Pred/ŠkolákŠkolák

Lásky..., ale nie jednej plavovlásky

 Mária Kohutiarová   17.01.2008   2

3 deti


Jedného dňa mi prišiel môj prvák domov totálne rozladený. Hodil tašku o zem, nechválil sa školskými úspechmi a nežiaril. Nakoniec sa hodil na posteľ a začal usedavo plakať.

„Hoplá!“, vravím si, „čo sa to deje?“. Vzala som môjho modrookého krásneho blonďatého kučeravého chalana na kolená a začala rozpriadať materskú CIA.

„Kubko, čo sa stalo?“ Chvíľu sa odvracal, plný nekonečného žiaľu, odmietal odpovedať, dívať sa na mňa, no zároveň sa kŕčovito držal mojich ramien... Žiaľ musel byť neskutočný. Kým sme hrali hru „povedz-nepoviem“, premýšľala som závratnou rýchlosťou nad dôvodom zachmúrenej strany tváre môjho inak večne utáraného happy synátora.


A skôr, ako mi to bolo potvrdené, mi zaplo: Glória.

Ono to bolo tak. Moji chlapci – myslím tým teraz tých, ktorí sa o to zaujímajú, teda 10-ročný Samuel a náš 7-ročný Jakub – sa rozhodli, že svoje „srdcové dámy“ je lepšie si vychovať od mala. A tak sa stalo, že skôr, ako sa pred 6 rokmi narodilo posledné dietko našim kmotrom, Samuel vyhlásil, že to bude dievča a že to bude jeho nevesta... Bolo nám to dosti čudné, lebo inak sa o dievčatá veľmi nekope – je to typický vedec roztržitých prejavov a útržkovitej komunikácie neveľmi použiteľný do praktického života.  No ale stalo sa a Klára – už aj s veselým súhlasom našich kmotrov – je registrovaná ako potencionálna nevesta nášho syna. Pravdu povediac, Sam mal nos – dievčatko je nielen krásne a šikovné, ale bude z nej isto ženská, ktorá pre pierko i mrakodrap preskočí, čo sa pri našom vedcovi neskutočne hodí...

Jakubovi sa tento systém neskutočne zapáčil. Lenže smola – staršia dcéra našich kmotrov už bola vo vážnom ohrození života z dôvodu prebytku pytačov, čo nakoniec skončilo dohodou dvoch najvážnejších rivalov o jej ruku v takomto znení: Samko dostane Máriinu hlavu a Tomáš telo... nevedno, ako k tomu došli, ale sú navýsosť spokojní.

Lenže môj synáčik musel hľadať inde. Najprv hľadal blízko – ale krásna dcéra našich kamarátov mu už na prvý pokus dala riadne košom, takže teraz sa mu pri mene Benedikta ježia aj tie chlpy, ktoré mu ešte nenarástli. Potom sa upol k našej au-pair Katke. Pravdupovediac, chcela by som vidieť človeka, ktorý by ostal imúnny voči jej smiechu a prirodzenej kráse. Lenže Katka, napriek vyhlásenému statusu Jakubovho vlastníctva, vlani zvesela docestovala s jedným mladým mužom menom Peťo a Jakub musel diplomaticky uzavrieť s Katkiným kamošom prímerie...

Našťastie šiel na skautský tábor, kde ho nemalo srdce kedy bolieť a hneď potom do školy. Nejak sa stalo, že sa do ich bývalej škôlkarskej partie dostalo dievčatko menom Glória. Trošku guľka, no usmiata a keďže sa s Jakubom sústavne veselo doťahovali o prvenstvo v triede, nejak si padli do rany. Uznávam, že bol pre mňa malý šok, keď som videla svojho Kuba, ako dáva po vyučovaní nežne svojej Glórii pusu na líčko a tvári sa, ako by to tak odjakživa malo byť... /Jaj, veď doteraz bozkával iba mňa!!!/ No môj syn chodil zo školy spokojný a ja som si zvykla na to, že základnou zložkou každej vety o škole bolo meno „Glória“.

A teraz sa stalo čosi hrozné. Ako z neho vyliezlo, Glória sa s ním celý deň vôbec nebavila, iba s „babami“. Vzhľadom na to, že náš malý sangvinik vie použiť všetky finty sústredenia pozornosti na svoju osobu od milých, cez smiešne až po drzé vnucovanie sa, musela to byť pre neho porážka ako hrom.

„Vieš, mami,“ sťažoval sa so slzami v očiach, „keby aspoň mala dôvod. Ale keď som sa jej pýtal, prečo sa so mnou nebaví, povedala – len tak, nechce sa mi, nič sa nestalo...“.

Nuž, trošku sme si pokecali o babách, o ich srdiečkach a babských táraninkách a tajomstvách, a Jakub sa mi pomaly upokojil. Poobjímali sme sa, utreli sme slzy a život šiel ďalej.

Na druhý deň prišiel spokojný, ale slovo Glória v nepretržitom prúde reči bolo len zriedka. Tak som sa decentne spýtala.

„Ale, už sa so mnou baví, baba jedna...“, mávol rukou môj syn a s úľavou sa usmial.

Lenže od onoho času definitívne presedlal na svoju prázdninovú táborovú lásku zo skautingu, ktorú nevedel s Glóriou nejak hierarchicky zaradiť. Volá sa Júlia, je dcérou našich priateľov, ktorí vedú skautský oddiel, je to blondínka, vraj úžasná a má ... 2 roky.

Nakoniec – Samuel má pravdu. Nevestu a ženu si je najlepšie vychovať...

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
ada napísané 21.01.2008 20:55

Moj skoro 6 rocny syn mal spoluziacku menom Isabella v JK (nieco ako skolka) a strasne sa mali radi, aj sa pobozkali a drzali za ruky a trvalo to cely rok, a sem tam plakal , lebo sa kamaratila aj s inymi chlapcami, ale jedneho dna prisla k nam na navstevu, ze sa budu hrat spolu a tak sme davali s manzelom pozor ako sa hraju a ci je vsetko ok, onedlho uz lezali pri sebe, potom mu lezala ona v lone a premazkovali sa spolu, aj sa hladkali atd, a my sme nevedeli co robit, ale boli uplne stastny a moj syn sa dokonca az vznasal od stastia. Dokonca sa povadili vonku v parku koli nejakemu chlapcovi, ktory sa zacal k Isabelle ozvyvat, ale nakoniec si to nejako vyrozpravali, ale trvalo to skoro hodinu. Ale zo vsetkeho nas sokovalo,ked Isabella povedala nasmu synovi, ze ranil jej city a popri tom chudacka mala plakala a ze to nie je ok, a po dlhom rozhovore sa navela udobrili. ( ze nas maly syn chodil a tahal jej vlasy a moj starsi ju ochranoval a toho maleho skoro pobil lebo sa jej dotkol to nebudeme ani hovoritsmile Momentalne chodi nas syn do SK(pripravka) a ma dalsiu kamosku, vola sa Julia a minule ho objala a povedla, ze asi ho lubi. No a to sme len v 6 rokoch, co bude dalejsmile pomoooooooocsmile

eva napísané 18.01.2008 11:08

Ja som až zaskočená, ako to tie naše prváčatá, druháčatá berú so vzťahmi vážne. A dokonca si myslím, že ani nemusí ísť o vzťahy " chlapec-dievča", o tzv. frajerov. Moja babulka má teraz strašidelné citové zranenia, lebo jej od kočíka najlepšia kamarátka sa proste začala kamarátiť s inou a na svoju pôvodnú kamarátsku základňu sa vykašľala. Nemôžme deťom zazlievať, že kamarátov opúšťajú, nájdu si iných,je to prirodzené. Ale ako im pomôcť, aby ich to opustenie tak nebolelo? Ako to robíte vy s vašimi 6-7-8-10 ročnými deckami? Alebo to musí byť, alebo sa tým učia prejsť niečím, čo ich v živote aj v dospelosti určite čaká?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.