Pred/ŠkolákŠkolák

Zmenili sme školu

 Mária Kohutiarová   20.02.2008   3

Náš Samuel šiel do prvého ročníka nečakane diagnostikovaný ako nadpriemerne nadané dieťa. Hoci sme o jeho nadpriemernom intelekte tušili, čo nám prinesie školská dochádzka, bola záhada...

Problém nebol v učiteľke, ale v spolužiakoch

Nakoniec sa problém ukázal nie v učiteľke a prijímaní „obyčajného prváckeho“ učiva, /podľa hodnotenia psychologičky mal znalosti mesiac pred školou na úrovni tretiaka a pani učiteľku mal úžasnú/, ale – v spolužiakoch.

Pravdou je, že táto minca má dve strany. Samuel je typ, ktorý má síce ľudí rád, ale svojich rovesníkov potrebuje len ako pozitívnu kulisu. Zapojiť sa do diania nemá problém, ale žeby vyhľadával spoločné „prestávkové“ beťárstva a zapadol do kolektívu, to teda nie.

Na druhej strane mu spolužiaci nemohli odpustiť to, že vedomostne jednoznačne stál nad nimi a častokrát mu ich nevedomosť pripadala smiešna . Vykrikovanie správnych odpovedí a chichot/čo ako v dobrom myslené, lebo je to také čisté naivné dieťa/ mu obľúbenosť v kolektíve nezabezpečili. K tomu treba pribaliť Samov extrémny zmysel pre spravodlivosť, ktorú sa usiluje natlačiť do všetkého celou svojou silou konzervatívnosti a tiež úplne iné záujmy a nápady, primerané jeho intelektu a pre neho normálne, ktoré ho zas katapultovali z kolektívu smerom von. Lenže prvákov pramálo zaujímalo, ako vyriešiť zavlažovanie suchých nehostinných oblastí Afganistanu, aby sa tam ľudia nemuseli tlačiť v studených a málo úrodných horách, čí iné „perly“ záujmov nášho prvorodeného.

Zmenili sme školu

 

 

Nakoniec nám pomohlo to, že ani zvládanie dvoch ročníkov naraz nebolo optimálnym riešením a čakala nás zmena školy a prostredia. Už štvrtý rok je žiakom Školy pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. Po vedomostnej a intelektuálnej stránke si túto školu nemôžeme vynachváliť – skutočne mu dáva to, čo potrebuje a chodí tam rád. Druhý uhol pohľadu je však fakt – na ktorý nás upozornila aj psychologička – že tieto deti sú svojim spôsobom asociálne a žiadne kamarátstvo na život a smrť sa diať nebude.

Tak aj bolo. Prvý rok v Bratislave bol z hľadiska vzťahov pre Samuela veľmi ťažký, napriek tomu, že chodil do triedy so synom našej dobrej kamarátky. Po čase vysvitlo, že tento chlapec bol zo svojej pozície pokojného a usmiateho žiaka medzi hyperaktivákmi vytlačený nevedomky práve našim synom a jeho odmietavý postoj bol prirodzenou obranou. Vzťahy sa postupne utriasli aj v triede, ktorá mala v pamäti chlapca, ktorý pre správanie musel odísť zo školy a triedy v prvom ročníku a nechcela už medzi seba pustiť nikoho „cudzieho“.

Občas sme so Samuelom riešili veci so slzami v očiach – zázemie cezpoľného mimobratislavského dieťaťa /hoci si z nášho bratislavského bývania do štyroch rokov pamätal kompletnú trasu mestskej MHD/, vysmievanie sa z priezviska, náznaky šikany, zneužívanie jeho problematickej jemnej motoriky a občas až pomalosti vo fyzických prejavoch, zosmiešňovanie jeho záľuby v speve, karikovanie typických pohybov... všetko to niesol náš malý inteligent veľmi ťažko. Nehovoriac o tom, ako zle trieda znášala, že prirodzene dokázal komunikovať s učiteľmi a dospelými kdekoľvek.

Čo nám pomohlo?

 

 

Jednoznačne spoločné presvedčenie, že táto škola je miesto, ktoré mu prospieva napriek zlému zázemiu v triede. Neustále sme mu zdôrazňovali, že ako nováčik sa musí najprv prispôsobiť a „nenalievať“ všetkým rozumy. Dali sme si úlohy: hľadať v druhých to, čo je dobré. Viac počúvať, ako rozprávať – čo bola pre nášho táraja ťažká robota. Zaujímať sa o ich záľuby, potreby a byť pripravený pomôcť. Vedieť prehltnúť blbé poznámky a brániť sa viac vtipom ako zúrivým slovným protiútokom či slzami. Nežalovať všetko „veľkým“.

Nebolo to jednoduché, ale našťastie múdra triedna učiteľka a Samuelova túžba ostať tam, urobili svoje. Akú radosť som mala, keď mi oznámil, že vlakmi sú rovnako „postihnutí“ dvaja jeho spolužiaci, dovtedy označovaní ako úhlavní nepriatelia!

Boj sa nekončí

A hoci už pokračuje v zmenenom kolektíve na osemročnom gymnáziu tejto školy, boj sa neskončil. Noví učitelia a hlavne starší spolužiaci nás stavajú pred preskúšanie pravidiel spred pár rokov. Zatiaľ – hoci problémy s prijatím znovu sú – vyhrávame...

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
elena napísané 24.02.2008 19:05

Tiež zvažujeme tuto školu a s tým všetko pre a proti. ..a zaujala ma veta - tieto deti sú svojim sposobom asociálne atd. ˇTeda sa v tomto ozaj odlišujú od detí na bežných školách? A ako? resp. neviete mi poradiť nejaké zdroje informácií na webe? Dakujem a držím palce.

Michaela napísané 23.02.2008 11:01

súhlasím s Dagmar, dokonca som matka Samuela v TN - presne tak isto sme sa pasovali s jeho nadanim, ale nepremiestnovali sme ho, lebo clovek je tvor spolocensky a prvorade je vediet zapadnut medzi tych co su v mnohom ovela viac pozadu( este ze doma ma dalsich troch "jednoduchych - obycajnych" surodencov..) kazdy mame v niecom o koliesko viac a v niecom o koliesko menej ...

dagmar napísané 20.02.2008 22:17

Takze zmeny prostredia syncekovi velmi nepomohli. Drzim palce aby svoju inteligenciu aj uplatnil k sebanaplneniu, lebo to je asi jeho najvacsi problem.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.