Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Vyberáme s deťmi strednú školu

 Mária Kopčíková   08.03.2014   1

a pripravujeme sa na prijímačky. Ak máte doma ôsmaka či deviataka, prípadne piataka, toto bude pre vás téma nasledujúcich pár týždňov. Prihlášky sa síce podávajú až o polroka, no pripravovať sa na tento krok je celkom fajn už v tomto čase. Rozmýšľaním, rozprávaním sa  dieťaťom o jeho plánoch, predstavách, možnostiach, hľadaním vhodnej školy v okolí, prípravou na prijímačky ...

Aké majú deti možnosti

O tom, aké školy pripadajú do úvahy a ako pri výbere školy samotnej postupovať, sme už na našom webe písali. Samotný výber strednej školy sa týka najmä žiakov v deviatom ročníku základnej školy. Sú tu však aj výnimky: napr. gymnáziá s 8-ročným štúdiom, ktoré prijímajú už žiakov so skončeným 5. ročníkom ZŠ, ako aj gymnáziá s bilingválnym 5-ročným štúdiom, ktoré prijímajú žiakov už po 8. ročníku. 

Nie každá stredná škola otvára prvý ročník, aktuálne informácie preto každoročne zverejňuje Ústav informácií a prognóz školstva, kde si môžete pozrieť katalóg škôl podľa krajov, aj podľa zamerania. Ak by ste mali akúkoľvek pochybnosť v termínoch či podmienkach, treba sa obrátiť na výchovného poradcu na vašej základnej škole. Ten jednak poskytuje informácie o školách a odboroch, ktoré otvárajú prvé ročníky, zbiera informácie o záujme žiakov o konkrétne stredné školy, poskytuje údaje o tom, koľko žiakov sa na ktorú školu predbežne hlási, zabezpečuje správne vyplnenie a zber prihlášok na strednú školu.

Sme nerozhodní

Obe strany, alebo len dieťa – a my rodičia už sme rozhodnutí pevne, prípadne naopak – dieťa má veľmi jasnú predstavu, s ktorou rodičia nesúhlasia ... Čo s tým? Nuž, povedala by som, že hľadať cestu. Aj z toho dôvodu sa mi zdá fajn zamýšľať sa nad výberom školy už teraz a nie týždeň pred podaním prihlášky.

Ak ste nerozhodní, môže vaše dieťa absolvovať tzv. „proforientáciu“ v príslušnom Centre pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie. Psychológ pracuje s dieťaťom, používa testy schopností, osobnosti, záujmové dotazníky, testy študijnej orientácie. Na základe toho a rozhovoru s dieťaťom ponúka možnosti, upozorňuje na prípadné riziká. Kontakt na najbližšiu poradňu vám dajú výchovní poradcovia na škole.

Na škole by výchovný poradca mohol mať k dispozícii program „Cesta k povolaniu“, ktorý je taktiež pomôckou pri voľbe povolania. Podobnou pomôckou pre zorientovanie sa v tom, aké rôzne pracovné pozície existujú, čo je pracovnou náplňou každej z nich a s akým platom sa v budúcnosti dá na tej či onej pozícii rátať, je www.svetprace.sk. 

Som rodič – ako môžem pomôcť

Ako rodičia chceme vždy deťom len to najlepšie. Niekedy aj za cenu ich trvalého odporu a nepochopenia našich úmyslov. Niekedy to dobré chceme tvrdohlavo a nepočúvame, čo nám dieťa hovorí. Čo robiť? Na to sme sa opýtali PhDr. Eleny Tomkovej, poradenskej psychologičky, ktorá sa tejto problematike venuje. 

Pokiaľ máme dieťa v 8. či 9. postupovom ročníku, uvažujeme o vhodnom pokračovaní štúdia preň. Čím je dobré začať? Čo zvažovať ako prvé – prospech dieťaťa, jeho záujmy, perspektívu zvoleného odboru?

Ak má dieťa aspoň približnú predstavu, čím chce byť, má zodpovedajúci prospech a rodičia súhlasia, nie je až tak čo riešiť. Pár rodinných porád, získavanie informácií o dostupných školách, absolvovať Deň otvorených dverí, dobre napísať Testovanie 9,..a hotovo.

Aká je vaša skúsenosť, máte pocit, že sa rodičia po oboznámení sa s výsledkom testovania u vás snažia toto rešpektovať alebo idú tvrdo za svojim?

Rodičia niekedy nesúhlasia s voľbou dieťaťa – vidia dieťa neraz úplne odlišne, než aké skutočne je, a aj ako sa ono samo vníma. Preceňujú či podceňujú, prípadne niečo úplne prehliadajú – v tomto je naozaj nápomocný objektívny  pohľad odborníka.

Niekedy – napr. vplyvom špecifických vývinových porúch učenia môže byť prospech znížený, pričom intelektové schopnosti sú vyššie. V tom prípade posúdiť reálne možnosti dieťaťa a dopad porúch na zvládanie ďalšieho štúdia a na kariéru je pre neodborníkov ťažké. Preto sa niekedy nedá pozerať len na prospech - nemusí objektívne odrážať intelektové schopnosti dieťaťa. Pri neodhalených poruchách učenia môže byť napr. príznačný veľký rozdiel v známkach v jednotlivých predmetoch; veľmi veľká nechuť dieťaťa učiť sa niektoré predmety, pričom iné zvláda bez problémov.

Horšia situácia je, keď dieťa školu úplne nezvláda; okrem problémov v učení sa môžu pridružiť problémy v správaní.  Vtedy sú už aj rodičia ochotnejší riadiť sa podľa rád psychológa. Čím skôr k nemu prídu, tým lepšie pre dieťa – vlastne pre všetkých.

V dnešnej dobe možno niektorí – vďaka finančným možnostiam – volia skôr cestu súkromnej školy. Napriek tomu, že ich dieťa by  bolo možno šťastnejšie na nejakej inej, menej náročnej škole. Aké to môže mať dôsledky – pokiaľ sa dieťa ocitne niekde, kde byť nechce.

Ekonomika nás všetkých tlačí – pre deti sú teraz zväčša atraktívnejšie odbory, v ktorých je predpoklad dobrého zárobku. Takisto sú vždy školy nejakého typu „v móde“ – pred pár rokmi to boli napr. školy policajného typu; a v úzadí sa ocitli napr. poľnohospodárske odbory. Je dosť detí, ktoré na konci základnej školy nemajú vyhranený záujem o nejaký odbor. Tak sa stane, že sa študent ocitne na nevhodnom odbore, lebo nad tým jednoducho veľmi nepremýšľal a jeho hlavné kritérium bolo ostať s kamarátmi.

Pobyt na zle zvolenej strednej škole ale môže mať svoje pozitíva- vyskúša si na vlastnej koži, ktoré predmety ako zvláda, a vie sa ľahšie rozhodnúť, čo skutočne chce. Pri výbere povolania nehrá úlohu len úroveň inteligencie, ale aj osobnostné vlastnosti a špecifické schopnosti – nie každý môže byť spisovateľ, sochár,..ale ani účtovník ;). Tiež telesné zdravie a zdatnosť môže zužovať výber povolaní .

Pokiaľ sme sa už pre nejakú školu rozhodli, ako postupovať ďalej, smerom k Monitoru 9 a prijímačkám? Vidíte prínos v špeciálnej príprave – doučovania cez týždeň, víkendové kurzy? Ako vyberať v tomto smere?

Niektorí študenti, ktorí sa chcú dostať na výberové školy, začnú s prípravou na Testovanie 9 ešte v septembri. Rodičia sa pri otázke nutnosti platenej prípravy môžu poradiť s pedagógmi, ktorí ich dieťa poznajú a vedia posúdiť nároky testov. Ani jeden extrém - učiť sa príliš alebo vôbec - nie je dobrý.

Stretávate  sa s tým, že sa deti obávajú testovania? Ak áno – ako im ako rodičia môžeme pomôcť?

Príprava na testovanie by nemala stresovať viac ako test samotný. Okrem toho, že zle napísaný test môže sťažiť až znemožniť dostať sa na vysnívanú školu, je testovanie stresujúce preto, lebo dieťa sa musí porovnávať s inými. A už nie len so spolužiakmi, ale dokonca s celým Slovenskom. Väčšina SŠ však berie do úvahy pri prijímaní aj známky, účasť na súťažiach; takže ani zle napísaný test neznamená koniec sveta. To by mali rodičia deťom zdôrazňovať, keď vidia, že deti sú ohľadom testov príliš úzkostné. Byť dobrý v testoch predsa nie je jediný zdroj sebahodnoty človeka!

O tom, či sme v povolaní spokojní a úspešní, rozhoduje okrem „klasických“ inteligenčných schopností aj emocionálna inteligencia – v skratke schopnosť efektívne používať svoje emócie k svojmu vlastnému prospechu. Takže sa toľko nebifľovať, ale ísť medzi ľudí a pozorovať a žiť život.

PhDr. Elena Tomková
Súkromné poradenské služby
www.poradnapsychologicka.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
daniela napísané 18.11.2014 11:25

dobry den chcem sa spytat mam 23 rokov a chcela by som opetovne studovat na strednej skole nakolko som chodila do skoly ale ked som otehotnela tak som sa nato tak povediac vykaslala a teraz to lutujem ako sa mam a kde informovat pripadne ziskat prihlasku na strednu skolu dakujem za rady

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?