VychovávamePuberta a dospievanie

5 dôvodov prečo pustiť dieťa do zahraničia

 Pavlína Pavlíková   19.01.2023   0

Milý rodičia, možno vás vaše dieťa presviedča o tom, že chce ísť na výmenný pobyt do cudzej krajiny a vy váhate, či je to správne rozhodnutie. Oprávnene sa bojíte, pretože prvýkrát bude  bez vás a nebudete ho môcť “zachrániť” v každej situácií.

i

 

Možno sa pýtate: Je to správne rozhodnutie? Zvládne to sám?

Práve v tomto bode začína dospievanie vašeho dieťaťa, podporiť ho môžete dôverou v neho. Pri rozhodovaní vám môže pomôcť nasledujúcich 5 bodov:

Toto sú dôvody, prečo by ste mali pustiť svoje dieťa do zahraničia:

1. Naučí sa cudzí jazyk

Obrovský darček do života, ktorý dieťaťu ako rodičia môžete dať,  sú práve jazykové vedomosti. Ak sa naučí cudzí jazyk, bude mať v budúcnosti viac príležitostí. Ako už dnes hovoria vo veľkých firmách: “Angličtina je už základ, bez ktorého sa nedá.. a bonusom je vedieť ďalší jazyk.”

Vaše dieťa bude musieť na dennej báze komunikovať v cudzom jazyku, osvojí si hovorovú aj písanú reč. V súvislosti s tým  pochopí mnohé cudzojazyčné frázy a zvyky, ktoré sa v škole naučiť nedajú.

2. Odstráni kultúrne predsudky a bariéry

V zahraničí sa stretne s viacerými kultúrami, jazykmi a inými zvykmi ľudí. Taktiež, s ľuďmi inej farby pleti,  náboženstva.. a práve tam spozná, že títo ľudia sú v rovnakej situácií ako on: riešia rovnaké starosti a radosti života. So skúsenosťou - poznaním iných ľudí odchádzajú predsudky.

 3. Naučí sa postarať o seba samého

V zahraničí bude nútený sa postarať o svoj žalúdok, či čistotu: navariť, upratať a oprať. Rovnako tak aj organizovať si čas sám, bez upozorňovania od rodičov. Povinnosťou bude ísť a vybaviť si čo treba, pretože tam to za neho nikto nespraví.

Dieťa sa mimo domova naučí,  ako vyjsť z komfortnej zóny, ako sa adaptovať na nové prostredie, hľadať správnych priateľov a naučiť sa, čo v živote nechce.

4. Finančná zodpovednosť

Po odrátaní sumy za ubytovanie naskakujú ďalšie výdavky, s ktorými dieťa doma nepočíta - napr. jedlo, cestovanie alebo prostriedky na učebnice. V súvislosti s tým, že chladničku bude mať prázdnu, až pokým si nenakúpi sám, si uvedomí hodnotu peňazí. Bude musieť kalkulovať s tým, čo koľko stojí a koľko si môže dovoliť nakúpiť.

5. Vážiť si rodičov a spoločný domov

Po mesiacoch mimo domova si dieťa bude oveľa viac vážiť to, čo doma má a čo všetko pre neho robíte. V neposlednom rade vaše dieťa rýchlejšie dozreje, bude mať širší pohľad na svet a celé jeho dianie.

Domov príde s novými skúsenosťami, z ktorých bude čerpať celý život a za tie môže vďačiť aj vám. Túto príležitosť ste mu umožnili zažiť, vložili ste do neho svoju dôveru. 

Môže ťa zaujímať aj << Deti sa učia jazyk celú základnú školu, tak prečo nevedia hovoriť? >>

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.