VychovávamePuberta a dospievanie

5 dní a váš tínedžer bude iný

 PaedDr. Monika Stupková, PhD.   26.02.2021   0

Z nášho najstaršieho syna sa zo dňa na deň stal teenager.

Jeden deň to bolo ešte milé, ústretové, poslušné a usmievavé dieťa a druhé ráno sme už mali doma teenagera, ktorý má svoje tajomstvá, kritizuje rodičov, uzatvára sa do seba  a samozrejme prevracia očami. Zastihlo ma to nepripravenú

Shutterstock

 

Myslela som si, že ešte máme čas. Začali konflikty, slovné súboje, nedodržiavanie pravidiel a tresty. Večerné úvahy, kde sme spravili chybu....

Kniha Kevina Lemana

A práve v tomto čase dezorganizácie sa mi dostala do rúk kniha Kevina Lemana:  5 dní a váš tínedžer bude iný. Čo je to za názov knihy? Už o päť dní? Znelo to lákavo a samozrejme neuveriteľne.

Ako liečebný pedagóg nenaletím na ľahké riešenia. Tak som ju otvorila, aby som si vytvorila vlastný názor.  Už prvá strana ma presvedčila, že je kniha pre mňa nanajvýš aktuálna:

„...jeho obľúbenou športovou disciplínou je odvrávanie, bez prestávky má v ušiach zastrčené slúchadlá, ak by udeľovali medaily za prevracanie očami, celkom určite by vyhrala...“.

Aký typ rodiča sme?

Spolužitie s teenagerom už nie je výchova v takom zmysle, ako sme ju vnímali u detí raného veku. Vnímam ho ako sprevádzanie mladého človeka týmto náročným obdobím.

Vyžaduje to aj od nás rodičov zamyslieť sa nad tým, aký typ rodiča sme (liberálny, demokratický, autoritatívny...), aké stratégie v kontakte s našimi deťmi najčastejšie používame (presviedčanie, manipuláciu, príkazy...), ktoré fungujú a ktoré naopak prispievajú k napätiu v rodine.

 

Humor

HUMOR považuje autor za prvého pomocníka v tomto spolužití. Nie smiech na úkor dospievajúceho, ale odľahčenie situácie, nadhľad a spoločný smiech.

Úcta

Ďalším pilierom je ÚCTA. Výhodné je, ak  sme v rodine úctiví k sebe navzájom a nemusíme sa to v tomto náročnom období učiť. Sprevádzanie dopĺňa vzájomná spolupráca.

Spolupatričnosť

Autor vyzdvihuje pocit SPOLUPATRIČNOSTI, ktorý môže skryte čakať na situácie, kedy pomôže mladému človeku v jeho neistotách. Myslí si, že deťom, ktoré majú silný pocit spolupatričnosti, zažívajú rešpekt a úctu, hrozí menšie riziko, že sa stratia v labyrinte sveta. Ich ukotvenie je ich istotou.

Zodpovednosť

Celou knihou sa vinie pojem ZODPOVEDNOSŤ. Ide o jednoznačne vymedzené zdravé hranice, zrozumiteľné pravidlá, vyjasnené benefity a sankcie, postupné preberanie zodpovednosti dieťaťa za vlastné skutky.

 

Leman vyzýva rodičov, aby si neprivlastňovali problémy, ktoré nie sú ich. Stáť pri mladom človeku, ktorý rieši problémy svojho života alebo napravuje chyby, je v danej situácii omnoho prínosnejšie. 

Je dobré byť kamarátskym, ale nie kamarátom. Rodič stále zostáva vo svojej rodičovskej role. Pozor si však treba dávať, aby nás potreba dodržať pravidlá v každej situácii, nepriviedla k spoločnému súboju v boji o moc. Boj o moc v takomto prípade nemá víťaza.

Autor poskytuje aj niekoľko návodov ako preniknúť za odmietavé gestá, neurčité odpovede, dívanie do prázdna a dotknúť sa srdca svojho dieťaťa. Píše o tom, aký konflikt je konštruktívny, a ktorý naopak deštruuje krehké vzťahy a vytvára nepriateľskú atmosféru. 

Byť vzorom a nemusieť pri tom veľa vysvetľovať

V knihe ma zaujala časť, ktorá sa venuje dobročinnosti a dobrovoľníctvu. Môžeme byť vzorom našim deťom a oni úplne prirodzene budú v našej práci pokračovať. Nemusíme veľa rozprávať a vysvetľovať, dieťa vníma situáciu aj kontexty.

Leman  potvrdil to, čo som si  o moderných technológiách a sociálnych sieťach myslela. Nezbavíme sa ich, ani neobídeme, potrebujeme naučiť naše deti ako s nimi múdro a bezpečne narábať.

Shutterstock

 

Pridá si ma dieťa na facebook? 

Sú to nové aspekty nášho rodičovstva – pridá si ma dieťa na facebooku medzi priateľov? Budem kontrolovať dieťaťu statusy? Na akých pravidlách sa dohodneme? Do akých skupín sa môže pridať? Aké statusy lajkovať?

Vyžaduje to od nás, aby sme túto novú situáciu neignorovali, ale aktívne upozorňovali na riziká niektorých aktivít na sociálnych sieťach a ich dopad. Podstatné je zachovať rovnováhu a zdravý rozum, píše Leman.

V knihe  5 dní - a váš tínedžer bude iný je možné nájsť prvú pomoc k problémom, ktoré sa môžu stať súčasťou každodenného života s teenagerom. 

Ide napríklad o problémy s domácimi povinnosťami, užívaním alkoholu, s hnevom, komplexmi, klamstvami, potrebou súkromia, oblečením, odvrávaním, vulgarizmami alebo búchaním s dverami. Svoje názory podkladá krátkymi príbehmi z osobného života, alebo psychologickej praxe.

Autor nás povzbudzuje k odvahe a vytrvalosti a uisťuje, že to stojí za to. Pôjde to ľahšie, ak sa zameriame sa na váš vzťah a srdce nášho dieťaťa.

Po prečítaní tejto knihy som si uvedomila, že nielen naše dieťa bude iné, ale cítim, že aj my sa meníme. Uvoľnilo sa napätie, ktoré sme na začiatku v rodine cítili.

Takáto situácia nás pri troch deťoch čaká znova. Ku knihe sa určite vrátim. Doma ju však teraz nemám, požičala som ju kamarátke....má dcéru, ktorá minulý týždeň začala prevracať očami...

Autor recenzie: 

  • PaedDr. Monika Stupková, PhD., liečebný pedagóg
  • NÚSCH, a.s., Detské kardiocentrum Bratislava
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...