Pred/ŠkolákŠkolák

Nakupujeme do školy

 Ing. Eva Pekariková   14.08.2008   3

farbicky

Nechcem písať recenzie na jednotlivé značky a výrobcov školských tašiek a iných pomôcok na našom trhu - každý nech si reklamu robí podľa vlastného uváženia. Chcem sa podeliť so skúsenosťami rodiča minuloročného prváčika, teraz po prázdninách už druháka. Odo dňa zápisu do prvého ročníka sa v rodine začali neoficiálne preteky, kto kúpi prvému prvákovi v rodine školskú tašku (kto bude prvý, kto kúpi krajšiu, od koho bude drahšia a značkovejšia a pri akej príležitosti ju darujú ...) A tak náš syn našiel školskú tašku pod vianočným stromčekom. Bola pekná modrá, dostatočne veľká, mala vystužený chrbát a mäkké popruhy a najmä bola ľahká.

 

 

Zoznam potrebných vecí

Vôbec nie je dôležité, aby malo dieťa značkovú tašku a iné značkové pomôcky. Dôležité je, aby s týmito pomôckami mohlo dieťa poriadne a efektívne pracovať. Koncom školského roka sme ako rodičia obdržali zoznam všetkých školských vecí, ktoré bude budúci žiačik v škole potrebovať. Hoci za učebnice a pracovné zošity sa tiež platí, ich nákup zabezpečuje škola. Konkrétne v našej škole je potrebné druhákovi zabezpečiť tieto pomôcky (napíšem ceny, za ktoré som nakúpila ja v meste, kde žijem):

 

 • 7 ks zošitov na matematiku č. 523 (5 Sk/ks)

 • 7 ks zošitov na slovenský jazyk č. 512 (4,5 Sk/ks)

 • 1 ks zošit na prvouku č. 540 (8 Sk/ks)

 • 1 ks zošit na hudobnú výchovu (8 Sk)

 • 1 ks žiacka knižka (6,5 Sk/ks)

 • 30 ks výkresov A4 (1,5 Sk/ks)

 • 20 ks výkresov A3 (2 Sk/ks)

 • plastelína (22 Sk)

 • tuš (16 Sk)

 • farebný papier (8 Sk)

 • vodové farby (48 Sk)

 • temperové farby (140 Sk)

 • nožnice (23 Sk)

 • voskové pastelky (13 Sk)

 • farbičky (37 Sk)

 • trojuholník - pravítko s ryskou (12 Sk)

 • 3 ks pero Tornádo (21 Sk/ks)

 • zmizík (5,5 Sk)

 • strúhadlo (9 Sk)

 • 5 ks ceruzka obyč. mäkká (4 Sk/ks)

 • 5 ks ceruzka obyč. tvrdá (4 Sk/ks)

 • obaly na zošity A5 (3,5 Sk/ks)

 • obaly na zošity A4 (5,5 Sk/ks)

 • školská taška (750 Sk) - v riadnom obchode, nie v akcii, 2-ročná záruka, obal na desiatu vo výbave

 • peračník - bez výbavy (99 Sk)

 • prezuvky - nie šľapky (200 Sk)

  _______________________________________

  cca 1500 Sk

  K týmto veciam treba ešte prirátať cvičebný úbor (tepláky, tričko biele, športová obuv, ponožky, vrecúško na uskladnenie) - keďže pre syna je použiteľný úbor z predchádzajúceho školského roka, nemusím kupovať všetko nové, podobne aj vrecúško na prezuvky, štetce a iné doplnky na výtvarnú výchovu a samozrejme hygienické potreby (uterák, mydlo, toaletný papier, papierové vreckovky).

  Na čom nešetriť

  Možno sa dá ušetriť pri kúpe zošitov a výkresov - momentálne obchodné reťazce ponúkajú zľavnené ceny na vybrané školské pomôcky. Na čom sa rozhodne šetriť neoplatí, sú potreby na výtvarnú výchovu. V ponuke sú veľmi lacné nielen farbičky a vodové farby, ale naozaj všetky výtvarné pomôcky niekedy skutočne za symbolické ceny. Nie všetky však spĺňajú kritériá na efektívne použitie. Ja som už dávnejšie spoznala rozdiel medzi pastelkami značkovými a neznačkovými (moje deti čmárajú/kreslia a výtvarne tvoria od raného detstva). Tie lacné "made-in-china" nazývam skôr mučiarenské pomôcky než školské pomôcky. Najčastejšie zo všetkého dovozovým lacným farbičkám a farbám chýba v prvom rade sýtosť farby. Dieťa sa natrápi s vyfarbovaním, no stopa je vyblednutá, bez farby. Jediné, kde farby naozaj vidno, je oblečenie, ktoré v prípade zašpinenia nevyperie ani ten najznačkovejší prací prášok. Okrem toho, lacné dovozové pastelky sa rýchlo lámu a často majú vnútri tuhu už polámanú a vtedy sa vôbec nedajú zastrúhať. Podobne sa dajú opísať aj voskové pastelky či plastelína. Mne (a najmä mojim deťom) sa osvedčili školské/výtvarné pomôcky zn. Faber Castle, Maple, Toison D´or Colorama a Koh-I-Noor.

  Podobne sa dajú kúpiť aj školské tašky. Ako každý rodič, i ja som chcela synovi kúpiť kvalitnú tašku, najlepšie víťaza nejakého testu - aby som mu zabezpečila zdravý vývoj chrbtice a svalstva. Tak som si dala turistiku po predajniach so školskými potrebami a vyberala som. Napokon som vybrala - cenu uvádzam v zozname vyššie - nie je to žiadna „čína“, je to naozaj česká značka, aj keď nie práve víťaz testov. Darmo mi predavačky núkali imidžové obrázky, ergonomické tvary, vystužené konštrukcie… ja som musela zohľadniť vzrast a fyzické možnosti môjho dieťaťa. Vzhľadom na to, že ide o popredného výrobcu školských pomôcok, nemám obavy, že som vybrala zle.

  Niekedy totiž rodičia pozabudnú na fyzické možnosti svojho dieťaťa a v zápale kvalitnej kúpy vyberú dieťaťu tašku síce imidžovú a ergonomickú, no k postave neúmerne veľkú a ťažkú (vlastne tak zrušia celú ergonómiu tašky). Treba si uvedomiť, že dieťa nebude nosiť len samotnú tašku, ale aj pomerne veľa pomôcok a učebníc v nej.

  Možno my, rodičia, už dávno na školu nespomíname, no nie je na škodu vyskúšať si pomôcky vo vlastných rukách - často zistíme, že deti sa s niektorými zbytočne trápia len preto, že dospelí nemajú predstavu o tom, ako sa s nimi pracuje. Preto ako sa snažíme deťom zabezpečiť kvalitnú stravu, kvalitné využitie voľného času, zmysluplné hry atď., tak sa snažme deťom zabezpečiť aj kvalitné pracovné náradie, lebo škola bude opäť na 10 mesiacov ich zamestnaním.

  Ilustračné foto: www.sxc.hu

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
ksichta napísané 14.08.2008 22:18

Absolútne súhlasím s tým, čo tu bolo napísané. A určite je dôležité hodiť reč aj so staršími deťmi - mne napríklad moja 9-ročná neter odporučila pre môjho prváčika super farbičky Herlitz trojhranné - tvrdila mi, že ich má jej spolužiačka, že ich všade zháňa, že super vyfarbujú. S vodovkami KOH-I-NOOR mám tiež veľmi dobré skúsenosti - fantasticky kryjú, majú sýte farby a ja osobne ich používam veľmi často. Ani fixky, ani voskovky z obchodov typu všetko za 30 korún nestoja za veľa. Dizajn majú síce častokrát pekný, ale to je asi tak všetko.

Andrea napísané 14.08.2008 21:13

Dakujem za clanok. Este mame 2r.cas na skolu, ale to prejde ako voda.

Kazda rada nad zlato! Tiez sa pripajam ku kvalitke, napr. aj v Lidli sa da dobre nakupit. Mame odtial slusnu plastelinu s roznym umelym naradim.

Nasli sme v meste obchod pre vytvarne umenie, velmi sa tesime, vyber vysoky.

Radi kupujeme v akciach hlavne papiere a cez net - (mimiibazar.sk) sa da tiez dobre nakupit.

Prajem vsetko dobre.

Andrea

mart napísané 14.08.2008 09:02

Úplný súhlas so značkou KOH-I-NOOR. Dcéra rada maľuje, kreslí. Podostávala rôzne farbičky, fixky, pastelky, vodovky... Tiež dostala na pohľad krásne vodovky a chcela s nimi vymaľovať omaľovánku. Máme rovnakú skúsenosť, naniesť farby bolo hotové utrpenie. Odvtedy kupujeme len KOH-I-NOOR-ky, s ktorými som aj ja v škole maľovala. Aj príbuzným som povedala, nech jej ich kupujú.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.