Na čo nezabudnúť pred prvým svätým prijímaním

Mária Kohutiarová 2

Keď chystáte prvé sväté prijímanie, a ešte je to k tomu prvý raz, budete prekvapení, na čo všetko treba myslieť pre pokojný priebeh. Ponúkame vám zopár rád k najdôležitejším veciam, aby táto slávnosť aj u vás prebehla v pokoji.

Oblečenie plus výbava na prijímanie

Z praktických vecí, ktoré netreba zabudnúť pred prijímaním, aspoň niektoré. Deti majú možnosť ísť na sv. prijímanie buď v klasických bielych šatách alebo chlapci v obleku či sviatočných nohaviciach, alebo v rovnošatách, ktoré farnosť buď zdarma poskytne alebo sa platí poplatok za požičanie.

Nie je fixný predpis, že dieťa musí ísť na prijímanie v rovnošate, vždy je to na dohode s kňazom a pochopení jeho videnia. Sú kňazi, ktorí preferujú rovnošatu a sú takí, ktorí vidia pekné práve šaty a sviatočný oblek. Pokiaľ je dieťa oblečené v rovnošate, pod ňu treba dať niečo slávnostnejšie, ale zároveň aj teplejšie – kostoly nie sú práve najteplejšie a májové počasie vie byť zradne chladné. V niektorých farnostiach je zvykom, aby deti ešte celý týždeň chodili v bielom oblečení z prijímania denne na omšu – ak sa to dá, dožičte to svojmu dieťaťu.

Čo sa týka závojov, nie sú veľmi odporúčané kvôli sviečkam, ktoré majú deti pri obnove krstných sľubov v ruke a môžu zapríčiniť nepríjemné situácie – takže radšej nie. Neskúšajte veľmi improvizovať s topánkami na opätkoch pre dievčatá – majú problém nielen na nich chodiť, ale aj vydržať na nich stáť: investujte do pohodlných topánok na plnom opätku, ktoré deti použijú aj potom. Rukavičky sú síce pekný doplnok, ale pri držaní sviečky počítajte s voskovou „haváriou“.

Sviečka by mala byť tá, ktorú dieťa malo pri krste – pokiaľ sa však stratila alebo je poškodená, alebo jednoducho nie je, nie je prekážkou mať inú. Je dobré, ak má dieťa k nej plastový krúžok, ktorý zachytáva stekajúci vosk, alebo aspoň papierovú vreckovku otočenú zhruba v dvoch tretinách sviece.

Jedlo počas dňa prijímania

V ráno, kedy deti majú ísť na prijímanie, sa odporúčajú len ľahké raňajky, radšej bez mlieka, kvôli možnej nevoľnosti a vracaniu, nakoľko slávnosť trvá dlho.   Je dobré pribaliť im vreckovky a mať poruke fľašku s čistou vodou v prípade potreby. Rovnako to platí aj o slávnostnom obede: pripravte skôr jednoduchšie menu, ľahko stráviteľné, ktoré na stiahnutý žalúdok padne lepšie ako ťažké jedlo. Pokiaľ sa dá, skúste priamo po slávnosti urobiť na fare či farskom dvore malé agapé, pohostenie pre rodičov, deti a prítomných, čo pomôže nielen sa uvoľniť a prežiť prvé okamihy v príjemnom spoločenstve, ale aj niečo zobnúť do seba, kým sa dieťa a rodina dostane k obedu.

Priebeh prvého svätého prijímania

Rovnako ako pri svadbe platí, že fotografovanie nemôže zatieniť priebeh slávnosti – preto je lepšie dohodnúť sa na jednom fotografovi, (ten môže aj natáčať na video) a vášnivé fotenie detí nechať až po skončení slávnosti.

Na túto slávnosť je zvykom pozvať okrem blízkej rodiny aj krstných rodičov a starých rodičov –  pozvať ostatné príbuzenstvo či kamarátov detí je na zvážení rodičov a dohody s dieťaťom. Pokiaľ nie sú praktizujúci veriaci, treba ich upozorniť, aby neprišli do kostola v alkoholovom opare a tiež, aby rešpektovali priebeh slávnosti aspoň dodržiavaním jednotného postoja (vstávaním, sedením, kľačaním) s ostatnými.

Počítajte s tým, že slávnosť bude trvať dlho – a preto, ak máte malé dieťa, zdravotné problémy pri dlhom státí či sedení, zvážte, čo je dobré a čo zvládnete. V tento deň totiž je veľká pravdepodobnosť, že kapacita kostola pre prítomnosť príbuzných nebude stačiť, a bude problém so sedením, ktoré zväčša býva vyhradené pre deti a blízku rodinu. V plnom kostole sa skôr vydýcha vzduch a náročnejšie stojí.

Poďakovanie a dary

Je zvykom poďakovať sa na konci slávnosti katechétom a kňazovi slovne aj nejakým darom. Kytica je samozrejmosťou, pre kňaza však nevoľte žiadne obligátne šálky či poháre, musel by si otvoriť pomaly predajňu skla. Ak nemáte tip na niečo osobné či potrebné do jeho služby, radšej zvoľte možnosť daru vo forme financií, ktoré môže použiť pre farnosť.

Je fajn dať darček aj dieťaťu: kedysi boli zvykom hodinky, ale dar by nemal presahovať veľkú finančnú hodnotu, aby nezatienil hodnotu a poslanie slávnosti. Skôr by malo ísť o symbolický darček, vhodná je dobrá knižka, ponuka z kresťanských vydavateľstiev je veľmi dobrá. Čo sa týka knižky či listu ako pamiatky na prvé sväté prijímanie, je to na zvážení – v mnohých prípadoch je len založená do knižnice.

Veríme, že všetko dobre dopadne a pre vaše dieťa bude tento deň jedným z nezabudnuteľných.

Ako sa deti majú pripraviť na prvé sväté prijímanie?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Máme typ na darček ku prvému svätému prijímaniu, ktorý spĺňa popis v článku a je to krásna pamiatka na prijímanie. Dekoračná tabuľka INSPIO ku prvému svätému prijímaniu. Je na nej napísané meno, dátum a tiež pekné venovanie a je moderná a teda je aj dekorácia do detskej izby.

  2. Je zvykom poďakovať sa na konci slávnosti katechétom a kňazovi slovne aj nejakým darom. Kytica je samozrejmosťou, pre kňaza však nevoľte žiadne obligátne šálky či poháre, musel by si otvoriť pomaly predajňu skla. Ak nemáte tip na niečo osobné či potrebné do jeho služby, radšej zvoľte možnosť daru vo forme financií, ktoré môže použiť pre farnosť – – – ŽASNEM nad týmito vetami

Pridaj komentár