ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPrváčik

Jedenástoro pre rodičov, ako učiť deti písať

 Mgr. Marcel Kubinský   16.09.2009   0

Shutterstock

Hrajte sa

Rodičia by mali podporovať rozvoj jemnej motoriky dieťaťa už odmalička. Napr. stavať z kociek, triediť tvary, navliekať koráliky, skladať puzzle a hrať hry trénujúce pohyby a pamäť, ktoré deťom neskôr pomôžu pri výučbe písania.

Rovnako aj skúsenosti dieťaťa s kreslením či maľovaním podnecujú rozvoj jemných motorických schopností. Pastelky a pestré farby v deťoch podnecujú zvedavosť a chuť experimentovať.

Vzbuďte chuť tvoriť pre potešenie

Práve potešenie je tým najdôležitejším motivačným faktorom. Rodičia by sa mali uistiť, či svojho malého potomka príliš nevedú, nezaťažujú témami, ktoré je príliš ťažké stvárniť.

Pokiaľ je dieťa frustrované, nebude mať z tejto činnosti radosť. Pokiaľ si dieťa neobľúbi kreslenie a maľovanie, bude ťažké ho nadchnúť pre písanie.

Fantázia a kreativita

Nestačí dieťa len chváliť za to, čo nakreslilo alebo ako presne opísalo tvary. Plynulé pohyby ruky a plynulé tvary sú prinajmenšom rovnako dôležité. Preto je nevyhnutné, aby rodičia dali deťom slobodu k samostatnému rozvoju.

Vhodná motivácia, rozvoj predstavivosti a kreativity sú kľúčové: napr. hry s farbami, maľovanky, spájanie bodov, kreslenie čiarok, klbiek, vĺn, to všetko prispieva k plynulým pohybom pri písaní.

Rytmus

Odmalička je nutné rozvíjať u dieťaťa cit pre rytmus pomocou riekaniek, prstových hier, pesničiek, rytmických hier, uvoľňovacích cvikov sprevádzaných riekankami.

V prípade plynulého písma je to práve rytmus, ktorý tvorí tvary: plynulé pohyby pri písaní sprevádzané napr. dospelými majú istú pravidelnosť. Rodičia a deti by mali hľadať rytmus pohybov spoločne a spoločne ho taktiež precvičovať.

Čím viac rytmické je kreslenie alebo písanie, tým je ruka uvoľnenejšia a tým viac zábavy si dieťa užije.

Správne držím písacie náčinie

Keď deti začínajú kresliť alebo písať, rodičia by mali sledovať spôsob, akým držia písacie náčinie. Ruka by mala byť uvoľnená, pretože kŕčovité držanie zabraňuje plynulým pohybom.

Napätie a príliš silný stisk sú pre ruku veľmi únavné. O problémoch je nutné spoločne hovoriť a skúšať správny spôsob úchopu. Kŕčovité držanie pera môže byť i znamením toho, že sa dieťa snaží byť príliš starostlivé.

Toto pero sa mi páči

Rodičia a dieťa by mali vhodné pero vyberať spoločne. Malo by byť praktické – inými slovami príjemne padnúť do ruky a mať mäkkú zónu úchopu, ktorá podporuje uvoľnené držanie.

Nemenej dôležité je, aby sa dieťaťu páčilo. Obľúbené pero je vždy používané s nadšením a dieťa motivuje k písaniu.

Zmena je nová energia

Deti by nemali precvičovať písanie ako roboti – je dôležitá zmena! Obyčajné opakovanie písmen a tvarov často nestačí: správny úchop, uvoľnená ruka, rytmus a plynulosť pohybov, vhodná motivácia pri písaní sú rovnako tak dôležité ako tvar písmeniek.

Chyba je vlastná skúsenosť

Pri nácviku písania sa dieťa nevyhne ani chybám. Naopak, motorické schopnosti sa nedajú vylepšovať bez chýb.

Deti sa navyše učia najviac zo svojich vlastných chýb: napr. k precvičovaniu správnej veľkosti písmenka môžu rodičia vedome používať rôzne veľkosti spolu so svojimi deťmi. Potom si o tom môžu rozprávať a nájsť ten správny rozmer. Dieťaťu to veľmi pomôže porozumieť dobre rozdielom.

To už viem a to sa naučím

Aby ste deťom nepokazili radosť z písania, je dôležité precvičovať nielen to, čo im robí problémy.

Počas precvičovania by ste mali hlavne stavať na tom, čo im problémy nerobí. Pomôže im to zdokonaliť vlastné schopnosti a aplikovať ich na problémové oblasti. Rovnováha je v tomto prípade veľmi dôležitá.

To už predsa dobre poznáš

Dôverne známe tvary sa môžu stať dobrou predlohou taktiež pre tvary písmen. Mnoho písmeniek môže byť vytvorených z tvarov, ktoré sa už skôr dieťa naučilo. Napr. „V” môže byť zubom na píle, „O” má rovnaký tvar ako vajíčko, „E“ je hrebeň. Písmená tak prestávajú byť abstraktnými pojmami a stanú sa bližšími a jednoduchšími.

Spoľahni sa, vždy ti pomôžem

Rodičia by so svojimi deťmi mali hovoriť o škole celkom otvorene a bez nátlaku. Môžu tak včas rozpoznať problémy a spoločne s deťmi ich vyriešiť. Dieťa by malo cítiť podporu a oporu rodiča, ktorý by mal byť jeho sprievodcom a hlavne kamarátom.

Autor článku pracuje v súkromnom centre špeciálno - pedagogického poradenstva, www.poradna-tatry.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
3D animácie pôrodu (video)
20.04.2018   0
Zamysleli ste sa už niekedy, ako vlastne prebieha pôrodný proces z vnútra? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
10 stravovacích rád proti nevoľnostiam v tehotenstve
19.04.2018   27
Trpíte tehotenskými nevoľnosťami? Nielen ráno, ale aj kedykoľvek počas dňa? Neustupujú ani po prvom trimestri? Nasledujúcich 10 rád vám pomôže udržať hladinu cukru v krvi bez náhlych poklesov, a tak predchádzať nevoľnostiam.
Mal by to byť náš „údel“
18.04.2018   16
Po druhom pôrode sa konečne cítim ako žena. Narodenie nového človiečika je rodinná záležitosť, nie stav ohrozenia, patriaci za každú cenu pod dohľad odborníkov na patológie.
babetko
Ach, vy moderné mamičky
23.04.2018   2
Strašná doba, čo vám poviem. Ako keby to, že moje deti nadávajú, trieskajú dvermi, prípadne neumývajú si ruky, keď idú na wc, malo príčinnú súvislosť s tým, koľko času trávim na virtuálnom pieskovisku s podobne postihnutými matkami.
Ak budete používať samé "ne", deti sa budú báť urobiť čokoľvek
22.04.2018   0
Ak dieťa nesie tanier od stola do kuchynského drezu, povedzme mu, že ho má držať oboma rukami a pevne. Informácia typu Nerozbi tanier! dieťa ničomu nenaučí, práve naopak, vyvolá v ňom obavu, že práve to nechcené sa stane realitou.
Kukuričná kaša s mangom (od 8 mesiacov)
21.04.2018   0
Strava dieťaťa by mala denne obsahovať potraviny bohaté na vitamín C.
detské choroby
5 vecí, ktoré ste nevedeli o sezónnej alergii u detí
20.04.2018   1
Ak má vaše dieťa sezónnu alergiu, malo by začať užívať lieky najneskôr 2 – 3 týždne predtým, než začne „jeho“ sezóna. V liečbe alergie môže zafungovať aj med.
Rastové bolesti
16.04.2018   4
Sú deti, ktoré sa v noci budia s plačom a hovoria, že ich bolia nožičky. Rodičia nôžky masírujú, natierajú, dieťa upokojujú a často váhajú, či je to OK alebo majú zobrať dieťa k lekárovi. Môže sa jednať o rastové bolesti.
Hemangiómy
12.04.2018   1
Po narodení dieťaťa ešte niekoľko dní nemusí byť jasné, že ide o hemangióm. Často si rodičia a nezriedka aj detský lekár myslia, že ide o modrinku, ktorá však nemá vysvetlenie.
zvery
Chovajme Sliepky, Sliepočky, Mládky
19.04.2018   0
Konečne sme sa z mesta presťahovali na dedinu. Máme malý dvor, psa, kocúrika, záhradku. Deti sa ale pýtajú, prečo nemáme sliepky? Čo potrebujú sliepky k šťastnému životu? Zvládli by sme sa aj my o ne postarať?
Dve dievčatá a ich hobby - kone.
17.04.2018   0
Barbora Okatá (14 rokov) a Janka Gaťová (16 rokov). Dievčatá si popri láske ku koňom našli kamarátstva, miesto kde prekonávať ťažké chvíle dospievania a spôsob, ako sa učiť zodpovednosti a vytrvalosti.
Ako naučiť mláďatá behať po schodoch
15.04.2018   0
Ako učí psia mama behať šteniatko po schodoch? Je trpezlivá a pomáha? A je taká šikovná aj mama mačka?