Vážne veciZamyslenie

Zrušené OČR-ky. Je to viac ministerstvo práce ako ministerstvo rodiny?

 Michaela Kulíšková/ blog   22.02.2021   0

Slovensko sa dnes neslávne prirovnáva k Bergamu, no ideme otvárať školy. Sledujeme správy o expresnom šírení britského kovidu v kolektívoch, no ideme ich otvoriť deťom. Množia sa prípady o závažných postkovidových komplikáciách u tých najmenších, ale...

shutterstock

 

Raz týždenne nám chodia dotazníky od riaditeľov škôl a starostov, či chceme deti od pondelka dať do školy.

Nechceme. Väčšina nechce, aspoň teda u nás. Napriek tomu sa v piatok poobede dozvedáme, že škola sa otvorí. Dobre. Veď niektorí to naozaj nutne potrebujú, lebo naozaj sa mnohé deti už nezvládajú učiť doma, mnohým rodičom to naozaj komplikuje fungovanie. A my ostatní, môžeme nechať deti doma, z vlastnej vôle, z vlastného rozhodnutia. Staráme sa o deti, ale OČR už nedostaneme. Prečo?

Čo viedlo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, aby nás takto „potrestalo“?

Že teda je to viac ministerstvo práce ako ministerstvo sociálnych vecí a rodiny? Že treba ísť pracovať? Ako? Nechať doma tie deti a bežať do práce? Že dá sa teraz homeoffice? Nedá! Ja si v trojizbovom byte s troma školopovinnými deťmi a  manželom na homeoffice nemám kde sadnúť. V každej izbe jeden hovor, jedno online, jeden počítač s kamerou a mikrofónom.

A nakoniec, naplno pracovať popri starostlivosti o deti je náročné... úplne šialené... Keď som s nimi doma, učím sa s nimi, dorábam s nimi úlohy, idem s nimi von, aby nesedeli celý deň pri pc či telke, zabezpečujem chod domácnosti, venujem sa im, aby sme toto vôbec ustáli.

Čo škodí psychike detí doma viac? To, že nemôže ísť do škôlky, do školy alebo vynervovaná matka na homeoffice (ak vôbec môže ostať na homeoffice), ktorá si ho nestíha ani všimnúť?

My si tie deti nenechávame doma z plezíru.

Väčšina rodičov sa naozaj obáva. Riešia to rôzne. Niektorí si vedia prácu z domu zariadiť, niektorým beží rodičovská dovolenka s menšími deťmi, niektorým sa postará širšia rodina. Každý sa snaží ako vie, ako to považuje v tejto situácii za najlepšie. Snažíme sa aj my, len už bez OČR. Prečo? Nie je nás predsa tak veľa, aby štát na tom skrachoval a ani tak málo, aby nám nevenoval pozornosť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.