ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Naše deti v subkultúre

 Mgr. Zuzana Zimová   09.03.2018   0

Plížia sa vám po byte podivné bytosti, ktoré sa nevedno ako vyvinuli z vašich princezien a anjelikov? Majú na tvárach niekedy mierne zarputilý, inokedy ľahko pohrdlivý výraz vo chvíľach keď sa snažíte podotknúť niečo o tom, čo si to obliekli, alebo s kým sa to stretávajú? Cítite, že sa v ich očiach meníte na praveké jaštery? Nerobte paniku, zrejme máte doma subkultúru.

shutterstock

 

Skrátka vaše dieťa narazilo na niečo, čo ho nadchlo, prípadne čo nadchlo jeho kamarátov a ono sa pridalo. Niekedy je to len o vonkajších znakoch – oblečenie, účesy apod. Inokedy sa k tomu pridáva hudba a životný štýl, niektorí jedinci dokonca pátrajú po ideových koreňoch toho čím žijú.

Môžete mať doma rôzne exempláre,

ktoré sa navzájom líšia oblečením, hudbou, ktorú počúvajú a myšlienkami, ktoré vyznávajú. Nasledujúci zoznam nie je kompletný, je napísaný zjednodušenou formou a bez úmyslu kohokoľvek uraziť. Ak sa tak stane, vopred sa ospravedlňujem. 

 • Hippies – aj keď je to hnutie, na ktoré s nostalgiou v hlase spomínajú vaši rodičia, ešte stále sa k nemu hlási aj generácia vašich detí. Spoznáte ich podľa toho, že sa pohybujú akoby v tanečnom rytme, nosia vlajúce oblečenie vo farbách prírody a vyznávajú heslo „Make love, no war.“ 
 • Techno – z izby vášho dieťaťa sa rinú tóny monotónnej elektronickej hudby, občas sa tvári konšpiračne a zmizne na akciu, o ktorej sa potom dozviete z TV. V reportáži vidíte akúsi podupanú lúku, pobehujú tam policajti a rozveselená mládež sa kýve do rytmu vám dobre známej hudby. Redaktor sa tvári vážne a hovorí o drogách. Keď ich vidíte z diaľky netušíte, či je vaše dieťa s kamarátmi alebo kamarátkami, v obliekaní vyznávajú unisex.
 • Skinheads – váš kučeravý anjelik si dal vyholiť hlavu, začal chodiť do posilňovne a na pivo, zúčastňuje sa akýchsi zrazov, svoj život si organizuje podľa futbalových zápasov a jeho plyšový medveď zviera v rukách bejzbalovú pálku. Tvári sa mužne, nosí vojenské topánky a leteckú bundu. 
 • Pro gamer – žije nočným životom, počítač mu nahradí telefón, televízor, knihy, spoločenské hry, v hlave má neustále nejaké stratégie, mumle si o upíroch, nemŕtvych, škriatkoch a iných bytostiach. Má bledú tvár a kruhy pod očami, pretože za denného svetla málokedy vychádza z domu (toto platí len vtedy ak máte dobré internetové pripojenie, inak je schopné prejsť trasu z domu do herne). Podľa oblečenia ho nemožno rozoznať, ani podľa hudby, ktorú počúva. Keď hovorí o kamarátoch, tak vždy len vo forme nicknamov, pravé mená pozná málokedy. 
 • Graffiti – v izbe sa mu povaľujú farebné spraye, keď idete prať dlho prehľadávate jeho mnohovreckové odevy aby sa vám všetko v práčke nezafarbilo od jeho fixiek. Občas vám v noci vykĺzne z bytu, nahodí na hlavu kapucňu a prenasleduje električky a vlaky do depa. V meste na rôznych stenách, múroch a dopravných prostriedkoch spoznávate písmenká a obrázky, ktoré sa objavujú na papieroch u vás doma a v školských zošitoch vášho dieťaťa. Počúvajú hip-hop. 
 • Punk – keď ho vidíte v plnej paráde nestíhate vnímať to množstvo prepracovaných detailov od farieb, cez cvočky po piercing. Už ste sa naučili, že jeho veci nemožno dať do práčky spoločne s jemnými tkaninami, lebo neviete kde sa kedy objaví dobre skrytá zicherka. Rinčia reťazami a máte pocit, že ak ich niekto stretne v noci v tmavej uličke ujde, alebo ho pochytí neutíchajúci záchvat smiechu. Ako inak, počúvajú punk – pre pamätníkov: Sex pistols, The Clas.

  Okrem hore uvedených postavičiek môžete mať doma aj anarchistu, hooligana, metrosexuála, vyznávača východných filozofií atď.

_banners
shutterstock

 

Ešte raz hovorím, nerobte paniku

Poobzerajte sa po svojich vrstovníkoch a zamyslite sa nad tým, kde sa stratili punkáči, depešáci a hipisáci z vašej mladosti. 

Pokúste sa brať vaše dieťa vážne aj s jeho možno naivnými názormi, veď realisti držia svet v rovnováhe, ale idealisti posúvajú dejiny. Buďte zvedaví na to, čo vaše dieťa láka práve na tom životnom štýle, ktorý momentálne vyznáva, pokúste sa v týchto chvíľach zdržať kritiky. Na to, aby ste povedali čo sa vám nepáči budete mať dosť priestoru po tom, ako sa vám dieťa pokúsi vysvetliť čo sa naopak jemu páči.

Kontrolka by vám mala zablikať v hlave ak:

 • Nachádzate medzi vecami vášho dieťaťa niečo čo súvisí s násilím – vystreľovacie nože, boxery, bejzbalové pálky.
 • Nosí aj za horúcich letných dní dlhé rukávy, nájdete doma očadenú lyžičku, cigaretové papieriky, príp. neznáme tabletky.
 • Pri dverách vám občas zvonia policajti.
 • Dieťa sa domov plíži po špičkách a pri pozdrave odvracia tvár tak, aby ste neucítili jeho dych. 
 • Nechodí domov v dohodnutých časoch, mobil má vypnutý, neviete kde je s kým je.
 • Prestáva sa venovať škole, niekedy si zablicuje.

Autorka: Mgr. Zuzana Zímová, terapeutka, poradňa pre deti aj dospelých 

  Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  Komu dáte 2% ?
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
  20.03.2018   0
  Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
  Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
  19.03.2018   0
  Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
  Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
  15.03.2018   0
  „Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
  babetko
  Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
  20.03.2018   0
  Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
  Vaše bábo má 4 týždne
  20.03.2018   0
  V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
  Bábätkovské grimasy sladké ako bonbónik
  19.03.2018   0
  Sú sladké, najsladšie na svete. Naše bábätká. Ale sú momenty, keď nás vedia prekvapiť takou grimasou, že sa nezdržíme smiechu.
  detské choroby
  Môžu mať deti depresiu?
  19.03.2018   0
  Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
  Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
  18.03.2018   0
  Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
  Aj škôlkari sa učia prvú pomoc
  17.03.2018   0
  Projekt Dorotka a jej priatelia učí škôlkarov na ich imaginárnej rovesníčke Dorotke, ako poskytnúť prvú pomoc.
  zvery
  Jedálniček pre vášho zajka
  15.03.2018   0
  Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
  Zajac ako domáci miláčik...
  13.03.2018   6
  Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
  Zlatý retríver
  10.03.2018   1
  Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?