ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Naše deti v subkultúre

 Mgr. Zuzana Zimová   09.03.2018   0

Plížia sa vám po byte podivné bytosti, ktoré sa nevedno ako vyvinuli z vašich princezien a anjelikov? Majú na tvárach niekedy mierne zarputilý, inokedy ľahko pohrdlivý výraz vo chvíľach keď sa snažíte podotknúť niečo o tom, čo si to obliekli, alebo s kým sa to stretávajú? Cítite, že sa v ich očiach meníte na praveké jaštery? Nerobte paniku, zrejme máte doma subkultúru.

shutterstock

 

Skrátka vaše dieťa narazilo na niečo, čo ho nadchlo, prípadne čo nadchlo jeho kamarátov a ono sa pridalo. Niekedy je to len o vonkajších znakoch – oblečenie, účesy apod. Inokedy sa k tomu pridáva hudba a životný štýl, niektorí jedinci dokonca pátrajú po ideových koreňoch toho čím žijú.

Môžete mať doma rôzne exempláre,

ktoré sa navzájom líšia oblečením, hudbou, ktorú počúvajú a myšlienkami, ktoré vyznávajú. Nasledujúci zoznam nie je kompletný, je napísaný zjednodušenou formou a bez úmyslu kohokoľvek uraziť. Ak sa tak stane, vopred sa ospravedlňujem. 

 • Hippies – aj keď je to hnutie, na ktoré s nostalgiou v hlase spomínajú vaši rodičia, ešte stále sa k nemu hlási aj generácia vašich detí. Spoznáte ich podľa toho, že sa pohybujú akoby v tanečnom rytme, nosia vlajúce oblečenie vo farbách prírody a vyznávajú heslo „Make love, no war.“ 
 • Techno – z izby vášho dieťaťa sa rinú tóny monotónnej elektronickej hudby, občas sa tvári konšpiračne a zmizne na akciu, o ktorej sa potom dozviete z TV. V reportáži vidíte akúsi podupanú lúku, pobehujú tam policajti a rozveselená mládež sa kýve do rytmu vám dobre známej hudby. Redaktor sa tvári vážne a hovorí o drogách. Keď ich vidíte z diaľky netušíte, či je vaše dieťa s kamarátmi alebo kamarátkami, v obliekaní vyznávajú unisex.
 • Skinheads – váš kučeravý anjelik si dal vyholiť hlavu, začal chodiť do posilňovne a na pivo, zúčastňuje sa akýchsi zrazov, svoj život si organizuje podľa futbalových zápasov a jeho plyšový medveď zviera v rukách bejzbalovú pálku. Tvári sa mužne, nosí vojenské topánky a leteckú bundu. 
 • Pro gamer – žije nočným životom, počítač mu nahradí telefón, televízor, knihy, spoločenské hry, v hlave má neustále nejaké stratégie, mumle si o upíroch, nemŕtvych, škriatkoch a iných bytostiach. Má bledú tvár a kruhy pod očami, pretože za denného svetla málokedy vychádza z domu (toto platí len vtedy ak máte dobré internetové pripojenie, inak je schopné prejsť trasu z domu do herne). Podľa oblečenia ho nemožno rozoznať, ani podľa hudby, ktorú počúva. Keď hovorí o kamarátoch, tak vždy len vo forme nicknamov, pravé mená pozná málokedy. 
 • Graffiti – v izbe sa mu povaľujú farebné spraye, keď idete prať dlho prehľadávate jeho mnohovreckové odevy aby sa vám všetko v práčke nezafarbilo od jeho fixiek. Občas vám v noci vykĺzne z bytu, nahodí na hlavu kapucňu a prenasleduje električky a vlaky do depa. V meste na rôznych stenách, múroch a dopravných prostriedkoch spoznávate písmenká a obrázky, ktoré sa objavujú na papieroch u vás doma a v školských zošitoch vášho dieťaťa. Počúvajú hip-hop. 
 • Punk – keď ho vidíte v plnej paráde nestíhate vnímať to množstvo prepracovaných detailov od farieb, cez cvočky po piercing. Už ste sa naučili, že jeho veci nemožno dať do práčky spoločne s jemnými tkaninami, lebo neviete kde sa kedy objaví dobre skrytá zicherka. Rinčia reťazami a máte pocit, že ak ich niekto stretne v noci v tmavej uličke ujde, alebo ho pochytí neutíchajúci záchvat smiechu. Ako inak, počúvajú punk – pre pamätníkov: Sex pistols, The Clas.

  Okrem hore uvedených postavičiek môžete mať doma aj anarchistu, hooligana, metrosexuála, vyznávača východných filozofií atď.

_banners
shutterstock

 

Ešte raz hovorím, nerobte paniku

Poobzerajte sa po svojich vrstovníkoch a zamyslite sa nad tým, kde sa stratili punkáči, depešáci a hipisáci z vašej mladosti. 

Pokúste sa brať vaše dieťa vážne aj s jeho možno naivnými názormi, veď realisti držia svet v rovnováhe, ale idealisti posúvajú dejiny. Buďte zvedaví na to, čo vaše dieťa láka práve na tom životnom štýle, ktorý momentálne vyznáva, pokúste sa v týchto chvíľach zdržať kritiky. Na to, aby ste povedali čo sa vám nepáči budete mať dosť priestoru po tom, ako sa vám dieťa pokúsi vysvetliť čo sa naopak jemu páči.

Kontrolka by vám mala zablikať v hlave ak:

 • Nachádzate medzi vecami vášho dieťaťa niečo čo súvisí s násilím – vystreľovacie nože, boxery, bejzbalové pálky.
 • Nosí aj za horúcich letných dní dlhé rukávy, nájdete doma očadenú lyžičku, cigaretové papieriky, príp. neznáme tabletky.
 • Pri dverách vám občas zvonia policajti.
 • Dieťa sa domov plíži po špičkách a pri pozdrave odvracia tvár tak, aby ste neucítili jeho dych. 
 • Nechodí domov v dohodnutých časoch, mobil má vypnutý, neviete kde je s kým je.
 • Prestáva sa venovať škole, niekedy si zablicuje.

Autorka: Mgr. Zuzana Zímová, terapeutka, poradňa pre deti aj dospelých 

  Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  TIP
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
  15.06.2018   0
  Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
  Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
  11.06.2018   0
  Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
  Tehotenské strie pomôžu riešiť prírodné oleje
  07.06.2018   0
  Väčšina tehotných priberie zopár kíl a koža sa usí tomuto väčšiemu objemu hmotnosti prispôsobiť. V istých prípadoch je koža ohrozená. Najmä pokiaľ nemá žena „dobrú genetiku“ a má sklon k tvorbe strií.
  babetko
  Trpí malé dieťa častou neprítomnosťou otca?
  17.06.2018   13
  Malé dieťa objavuje otca skôr cez pohľad, mienku a slová matky o ňom. A to je pre malé dieťa dôležité, lebo vycíti, akú hodnotu a cenu má otec v očiach matky.
  Dole "bez" (ako sme sa odplienkovali)
  15.06.2018   1
  „Milý môj, toto sú všetky plienky, ktoré máš. Ja viac nekúpim. Ty si veľký chlap a ja to už nechcem vidieť, aby si cikal do nich.“ Pozrel na mňa spýtavo, po troške váhania pokýval hlavou. A o pár minút sa... pocikal.
  Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila
  14.06.2018   0
  Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva.
  detské choroby
  Cestujete? Vypýtaje si medzinárodný očkovací preukaz
  13.06.2018   0
  V ambulancii cestovnej medicíny odborník – infektológ poradí, do akej krajiny a pred akými infekčnými ochoreniami sa môžete chrániť očkovaním. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vám vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz.
  Infekcie močových ciest - stručne
  08.06.2018   0
  Má vaše dieťa vysokú teplotu a nekašle, nemá nádchu? Možno má zápal močový ciest. Čo urobiť skôr ako navštívite lekára.
  Atopická dermatitída (AD) alebo detský ekzém
  04.06.2018   0
  Atopická dermatitída sa začína prejavovať zväčša pred 1. rokom života dieťaťa, jej diagnózu určí lekár. Môže mať viacero foriem: drobné vyrážky, červené pupence, celkové začervenanie kože, pľuzgieriky alebo tzv. papuľky, ktoré veľmi svrbia. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, na lakťoch a kolenách...
  zvery
  Ako vybrať šteňa
  16.06.2018   0
  Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
  Papagáj pre väčšie deti
  08.06.2018   3
  Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
  Bojovnica pestrá
  31.05.2018   0
  Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.