ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Nultý - prípravný ročník. Dať ho do školy, aj nedať.

 Mária Kohutiarová   16.01.2014   2

Pátranie po informáciách o nultom ročníku sa začína. Prinášame základné informácie s praktickým podaním. Možno najväčším prekvapením v zákone je rozlišovanie medzi nultým a prípravným ročníkom, preto ak hladáte správnu školu pre vaše dieťa, zistite si, či otvára nultý, alebo prípravný ročník.

 

Nultý - prípravný - v čom je vlastne rozdiel?

Citujem zákon 245/2008 Z.z., § 19, odstavec 6.:

"Nultý ročník základnej školy je určený pre deti, ktoré k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nedosiahli školskú spôsobilosť, pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia a vzhľadom na sociálne prostredie nie je u nich predpoklad zvládnutia vzdelávacieho programu prvého ročníka základnej školy."

Nultý ročník je štartovací rok v škole pre deti zo sociálne a výchovne nedostatočne podnetného prostredia, takže by do neho nemali byť zaraďované deti s iným dôvodom na odklad.

V zákone figuruje aj pojem prípravný ročník, ktorý "je určený pre žiakov podľa § 2 písm. k), ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nedosiahli školskú spôsobilosť a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy so vzdelávacím programom podľa § 95 ods. 1 písm. b). Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky."

Na dovysvetlenie, týka sa detí podľa §2 odstavec k):

"k) dieťaťom so zdravotným znevýhodnením alebo žiakom so zdravotným znevýhodnením dieťa so zdravotným postihnutím alebo žiak so zdravotným postihnutím, dieťa choré alebo zdravotne oslabené alebo žiak chorý alebo zdravotne oslabený, dieťa s vývinovými poruchami alebo žiak s vývinovými poruchami, dieťa s poruchou správania alebo žiak s poruchou správania."

Čiže zjednodušene "nultý ročník" = deti zo sociálne a výchovne nedostatočne podnetného prostredia, "prípravný ročník" = dieťa so zdravotným znevýhodnením, vývinovými poruchami a poruchami správania. Aj keď ich náplň je v konečnom dôsledku asi veľmi podobná.

 

Čo je úlohou nultého ročníka?

Úlohou nultého ročníka je pomôcť dieťaťu dozrieť tak, aby bolo schopné riadne sa začleniť do vyučovania a zvládlo požiadavky prvého ročníka ZŠ.

Kto zriaďuje nultý ročník?

Nultý ročník zriaďuje na zriaďovateľ školy /obec, cirkev.../, ktorým to umožňuje metodický pokyn Ministerstva školstva.

Kto rozhoduje o prijatí dieťaťa do nultého ročníka?

O prijatí rozhodne riaditeľ školy, odporučiť to môže aj materská škola na základe psychologického vyšetrenia, no vždy so súhlasom rodiča.

Aký vek musí mať dieťa, aby ho bolo možné zapísať do nultého ročníka?

Do nultého ročníka sa zaraďujú deti, ktoré k 1. septembru dosiahnu fyzický vek 6 rokov.

Čo je podmienkou pre prijatie dieťaťa do nultého ročníka?

Podmienkou prijatia je odborné psychologické vyšetrenie a odporučenie obvodného všeobecného lekára pre deti a dorast.

Koľko detí môže mať minimálne a maximálne trieda nultého ročníka?

Trieda sa zriaďuje pri minimálnom počte 8 detí, maximum je 16 žiakov.

 

Ako prebieha vyučovanie?

Vyučovanie prebieha v klasických vyučovacích hodinách alebo v blokoch podľa potrieb detí.

Môže dieťa navštevujúce nultý ročník chodiť do školskej družiny?

Áno, takéto dieťa môže byť normálne prijaté do školského klubu, malo by potom chodiť aj na obedy do školskej jedálne. Môže sa tiež začleniť do krúžkov v popoludňajších hodinách.

Ako sa berie nultý ročník základnej školy v ponímaní školskej dochádzky?

Absolvovanie nultého ročníka sa považuje za prvý rok školskej dochádzky.

Aké vyučovacie predmety majú deti v nultom ročníku?

Deti majú tieto predmety:

 1. Rozvíjanie komunikačných schopností  
 2. Rozvíjanie grafomotorických zručností a výtvarná výchova  
 3. Zmyslová výchova a základy matematických predstáv  
 4. Telesná výchova  
 5. Hudobno-pohybová výchova  
 6. Pracovná výchova  

Súčasťou vyučovania sú rôzne námetové, didaktické a pohybové hry.

Čo sa dieťa má naučiť v nultom ročníku?

Dieťa sa má naučiť:

 • rozvíjať slovnú zásobu
 • zvýšiť úroveň hygienických a samoobslužných činností
 • spolupracovať s deťmi a komunikovať s dospelými
 • prekonávať prekážky a byť zodpovedný sám sa seba
 • byť zrelšie ako osobnosť
 • základy matematiky
 • rozvíjať svoju tvorivosť

Počty nultých ročníkov v školách na Slovensku

Podrobne regionálne prehľady s počtom žiakov a tried nultého ročníka podľa krajov a okresov sú zverejnené na stránke bývalého Ústavu informácií a prognóz v školstve, a to v tabuľkách Triedy podľa ročníkov a Žiaci podľa ročníkov.  

V tabuľke zistíte len fakt, koľko škôl vo vašom okrese má nultý ročník. O tom, ktoré školy to konkréte sú, sa musíte informovať na príslušnom Okresnom úrade, odbore školstve vo vašom regióne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Zuzana napísané 19.05.2015 13:33

Mame syna v nultom rocniku a velmi mu to prospelo. Konecne sa moze realizovat, lebo v skolke sa uz nudil. Akurat vraj podla noveho šk. zakona je nulty rocnik usity vlastne pre " zaostale" deti resp. deti zo zaostalych rodin, takze sa zrejme budu casom uberat nulte rocniky inym smerom, ako bola povodna myslienka.

Ivana napísané 19.05.2015 13:32

zdravim, pracujem ako specialny pedagog, z profesionalneho hladiska sa mi zda zaradovanie deti do nulteho rocnika ako diskriminacne voci detom z ,,normalneho " soc. prostredia. rovnako nepovazujem za vhodne vekove obmedzenie , pretoze z praxe vidim, ze mnoho deti, ktore su tzv. jesenne, zle im padaju roky, tz. terminovo narodene tesne v septembri, prip. oktobri, su boli idealni kandidati na zaskolenie v nultom rocniku. mnoho takychto deti uz skolka nebavi. ak sa samozrejme nejedna o deti socialne nezrele, pre tie je lepsie este domackejsie prostredie skolky. v nultom sa daju pekne rozvijat kompetencie potrebne pre uspesne zvladanie skoly, deti si zvyknu na skolske prostredie, praca je individualna. bolo by dobre kompetentnymi zakon pripomienkovat.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.