ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
Pred/ŠkolákŠkolák

Prázdniny - oddychovať, či učiť sa?

 Evča   07.08.2017   0

Prázdniny sú v plnom prúde, na vysvedčenia sa už zabudlo a na školu ešte nik nepomyslí. 

Možno rodičia prváčikov (budúcich druhákov) si pod chvíľou hovoria, či deti cez dlhé prázdniny nepozabúdajú to, čo sa naučili počas prvého roka v škole. Čítať, písať, počítať aj počas voľna? Alebo radšej vôbec školu nepripomínať?

Shutterstock

 

Aj my chceme vypnúť

V prvom rade si treba uvedomiť, že škola je pre deti niečo ako zamestnanie pre dospelých. A my sme predsa radi, keď počas dovolenky nemusíme na prácu myslieť a stresovať sa, čo sa zatiaľ udeje, kým v práci nebudeme. Chceme aspoň na chvíľu celkom vypnúť.

Ak máme predsa pocit, že by sme deti chceli trocha preskúšať a precvičiť, či nezabudli, treba si zvážiť, kedy, za akých okolností a pri akej príležitosti sa dieťaťom budeme učiť.

Najvyššiu mieru vnímavosti a schopnosti spracúvať informácie má oddýchnutý mozog v dopoludňajších hodinách. Druhý vrchol aktivity v priebehu dňa nastáva v popoludňajších hodinách po tzv. sieste.

Samozrejme, nemusí ísť vždy práve o chuť učiť sa - rodičia príliš dobre vedia, že detská aktivita má tie najrôznejšie prejavy... Preto je vhodné s dieťaťom sa vopred dohodnúť, že v rámci nejakého krátkeho opakovania si spolu občas posedia nad jednoduchším článkom, či spoločne napíšu pár viet.

Shutterstock

 

Učitelia na začiatku školského roka budú počítať s tým, že deti cez prázdniny oddychovali a neučili sa, a preto prvé školské dni budú učivo opakovať.

No nie je na škodu občas s deťmi využiť napr. chvíľu počas nepriaznivého počasia na krátke opakovanie čítania a počítania.

Neučte sa "za trest"

Nie je vhodné nariadiť opakovanie učiva ako trest za neposlušnosť štýlom: "Keď nebudeš poslúchať, pôjdeš sa učiť!" Tiež nie je vhodné nútiť dieťa sedieť nad knihami, resp. diktátmi v peknom počasí, keď sa vonku rozliehajú hlasy kamarátov pri skvelej hre.

V prípade dovolenky je asi lepšie so sebou vziať nejaký detský časopis s jednoduchými článkami a úlohami. Je celkom zbytočné brať so sebou knihy z vyššieho ročníka a vopred trénovať učivo.

Keď opakovať, tak radšej veselou a hravou formou, aby malo dieťa dobrý pocit z toho, že niečo vie, nie pocit viny, že niečo zabudlo. Bývalí prváčikovia sú stále deti, ktoré sa vedia náramne tešiť z toho, že niečo dokázali ako dospelí - hoci len prečítať krátky článok.

prazdninovy vyskok
Shutterstock

 

Aby si nevšimli, že sa učia

Nenápadné spôsoby sú často tie najúčinnejšie: napísať pohľadnicu z dovolenky, vybrať z množstva hotových pohľadníc nejaký vtipný text k sviatku, hľadať na turistickej mape miesto dovolenky, čítať informačné tabule, spočítať si vreckové, odrátavať precestované kilometre …

Cestou v dopravnom prostriedku sa dajú precvičovať/nadobúdať poznatky zo zemepisu, hrať sa so slovíčkami "meno - mesto - zviera - vec" (možno pre dospelých sú to už dávno zabudnuté detské hry, no deti si práve takou nenápadnou hravou formou cibria postreh, výrečnosť, myslenie).

Niektoré deti už v prvom ročníku ovládajú počítače a mobilné telefóny - napísať krátku sms či naťukať obľúbenú stránku na internete - to všetko sú užitočné zručnosti.

Ako sa my chceme po dovolenke cítiť oddýchnutí, tak si aj deti zaslúžia nebyť ubité učením.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.