Uľahčime im to s cudzími jazykmi

Mia Krivánková 0

Nie vždy je zvládnutie cudzieho jazyka jednoduché. Mnohí ľudia zastávajú mylný názor, že pokiaľ nemajú na to talent, nedokáže sa na nich akosi nič nalepiť.

Rovnaké trápenie s tým mávajú aj deti v školách. Pomoc býva niekedy skutočne jednoduchá. V tomto prípade sa stačí začať venovať učeniu podstatne skôr, ako sme na to boli zvyknutý. Dieťa do šiestich rokov totiž zachytáva najviac informácií a s týmto základom dokáže neskôr výborne pracovať.

Kedy začať 

Najnovšie štúdie psychológov a pedagógov dokonca poukazujú na to, aké dôležité je zoznamovať dieťa s cudzím jazykom už v období prenatálneho vývinu. Odporúčajú napríklad počas tehotenstva púšťať dieťaťu v brušku cudzojazyčnú hudbu či priamo sa mu v cudzom jazyku prihovárať.

Ideálnym obdobím kedy sa dieťa môže naučiť cudzí jazyk je v jeho rannom veku, práve vtedy prijíma tiež materinský jazyk. V neskoršom období sa totiž uzatvára vývoj rečových centier v mozgu a výučba sa tak stáva ťažšou,“ hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha

Ako je na tom s výučbou Európa?

Podľa správy z roku 2012 uverejnenej Európskou komisiou sa deti v Európe začínajú učiť cudzie jazyky v čoraz útlejšom veku, pričom väčšina žiakov začína vo veku 6 – 9 rokov. 

Väčšina krajín alebo regiónov znížila v posledných 15 rokoch vek pre povinnú výučbu jazykov a niektoré ju dokonca ponúkajú v rámci predškolského vzdelávania – napríklad nemecky hovoriaca komunita v Belgicku poskytuje výučbu cudzích jazykov už pre trojročné deti.

Angličtina je najviac vyučovaným cudzím jazykom takmer vo všetkých 32 krajinách zahrnutých v prieskume (27 členských štátov, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Turecko). Iba veľmi malé množstvo žiakov (0 – 5 % podľa krajiny) sa učí iné jazyky ako angličtinu, francúzštinu, španielčinu, nemčinu a ruštinu.

Poznáte Tik Tak Bum? 

Ako teda čo najľahšie naučiť deti cudzí jazyk? Pomôcť môžu napríklad spoločenské hry zamerané práve na túto činnosť. Napríklad vďaka hre Tik Tak Bum Junior si precvičia slovnú zásobu.

Hra obsahuje 55 kariet s obrázkami miest a situácií, ktoré sú popísané v piatich jazykoch – českom, slovenskom, anglickom, nemeckom a francúzskom.

Hrá sa takto:

Na začiatku hry sa karty poriadne premiešajú a položia na jednu kôpku. Hru začína najmladší hráč. Stlačením červeného tlačidla sa odštartuje bomba, hráč odkryje prvú kartičku a musí povedať slovo, ktoré súvisí s obrázkom na nej.

Napríklad karta zobrazuje „pláž“ a slová, ktoré s ňou súvisia môžu byť „piesok“, „mušľa“ či „ležadlo“. Pokiaľ je slovo, ktoré hráč vysloví možné priradiť k danému miesto alebo situácii, odovzdá tikajúcu bombu ďalšiemu hráčovi.

Ten musí vymyslieť nový pojem a to taký, ktorý ešte nebol použitý. Takto si hráči predávajú bombu medzi sebou.

Hráčovi, ktorému vybuchne v ruke si ponechá kartičku a získava tak trestný bod. Bomba sa znovu naštartuje a otočí sa nová kartička….

Deti si tak môžu precvičiť slovíčka z cudzích jazykov, ktoré sa naučili v škole a majú možnosť naučiť sa od spoluhráčov mnohé ďalšie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár