa chystá.

 2. Handry všade

Vaše dieťa je už v tomto veku dosť staré aj na to, aby si dokázalo samé manažovať celý svoj šatník a súvisiace procesy. Ešte stále po ňom zbierate po kusy jeho oblečenia po celom byte či dome, periete a vešiate jeho prádlo, triedite a žehlíte?

Potom je najvyšší čas, aby ste vášho „teen“ zasvätili do tajomstiev všetkých týchto činností. Výsledkom uvedeného postupu bude čisto odetý a reprezentatívny jedinec, ktorý bude sám na seba hrdý, aj keď v škole nebude hovoriť o tom, že košeľu si ožehlil sám. 

 3. Samostatne zárobkovo činná osoba 

Nie, v tomto prípade nemáme na mysli podnikateľa v pravom slova zmysle. Ak však ešte stále dávate svojmu násťročnému dieťaťu vreckové, je pomaly čas učiť ho skutočnej hodnote tohto nevyhnutného výmenného prostriedku. 

Najlepšie to dosiahnete tým, keď si bude musieť zarobiť sám. Uvidíte, že následne si trikrát rozmyslí, na čo svoje ťažko vydreté peniaze minie. Ruka v ruke s tým ide tiež lekcia o šetrení. Chce nové tenisky? Jasné, nie je problém. Nech si našetrí. 

 4. Nie ste žiakom, ani hovorcom

Ak náhodou patríte medzi tých rodičov, ktorí robia za svoje deti ešte aj domáce úlohy, tak v tomto prípade už skutočne bije na poplach. Niečo iné je vysvetliť dieťaťu látku, ktorej nerozumie, no domácu úlohu by si už malo vypracovať samé. Vy tak uvidíte, či vysvetleniu porozumelo. 

Dieťa je v tomto veku už relatívne samostatnou jednotkou po všetkých stránkach. Nerobte mu preto ani hovorcu. Objednávate si jedlo v reštaurácii? Nechajte dieťa, aby si pýtalo samé. Nechajte ho komunikovať prirodzene, získa si tým potrebnú sebadôveru. Učí sa aj tak, že sleduje vaše reakcie a váš štýl komunikácie s inými ľudmi. 

 5. Dajte mu slobodu, no buďte zároveň jeho veľkým bratom

Toto je asi najťažšia vec, s ktorou sa stretáva každý rodič. Výzva v podobe hľadania miery v tom, kedy dávate dieťaťu potrebnú slobodu a nezávislosť a dohliadate na neho, je neodmysliteľnou súčasťou každého výchovného procesu.

Ak zbadáte, že nemá dostatok discplíny napríklad prostredníctvom zhoršeného prospechu v škole, niečo robíte zle obaja. Tento fakt si treba pripustiť a pristúpiť k prijatiu nápravných opatrení na oboch stranách. 

foto: IngImage

Metóda pokusov a omylov

Tínedžerský vek dáva zabrať deťom aj rodičom v približne rovnakej miere. Nie je to jednoduché obdodie, ktoré je však veľmi dôležité vo vývoji dieťaťa. Snažte sa preto zvládať vypäté situácie bez zbytočných emócií, aj keď niekedy sa to ľahšie povie, ako urobí.

Skúšajte, čo platí na vás a čo na vaše dieťa, vyhodnocujte, prehodnocujte a následne aplikujte overené aj nové postupy.

Držíme palce :).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.