Pred/ŠkolákPrváčik

Dať do školy skôr?

 Mária Kohutiarová   31.08.2019   2

Hoci u nás sa vo veľkom uplatňuje skôr iná varianta – a do odloženie školskej dochádzky, rovnako však existujú deti, ktoré majú s vývojom očividne naponáhlo a do školy idú skôr.

Je jasné, že takýchto detí je málo a rozhodnutie pre skorší nástup do školy je značne individuálny, veľmi závisí od dieťaťa aj rodiny. 

 

Aká je po polroku školy skúsenosť mamy Gabiky a malej veľkej školáčky Rebeky, sme sa opýtali online – možno to aj vám pomôže rozhodnúť sa.

Koľko rokov mala vaša slečna, keď nastúpila do školy?

Rebeka mala 5 rokov, ale len jeden mesiac jej chýbal do 6tich.

Čo bolo hlavným impulzom pre tento netypický krok?

Najmä fakt, že Rebeka sama začala vyhľadávať a učiť sa písmenká, číslice – ich písanie aj čítanie, už dosť skoro, vo veku cca 4,5 roka. A tento jej hlad po nových a nových vedomostiach a zručnostiach stále narastal.

Čo vás čakalo pred týmto krokom? 

Rozhovor s jej učiteľkami v škôlke, ktoré ju pozorovali v nedomácom prostredí a nezaujate, aby sme sa konfrontovali.  Snažili sme sa s manželom odhadnúť pomer medzi intelektom a pocitovým prežívaním dcérky (je citlivejšia a dlhšie jej trvá, kým nadviaže kontakt a zapadne do kolektívu).

Absolvovali sme jednodňový program pre rodičov Chystáme sa byť rodičmi prváka, vedený psychológom a následne sme absolvovali s dcérkou návštevu u psychologičky, ktorá s ňou urobila pohovor a testy školskej zrelosti. Na základe výsledkov nám odporučila dcérku umiestniť do školy v skoršom termíne.

Keďže sme stále, vzhľadom na dcérkine povahové črty váhali, ponúkla nám psychologička ešte jednu návštevu u nej s odstupom troch mesiacov. Bol to výborný nápad, lebo sme sa tak mohli presvedčiť, či nejde len o akési krátke obdobie „hladu“ po nových informáciách,  a či celkový vývoj pokračuje. Jej napredovanie sa potvrdilo, tak sme nakoniec dcérku do školy zapísali.

Porovnajte vzťahy s deťmi a učiteľkami v škôlke a ako v škole... Je to teraz lepšie? 

Nemám pocit, že by bol výrazný rozdiel medzi vzťahmi s deťmi v škôlke a v škole. Zohľadňujúc jej povahové danosti, myslím, že zapadla a dokonca si už aj našla bližšie kamarátky. Čo sa týka pani učiteľky, myslím, že tá „školská“ jej viac vyhovuje, má k nej bližší vzťah, ale to môže byť otázka osobných sympatií či antipatií.

Zvláda povinnosti školákov?

Myslím, že absolútne bez problémov. Aj výsledky tomu nasvedčujú.

Aké sú pozitíva a negatíva z vášho osobného pohľadu a skúsenosti po pol roku školy?

Negatíva nevnímam. Výrazné pozitívum je, že dcérka sa po odchode zo škôlky a po nástupe do školy evidentne ukľudnila. Čosi, čo jej v škôlke nesedelo a nech už to bolo okrem násilného takmer dvojhodinového odpočinku v postieľke čokoľvek, vymizlo a dcérka funguje s väčším vnútorným pokojom. Verím, že psychika veľmi dokáže ovplyvniť somatickú stránku človeka a aj tu vidíme zmenu: oproti škôlkarskemu obdobiu býva len zriedkakedy chorá.

Šli by ste do toho znovu?

Jednoznačne áno.

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
pehava napísané 25.01.2011 13:45

Je to skutočne veľmi individuálne - ale možno je dobré pre niekoho vedieť, že je aj toto cesta. Nemyslím si však, že je to cesta hromadného výskytu... Čo sa týka tvojho príbehu, Erika, my máme doma presne taký istý kus: nášho tretieho. Tiež šiel do školy neskôr- z môjho rozhodnutia, hoci bol šikovný, samostatný... ale nehralo mi v ňom to, čo sa nazýval zrelosť. A ozaj som tak ako ty skonštatovala takto v januári - TEraz by si mohol ísť do školy... Pravdou ale je, že ani v triede, kde je, to nie je pravé orechové, lebo inteligenčne je nad nimi a to nerobí dobrú krv vo vzťahoch medzi deťmi, a to sa NIKDY doma neučí...

erika napísané 25.01.2011 13:34

my mame uplne opacnu skusenost. Na zaklade vyborny psychologickych testov a odporucani sme dali dieta tsne 6 rocne do skoly, a nemali sme to robit. V polovice druheho rocnika mi bolo jasne ze toto je vek, kedy je moj syn konecne zrely do skoly. Nemal problem s inteligenciou, ale so socialnym prisposobenim sa " sediet na zadku " cele doobedie... Uz by som taku chybu nikdy neurobila.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?