ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Naše deti v subkultúre

 Mgr. Zuzana Zimová   09.03.2018   0

Plížia sa vám po byte podivné bytosti, ktoré sa nevedno ako vyvinuli z vašich princezien a anjelikov? Majú na tvárach niekedy mierne zarputilý, inokedy ľahko pohrdlivý výraz vo chvíľach keď sa snažíte podotknúť niečo o tom, čo si to obliekli, alebo s kým sa to stretávajú? Cítite, že sa v ich očiach meníte na praveké jaštery? Nerobte paniku, zrejme máte doma subkultúru.

shutterstock

 

Skrátka vaše dieťa narazilo na niečo, čo ho nadchlo, prípadne čo nadchlo jeho kamarátov a ono sa pridalo. Niekedy je to len o vonkajších znakoch – oblečenie, účesy apod. Inokedy sa k tomu pridáva hudba a životný štýl, niektorí jedinci dokonca pátrajú po ideových koreňoch toho čím žijú.

Môžete mať doma rôzne exempláre,

ktoré sa navzájom líšia oblečením, hudbou, ktorú počúvajú a myšlienkami, ktoré vyznávajú. Nasledujúci zoznam nie je kompletný, je napísaný zjednodušenou formou a bez úmyslu kohokoľvek uraziť. Ak sa tak stane, vopred sa ospravedlňujem. 

 • Hippies – aj keď je to hnutie, na ktoré s nostalgiou v hlase spomínajú vaši rodičia, ešte stále sa k nemu hlási aj generácia vašich detí. Spoznáte ich podľa toho, že sa pohybujú akoby v tanečnom rytme, nosia vlajúce oblečenie vo farbách prírody a vyznávajú heslo „Make love, no war.“ 
 • Techno – z izby vášho dieťaťa sa rinú tóny monotónnej elektronickej hudby, občas sa tvári konšpiračne a zmizne na akciu, o ktorej sa potom dozviete z TV. V reportáži vidíte akúsi podupanú lúku, pobehujú tam policajti a rozveselená mládež sa kýve do rytmu vám dobre známej hudby. Redaktor sa tvári vážne a hovorí o drogách. Keď ich vidíte z diaľky netušíte, či je vaše dieťa s kamarátmi alebo kamarátkami, v obliekaní vyznávajú unisex.
 • Skinheads – váš kučeravý anjelik si dal vyholiť hlavu, začal chodiť do posilňovne a na pivo, zúčastňuje sa akýchsi zrazov, svoj život si organizuje podľa futbalových zápasov a jeho plyšový medveď zviera v rukách bejzbalovú pálku. Tvári sa mužne, nosí vojenské topánky a leteckú bundu. 
 • Pro gamer – žije nočným životom, počítač mu nahradí telefón, televízor, knihy, spoločenské hry, v hlave má neustále nejaké stratégie, mumle si o upíroch, nemŕtvych, škriatkoch a iných bytostiach. Má bledú tvár a kruhy pod očami, pretože za denného svetla málokedy vychádza z domu (toto platí len vtedy ak máte dobré internetové pripojenie, inak je schopné prejsť trasu z domu do herne). Podľa oblečenia ho nemožno rozoznať, ani podľa hudby, ktorú počúva. Keď hovorí o kamarátoch, tak vždy len vo forme nicknamov, pravé mená pozná málokedy. 
 • Graffiti – v izbe sa mu povaľujú farebné spraye, keď idete prať dlho prehľadávate jeho mnohovreckové odevy aby sa vám všetko v práčke nezafarbilo od jeho fixiek. Občas vám v noci vykĺzne z bytu, nahodí na hlavu kapucňu a prenasleduje električky a vlaky do depa. V meste na rôznych stenách, múroch a dopravných prostriedkoch spoznávate písmenká a obrázky, ktoré sa objavujú na papieroch u vás doma a v školských zošitoch vášho dieťaťa. Počúvajú hip-hop. 
 • Punk – keď ho vidíte v plnej paráde nestíhate vnímať to množstvo prepracovaných detailov od farieb, cez cvočky po piercing. Už ste sa naučili, že jeho veci nemožno dať do práčky spoločne s jemnými tkaninami, lebo neviete kde sa kedy objaví dobre skrytá zicherka. Rinčia reťazami a máte pocit, že ak ich niekto stretne v noci v tmavej uličke ujde, alebo ho pochytí neutíchajúci záchvat smiechu. Ako inak, počúvajú punk – pre pamätníkov: Sex pistols, The Clas.

  Okrem hore uvedených postavičiek môžete mať doma aj anarchistu, hooligana, metrosexuála, vyznávača východných filozofií atď.

_banners
shutterstock

 

Ešte raz hovorím, nerobte paniku

Poobzerajte sa po svojich vrstovníkoch a zamyslite sa nad tým, kde sa stratili punkáči, depešáci a hipisáci z vašej mladosti. 

Pokúste sa brať vaše dieťa vážne aj s jeho možno naivnými názormi, veď realisti držia svet v rovnováhe, ale idealisti posúvajú dejiny. Buďte zvedaví na to, čo vaše dieťa láka práve na tom životnom štýle, ktorý momentálne vyznáva, pokúste sa v týchto chvíľach zdržať kritiky. Na to, aby ste povedali čo sa vám nepáči budete mať dosť priestoru po tom, ako sa vám dieťa pokúsi vysvetliť čo sa naopak jemu páči.

Kontrolka by vám mala zablikať v hlave ak:

 • Nachádzate medzi vecami vášho dieťaťa niečo čo súvisí s násilím – vystreľovacie nože, boxery, bejzbalové pálky.
 • Nosí aj za horúcich letných dní dlhé rukávy, nájdete doma očadenú lyžičku, cigaretové papieriky, príp. neznáme tabletky.
 • Pri dverách vám občas zvonia policajti.
 • Dieťa sa domov plíži po špičkách a pri pozdrave odvracia tvár tak, aby ste neucítili jeho dych. 
 • Nechodí domov v dohodnutých časoch, mobil má vypnutý, neviete kde je s kým je.
 • Prestáva sa venovať škole, niekedy si zablicuje.

Autorka: Mgr. Zuzana Zímová, terapeutka, poradňa pre deti aj dospelých 

  Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  TIP
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
  21.03.2019   0
  Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
  V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
  19.03.2019   2
  V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
  Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
  18.03.2019   6
  Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
  babetko
  Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
  25.03.2019   0
  Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
  Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
  22.03.2019   0
  Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
  Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
  21.03.2019   0
  Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
  detské choroby
  Tuberkulóza
  22.03.2019   1
  Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
  Hnačka
  12.03.2019   9
  Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
  Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
  08.03.2019   2
  Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
  zvery
  Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
  19.03.2019   0
  Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
  Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
  05.03.2019   0
  Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
  Fretka nie je zvieratko pre každého
  26.02.2019   2
  Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.