Vážne veciZamyslenie

Zrušené OČR-ky. Je to viac ministerstvo práce ako ministerstvo rodiny?

 Michaela Kulíšková/ blog   22.02.2021   0

Slovensko sa dnes neslávne prirovnáva k Bergamu, no ideme otvárať školy. Sledujeme správy o expresnom šírení britského kovidu v kolektívoch, no ideme ich otvoriť deťom. Množia sa prípady o závažných postkovidových komplikáciách u tých najmenších, ale...

shutterstock

 

Raz týždenne nám chodia dotazníky od riaditeľov škôl a starostov, či chceme deti od pondelka dať do školy.

Nechceme. Väčšina nechce, aspoň teda u nás. Napriek tomu sa v piatok poobede dozvedáme, že škola sa otvorí. Dobre. Veď niektorí to naozaj nutne potrebujú, lebo naozaj sa mnohé deti už nezvládajú učiť doma, mnohým rodičom to naozaj komplikuje fungovanie. A my ostatní, môžeme nechať deti doma, z vlastnej vôle, z vlastného rozhodnutia. Staráme sa o deti, ale OČR už nedostaneme. Prečo?

Čo viedlo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, aby nás takto „potrestalo“?

Že teda je to viac ministerstvo práce ako ministerstvo sociálnych vecí a rodiny? Že treba ísť pracovať? Ako? Nechať doma tie deti a bežať do práce? Že dá sa teraz homeoffice? Nedá! Ja si v trojizbovom byte s troma školopovinnými deťmi a  manželom na homeoffice nemám kde sadnúť. V každej izbe jeden hovor, jedno online, jeden počítač s kamerou a mikrofónom.

A nakoniec, naplno pracovať popri starostlivosti o deti je náročné... úplne šialené... Keď som s nimi doma, učím sa s nimi, dorábam s nimi úlohy, idem s nimi von, aby nesedeli celý deň pri pc či telke, zabezpečujem chod domácnosti, venujem sa im, aby sme toto vôbec ustáli.

Čo škodí psychike detí doma viac? To, že nemôže ísť do škôlky, do školy alebo vynervovaná matka na homeoffice (ak vôbec môže ostať na homeoffice), ktorá si ho nestíha ani všimnúť?

My si tie deti nenechávame doma z plezíru.

Väčšina rodičov sa naozaj obáva. Riešia to rôzne. Niektorí si vedia prácu z domu zariadiť, niektorým beží rodičovská dovolenka s menšími deťmi, niektorým sa postará širšia rodina. Každý sa snaží ako vie, ako to považuje v tejto situácii za najlepšie. Snažíme sa aj my, len už bez OČR. Prečo? Nie je nás predsa tak veľa, aby štát na tom skrachoval a ani tak málo, aby nám nevenoval pozornosť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...