Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Žijete v zahraničí a vaše dieťa dosiahlo vek povinnej školskej dochádzky?

 redakcia   02.12.2014   26

Deti Slovákov žijúcich v zahraničí musia absolvovať základnú školu aj na Slovensku.

Zákonnú povinnosť zapísať dieťa do základnej školy na Slovensku má každý rodič, ktorý je občanom SR a takisto aj jeho dieťa má slovenské občianstvo, bez ohľadu na to, kde žije.

V prípade, že má dieťa dvojité občianstvo, rodič tak urobiť nemusí, pokiaľ navštevuje školu v danom štáte podľa jeho legislatívy. Rodič má právo rozhodnúť sa, že jeho dieťa bude navštevovať základnú školu v zahraničí.

Zápis do 1. ročníka ZŠ

Každý rok prebieha zápis do 1. ročníka základných škôl od 15. januára do 15. februára. Presný dátum zápisu určuje zriaďovateľ konkrétnej školy.

Na zápis je potrebný občiansky preukaz zákonného zástupcu, rodný list dieťaťa a v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí.

Zápis dieťaťa do ZŠ na diaľku

Dieťa je možné zapísať aj na diaľku. Rodič alebo zákonný zástupca môže splnomocniť niekoho na Slovensku, aby dieťa zapísal do hociktorej základnej školy na Slovensku. Splnomocnená osoba sa preukáže rodným listom dieťaťa, splnomocnením od zákonného zástupcu dieťaťa a svojim občianskym preukazom.

Zákonný zástupca následne musí písomne požiadať riaditeľa školy o povolenie navštevovať základnú školu v zahraničí. Žiadosť musí obsahovať:

  1. meno, priezvisko dieťaťa
  2. bydlisko dieťaťa
  3. rodné číslo dieťaťa
  4. názov a adresu školy, ktorú bude dieťa v zahraničí navštevovať

V prípade, že sa dieťa bude v zahraničí zdržovať dlhodobo aj predpokladanú dĺžku pobytu v zahraničí a adresu bydliska v zahraničí.

Riaditeľ školy, ak nie sú pochybnosti o rodičovstve a zodpovednosti žiadateľa, vydá rozhodnutie o vzdelávaní sa žiaka mimo Slovenskej republiky.

Na konci každého školského roku by takéto dieťa malo byť v kmeňovej škole preskúšané z vybraných predmetov. Zákon však umožňuje vykonať skúšku aj za dva, tri, najviac však za všetky ročníky po ukončení 4. alebo 9. ročníka.

Nesplnenie povinnosti

V prípade, že dieťa i rodičia sú občanmi SR a nezapíšu dieťa po dosiahnutí veku začatia povinnej školskej dochádzky do základnej školy na Slovensku, porušia zákon a mali by to čo najskôr napraviť.

Najlepšie je osloviť riaditeľa niektorej ZŠ na Slovensku a dohodnúť sa s ním, aby dodatočne dieťa zapísal. Táto škola potom bude pre dieťa kmeňovou a na nej bude vykonávať skúšky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
katarina napísané 01.06.2016 09:49

Dobry den Komentar k Pani Jane B. mi byvame v anglicku ano je to super ze ucime deti po slovensky. Nasa skola v Bratislave nam dala na vyber mozeme chodit kazdy rok alebo kazdy 4 ako vy alebo je novy zakon v 9 rocniku preskusanie celych 9 rokov. Ja som sa dohodla na kazdy rok lebo to by som neutiahla celych 9 rokov mam syna a viacej ho laka ist von ako ucit sa. Big Grins Mozem prist zaciatkom letnich prazdnin v July alebo koncom Augusta. Nam to vyhovuje koncom Augusta lebo v July je v Anglicku skolsky rok. Ale co som pocula vela mamiciek odtialto si vybere dieta a idu aj pocas skolskeho roka na preskusanie.

Jana B. napísané 01.06.2016 09:13

1. časť

Dobrý deň.

 

Plne súhlasím s tým, že povinnosť navštevovať školu na Slovensku pre deti, ktoré si vykonávajú povinnú školskú dochádzku v zahraničí je zbytočná birokracia a pokiaľ viem, tak ju predpisuje len Slovensko, českí susedia to robiť nemusia ani ostatné krajiny EU. A teda úplne chápem aj Vaše rozhorčenie, hlavne v prípade, že sa na Slovensko neplánujete vrátiť žiť.

 

Ja patrím ku skupine, ktorá je zrejme v menšine, a rátam s tým, že sa na Slovensko ešte možno vrátime a teda mi záleží na tom, aby aj naša dcéra bola pripravená na podmienky tam, teda aby sa vedela zaradiť aj do školského systému. Taktiež mi záleží na tom, aby ovládala slovenský jazyk rovnako dobre ako jazyk v ktorym je denne obkloená - v našom prípade teda nemčinu. Preto som rada, že naša dcéra "musi" chodiť aj do slovenskej školy - "musi" v zmysle že ja ju musím učiť čítať a písať po slovensky, lebo inak by som v tom bola určite benevolentnejšia a pohodlnejšia a asi by som sa na to vykašlala, keďže času nie je nikdy nazvyš. Takto som nejakým spôsobom sama motivovaná sadnúť si po večeroch a víkendoch aspoň na hodinku ku šlabikáru alebo napísať s ňou diktát. Opakujem, som rada, že musím, lebo MNE na tom záleží, nie preto, že mi to prikazuje hlúpy zákon. (Asi to nemá veľa logiky, ale takto to vnímam)

 

Naša dcéra je momentálne prváčka, v škole sa jej darí a nemá s čítaním a písaním v 2 jazykoch žiadne problémy. Tu si myslím, že je dôležité začať hneď od 1. ročníka, stačia 2-3 hod. týždenne a dieťa tak môže získať veľa. Hoci Slovenčina nie je žiaden svetový jazyk, ale mozog sa naučí fungovať dvojjazyčne a potom mu bude ľahšie učiť sa aj ďalšie jazyky. Myslím si, že to môže dieťa veľmi obohatiť a aj ja mám z toho veľkú radosť, keď mi s nemeckým prízvukom číta slovenské básničky :-).

 

Je mi však jasné, že pri 2-3 deťoch to nie je časovo zvládnuteľné a preto úplne chápem rozhorčenie rodičov.

Jana B. napísané 01.06.2016 09:16

2. časť

 

Môj problém je však opačný. Na konci prvého ročníka sme chceli dať preskúšať našu dcéru do školy na Slovensku - keďže preskúšanie raz za 4 roky pokladám za neefektívne, ak teda chcem aby to malo všetko nejaký zmysel. Tak som napísala riaditeľke školy žiadosť, či by bolo možné preskúšať ju počas letných prádnin na Slovensku. Tu som dostala odpoveď, že síce áno, ale jediný možný termín na peskúšanie je od 25. - 28. Augusta, teda v čase, keď už v Nemecku začal nový školský rok. Ale že povinnosť nechať ju preskúšať je len raz za 4 roky. Z toho mi teda vyplýva, že všetky zahraničné deti, ktoré sú prihlásené na tejto škole (predpokladám že ich je viacej, lebo sa jedná vo veľkú školu vo veľkom meste) majú 3 dni v roku na to, aby prišli na Slovensko nechať sa preskúšať. Mr. Green Tak toto ma teda dojalo - alebo rovno naštvalo. Tak tu sa niekto snaží urobiť veci čo najlepšie pre dieťa a čaká ho takáto ústretovosť!

 

Bohužiaľ, na Slovensku je to tak, a je mi to fakt ľúto. Ale neodradilo ma to, budem skúšať ďalej sa so školou dohodnúť a nájsť nejaké riešenie, lebo to skrátka považujem za správnu vec pre moju dcéru.

Zuzka Zuzulova napísané 31.01.2014 09:39

Váš komentár

 

Zrejme sa treba obratit na Brusel a tam sa postazovat.

 

Ak by vznikli nejasnosti, tak sa treba obratit najskor na urad, co zabezpecuje nostrifikaciu vysvedceni, cize ich overenie.

 

Ak sa rodic rozhodol dat dieta napriklad od malicka do skoly zameranej na hudobne vzdelanie, tak dieta nemozu nutit robit skusky z chemie.

 

Okrem toho na slovensku tiez existuju alternativne skoly, ktore vyucuju deti alternativnym sposobom.

 

Napriklad Montesori vyucovanie, skoly pre nadane deti, skoly umelecke. V tom pripade, ak nuti SR robit skusky z predmetov, ktore vraj deti v zahranici nemali, tak musia donutit celu SR rodicov, aby robili to iste, cize ich deti musia robit dodatocne skusky podla tohto nezmyselneho zakona.

Helena napísané 11.01.2015 21:14

Dobry vecer chcela by som sa opytat 24.11.2015 moja dcera dovrsi 6 rokov, momentalne zijeme aj s manzelom v zahranici, chcem sa opytat ci je povinna predskolska vychova a kedy ma vlastne moje dieta nastupit do skoly na Slovensku Dakujem za odpoved

cmar napísané 17.06.2015 10:38

Plnenie povinnej školskej dochádzky sa viaže na to, v ktorom štáte má žiak trvalý pobyt. Vzťahujú sa tak na neho, ako aj na zákonných zástupcov, práva i povinnosti s tým súvisiace.

Pokiaľ má dieťa trvalý pobyt na Slovensku, musí po dohode s riaditeľom školy vykonávať skúšky podľa dole popísaného postupu. Uvedený proces má zabezpečiť, aby žiaci navštevujúci školu v zahraničí boli po návrate na Slovensko bezproblémovo zaradení do nášho systému vzdelávania. V prípade odhlásenia z miesta trvalého pobytu na Slovensku Vaše deti si plnia povinnú školskú dochádzku podľa zákonov krajiny, v ktorej budú mať trvalý pobyt.

Žiak, ktorý ma trvalé bydlisko na území SR plní povinnú školskú dochádzku podľa zákonov SR.

Zuzka Zuzulova napísané 31.01.2014 09:25

Váš komentár

 

Podla EU zakonov, ktore su nadradene nasim, tak clovek ma pravo vzdelavat sa v hociktorej krajine EU a ziadna krajina ho nesmie nezmyselnym sposobom donucovat k skolskej dochadzke.

 

Okrem toho existuju zdravotne normy, ktore nedovoluju pretazit dieta ucenim. A v pripade nariadenia Slovenskej republiky by k tomu doslo.

 

Nie je mozne, aby dieta zvladalo dve skoly naraz a je dolezity fakt, ze EU zakony su nadradene nad domacimi zakonmi vsetkych krajin EU.

kacka napísané 21.01.2014 22:29

je to hlupost najlepsie ak sa dieta odhlasi z trvaleho bydliska, to je najlepsie riesenie, nie??

Zuzana napísané 16.01.2014 08:59

To sú naše na hlavu postavené zákony! Keď potrebuje náš občan v zahraničí pomoc, keď bojuje o svoje dieťa tak od nás dávajú ruky preč aj keď mame stále Slovenské občianstvo! O naše deti nemajú záujem a ohradzujú sa tým, že pokial dieťa žije a má trvalý pobyt , detského lekára, škôlku atd. Viac ako 3mesiace v zahraničí "patrí" tej danej krajine a teraz by chceli mať naše deti na školách?! Choré!!!!

Milan Maslak napísané 14.01.2014 19:12

Váš komentár co ak to dieta uz nebude chciet sa na slovensko vratit lebo ani jeho rodic sa uz nebude chciet na slovenko vratit len otravuju ludi uz nevedia co robit ako ziskat od ludi peniaze je to hanba statu a ludi ktory tam ziju lebo na slovensku je taky dobry zivot ze vseci sa maju vyborne ............

mamima napísané 12.01.2014 22:18

Tak ja som pisala na Ministerstvo skolstva ze ako to je a odpovedali mi, ze sa to vztahuje len na deti s trvalym pobytom na Slovensku - teda pokial dieta z trvaleho pobytu odhlasim, do SK skoly ho zapisovat nemusim.

Tak som potom pisala na Ministerstvo vnutra ze ako mam dieta odhlasit a kto mu potom vyda pas - dieta mozem odhlasit osobne na Slovensku alebo prostrednictvom zastupitelskeho uradu. Pas mu vyda hociktore oddelenie policie, lebo pas nie je viazany na trvaly pobyt.

Tak som napokon pisala na zastupitelsky urad a ti mi odpisali, ze sa treba objednat, dojde rodic s dokladom totoznosti, vyplni priamo na mieste formular, zaplati poplatok a je to Mr. Green

Vraj sa pripravuju zmeny (to mi pisali z Min. skolstva) - no ale kedy to veru netusim.

Ak by niekto chcel kontakt na tu osobu z Min. skolstva co mi pisala, tak dajte komentar s kontaktom a ja mozem preposlat zwinker

Anna Stejskalova napísané 09.02.2014 13:14

Otazka pre >

mamima napisane 12.01.2014, 22:18

Dobry den,

velmi ste ma potesili odpovedou na moju dilemu preco musi moja dcera chodit kazdy rok na preskusanie na Slovensko. Budem Vam vdacna ak mi poslete kontakt na pani z Minis. skolstva.

Caka nas onedlho preskusanie a tak budem konat ked prideme na Slovensko.

S pozdravom

Stejskalova

Dominika napísané 12.01.2014 22:05

Dobry chcela by som sa opytat ci ten zakon je ako normalny.

Preco ked zijem v zahranici mam tu trvaly pobyt, statu odvadzam dane, som tu poistena, co do pekla mam ja spolocne so zivotom a vladov na svk. Zijem v rakusku. Trvaly pobyt mam zruseny na svk.

Ake povinnosti mam ja este k tomuto statu ked nic od nich neberiem a nemam !!!

Je to chore fakt na hlavu dakujem poslacom a vlade ze na taku mudrost sveta prisli !!!

Dufam ze sa este vsetko v zakone zmeni a maju na to cas este nejakych 5 rokov!!!

Mam sto chuti napisat list prezidentovi!!! Ci je toto normalne!!!

Ja nebudem kvoli skole jazdit len tak ako oni budu piskat sme pracujuci ludia !!!

Nemame volno kedy si oni zmyslia!!!

Nech daju obcanom pokoj a nech zeru z toho ich politickeho koryta aj nadalej!!!

Laco napísané 22.04.2017 04:38

Obraciam sa týmto na príslušníkov Kelly Family, ktorí nikdy nechodili do žiadnej školy, aby sa prihlásili na úrad v Pensylvánii, že porušili americké zákony! Big Grins

Lenka napísané 12.01.2014 03:28

toto je to posledne na co som myslela, ked dcera zacala chodit na skolu v zahranici. este nech mi niekto vysvetli, ako by na SK prisli, ze moje dieta nechodi do skoly - obcianske preukazy odovzdane, trvaly pobyt zruseny, karty zdravotneho poistenia odovzdane ....?

Uz vidim, ako po nej patra Interpol, ze dieta si neplni povinnu skolsku dochadzku na Slovensku ale v zahranici. Jaaj zabudla som, Slovensko ma najlepsie skolstvo, tak ho treba dopriat vsetkym obcanom, co dopriat, treba ho vnutit, akoby nestacilo predlozit doklad o plneni si povinnej skolskej dochadzky v zahranici (to pre tych poctivych) , uz sa vidim, ako si robi dcera paralelne 2 skoly naraz ako si nechavame posielat slovenske ucebnice, ci setrime na cestu na Slovensko, aby mohla vykonat skusky. To fakt moze nacvicovat len totalne poctivy sialenec, ktoremu nie je luto vlastnych deti

Peto napísané 30.09.2013 11:57

Zdravim. Vidim to tak, ze tu ide o to splnit si zakonne povinnosti. Teda mali by ste prist na vyrovnavacie skusky - to urcuje zakon, ale zakon uz neurcuje, ze tie skusky musite uspesne zlozit. Takze ziak na slovenskej skole prepadne. Ak ma dobre vysledky v skole v krajine kde zije, tak to predsa mna nicomu nevadi. V tomto pripade je dolezite zucastnit sa, nie zvitazit. Takze konecne pre maleho ziaka nejaka skuska bez stresu smile).

michal napísané 05.09.2013 18:14

nedelej te paniku pokud chodi dite do skoly v uk vse je v poradku a nemusis nic hlasit ani v cesku a na slovensku neni to tva povinost protoze zijez na uzemi jineho statu navic nemusis chodit na zadne skousky je to jen domluva z reditelem dane skoly je to tve rozhodnuti ale neni to nutne navic v uk po skonceni primary school dostava ang obcanstvi dite narozene v uk......pekny den Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised

mimka napísané 19.07.2013 15:02

aj ine krajiny takto cvicia s ludmi co si nasli domov niekde inde v zahranici ? alebo len Slovensko je tak zaostale a socialisticke ?

Livia napísané 12.07.2013 22:47

@ Ida,

ako to myslite, ze vas syn je este na zakladnej skole? Ved v Britanii sa na strednu (secondary) nastupuje vo veku 11- 12r. Takze na Slovensku je este na zs.

Moj syn by mal do Slovenskej skoly nastupit buduci rok. Zapisem ho do prvej skoly co budem mat po ceste, ukazem im doklad, ze syn navstevuje skolu v zahranici a tym to hasne. Na ziadne skusky chodit nebudeme. Kludne si to vysvedcenie mozu zrolovat a napchat .... kazdy vie kam. Aj tak neviem ako by sa ucitelka so synom dohovorila ked poriadne ani po slovensky nevie.

Jeanette Vagaiova napísané 02.02.2013 17:10

Dobry den,ja mam tiež taky problem .Moja dcera navštevuje školu vo Velkej Britanii.Navštevuje tu 10.roč.Zš .Teraz sa vraaciam domov byvaame v CR a sme slovaci a neviem ako mam postupovat.Kde ju mam nahlasit či na strednu školu alebo musi ist na preskušanie.Na komisionalne skušky sme nechodili.Odišla ked skončila 8.triedu.Ako dalej posupovat?poradite mi prosim vas.... Cry

Katka napísané 26.05.2012 20:33

Dobrý deň chcem sa opýtať my sa teraz budeme sťahovať do ČR a syn tam nastúpi dp 4 ročníka na zakl.škole,je potrebné robiť tie skušky zo Sj na SK keď sa už nechystáme vrátiť na SK???Zdá sa mi to postavené na hlavu ako keby mali toho deti v škole málo eště sa bude musieť učiť aj na skúšky na SK?a hlavne ma zaujíma :ĆO SA STANE KEĎ NA TIE SKÚŠKY NEPRÍDE???niekde som čítala že je za to pokuta 330 eur a siahnu mi na rodinne prídavky Confused ak by to bola len jednorázová pokuta som ochotná ju z radostou zaplatiť a rodinné pr.si kludne možu nechať Rolleyes Prosím vás poradte mi či sa tomu dá nejako vyhnúť aby som dieta zbytočne nezaťažovala bude mať toho dosť v českej škole Evil ďakujem

Jana Palovcikova napísané 12.12.2010 23:25

Dobry den,

mam tiez problem,co sa tyka skolskej dochadzky v zahranici.Dcera navstevuje skolu vo Fr,uz treti rok,ale bola zapisana aj na Sk,tam som dala skole ziadost o individualny program.Problem je v tom,ze nikto mi neoznamil,ze musi dcera chodit na komisionalne skusky.Takze ani na jednej sme neboli.a je to vobec potrebne,ked sa nemienime vratit spat na Sk?a ked som bola v zakladnej skole odniest potvrdenie o navsteve skoly vo FR,tak ma odmietli,ze oni nic take nepotrebuju.

A na koho sa mam teraz obratit kvoli tym skuskam?alebo kto mi da nejake podklady,co sa ma dcera vsetko naucit?

A ak dcera ziska obcianstvo francuzske,bude tento zakon pre nas este platit?

Dakujem

John napísané 27.10.2017 01:44

Jak to tu vsetko citam tak sa len cudujem ake mate myslienkove pochody... Zijete mimo SR niekolko rokov a posraty ste z nejakych nefungujucich pravidiel. Zite si zivoty podla seba nie podla pravidiel ktore su smiesne... Jednoducho ked diete chodi do skoly hocikde na svete aj v indianskom kmeni tak neviem kto ho tu chce skusat a z coho? Ved to by najskor ti skusajuci museli ist studovat to co sa dieta uci v danej skole - potom ho mozu skusat. Nechapem vas preco chcete posluchat a kmitat podla pravidiel co su uplne mimo? Ved kedysi bola dochadzka 5 rokov tak ked nam niekto nakaze ze dnej je dochadzka 9 rokov tak vsetci si to pojdete dostudovat? Halo chcete zit podla manualu tak je mi vas luto...

Ida napísané 22.03.2010 19:01

Váš komentár

Ja by som sa však chcela spýtať, čo v prípade, že žiak navštevuje

školu v zahraničí, v súčastnosti je u nás evidovaný ako deviatak, skúškami ukončí na našej kmeňovej škole štúdium, avšak ešte jeden rok mu bude chýbať. Ako ďalej postupovať, nakoľko vo Veľkej Británie, kde navštevuje školu je stále v základnej škole naďalej. Má povinnosť sa prihlásiť na strednú školu_

Ďakujem....

Iga napísané 05.11.2010 21:11

Ida,

podla mna je to dost komplikovane.... my tiez zijeme v zahranici a sme o rok pred Vami, tak sa mozem s Vami podelit o nase skusenosti....

...v deviatom rocniku sme museli ist na SK na monitoring, potom sme podavali prihlasku na strednu skolu (na ministerstve nam povedali, ze ho musime prihlasit na akukolvek strednu skolu)...... najprv sme hladali strednu skolu, kde by ho zobrali, ked realne tam nebude chodit, nikde vsak neboli ochotni.....nakoniec sme nasli, syna prijali..... ale nastal problem, lebo predmety v jednotlivych skolach sa nezhoduju (co si myslim, ze sa nedaju porovnavat dva rozdielne skolske systemy)... pravdepodobne budeme musiet syna prelozit... ale vobec netusim, aka skola by ho prijala... je to ako zacarovany kruh, chcete si splnit povinnost ulozenu zakonom, ale v realite je to len a len problem...

Mirka napísané 16.10.2016 11:01

Dobrý deň,

 

my práve riešime deviataka, žijeme na Slovensku a syn si vybral strednú školu v Čechách, odbor, aký na Slovensku nie je. Nikto nám nevie poradiť, ako to riešiť, keďže mu jeden rok pšd bude chýbať. Nájsť strednú školu na Slovensku, ktorej by bol žiakom ale plnil by pšd v zahraničí, je asi ťažké.A hlavne predmety sú úplne odlišné. V škole povedali, nech jeden rok študuje na Slovensku a potom prestúpi do 1. ročníka v Čechách. Čím by však stratil jeden rok. Neviete mi poradiť kompetentnú osobu, ktorá by s tým pomohla, čo ako? Aj na ministerstve, ale ťažko povedať. Ďakujemzwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?