VychovávameDeti v kostole

Ako im to vysvetliť?

 Mária Kohutiarová   15.10.2012   0

Poznáte určite tú situáciu dôverne: v lepšom prípade deti vydržia, kým vyjdete z kostola, tie všetečnejšie si to rozbalia priamo v kostole:

„Mamí, aké veľké je to horčičné semienko, keď z neho vyrastie taký veľký strom?“ Texty svätého Písma sú plné tajuplných, starých výrazov a slovných spojení, o ktorých už ani my dospelí netušíme (alebo ani nepremýšľame), čo vlastne znamenajú.

Lenže deti sú neodbytné – tak teraz čo?

Chytiť, prežiť, vyskúšať

Ak sme doteraz ponúkli možnosť rukolapne poznať predmety v katolíckom kostole cez fotoseriál, rovnaká možnosť existuje aj pri náročných evanjeliách či statiach  Písma. Aj tu sme dostali pomocnú ruku prostredníctvom Atria v rakúskom Trumau, kde kreatívne a nápadito ponúkli deťom odžitie a pochopenie aj v tomto smere. Vďaka fotografiám Martiny Jokelovej – Ťuchovej môžeme aj vám priblížiť niekoľko nápadov, ktoré viete pri troške šikovnosti zrealizovať aj sami doma a vysvetliť tak všetko, čo je zakryté rúškom doby z čias Ježišových.

Kde to bolo?

Pre deti, ktoré sú trošku chápavejšie, je potrebné trošku lokalizovať miesto, kde sa to všetko odohrávalo. Mapa je potrebná rovnako tak, ako tvorivý prístup – a tak je východiskom toto skladacie puzzle Svätej zeme.

Vytlačiť ho z internetu nie je problém, rovnako ako vymyslieť omaľovánky či stavanie miest spomínaných vo Svätom Písme, možno aj na spôsob hry Carcassone.

Sväté mesto Jeruzalem

Pre Židov bol Jeruzalem dôležitým bodom aj z hľadiska ich viery. Jeho rozlohu a množstvo dôležitých miest je pre deti potrebné poznať predovšetkým pre pochopenie čítaní o posledných dňoch Ježišových – o vstupe do Jeruzalema na osliatku, cesta, po ktorej niesol kríž, ako aj Golgota či miesto hrobu.

Popri čítaní udalostí od osliatka až po hrob dieťa ukladá na maketu mesta jednotlivé budovy, palmy, kríž či hrob a takto prejde s Ježišom celú cestu. Už to nie je nuda počúvania... ale spoluúčasť a pochopenie diania.

Z malého veľké?

Nuž, mami, chápem, že zo zemiaka vyrastie niekoľko približne rovnakých zemiakov, ešte sa tak dá chápať, že z malého semienka mrkvy vyrastie niečo do veľkosti 20 cm. Ale aby z najmenšieho semienka vyrástol strom? To neverím!

A tak na rad prichádza „vedecké“ bádanie: k tomu treba lupu, semienka horčice a nejaké skutočné obrázky o tom, ako naozaj  toho „nič“ vyrastie miesto pre vtáky. Rozprávanie v Biblii tak pre dieťa dostane váhu – lebo horčica aj po tých 2000 rokoch rastie stále tak isto.

Tajomstvo klasu

Vieš, ako to je ozaj s tým zrnkom v zemi? Aby mohol narásť klas, to vložené zrnko musí umrieť. Ako to je, dá sa ukázať takto – bez tohto odvážneho kroku malého zrnka by nebol chlieb... aj preto, ak má niečo dobré človek priniesť okolo seba, musí dať zo seba niečo, niečoho sa vzdať...

Určite nájdete doma aj skutočné zrnko, ktoré skúsite dať naklíčiť a rásť „naživo“.

Kúzlo kvásku

Koľké deti vedia, ako sa miesi cesto a ako to vlastne funguje s kváskom? Potom ťažko pochopia stať o kvase a nebudú ho vedieť preniesť do reality...

Pritom všetko k vysvetleniu máte doma možno rovnako, ako na tomto obrázku: nechať deti zarobiť kvások podľa receptu a vidieť, čo robí, je zážitok, cez ktorý sa dá ľahko potom vysvetliť, ako rastie Božie kráľovstvo.

No predsa podľa hesla, že dobro rozdávaním rastie...

 

Čo je najvzácnejšie

Kedysi neboli žiadne umelé polodrahokamy alebo „akože“ perly. Všetko bolo poctivé a drahé. Preto mať takú perlu bolo vrcholom všetkého snaženia dobrého kupca. Neváhal obetovať všetko čo mal, aby ju kúpil. Na to, aby to deti pochopili, stačí aj krabica od topánok s domom kupca, ktorý je najprv luxusne zariadený (tu by super pomohli aj rekvizity z domčeka pre bábiky), no keď predá všetko, čo má, v dome ostane len kupec a jeho nádherná perla, z ktorej sa teší.

Ak človek hľadá v živote to podstatné, a považuje to za cieľ, nie je mu ľúto vzdať sa ničoho, aby to mal... čo je to pre nás?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.