ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Naše deti v subkultúre

 Mgr. Zuzana Zimová   09.03.2018   0

Plížia sa vám po byte podivné bytosti, ktoré sa nevedno ako vyvinuli z vašich princezien a anjelikov? Majú na tvárach niekedy mierne zarputilý, inokedy ľahko pohrdlivý výraz vo chvíľach keď sa snažíte podotknúť niečo o tom, čo si to obliekli, alebo s kým sa to stretávajú? Cítite, že sa v ich očiach meníte na praveké jaštery? Nerobte paniku, zrejme máte doma subkultúru.

shutterstock

 

Skrátka vaše dieťa narazilo na niečo, čo ho nadchlo, prípadne čo nadchlo jeho kamarátov a ono sa pridalo. Niekedy je to len o vonkajších znakoch – oblečenie, účesy apod. Inokedy sa k tomu pridáva hudba a životný štýl, niektorí jedinci dokonca pátrajú po ideových koreňoch toho čím žijú.

Môžete mať doma rôzne exempláre,

ktoré sa navzájom líšia oblečením, hudbou, ktorú počúvajú a myšlienkami, ktoré vyznávajú. Nasledujúci zoznam nie je kompletný, je napísaný zjednodušenou formou a bez úmyslu kohokoľvek uraziť. Ak sa tak stane, vopred sa ospravedlňujem. 

 • Hippies – aj keď je to hnutie, na ktoré s nostalgiou v hlase spomínajú vaši rodičia, ešte stále sa k nemu hlási aj generácia vašich detí. Spoznáte ich podľa toho, že sa pohybujú akoby v tanečnom rytme, nosia vlajúce oblečenie vo farbách prírody a vyznávajú heslo „Make love, no war.“ 
 • Techno – z izby vášho dieťaťa sa rinú tóny monotónnej elektronickej hudby, občas sa tvári konšpiračne a zmizne na akciu, o ktorej sa potom dozviete z TV. V reportáži vidíte akúsi podupanú lúku, pobehujú tam policajti a rozveselená mládež sa kýve do rytmu vám dobre známej hudby. Redaktor sa tvári vážne a hovorí o drogách. Keď ich vidíte z diaľky netušíte, či je vaše dieťa s kamarátmi alebo kamarátkami, v obliekaní vyznávajú unisex.
 • Skinheads – váš kučeravý anjelik si dal vyholiť hlavu, začal chodiť do posilňovne a na pivo, zúčastňuje sa akýchsi zrazov, svoj život si organizuje podľa futbalových zápasov a jeho plyšový medveď zviera v rukách bejzbalovú pálku. Tvári sa mužne, nosí vojenské topánky a leteckú bundu. 
 • Pro gamer – žije nočným životom, počítač mu nahradí telefón, televízor, knihy, spoločenské hry, v hlave má neustále nejaké stratégie, mumle si o upíroch, nemŕtvych, škriatkoch a iných bytostiach. Má bledú tvár a kruhy pod očami, pretože za denného svetla málokedy vychádza z domu (toto platí len vtedy ak máte dobré internetové pripojenie, inak je schopné prejsť trasu z domu do herne). Podľa oblečenia ho nemožno rozoznať, ani podľa hudby, ktorú počúva. Keď hovorí o kamarátoch, tak vždy len vo forme nicknamov, pravé mená pozná málokedy. 
 • Graffiti – v izbe sa mu povaľujú farebné spraye, keď idete prať dlho prehľadávate jeho mnohovreckové odevy aby sa vám všetko v práčke nezafarbilo od jeho fixiek. Občas vám v noci vykĺzne z bytu, nahodí na hlavu kapucňu a prenasleduje električky a vlaky do depa. V meste na rôznych stenách, múroch a dopravných prostriedkoch spoznávate písmenká a obrázky, ktoré sa objavujú na papieroch u vás doma a v školských zošitoch vášho dieťaťa. Počúvajú hip-hop. 
 • Punk – keď ho vidíte v plnej paráde nestíhate vnímať to množstvo prepracovaných detailov od farieb, cez cvočky po piercing. Už ste sa naučili, že jeho veci nemožno dať do práčky spoločne s jemnými tkaninami, lebo neviete kde sa kedy objaví dobre skrytá zicherka. Rinčia reťazami a máte pocit, že ak ich niekto stretne v noci v tmavej uličke ujde, alebo ho pochytí neutíchajúci záchvat smiechu. Ako inak, počúvajú punk – pre pamätníkov: Sex pistols, The Clas.

  Okrem hore uvedených postavičiek môžete mať doma aj anarchistu, hooligana, metrosexuála, vyznávača východných filozofií atď.

_banners
shutterstock

 

Ešte raz hovorím, nerobte paniku

Poobzerajte sa po svojich vrstovníkoch a zamyslite sa nad tým, kde sa stratili punkáči, depešáci a hipisáci z vašej mladosti. 

Pokúste sa brať vaše dieťa vážne aj s jeho možno naivnými názormi, veď realisti držia svet v rovnováhe, ale idealisti posúvajú dejiny. Buďte zvedaví na to, čo vaše dieťa láka práve na tom životnom štýle, ktorý momentálne vyznáva, pokúste sa v týchto chvíľach zdržať kritiky. Na to, aby ste povedali čo sa vám nepáči budete mať dosť priestoru po tom, ako sa vám dieťa pokúsi vysvetliť čo sa naopak jemu páči.

Kontrolka by vám mala zablikať v hlave ak:

 • Nachádzate medzi vecami vášho dieťaťa niečo čo súvisí s násilím – vystreľovacie nože, boxery, bejzbalové pálky.
 • Nosí aj za horúcich letných dní dlhé rukávy, nájdete doma očadenú lyžičku, cigaretové papieriky, príp. neznáme tabletky.
 • Pri dverách vám občas zvonia policajti.
 • Dieťa sa domov plíži po špičkách a pri pozdrave odvracia tvár tak, aby ste neucítili jeho dych. 
 • Nechodí domov v dohodnutých časoch, mobil má vypnutý, neviete kde je s kým je.
 • Prestáva sa venovať škole, niekedy si zablicuje.

Autorka: Mgr. Zuzana Zímová, terapeutka, poradňa pre deti aj dospelých 

  Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  TIP
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť
  25.09.2018   0
  Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte.
  Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
  21.09.2018   0
  Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
  V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
  20.09.2018   1
  Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
  babetko
  7 komentárov, ktoré neznášajú mamy a ako ich odpáliť
  25.09.2018   0
  Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
  Saunou proti detským chorobám
  24.09.2018   0
  Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.
  9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
  21.09.2018   2
  Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
  detské choroby
  10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo
  24.09.2018   3
  Príroda je mocná a do boja proti zapáleným hrdlám, prechladnutiam a chrípkam, vie vytiahnuť tie najťažšie zbrane.
  Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
  21.09.2018   0
  Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
  Separačná úzkosť
  19.09.2018   3
  „Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
  zvery
  Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
  20.09.2018   0
  Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
  Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
  15.09.2018   0
  Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
  Ornitoterapia
  07.09.2018   0
  Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.