Vážne veciZamyslenie

Zrušené OČR-ky. Je to viac ministerstvo práce ako ministerstvo rodiny?

 Michaela Kulíšková/ blog   22.02.2021   0

Slovensko sa dnes neslávne prirovnáva k Bergamu, no ideme otvárať školy. Sledujeme správy o expresnom šírení britského kovidu v kolektívoch, no ideme ich otvoriť deťom. Množia sa prípady o závažných postkovidových komplikáciách u tých najmenších, ale...

shutterstock

 

Raz týždenne nám chodia dotazníky od riaditeľov škôl a starostov, či chceme deti od pondelka dať do školy.

Nechceme. Väčšina nechce, aspoň teda u nás. Napriek tomu sa v piatok poobede dozvedáme, že škola sa otvorí. Dobre. Veď niektorí to naozaj nutne potrebujú, lebo naozaj sa mnohé deti už nezvládajú učiť doma, mnohým rodičom to naozaj komplikuje fungovanie. A my ostatní, môžeme nechať deti doma, z vlastnej vôle, z vlastného rozhodnutia. Staráme sa o deti, ale OČR už nedostaneme. Prečo?

Čo viedlo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, aby nás takto „potrestalo“?

Že teda je to viac ministerstvo práce ako ministerstvo sociálnych vecí a rodiny? Že treba ísť pracovať? Ako? Nechať doma tie deti a bežať do práce? Že dá sa teraz homeoffice? Nedá! Ja si v trojizbovom byte s troma školopovinnými deťmi a  manželom na homeoffice nemám kde sadnúť. V každej izbe jeden hovor, jedno online, jeden počítač s kamerou a mikrofónom.

A nakoniec, naplno pracovať popri starostlivosti o deti je náročné... úplne šialené... Keď som s nimi doma, učím sa s nimi, dorábam s nimi úlohy, idem s nimi von, aby nesedeli celý deň pri pc či telke, zabezpečujem chod domácnosti, venujem sa im, aby sme toto vôbec ustáli.

Čo škodí psychike detí doma viac? To, že nemôže ísť do škôlky, do školy alebo vynervovaná matka na homeoffice (ak vôbec môže ostať na homeoffice), ktorá si ho nestíha ani všimnúť?

My si tie deti nenechávame doma z plezíru.

Väčšina rodičov sa naozaj obáva. Riešia to rôzne. Niektorí si vedia prácu z domu zariadiť, niektorým beží rodičovská dovolenka s menšími deťmi, niektorým sa postará širšia rodina. Každý sa snaží ako vie, ako to považuje v tejto situácii za najlepšie. Snažíme sa aj my, len už bez OČR. Prečo? Nie je nás predsa tak veľa, aby štát na tom skrachoval a ani tak málo, aby nám nevenoval pozornosť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
30.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?