Pred/ŠkolákŠkolák

Prázdniny - oddychovať, či učiť sa?

 Evča   07.08.2017   0

Prázdniny sú v plnom prúde, na vysvedčenia sa už zabudlo a na školu ešte nik nepomyslí. 

Možno rodičia prváčikov (budúcich druhákov) si pod chvíľou hovoria, či deti cez dlhé prázdniny nepozabúdajú to, čo sa naučili počas prvého roka v škole. Čítať, písať, počítať aj počas voľna? Alebo radšej vôbec školu nepripomínať?

Shutterstock

 

Aj my chceme vypnúť

V prvom rade si treba uvedomiť, že škola je pre deti niečo ako zamestnanie pre dospelých. A my sme predsa radi, keď počas dovolenky nemusíme na prácu myslieť a stresovať sa, čo sa zatiaľ udeje, kým v práci nebudeme. Chceme aspoň na chvíľu celkom vypnúť.

Ak máme predsa pocit, že by sme deti chceli trocha preskúšať a precvičiť, či nezabudli, treba si zvážiť, kedy, za akých okolností a pri akej príležitosti sa dieťaťom budeme učiť.

Najvyššiu mieru vnímavosti a schopnosti spracúvať informácie má oddýchnutý mozog v dopoludňajších hodinách. Druhý vrchol aktivity v priebehu dňa nastáva v popoludňajších hodinách po tzv. sieste.

Samozrejme, nemusí ísť vždy práve o chuť učiť sa - rodičia príliš dobre vedia, že detská aktivita má tie najrôznejšie prejavy... Preto je vhodné s dieťaťom sa vopred dohodnúť, že v rámci nejakého krátkeho opakovania si spolu občas posedia nad jednoduchším článkom, či spoločne napíšu pár viet.

Shutterstock

 

Učitelia na začiatku školského roka budú počítať s tým, že deti cez prázdniny oddychovali a neučili sa, a preto prvé školské dni budú učivo opakovať.

No nie je na škodu občas s deťmi využiť napr. chvíľu počas nepriaznivého počasia na krátke opakovanie čítania a počítania.

Neučte sa "za trest"

Nie je vhodné nariadiť opakovanie učiva ako trest za neposlušnosť štýlom: "Keď nebudeš poslúchať, pôjdeš sa učiť!" Tiež nie je vhodné nútiť dieťa sedieť nad knihami, resp. diktátmi v peknom počasí, keď sa vonku rozliehajú hlasy kamarátov pri skvelej hre.

V prípade dovolenky je asi lepšie so sebou vziať nejaký detský časopis s jednoduchými článkami a úlohami. Je celkom zbytočné brať so sebou knihy z vyššieho ročníka a vopred trénovať učivo.

Keď opakovať, tak radšej veselou a hravou formou, aby malo dieťa dobrý pocit z toho, že niečo vie, nie pocit viny, že niečo zabudlo. Bývalí prváčikovia sú stále deti, ktoré sa vedia náramne tešiť z toho, že niečo dokázali ako dospelí - hoci len prečítať krátky článok.

prazdninovy vyskok
Shutterstock

 

Aby si nevšimli, že sa učia

Nenápadné spôsoby sú často tie najúčinnejšie: napísať pohľadnicu z dovolenky, vybrať z množstva hotových pohľadníc nejaký vtipný text k sviatku, hľadať na turistickej mape miesto dovolenky, čítať informačné tabule, spočítať si vreckové, odrátavať precestované kilometre …

Cestou v dopravnom prostriedku sa dajú precvičovať/nadobúdať poznatky zo zemepisu, hrať sa so slovíčkami "meno - mesto - zviera - vec" (možno pre dospelých sú to už dávno zabudnuté detské hry, no deti si práve takou nenápadnou hravou formou cibria postreh, výrečnosť, myslenie).

Niektoré deti už v prvom ročníku ovládajú počítače a mobilné telefóny - napísať krátku sms či naťukať obľúbenú stránku na internete - to všetko sú užitočné zručnosti.

Ako sa my chceme po dovolenke cítiť oddýchnutí, tak si aj deti zaslúžia nebyť ubité učením.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.