Pred/ŠkolákŠkolák

Prázdniny - oddychovať, či učiť sa?

 Evča   07.08.2017   0

Prázdniny sú v plnom prúde, na vysvedčenia sa už zabudlo a na školu ešte nik nepomyslí. 

Možno rodičia prváčikov (budúcich druhákov) si pod chvíľou hovoria, či deti cez dlhé prázdniny nepozabúdajú to, čo sa naučili počas prvého roka v škole. Čítať, písať, počítať aj počas voľna? Alebo radšej vôbec školu nepripomínať?

Shutterstock

 

Aj my chceme vypnúť

V prvom rade si treba uvedomiť, že škola je pre deti niečo ako zamestnanie pre dospelých. A my sme predsa radi, keď počas dovolenky nemusíme na prácu myslieť a stresovať sa, čo sa zatiaľ udeje, kým v práci nebudeme. Chceme aspoň na chvíľu celkom vypnúť.

Ak máme predsa pocit, že by sme deti chceli trocha preskúšať a precvičiť, či nezabudli, treba si zvážiť, kedy, za akých okolností a pri akej príležitosti sa dieťaťom budeme učiť.

Najvyššiu mieru vnímavosti a schopnosti spracúvať informácie má oddýchnutý mozog v dopoludňajších hodinách. Druhý vrchol aktivity v priebehu dňa nastáva v popoludňajších hodinách po tzv. sieste.

Samozrejme, nemusí ísť vždy práve o chuť učiť sa - rodičia príliš dobre vedia, že detská aktivita má tie najrôznejšie prejavy... Preto je vhodné s dieťaťom sa vopred dohodnúť, že v rámci nejakého krátkeho opakovania si spolu občas posedia nad jednoduchším článkom, či spoločne napíšu pár viet.

Shutterstock

 

Učitelia na začiatku školského roka budú počítať s tým, že deti cez prázdniny oddychovali a neučili sa, a preto prvé školské dni budú učivo opakovať.

No nie je na škodu občas s deťmi využiť napr. chvíľu počas nepriaznivého počasia na krátke opakovanie čítania a počítania.

Neučte sa "za trest"

Nie je vhodné nariadiť opakovanie učiva ako trest za neposlušnosť štýlom: "Keď nebudeš poslúchať, pôjdeš sa učiť!" Tiež nie je vhodné nútiť dieťa sedieť nad knihami, resp. diktátmi v peknom počasí, keď sa vonku rozliehajú hlasy kamarátov pri skvelej hre.

V prípade dovolenky je asi lepšie so sebou vziať nejaký detský časopis s jednoduchými článkami a úlohami. Je celkom zbytočné brať so sebou knihy z vyššieho ročníka a vopred trénovať učivo.

Keď opakovať, tak radšej veselou a hravou formou, aby malo dieťa dobrý pocit z toho, že niečo vie, nie pocit viny, že niečo zabudlo. Bývalí prváčikovia sú stále deti, ktoré sa vedia náramne tešiť z toho, že niečo dokázali ako dospelí - hoci len prečítať krátky článok.

prazdninovy vyskok
Shutterstock

 

Aby si nevšimli, že sa učia

Nenápadné spôsoby sú často tie najúčinnejšie: napísať pohľadnicu z dovolenky, vybrať z množstva hotových pohľadníc nejaký vtipný text k sviatku, hľadať na turistickej mape miesto dovolenky, čítať informačné tabule, spočítať si vreckové, odrátavať precestované kilometre …

Cestou v dopravnom prostriedku sa dajú precvičovať/nadobúdať poznatky zo zemepisu, hrať sa so slovíčkami "meno - mesto - zviera - vec" (možno pre dospelých sú to už dávno zabudnuté detské hry, no deti si práve takou nenápadnou hravou formou cibria postreh, výrečnosť, myslenie).

Niektoré deti už v prvom ročníku ovládajú počítače a mobilné telefóny - napísať krátku sms či naťukať obľúbenú stránku na internete - to všetko sú užitočné zručnosti.

Ako sa my chceme po dovolenke cítiť oddýchnutí, tak si aj deti zaslúžia nebyť ubité učením.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...