VychovávameDeti v kostole

Aby sa tam cítili ako doma

 Mária Kohutiarová   26.09.2012   0

Poznáte to? Uprostred omše sa vaše drobaté dietko k vám nakloní a povie akože pošepky: „Mamí, ten zlatý pohár, čo má  pán farár v rukeeeeeé, je z ktorej rozprávkyyyyyyyy?“ Možno vás obleje hrôza, prebehne mráz a priložíte dietku prst na pusu. Možno poviete len to, že pohár potrebuje. A možno, že mu to vysvetlíte vonku po omši.

Či a ako?

V duchu už premýšľate, či sa to vôbec dá vysvetliť a ako. Ktovie, či vám niečo hovoria názvy pluviál, korporál, purifikatórium, cibórium, ampulky, dalmatika... Možno nepatríte k tým, ktorí majú názvy a použitie liturgických predmetov v malíčku, (nerobte si starosti, neovládajú to ani mnohí veľkí miništranti), možno máte pocit, že nemáte na to jazyk. A ak ho možno aj máte, neviete si predstaviť, ako by ste mohli umožniť to, čo robíte doma – dať dieťaťu predmet záujmu do ruky, porozprávať mu o tom, vyskúšať si to... 

Doma mu tak dáte lis na citrón a vylisujete šťavu, ukážete, ako funguje trebárs cd prehrávač či vysávač. Ale: dať mu do ruky omšový kalich? To si asi mnohí z vás viete ťažko predstaviť. A to napriek tomu, že možno je vo vašej farnosti kňaz, s ktorým vychádzate dobre a deti má rád. Tak?

Nech sa pýtajú

Pre deti je však dôležité a potrebné, aby sa tieto veci pýtali a naučili sa o nich veľa. Ba dokonca nie je žiadny hriech, ak sa na „kostol“ a všetko, čo sa v ňom deje, aj doma hrajú. Ak praktizujete učenie hrou s reálnymi predmetmi a vysvetlením aj doma a dieťa je na tento systém zvyknuté, je samozrejmé, že tento prístup očakáva aj v kostole, kde chodí s vami pravidelne. Možno je trošku problém, že na Slovensku nie je zvykom sa takto úplne malým deťom venovať v rámci farnosti, ale rozhodne to nie je nič, čo by stálo za zamračený pohľad a prst na ústach čo aj na omši. Dieťa sa tam chce cítiť doma a potrebuje veciam okolo seba rozumieť a mať v hlave „upratané“, čo na čo slúži a na čo je to dôležité.

To, že ho na omši fascinuje omšový kalich, by malo fascinovať aj vás – a postaviť na tom celé posedenie o tom, čo sa v kostole používa, ako sa to volá, z čoho to je, na čo je to potrebné. Pre dieťa to predstavuje začlenenie prostredia chrámu do svojho blízkeho prostredia, kde sa cíti dobre a ktorému rozumie aj v maličkostiach, ako sú liturgické predmety.

Dá sa to

Pamätám si, ako mi mama hovorila o ich detských hrách na sv. omšu – so všetkou vážnosťou. Miesto kalicha slúžil brúsený pohár na víno, (čo bolo jedným z mála honosných vecí v ich chudobnej rodinke), miesto ampuliek štamprle, vyšívaný obrúsok si vyprosili od mamy. Nakoniec, niečo v bledomodrom stále majú prichystané moje deti, dokonca som im musela ušiť aj ornát na slúženie omše a hádam je v nebi vyrovnané, že ako prvý lekcionár náš najstarší používal katalóg Trianglu položený na radiátore (to bolo miesto, kam akurát dočiahol a dovidel vo svojich 4 rokoch), ktorý mu prišiel rovnako mnohopočetný stranami ako ten omšový originál.

Ak máte pocit, že je to nereálna úloha, tak nie celkom. Hoci existujú mnohé veľmi pekné detské knižky o liturgických predmetoch,  nič nenahradí to „naživo“. Stačí, ak budete improvizovať a použijete to, čo je dostupné u vás doma – samozrejme, vo všetkej vážnosti pri hre „akože“. Kamarátka to vyriešila starým, hrubým Písmom, dvoma štamperľami z tvrdeného plastu plus jeden parádnejší brúsený pohár ako kalich, vyšívané obrúsky darovala stará mama, košík na „oferu“ splašila kdesi v obchode za euro. A nejaké ozajstné modlitebné knižky máte asi aj vy kdesi doma.

Pre tých,  ktorí stále tápajú a inšpirácia by im padla vhod, prinesieme samostatný fotoseriál o tom, ako to vyzerá – a možno niečo podobné zvládnete vytvoriť aj doma alebo dohode s vašim kňazom či katechétkou. Pre spokojnosť detí a ich prijatie a pochopenie vecí v chráme taký pokus  isto stojí.

Foto: Martina Jokelová Ťuchová

P.S.: V nedeľu si môžete prečítať a pozrieť fotoseriál, ako sa deťom dá omša priblížiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...