VychovávameDeti v kostole

Ako im to vysvetliť?

 Mária Kohutiarová   15.10.2012   0

Poznáte určite tú situáciu dôverne: v lepšom prípade deti vydržia, kým vyjdete z kostola, tie všetečnejšie si to rozbalia priamo v kostole:

„Mamí, aké veľké je to horčičné semienko, keď z neho vyrastie taký veľký strom?“ Texty svätého Písma sú plné tajuplných, starých výrazov a slovných spojení, o ktorých už ani my dospelí netušíme (alebo ani nepremýšľame), čo vlastne znamenajú.

Lenže deti sú neodbytné – tak teraz čo?

Chytiť, prežiť, vyskúšať

Ak sme doteraz ponúkli možnosť rukolapne poznať predmety v katolíckom kostole cez fotoseriál, rovnaká možnosť existuje aj pri náročných evanjeliách či statiach  Písma. Aj tu sme dostali pomocnú ruku prostredníctvom Atria v rakúskom Trumau, kde kreatívne a nápadito ponúkli deťom odžitie a pochopenie aj v tomto smere. Vďaka fotografiám Martiny Jokelovej – Ťuchovej môžeme aj vám priblížiť niekoľko nápadov, ktoré viete pri troške šikovnosti zrealizovať aj sami doma a vysvetliť tak všetko, čo je zakryté rúškom doby z čias Ježišových.

Kde to bolo?

Pre deti, ktoré sú trošku chápavejšie, je potrebné trošku lokalizovať miesto, kde sa to všetko odohrávalo. Mapa je potrebná rovnako tak, ako tvorivý prístup – a tak je východiskom toto skladacie puzzle Svätej zeme.

Vytlačiť ho z internetu nie je problém, rovnako ako vymyslieť omaľovánky či stavanie miest spomínaných vo Svätom Písme, možno aj na spôsob hry Carcassone.

Sväté mesto Jeruzalem

Pre Židov bol Jeruzalem dôležitým bodom aj z hľadiska ich viery. Jeho rozlohu a množstvo dôležitých miest je pre deti potrebné poznať predovšetkým pre pochopenie čítaní o posledných dňoch Ježišových – o vstupe do Jeruzalema na osliatku, cesta, po ktorej niesol kríž, ako aj Golgota či miesto hrobu.

Popri čítaní udalostí od osliatka až po hrob dieťa ukladá na maketu mesta jednotlivé budovy, palmy, kríž či hrob a takto prejde s Ježišom celú cestu. Už to nie je nuda počúvania... ale spoluúčasť a pochopenie diania.

Z malého veľké?

Nuž, mami, chápem, že zo zemiaka vyrastie niekoľko približne rovnakých zemiakov, ešte sa tak dá chápať, že z malého semienka mrkvy vyrastie niečo do veľkosti 20 cm. Ale aby z najmenšieho semienka vyrástol strom? To neverím!

A tak na rad prichádza „vedecké“ bádanie: k tomu treba lupu, semienka horčice a nejaké skutočné obrázky o tom, ako naozaj  toho „nič“ vyrastie miesto pre vtáky. Rozprávanie v Biblii tak pre dieťa dostane váhu – lebo horčica aj po tých 2000 rokoch rastie stále tak isto.

Tajomstvo klasu

Vieš, ako to je ozaj s tým zrnkom v zemi? Aby mohol narásť klas, to vložené zrnko musí umrieť. Ako to je, dá sa ukázať takto – bez tohto odvážneho kroku malého zrnka by nebol chlieb... aj preto, ak má niečo dobré človek priniesť okolo seba, musí dať zo seba niečo, niečoho sa vzdať...

Určite nájdete doma aj skutočné zrnko, ktoré skúsite dať naklíčiť a rásť „naživo“.

Kúzlo kvásku

Koľké deti vedia, ako sa miesi cesto a ako to vlastne funguje s kváskom? Potom ťažko pochopia stať o kvase a nebudú ho vedieť preniesť do reality...

Pritom všetko k vysvetleniu máte doma možno rovnako, ako na tomto obrázku: nechať deti zarobiť kvások podľa receptu a vidieť, čo robí, je zážitok, cez ktorý sa dá ľahko potom vysvetliť, ako rastie Božie kráľovstvo.

No predsa podľa hesla, že dobro rozdávaním rastie...

 

Čo je najvzácnejšie

Kedysi neboli žiadne umelé polodrahokamy alebo „akože“ perly. Všetko bolo poctivé a drahé. Preto mať takú perlu bolo vrcholom všetkého snaženia dobrého kupca. Neváhal obetovať všetko čo mal, aby ju kúpil. Na to, aby to deti pochopili, stačí aj krabica od topánok s domom kupca, ktorý je najprv luxusne zariadený (tu by super pomohli aj rekvizity z domčeka pre bábiky), no keď predá všetko, čo má, v dome ostane len kupec a jeho nádherná perla, z ktorej sa teší.

Ak človek hľadá v živote to podstatné, a považuje to za cieľ, nie je mu ľúto vzdať sa ničoho, aby to mal... čo je to pre nás?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...