VychovávameDeti v kostole

Aby sa tam cítili ako doma

 Mária Kohutiarová   26.09.2012   0

Poznáte to? Uprostred omše sa vaše drobaté dietko k vám nakloní a povie akože pošepky: „Mamí, ten zlatý pohár, čo má  pán farár v rukeeeeeé, je z ktorej rozprávkyyyyyyyy?“ Možno vás obleje hrôza, prebehne mráz a priložíte dietku prst na pusu. Možno poviete len to, že pohár potrebuje. A možno, že mu to vysvetlíte vonku po omši.

Či a ako?

V duchu už premýšľate, či sa to vôbec dá vysvetliť a ako. Ktovie, či vám niečo hovoria názvy pluviál, korporál, purifikatórium, cibórium, ampulky, dalmatika... Možno nepatríte k tým, ktorí majú názvy a použitie liturgických predmetov v malíčku, (nerobte si starosti, neovládajú to ani mnohí veľkí miništranti), možno máte pocit, že nemáte na to jazyk. A ak ho možno aj máte, neviete si predstaviť, ako by ste mohli umožniť to, čo robíte doma – dať dieťaťu predmet záujmu do ruky, porozprávať mu o tom, vyskúšať si to... 

Doma mu tak dáte lis na citrón a vylisujete šťavu, ukážete, ako funguje trebárs cd prehrávač či vysávač. Ale: dať mu do ruky omšový kalich? To si asi mnohí z vás viete ťažko predstaviť. A to napriek tomu, že možno je vo vašej farnosti kňaz, s ktorým vychádzate dobre a deti má rád. Tak?

Nech sa pýtajú

Pre deti je však dôležité a potrebné, aby sa tieto veci pýtali a naučili sa o nich veľa. Ba dokonca nie je žiadny hriech, ak sa na „kostol“ a všetko, čo sa v ňom deje, aj doma hrajú. Ak praktizujete učenie hrou s reálnymi predmetmi a vysvetlením aj doma a dieťa je na tento systém zvyknuté, je samozrejmé, že tento prístup očakáva aj v kostole, kde chodí s vami pravidelne. Možno je trošku problém, že na Slovensku nie je zvykom sa takto úplne malým deťom venovať v rámci farnosti, ale rozhodne to nie je nič, čo by stálo za zamračený pohľad a prst na ústach čo aj na omši. Dieťa sa tam chce cítiť doma a potrebuje veciam okolo seba rozumieť a mať v hlave „upratané“, čo na čo slúži a na čo je to dôležité.

To, že ho na omši fascinuje omšový kalich, by malo fascinovať aj vás – a postaviť na tom celé posedenie o tom, čo sa v kostole používa, ako sa to volá, z čoho to je, na čo je to potrebné. Pre dieťa to predstavuje začlenenie prostredia chrámu do svojho blízkeho prostredia, kde sa cíti dobre a ktorému rozumie aj v maličkostiach, ako sú liturgické predmety.

Dá sa to

Pamätám si, ako mi mama hovorila o ich detských hrách na sv. omšu – so všetkou vážnosťou. Miesto kalicha slúžil brúsený pohár na víno, (čo bolo jedným z mála honosných vecí v ich chudobnej rodinke), miesto ampuliek štamprle, vyšívaný obrúsok si vyprosili od mamy. Nakoniec, niečo v bledomodrom stále majú prichystané moje deti, dokonca som im musela ušiť aj ornát na slúženie omše a hádam je v nebi vyrovnané, že ako prvý lekcionár náš najstarší používal katalóg Trianglu položený na radiátore (to bolo miesto, kam akurát dočiahol a dovidel vo svojich 4 rokoch), ktorý mu prišiel rovnako mnohopočetný stranami ako ten omšový originál.

Ak máte pocit, že je to nereálna úloha, tak nie celkom. Hoci existujú mnohé veľmi pekné detské knižky o liturgických predmetoch,  nič nenahradí to „naživo“. Stačí, ak budete improvizovať a použijete to, čo je dostupné u vás doma – samozrejme, vo všetkej vážnosti pri hre „akože“. Kamarátka to vyriešila starým, hrubým Písmom, dvoma štamperľami z tvrdeného plastu plus jeden parádnejší brúsený pohár ako kalich, vyšívané obrúsky darovala stará mama, košík na „oferu“ splašila kdesi v obchode za euro. A nejaké ozajstné modlitebné knižky máte asi aj vy kdesi doma.

Pre tých,  ktorí stále tápajú a inšpirácia by im padla vhod, prinesieme samostatný fotoseriál o tom, ako to vyzerá – a možno niečo podobné zvládnete vytvoriť aj doma alebo dohode s vašim kňazom či katechétkou. Pre spokojnosť detí a ich prijatie a pochopenie vecí v chráme taký pokus  isto stojí.

Foto: Martina Jokelová Ťuchová

P.S.: V nedeľu si môžete prečítať a pozrieť fotoseriál, ako sa deťom dá omša priblížiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.